kmail - en to sv translation catalogue (442 entries)

en: Sorry, certificate could not be imported.
sv: Tyvärr kunde inte certifikatet importeras.

en: Reason: %1
sv: Orsak: %1

en: Sorry, no certificates were found in this message.
sv: Tyvärr hittades inga certifikat i det här brevet.

en: Certificate import status:
sv: Importstatus för certifikat:

en: 1 new certificate was imported. | %1 new certificates were imported.
sv[0]: 1 nytt certifikat har importerats.
sv[1]: %1 nya certifikat har importerats.

en: 1 certificate was unchanged. | %1 certificates were unchanged.
sv[0]: 1 certifikat är oförändrat.
sv[1]: %1 certifikat är oförändrade.

en: 1 new secret key was imported. | %1 new secret keys were imported.
sv[0]: 1 ny hemlig nyckel har importerats.
sv[1]: %1 nya hemliga nycklar har importerats.

en: 1 secret key was unchanged. | %1 secret keys were unchanged.
sv[0]: 1 hemlig nyckel är oförändrad.
sv[1]: %1 hemliga nycklar är oförändrade.

en: Sorry, no details on certificate import available.
sv: Tyvärr är ingen information om import av certifikat tillgänglig.

en: Certificate import details:
sv: Information om import av certifikat:

[ctx: Certificate import failed.]
en: Failed: %1 (%2)
sv: Misslyckades: %1 (%2)

en: Encapsulated message
sv: Inbäddat brev

en: End of encapsulated message
sv: Slut på inbäddat brev

en: This message is encrypted.
sv: Brevet är krypterat

en: Decrypt Message
sv: Avkoda brevet

en: Please wait while the message is being decrypted...
sv: Vänta medan brevet avkodas...

en: The message is encrypted for the following keys:
sv: Brevet är krypterat för följande nycklar:

en: Hide Details
sv: Dölj detaljinformation

en: unknown key
sv: okänd nyckel

en: Encrypted message
sv: Krypterat brev

en: Show Details
sv: Visa detaljinformation

en: Encrypted message (decryption not possible)
sv: Krypterat brev (kryptering inte möjlig)

en: Reason:
sv: Orsak:

en: No secret key found to decrypt the message. The message is encrypted for the following keys:
sv: Ingen hemlig nyckel hittades för att avkoda brevet. Det är krypterat för följande nycklar:

en: Could not decrypt the data.
sv: Kunde inte dekryptera data.

en: End of encrypted message
sv: Slut på krypterat brev

en: <b>Note:</b> This is an HTML message. For security reasons, only the raw HTML code is shown. If you trust the sender of this message then you can activate formatted HTML display for this message <a href='kmail:showHTML'>by clicking here</a>.
sv: <b>Observera:</b> Det här är ett HTML-brev. Av säkerhetsskäl visas endast den obehandlade HTML-koden. Om du litar på avsändaren av brevet kan du aktivera formaterad HTML-visning för brevet <a href='kmail:showHTML'>genom att klicka här</a>.

en: <b>Note:</b> This HTML message may contain external references to images etc. For security/privacy reasons external references are not loaded. If you trust the sender of this message then you can load the external references for this message <a href='kmail:loadExternal'>by clicking here</a>.
sv: <b>Observera:</b> Det här HTML-brevet kan innehålla externa referenser till bilder, etc. Av säkerhets- och integritetsskäl laddas inte externa referenser. Om du litar på avsändaren av brevet kan du ladda externa referenser i brevet <a href='kmail:loadExternal'>genom att klicka här</a>.

en: Please wait while the signature is being verified...
sv: Vänta medan signaturen kontrolleras...

en: Not enough information to check signature. %1
sv: Inte tillräcklig information för att kontrollera signatur: %1

en: Message was signed by %1.
sv: Brevet var signerat av %1.

en: Message was signed with unknown key.
sv: Brevet var signerat med en okänd nyckel.

en: Message was signed with key %1.
sv: Brevet var signerat med nyckeln %1.

en: Message was signed by %3 on %1 with key %2
sv: Brevet signerades av %3 den %1 med nyckeln %2

en: Message was signed on %1 with key %2.
sv: Brevet signerades den %1 med nyckeln %2.

en: Message was signed by %2 with key %1.
sv: Brevet signerades av %2 med nyckeln %1.

en: Message was signed on %1 with unknown key %2.
sv: Brevet signerades den %1 med en okänd nyckel %2.

en: Message was signed with unknown key %1.
sv: Brevet signerades med en okänd nyckel %1.

en: The validity of the signature cannot be verified.
sv: Signaturens giltighet kan inte kontrolleras.

en: Message was signed by %2 (Key ID: %1).
sv: Brevet var signerat av %2 (nyckel-ID: %1).

en: The signature is valid, but the key's validity is unknown.
sv: Signaturen är giltig, men nyckelns giltighet är okänd.

en: The signature is valid and the key is marginally trusted.
sv: Signaturen är giltig och nyckeln är möjligen pålitlig.

en: The signature is valid and the key is fully trusted.
sv: Signaturen är giltig och nyckeln är pålitlig.

en: The signature is valid and the key is ultimately trusted.
sv: Signaturen är giltig och nyckeln är fullständigt pålitlig.

en: The signature is valid, but the key is untrusted.
sv: Signaturen är giltig, men nyckeln är opålitlig.

en: Warning: The signature is bad.
sv: Varning: Felaktig signatur.

en: Invalid signature.
sv: Ogiltig signatur.

en: Not enough information to check signature validity.
sv: Inte tillräcklig information för att kontrollera signaturens giltighet.

en: Signed by <a href='mailto:%1'>%1</a>.
sv: Signerad av <a href='mailto:%1'>%1</a>.

en: Signature is valid.
sv: Signaturen är giltig.

en: Unknown signature state
sv: Okänt signaturtillstånd

en: End of signed message
sv: Slut på signerat brev

en: Stored DKIM key is different from the current one. Do you want to store this one too?
sv: Lagrad DKIM-nyckel skiljer sig från den nuvarande. Vill du också lagra den här?

en: Key Changed
sv: Nyckel ändrad

[ctx: @action:button]
en: Store
sv: Lagra

en: Selector
sv: Väljare

en: DKIM Key
sv: DKIM-nyckel

en: Inserted
sv: Infogad

en: Last Used
sv: Senast använd

en: Copy Key
sv: Kopiera nyckel

en: Remove Key | Remove Keys
sv[0]: Ta bort nyckel
sv[1]: Ta bort nycklar

en: Do you want to delete this key? | Do you want to delete these keys?
sv[0]: Vill du ta bort nyckeln?
sv[1]: Vill du ta bort nycklarna?

en: Delete Key | Delete Keys
sv[0]: Ta bort nyckel
sv[1]: Ta bort nycklar

en: Delete All
sv: Ta bort alla

en: Do you want to delete all keys?
sv: Vill du ta bort alla nycklar?

en: Delete Keys
sv: Ta bort nycklar

en: Must be signed
sv: Måste vara signerat

en: Can be signed
sv: Kan signeras

en: Ignore if not signed
sv: Ignorera om ej signerat

en: Export...
sv: Exportera...

[ctx: @title:window]
en: Configure Rule
sv: Anpassa regel

en: Add Rule...
sv: Lägg till regel...

en: Import...
sv: Importera...

en: No rules found
sv: Inga regler funna

en: Export Rules
sv: Exportera regler

en: Import Rules
sv: Importera regler

en: No rules imported.
sv: Inga regler importerade.

en: Domain
sv: Domän

en: Active
sv: Aktiv

en: List-ID
sv: List-id

en: From
sv: Från

en: Rule type
sv: Regeltyp

en: Priority
sv: Prioritet

en: Add...
sv: Lägg till...

en: Modify...
sv: Ändra...

en: Duplicate Rule
sv: Duplicera regel

en: Remove Rule
sv: Ta bort regel

en: Do you want to delete this rule?
sv: Vill du ta bort regeln?

en: Delete Rule
sv: Ta bort regel

en: Do you want to delete all the rules?
sv: Vill du ta bort alla reglerna?

en: Delete Rules
sv: Ta bort regler

[ctx: @title:window]
en: Add Rule
sv: Lägg till regel

[ctx: @title:window]
en: Modify Rule
sv: Ändra regel

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Domain:
sv: Domän:

en: List-Id:
sv: List-id:

en: From:
sv: Från:

en: Use '*' to specify all emails from domain
sv: Använd '*' för att ange all e-post från domän

en: Rule:
sv: Regel:

en: Priority:
sv: Prioritet:

en: Recheck DKIM Signature
sv: Kontrollera DKIM-signatur igen

en: Update DKIM key
sv: Uppdatera DKIM-nyckel

en: Rules...
sv: Regler...

en: Unknown
sv: Okänt

en: DKIM: valid (signed by %1)
sv: DKIM: giltigt (signerat av %1)

en: DKIM: invalid
sv: DKIM: ogiltigt

en: DKIM: Not signed
sv: DKIM: Osignerat

en: DKIM: Should Be Signed by %1
sv: DKIM: Borde vara signerad av %1

en: Body Hash was corrupted.
sv: Textens kondensat är skadat.

en: The domain doesn't exist.
sv: Domänen finns inte.

en: Missing header From.
sv: Saknar rubriken Från.

en: Missing signature.
sv: Saknar signatur.

en: Invalid query method.
sv: Ogiltig förfrågningsmetod.

en: Invalid header canonicalization.
sv: Ogiltig kanonisering av rubrik.

en: Invalid body canonicalization.
sv: Ogiltig kanonisering av text.

en: Unknown Body Hash Algorithm.
sv: Okänd kondensatalgoritm för text.

en: Signature algorithm is invalid.
sv: Signaturalgoritmen är ogiltig.

en: The public key was revoked.
sv: Den öppna nyckeln har återkallats.

en: Signature is too large.
sv: Signaturen är för stor.

en: Hash Algorithm is unsupported.
sv: Kondensatalgoritmen stöds inte.

en: Public key is too small.
sv: Öppen nyckel är för liten.

en: Impossible to verify signature.
sv: Omöjligt att verifiera signaturen.

en: AUID must be in the same domain as SDID (s-flag set in key record).
sv: AUID måste vara i samma domän som SDID (s-flaggan används i nyckelpost).

en: The signing domain is only testing DKIM.
sv: Signaturdomänen provar bara DKIM.

en: Impossible to download key.
sv: Omöjligt att ladda ner nyckel.

en: Hash Algorithm unsafe (sha1)
sv: Kondensatalgoritmen osäker (sha1).

en: AUID is not in a subdomain of SDID
sv: AUID är inte i en underdomän till SDID

en: Problem during converting public key
sv: Problem vid konvertering av öppen nyckel

en: Signature expired
sv: Signaturen utgången

en: Signature created in the future
sv: Signaturen skapad i framtiden

en: Signature too small
sv: Signaturen för liten

en: Public Key too small
sv: Öppen nyckel för liten

en: %1: None
sv: %1: Ingen

en: %1: Valid (Signed by %2)
sv: %1: giltigt (signerat av %2)

en: %1: Valid
sv: %1: giltig

en: Not Signed
sv: Inte signerat

en: Subject:
sv: Rubrik:

en: Date:
sv: Datum:

en: To:
sv: Till:

en: Reply To:
sv: Svara till:

en: CC:
sv: Kopia:

en: BCC:
sv: Dold kopia:

en: Sender:
sv: Avsändare:

en: resent from:
sv: skickat igen från:

en: resent to:
sv: skickat igen till:

en: Grantlee theme "%1" is not valid.
sv: Grantlee-tema "%1" är inte giltigt.

en: No Subject
sv: Ingen rubrik

en: Spam Status:
sv: Skräppoststatus:

en: Printing mode
sv: Utskriftsläge

en: [vcard]
sv: [vCard]

en: Attachments:
sv: Bilagor:

en: Security:
sv: Säkerhet:

[ctx: Unknown date]
en: Unknown
sv: Okänt

en: %1% probability of being spam with confidence %3%.
    
    Full report:
    Probability=%2
    Confidence=%4
sv: Sannolikheten att detta är skräppost är %1 % med konfidens %3.
    
    Fullständig rapport:
    Sannolikhet=%2
    Konfidens=%4

en: %1% probability of being spam.
    
    Full report:
    Probability=%2
sv: Sannolikheten att detta är skräppost är %1 %.
    
    Fullständig rapport:
    Sannolikhet=%2

en: No Spam agent
sv: Inget skräppostprogram

en: Spam filter score not a number
sv: Poäng från skräppostfiltret är inte ett tal

en: Threshold not a valid number
sv: Tröskeln är inte ett giltigt tal

en: Spam filter score could not be extracted from header
sv: Skräppostfiltrets poäng kunde inte hämtas ur huvudet

en: Threshold could not be extracted from header
sv: Tröskeln kunde inte hämtas från huvudet

en: Error evaluating spam score
sv: Fel vid utvärdering av skräppostpoäng

en: %1.
    
    Full report:
    %2
sv: %1.
    
    Fullständig rapport:
    %2

[ctx: View->]
en: &Headers
sv: H&uvuden

en: Choose display style of message headers
sv: Välj sätt att visa brevhuvud

en: Date:
sv: Datum:

en: From:
sv: Från:

[ctx: To-field of the mailheader.]
en: To:
sv: Till:

en: CC:
sv: Kopia:

en: BCC:
sv: Dold kopia:

en: Reply to:
sv: Svarsmottagare:

[ctx: @action]
en: Ignore
sv: Ignorera

[ctx: @action]
en: Send
sv: Skicka

[ctx: @action]
en: Send Deny
sv: Skicka neka

en: Error: Signature not verified
sv: Fel: signaturen kunde inte verifieras

en: Good signature
sv: Bra signatur

en: Bad signature
sv: Felaktig signatur

en: No public key to verify the signature
sv: Ingen öppen nyckel för att verifiera signaturen

en: No signature found
sv: Ingen signatur hittades

en: Error verifying the signature
sv: Fel vid verifiering av signatur

en: Different results for signatures
sv: Olika resultat för signaturerna

en: No status information available.
sv: Ingen statusinformation tillgänglig.

en: Good signature.
sv: Bra signatur.

en: One key has expired.
sv: En nyckel har gått ut.

en: The signature has expired.
sv: Den här signaturen har gått ut.

en: Unable to verify: key missing.
sv: Kan inte verifiera: nyckel saknas.

en: CRL not available.
sv: CRL Inte tillgänglig.

en: Available CRL is too old.
sv: Tillgänglig CRL är för gammal.

en: A policy was not met.
sv: En princip följdes inte.

en: A system error occurred.
sv: Ett systemfel uppstod.

en: One key has been revoked.
sv: En nyckel har återkallats.

en: Bad signature.
sv: Felaktig signatur.

en: certificate
sv: certifikat

[ctx: Start of warning message.]
en: Warning:
sv: Varning:

en: Sender's mail address is not stored in the %1 used for signing.
sv: Avsändarens e-postadress är inte lagrad i %1 som används för signering.

en: sender:
sv: avsändare:

en: stored:
sv: lagrad:

en: No mail address is stored in the %1 used for signing, so we cannot compare it to the sender's address %2.
sv: Ingen e-postadress är lagrad i %1 som används för signering, det går inte att jämföra den med avsändarens adress %2.

[ctx: @title:window]
en: Configure Remote Content
sv: Anpassa fjärrinnehåll

en: Do you want to delete this rule '%1'?
sv: Vill du ta bort regeln "%1"?

[ctx: @title:window]
en: Edit Remote Content
sv: Redigera fjärrinnehåll

[ctx: @title:window]
en: Add Remote Content
sv: Lägg till fjärrinnehåll

en: An entry already defines this url. Please modify it.
sv: En post definierar redan webbadressen. Ändra den.

en: Add new Url
sv: Lägg till ny webbadress

en: Configure
sv: Anpassa

en: Remote Content
sv: Fjärrinnehåll

en: Authorize %1
sv: Ge behörighet till %1

en: Authorize all Urls
sv: Ge behörighet till alla webbadresser

en: Authorized
sv: Behörig

en: Blocked
sv: Blockerad

[ctx: @title:window]
en: Details
sv: Detaljinformation

en: This message may be a scam. <a href="scamdetails">(Details...)</a>
sv: Brevet kan vara ett bedrägeri. <a href="scamdetails">(Mer information...)</a>

en: Move to Trash
sv: Flytta till papperskorg

en: I confirm it's not a scam
sv: Jag bekräftar ett det inte är ett bedrägeribrev

en: Add email to whitelist
sv: Lägg till brev i vitlistan

en: Disable scam detection for all messages
sv: Inaktivera detektering av bedrägerier för alla brev

en: This email contains a link which reads as '%1' in the text, but actually points to '%2'. This is often the case in scam emails to mislead the recipient
sv: Brevet innehåller en länk som ser ut som ''%1' i texten, men i själva verket pekar på '%2'. Det är ofta fallet i bedrägeribrev för att vilseleda mottagaren.

en: This email contains a link which points to a numerical IP address (%1) instead of a typical textual website address. This is often the case in scam emails.
sv: Brevet innehåller en länk som pekar på en numerisk IP-adress (%1) istället för en typisk textbaserad adress till en webbplats. Det är ofta fallet i bedrägeribrev.

en: This email contains a link which points to a hexadecimal IP address (%1) instead of a typical textual website address. This is often the case in scam emails.
sv: Brevet innehåller en länk som pekar på en hexadecimal IP-adress (%1) istället för en typisk textbaserad adress till en webbplats. Det är ofta fallet i bedrägeribrev.

en: This email contains a link (%1) which has a redirection
sv: Brevet innehåller en länk (%1) som har en omdirigering

en: This email contains a link (%1) which contains multiple http://. This is often the case in scam emails.
sv: Brevet innehåller en länk (%1) som har flera http://. Det är ofta fallet i bedrägeribrev.

en: This email contains a shorturl (%1). It can redirect to another server.
sv: Brevet innehåller en kortlänk (%1). Den kan dirigera om till en annan server.

en: Message contains form element. This is often the case in scam emails.
sv: Brevet innehåller formulärelement. Det är ofta fallet i bedrägeribrev.

en: Details:
sv: Detaljinformation:

en: No network connection detected, we cannot expand url.
sv: Ingen nätverksanslutning detekterad, webbadressen kan inte expanderas.

en: Impossible to expand '%1'.
sv: Omöjligt att expandera '%1'.

en: Short url '%1' redirects to '%2'.
sv: Kort webbadress '%1' dirigerar om till '%2'.

note: i18n: ectx: label, entry (PrintSelectedText), group (Print)
en: Only print selected text in viewer
sv: Skriv bara ut markerad text som visas

note: i18n: ectx: label, entry (RespectExpandCollapseSettings), group (Print)
en: Respect expand/collapse quote mark which is defined in settings during printing.
sv: Följ definierade inställningar av expandera och komprimera citationstecken vid utskrift.

note: i18n: ectx: label, entry (PrintBackgroundColorImages), group (Print)
en: Specifies whether the background color and images are also drawn when the page is printed.
sv: Anger om bakgrundsfärg och bilder också återges när sidan skrivs ut.

note: i18n: ectx: label, entry (AlwaysShowEncryptionSignatureDetails), group (Print)
en: Always show encryption/signature details when we print message
sv: Visa alltid detaljinformation om kryptering och signatur vid brevutskrift

note: i18n: ectx: label, entry (MinimumFontSize), group (Fonts)
en: When we render html do not use font size inferior to minimum size.
sv: När HTML återges, använd inte en teckenstorlek mindre än minimistorleken.

note: i18n: ectx: label, entry (BodyFont), group (Fonts)
en: Specifies the font to use for the message body
sv: Anger teckensnitt att använda för brevtexten

note: i18n: ectx: label, entry (PrintFont), group (Fonts)
en: Specifies the font to use for printing
sv: Anger teckensnitt att använda för utskrift

note: i18n: ectx: label, entry (CheckPhishingUrl), group (Security)
en: Check if url can be a phishing
sv: Kontrollera om webbadressen kan vara nätfiske

note: i18n: ectx: label, entry (CloseAfterReplyOrForward), group (Reader)
en: Close message window after replying or forwarding
sv: Stäng brevfönster efter svar eller vidarebefordran

note: i18n: ectx: label, entry (ShowExpandQuotesMark), group (Reader)
en: Show expand/collapse quote marks
sv: Visa citationstecken för expandera och komprimera

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowExpandQuotesMark), group (Reader)
en: Enable this option to show different levels of quoted text. Disable to hide the levels of quoted text.
sv: Aktivera alternativet för att visa olika nivåer av
    citerad text. Inaktivera för att dölja nivåerna
    med citerad text.

note: i18n: ectx: label, entry (CollapseQuoteLevelSpin), group (Reader)
en: Automatic collapse level:
sv: Komprimera automatiskt nivå:

note: i18n: ectx: label, entry (ShrinkQuotes), group (Reader)
en: Reduce font size for quoted text
sv: Reducera teckenstorlek för citerad text

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShrinkQuotes), group (Reader)
en: Enable this option to show quoted text with a smaller font.
sv: Aktivera alternativet för att visa citerad text
    med ett mindre teckensnitt.

note: i18n: ectx: label, entry (AlwaysDecrypt), group (Reader)
en: Always decrypt messages when viewing or ask before decrypting
sv: Avkoda alltid brev när de visas, eller fråga
    innan avkodning

note: i18n: ectx: label, entry (MimeTreeMode2), group (Reader)
en: Message Structure Viewer
sv: Brevstrukturvisning

note: i18n: ectx: label, entry (MimeTreeMode2), group (Reader)
en: Show never
sv: Visa aldrig

note: i18n: ectx: label, entry (MimeTreeMode2), group (Reader)
en: Show always
sv: Visa alltid

note: i18n: ectx: label, entry (headerPluginStyleName), group (Reader) i18n: ectx: label, entry (headerStyle), group (Reader)
en: What style of headers should be displayed
sv: Vilken rubrikstil som ska visas

note: i18n: ectx: label, entry (headerSetDisplayed), group (Reader)
en: How much of headers should be displayed
sv: Hur mycket av rubrikerna ska visas

note: i18n: ectx: label, entry (htmlMail), group (Reader)
en: Prefer HTML to plain text
sv: Föredra HTML före vanlig text

note: i18n: ectx: label, entry (htmlLoadExternal), group (Reader)
en: Allow messages to load external references from the Internet
sv: Tillåt brev att ladda externa referenser från Internet

note: i18n: ectx: label, entry (attachmentStrategy), group (Reader)
en: How attachments are shown
sv: Hur bilagor visas

note: i18n: ectx: label, entry (RecycleQuoteColors), group (Reader)
en: Specifies whether to reuse the quote color, beyond the 3rd level
sv: Anger om citationsfärgen ska återanvändas efter den tredje nivån

note: i18n: ectx: label, entry (AccessKeyEnabled), group (Reader)
en: Activate Access Key
sv: Aktivera åtkomstnyckel

note: i18n: ectx: label, entry (ScamDetectionEnabled), group (Reader)
en: KMail can analyze messages for suspected email scams by looking for common techniques used to deceive you
sv: Kmail kan analysera brev för att hitta misstänkta e-postbedrägerier genom att leta efter vanliga tekniker som används för att lura dig

note: i18n: ectx: label, entry (ScamDetectionWhiteList), group (Reader)
en: List of emails in scam white list
sv: Lista över brev i vitlistan för bedrägeribrev

note: i18n: ectx: label, entry (MailTrackingUrlEnabled), group (Reader)
en: Scan emails for tracking URLs
sv: Sök igenom e-post för att spåra webbadresser

note: i18n: ectx: label, entry (notSendWhenEncrypted), group (MDN)
en: Do not send MDNs in response to encrypted messages
sv: Skicka inte brevhanteringsbekräftelser som svar på krypterade brev

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultPolicy), group (MDN)
en: Specifies the default policy to use, for the Message Disposition Notifications (for internal use only)
sv: Anger standardpolicy att använda för brevhanteringsbekräftelser (bara för intern användning)

note: i18n: ectx: label, entry (QuoteMessage), group (MDN)
en: Specifies the default quoting action to take, when replying to a message (for internal use only)
sv: Anger standardåtgärden för citering vid svar på ett brev (bara för intern användning)

note: i18n: ectx: label, entry (LegacyMangleFromToHeaders), group (Invitations)
en: Mangle From:/To: headers in replies to replies
sv: Behandla Från:/Till:-huvuden i svar på inbjudningar

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (LegacyMangleFromToHeaders), group (Invitations)
en: Microsoft Outlook has a number of shortcomings in its implementation of the iCalendar standard; this option works around one of them. If you have problems with Outlook users not being able to get your replies, try setting this option.
sv: Microsoft Outlook har ett antal tillkortakommanden i sin implementering av iCalendar-standarden. Det här alternativet gör att det går att komma förbi ett av dem. Om du har problem med att användare av Outlook inte kan ta emot dina svar, pröva att aktivera alternativet.

note: i18n: ectx: label, entry (LegacyBodyInvites), group (Invitations)
en: Send groupware invitations in the mail body
sv: Skicka grupprograminbjudningar i brevets text

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (LegacyBodyInvites), group (Invitations)
en: Microsoft Outlook has a number of shortcomings in its implementation of the iCalendar standard; this option works around one of them. If you have problems with Outlook users not being able to get your invitations, try setting this option.
sv: Microsoft Outlook har ett antal tillkortakommanden i sin implementering av iCalendar-standarden. Det här alternativet gör att det går att komma förbi ett av dem. Om du har problem med att användare av Outlook inte kan ta emot dina svar, pröva att aktivera alternativet.

note: i18n: ectx: label, entry (ExchangeCompatibleInvitations), group (Invitations)
en: Exchange-compatible invitation naming
sv: Namngivning av inbjudningar som fungerar med Exchange

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ExchangeCompatibleInvitations), group (Invitations)
en: Microsoft Outlook, when used in combination with a Microsoft Exchange server, has a problem understanding standards-compliant groupware email. Turn this option on to send groupware invitations in a way that Microsoft Exchange understands.
sv: Microsoft Outlook har problem att förstå e-post från grupprogram som följer standard, vid användning tillsammans med en Microsoft Exchange server.
    Aktivera det här alternativet för att skicka grupprograminbjudningar på ett sätt som Microsoft Exchange förstår.

note: i18n: ectx: label, entry (AutomaticSending), group (Invitations)
en: Automatic invitation sending
sv: Automatisk skickning av inbjudning

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AutomaticSending), group (Invitations)
en: When this is checked, you will not see the mail composer window. Instead, all invitation mails are sent automatically. If you want to see the mail before sending it, you can uncheck this option. However, be aware that the text in the composer window is in iCalendar syntax, and you should not try modifying it by hand.
sv: När det här är markerat ser du inte brevfönstret. Istället skickas alla inbjudningsbrev automatiskt. Om du vill se brevet innan det skickas, kan du avmarkera alternativet. Var dock medveten om att texten i brevfönstret har kalendersyntax, och du bör inte försöka ändra det manuellt.

note: i18n: ectx: label, entry (DeleteInvitationEmailsAfterSendingReply), group (Invitations) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mDeleteInvitations)
en: Delete invitation emails after the reply to them has been sent
sv: Ta bort inbjudningsbrev efter svaret till dem har skickats

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DeleteInvitationEmailsAfterSendingReply), group (Invitations)
en: When this is checked, received invitation emails that have been replied to will be moved to the Trash folder, once the reply has been successfully sent.
sv: När det här är markerat, flyttas mottagna inbjudningsbrev som har besvarats till papperskorgen, så fort svaret har skickats med lyckat resultat.

note: i18n: ectx: label, entry (UseFixedFont), group (Composer)
en: Use Fi&xed Font
sv: Använd teckensnitt med fast &breddsteg

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (LastSelectedFolder), group (Todo)
en: The most recent selected folder using for Todo.
sv: Den senast valda korgen använd för uppgifter.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (LastEventSelectedFolder), group (Event)
en: The most recent selected folder using for Event.
sv: Den senast valda korgen använd för händelser.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (LastNoteSelectedFolder), group (Note)
en: The most recent selected folder using for Notes.
sv: Den senast valda korgen använd för anteckningar.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Groupware Compatibility && Legacy Options
sv: Funktion med grupprogram och föråldrade alternativ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mLegacyMangleFromTo)
en: Turn this option on in order to make Outlook(tm) understand your answers to invitation replies
sv: Aktivera alternativet för att få Outlook™ att förstå dina svar på inbjudningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mLegacyMangleFromTo)
en: &Mangle From:/To: headers in replies to invitations
sv: &Behandla Från:/Till:-huvuden i svar på inbjudningar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mLegacyBodyInvites)
en: Turn this option on in order to make Outlook(tm) understand your answers to invitations
sv: Aktivera alternativet för att få Outlook™ att förstå dina svar på inbjudningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mLegacyBodyInvites)
en: Send &invitations in the mail body
sv: Skicka &inbjudningar i brevets text

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mExchangeCompatibleInvitations)
en: Microsoft Outlook, when used in combination with a Microsoft Exchange server,
    has a problem understanding standards-compliant groupware email.
    Turn this option on to send groupware invitations in a way that Microsoft Exchange understands.
sv: Microsoft Outlook har problem att förstå e-post från grupprogram som följer standard, vid användning tillsammans med en Microsoft Exchange server.
    Aktivera det här alternativet för att skicka grupprograminbjudningar på ett sätt som Microsoft Exchange förstår.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mExchangeCompatibleInvitations)
en: Exchange-compatible invitation &naming
sv: &Namngivning av inbjudningar som fungerar med Exchange

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mAutomaticSending)
en: When this is on, the user will not see the mail composer window. Invitation mails are sent automatically.
sv: När det här är aktiverat, ser inte användaren brevfönstret. Inbjudningsbrev skickas automatiskt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mAutomaticSending)
en: &Automatic invitation sending
sv: &Automatisk skickning av inbjudning

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Options
sv: Alternativ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mPrintEmptySelectedText)
en: Print only selected text
sv: Skriv bara ut markerad text

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, respectExpandCollapseSettings)
en: Respect &expand/collapse quote marks settings
sv: Följ inställningar av &expandera och komprimera citationstecken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, printBackgroundColorAndImages)
en: Print background color and images
sv: Skriv ut bakgrundsfärg och bilder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, alwaysShowEncryptionSignatureDetail)
en: Always show encryption/signature details
sv: Visa alltid detaljinformation om kryptering och signatur

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Settings)
en: Viewer settings
sv: Visningsinställningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: O&verride character encoding:
sv: Ö&verskrid teckenkodning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AccessKeyEnabled)
en: Enable access key
sv: Aktivera åtkomsttangent

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShrinkQuotes)
en: Reduce font size for &quoted text
sv: Reducera teckenstorlek för &citerad text

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowExpandQuotesMark)
en: Show &expand/collapse quote marks
sv: Visa citationstecken för &expandera och komprimera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, collapseQuoteLevelLabel)
en: Automatic collapse &level:
sv: Komprimera automatiskt &nivå:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: &Minimum font size:
sv: &Minimal teckenstorlek:

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
sv: En fil med namnet "%1" finns redan. Är du säker på att du vill skriva över den?

en: Overwrite File?
sv: Skriv över fil?

en: Save Attachments To
sv: Spara bilagor som

[ctx: filename for an unnamed attachment]
en: attachment.1
sv: bilaga.1

en: Save Attachment
sv: Spara bilaga

[ctx: filename for the %1-th unnamed attachment]
en: attachment.%1
sv: bilaga.%1

en: The part %1 of the message is encrypted. Do you want to keep the encryption when saving?
sv: Del %1 av brevet är krypterad. Vill du behålla krypteringen när du sparar?

en: KMail Question
sv: Kmail-fråga

en: Keep Encryption
sv: Behåll kryptering

en: Do Not Keep
sv: Behåll inte

en: The part %1 of the message is signed. Do you want to keep the signature when saving?
sv: Del %1 av brevet är signerad. Vill du behålla signaturen när du sparar?

en: Keep Signature
sv: Behåll signatur

[ctx: 1 = file name, 2 = error string]
en: <qt>Could not write to the file<br /><filename>%1</filename><br /><br />%2</qt>
sv: <qt>Kunde inte skriva till filen<br /><filename>%1</filename><br /><br />%2</qt>

en: Error saving attachment
sv: Fel när bilagan skulle sparas

en: Found no attachments to save.
sv: Hittade inga bilagor att spara.

en: message
sv: brev

en: email messages (*.mbox);;all files (*)
sv: E-post (*.mbox);;Alla filer (*)

en: Save Message | Save Messages
sv[0]: Spara brev
sv[1]: Spara brev

en: File %1 could not be loaded.
sv: Filen %1 kunde inte läsas in.

en: Error loading message
sv: Fel vid inläsning av brev

en: File %1 could not be created.
sv: Filen %1 kunde inte skapas.

en: Error saving message
sv: Fel när brev skulle sparas

en: We cannot save message.
sv: Det går inte att spara brevet.

en: Open &with %1
sv: Öppna &med %1

en: Edit with:
sv: Redigera med:

en: KMail is unable to detect when the chosen editor is closed. To avoid data loss, editing the attachment will be aborted.
sv: Kmail kan inte detektera när den valda editorn stängs. För att undvika dataförlust, avbryts redigering av bilagan.

en: Unable to edit attachment
sv: Kan inte redigera bilagan

en: body part
sv: textdel

en: Description
sv: Beskrivning

en: Type
sv: Typ

en: Size
sv: Storlek

en: Turn on HTML rendering for this message.
sv: Aktivera HTML-visning för det här brevet.

en: Load external references from the Internet for this message.
sv: Ladda externa referenser från Internet i brevet.

en: Work online.
sv: Arbeta uppkopplad.

en: Make account online.
sv: Koppla upp kontot.

en: Decrypt message.
sv: Avkoda brevet.

en: Show signature details.
sv: Visa signaturinformation.

en: Hide signature details.
sv: Dölj signaturinformation.

en: Show encryption details.
sv: Visa krypteringsinformation.

en: Hide encryption details.
sv: Dölj krypteringsinformation.

en: Open Documentation
sv: Visa dokumentation

en: Expand all quoted text.
sv: Expandera all citerad text.

en: Collapse quoted text.
sv: Komprimera citerad text.

en: Could not start certificate manager. Please check your installation.
sv: Kunde inte starta certifikathanteraren. Kontrollera installationen.

en: KMail Error
sv: Kmail-fel

en: Show certificate 0x%1
sv: Visa certifikat 0x%1

en: &Open in Address Book
sv: Ö&ppna i adressboken

en: &Copy Email Address
sv: &Kopiera e-postadress

en: Address copied to clipboard.
sv: Adressen kopierad till klippbordet.

en: Lookup the contact in KAddressbook
sv: Slå upp kontakten i adressboken

en: Attachment: %1
sv: Bilaga: %1

en: Encapsulated Message (Subject: %1)
sv: Inbäddat brev (Rubrik: %1)

en: Encapsulated Message
sv: Inbäddat brev

en: Unnamed attachment
sv: Namnlös bilaga

en: Show GnuPG Audit Log for this operation
sv: Visa granskningslogg från GnuPG för den här åtgärden

en: Opening URL...
sv: Öppnar webbadress...

[ctx: @info]
en: Do you really want to execute <filename>%1</filename>?
sv: Vill du verkligen köra <filename>%1</filename>?

en: Execute
sv: Kör

en: Loading message...
sv: Läser in brev...

en: Deleting an attachment from an encrypted or old-style mailman message is not supported.
sv: Att ta bort en bilaga från ett krypterat brev eller från ett gammaldags mailman-brev stöds inte.

en: Delete Attachment
sv: Ta bort bilaga

en: Deleting an attachment might invalidate any digital signature on this message.
sv: Att ta bort en bilaga kan göra eventuell digital signatur av brevet ogiltig.

[ctx: @title:menu]
en: &Open With
sv: Ö&ppna med

[ctx: @action:inmenu Open With]
en: &Other...
sv: Öv&riga...

[ctx: @title:menu]
en: &Open With...
sv: Ö&ppna med...

[ctx: to open]
en: Open
sv: Öppna

[ctx: to view something]
en: View
sv: Visa

en: Scroll To
sv: Panorera till

en: Save As...
sv: Spara som...

en: Copy
sv: Kopiera

en: Reply To Author
sv: Svara till brevskrivaren

en: Reply To All
sv: Svara till alla

en: Properties
sv: Egenskaper

en: KMail
sv: Kmail

en: The KDE Mail Client
sv: KDE:s e-postklient

[ctx: @title:window]
en: View Attachment: %1
sv: Visa bilaga: %1

[ctx: View->]
en: &Attachments
sv: Bil&agor

en: Choose display style of attachments
sv: Välj sätt att visa bilagor

[ctx: View->attachments->]
en: &As Icons
sv: Som &ikoner

en: Show all attachments as icons. Click to see them.
sv: Visa alla bilagor som ikoner. Klicka för att titta på dem.

en: Show attachments as suggested by sender.
sv: Visa bilagor på det sätt som föreslås av avsändaren.

[ctx: View->attachments->]
en: &Inline
sv: På &plats

en: Show all attachments inline (if possible)
sv: Visa alla bilagor på plats (om möjligt)

[ctx: View->attachments->]
en: &Hide
sv: &Dölj

en: Do not show attachments in the message viewer
sv: Visa inte bilagor i brevvyn

[ctx: View->attachments->]
en: In Header Only
sv: Bara i rubriken

en: Show Attachments only in the header of the mail
sv: Visa bara bilagor i brevets rubrik

en: &Set Encoding
sv: An&ge kodning

en: Auto
sv: Automatisk

en: Copy Text
sv: Kopiera text

en: Select All Text
sv: Markera all text

en: Copy Link Address
sv: Kopiera länkadress

en: Open URL
sv: Öppna webbadress

en: Show Message Structure
sv: Visa brevstruktur

en: &View Source
sv: Visa k&ällkoden

en: &Save Message...
sv: &Spara brev...

en: &Save Display Format
sv: &Spara visningsformat

en: &Reset Display Format
sv: Åte&rställ visningsformat

en: Scroll Message Up
sv: Panorera uppåt i brev

en: Scroll Message Down
sv: Panorera neråt i brev

en: Scroll Message Up (More)
sv: Panorera uppåt i brev (mer)

en: Scroll Message Down (More)
sv: Panorera neråt i brev (mer)

en: Toggle HTML Display Mode
sv: Växla HTML-visningsläge

en: Toggle display mode between HTML and plain text
sv: Växla visningsläge mellan HTML och vanlig text

en: Load external references
sv: Ladda externa referenser

en: Speak Text
sv: Läs upp text

en: Share Text...
sv: Dela text...

en: Copy Image Location
sv: Kopiera bildplats

en: &Find in Message...
sv: &Hitta i brevet...

en: Disable Emoticon
sv: Inaktivera smilis

en: Save &As...
sv: Spara s&om...

en: Open With...
sv: Öppna med...

en: Save All Attachments...
sv: Spara alla bilagor...

en: The network is broken.
sv: Nätverket fungerar inte.

en: Check Phishing URL
sv: Kontrollera nätfiskewebbadress

en: The URL %1 is not valid.
sv: Webbadressen %1 är inte giltig.

en: This web site is a malware, do you want to continue to show it?
sv: Webbplatsen innehåller skadlig programvara, vill du fortsätta att visa den?

en: Malware
sv: Skadlig programvara

en: Copy Email Address
sv: Kopiera e-postadress

[ctx: @title:window]
en: Message as Plain Text
sv: Brevet som ren text

[ctx: @title:window]
en: Print Document
sv: Skriv ut dokument

en: URL copied to clipboard.
sv: Webbadressen kopierad till klippbordet.

en: Message loading failed: %1.
sv: Inläsning av brevet misslyckades: %1.

en: Message not found.
sv: Brevet hittades inte.

[ctx: @info]
en: Open attachment <filename>%1</filename>?<nl/>Note that opening an attachment may compromise your system's security.
sv: Öppna bilagan <filename>%1</filename>?<nl/>Observera att öppna en bilaga kan äventyra systemets säkerhet.

[ctx: @title:window]
en: Open Attachment?
sv: Öppna bilaga?

en: &Open With '%1'
sv: Ö&ppna med '%1'

en: Open &With...
sv: Öppna &med...

en: Do not ask again
sv: Fråga inte igen

[ctx: 'HTML Message' with html linebreaks between each letter and in bold text.]
en: <qt><b><br />H<br />T<br />M<br />L<br /> <br />M<br />e<br />s<br />s<br />a<br />g<br />e</b></qt>
sv: <qt><b><br />H<br />T<br />M<br />L<br /> <br />b<br />r<br />e<br />v<br /></b></qt>

[ctx: 'No HTML Message' with html linebreaks between each letter.]
en: <qt><br />N<br />o<br /> <br />H<br />T<br />M<br />L<br /> <br />M<br />e<br />s<br />s<br />a<br />g<br />e</qt>
sv: <qt><br />E<br />j<br /> <br />H<br />T<br />M<br />L<br />-<br />b<br />r<br />e<br />v</qt>

[ctx: 'Plain Message' with html linebreaks between each letter.]
en: <qt><br />P<br />l<br />a<br />i<br />n<br /> <br />M<br />e<br />s<br />s<br />a<br />g<br />e<br /></qt>
sv: <qt><br />E<br />n<br />k<br />e<br />l<br />t<br /> <br />b<br />r<br />e<br />v<br /></qt>

[ctx: 'Calendar Message' with html linebreaks between each letter.]
en: <qt><br />C<br />a<br />l<br />e<br />n<br />d<br />a<br />r<br /> <br />M<br />e<br />s<br />s<br />a<br />g<br />e<br /></qt>
sv: <qt><br />K<br />a<br />l<br />e<br />n<br />d<br />e<br />r<br />b<br />r<br />e<br />v<br /></qt>

en: Click to toggle between HTML, plain text and calendar.
sv: Klicka för att byta mellan HTML, vanlig text och kalender.

en: <qt>Invitations are normally sent as attachments to a mail. This switch changes the invitation mails to be sent in the text of the mail instead; this is necessary to send invitations and replies to Microsoft Outlook.<br />But, when you do this, you no longer get descriptive text that mail programs can read; so, to people who have email programs that do not understand the invitations, the resulting messages look very odd.<br />People that have email programs that do understand invitations will still be able to work with this.</qt>
sv: <qt>En inbjudan skickas normalt som en bilaga till brevet. Det här alternativet ändrar det så att inbjudan istället skickas i brevets text. Det behövs för att skicka inbjudan och svar till Microsoft Outlook.<br />Men när du gör det, får du inte längre beskrivande text som e-postprogram kan läsa, så för personer som har e-postprogram som inte förstår inbjudan ser de resulterande breven mycket underliga ut.<br />Personer som har e-postprogram som inte förstår inbjudan, kommer dock fortfarande kunna hantera det här.</qt>

[ctx: Unchanged mail message]
en: Raw Source
sv: Obehandlad källdata

en: Raw, unmodified mail as it is stored on the filesystem or on the server
sv: Obehandlat, oförändrat brev som det lagras på serverns filsystem

[ctx: Mail message as shown, in HTML format]
en: HTML Source
sv: HTML-källkod

en: HTML code for displaying the message to the user
sv: HTML-kod för att visa brevet för användaren

[ctx: @action]
en: Open folder where attachment was saved
sv: Öppna katalog där bilagan sparades

[ctx: @action]
en: Open File
sv: Öppna fil

en: Open folder where attachment was saved | Open folder where attachments were saved
sv[0]: Öppna katalog där bilagan sparades
sv[1]: Öppna katalog där bilagorna sparades

en: Open folder where PDF file was saved
sv: Öppna katalog där PDF-filen sparades

en: KMail was unable to open the attachment.
sv: Kmail kunde inte öppna bilagan.

en: Next Message
sv: Nästa brev

en: Previous Message
sv: Föregående brev

[ctx: @title:window]
en: vCard Viewer
sv: vCard-visning

en: &Import
sv: &Importera

en: &Next Card
sv: &Nästa kort

en: &Previous Card
sv: &Föregående kort
