kmail - en to wa translation catalogue (74 entries)

[ctx: No grouping of messages]
en: None
wa: Nouk

[ctx: No threading of messages]
en: None
wa: Nouk

[ctx: Unknown date]
en: Unknown
wa: Nén cnoxhou

[ctx: Default theme name]
en: Classic
wa: Classike

[ctx: @title:column Subject of messages]
en: Subject
wa: Sudjet

en: Sender/Receiver
wa: Evoyeu/riçuveu

[ctx: Sender of a message]
en: Sender
wa: Evoyeu

[ctx: Receiver of a message]
en: Receiver
wa: Riçuveu

en: Most Recent Date
wa: Li tote dierinne date

[ctx: Size of a message]
en: Size
wa: Grandeu

en: Replied
wa: Respondou

[ctx: Message importance indication]
en: Important
wa: Impôrtant

en: Action Item
wa: Cayet di faitindje

en: Spam/Ham
wa: Sipam/normå emile

en: Watched/Ignored
wa: Racassî/passé houte

en: Encryption
wa: Ecriptaedje

en: Signature
wa: Sinateure

en: Tag List
wa: Djivêye des etiketes

en: Message
wa: Messaedje

en: Status
wa: Estat

en: Today
wa: Ouy

en: Yesterday
wa: Ayir

en: Last Week
wa: Samwinne passêye

en: Two Weeks Ago
wa: Gn a deus samwinnes

en: Three Weeks Ago
wa: Gn a troes samwinnes

en: Four Weeks Ago
wa: Gn a cwate samwinnes

en: Receiver
wa: Riçuveu

en: Sender
wa: Evoyeu

[ctx: @info:status Finished view fill]
en: Ready
wa: Presse

en: Most Recent on Top
wa: Li tot dierin pa dzeu

en: by Date/Time
wa: pa Date/Eure

en: by Sender/Receiver
wa: pas Evoyeu/Riçuveu

en: by Sender
wa: pas Evoyeu

en: by Receiver
wa: pa Rçuveu

[ctx: Sort order for mail groups]
en: Ascending
wa: Crexhant

[ctx: Sort order for mail groups]
en: Descending
wa: Discrexhant

[ctx: Description of Type Subject]
en: Subject
wa: Sudjet

[ctx: Description of Type Sender]
en: Sender
wa: Evoyeu

[ctx: Description of Type Receiver]
en: Receiver
wa: Riçuveu

[ctx: Description of Type Size]
en: Size
wa: Grandeu

en: Attachment Icon
wa: Imådjete Ataetchmint

en: Replied/Forwarded Icon
wa: Imådjete Respondou/Ricassî

en: Combined New/Unread/Read/Replied/Forwarded Icon
wa: Imådjete Novea/Nén léjhou/Léjhou/Respondou/Ricassî

en: Action Item Icon
wa: Imådjete Cayet di faitindje

en: Important Icon
wa: Imådjete Impôrtant

en: Group Header Label
wa: Etikete tiestire di groupe

en: Spam/Ham Icon
wa: Imådjete Sipam/Normå emile

en: Watched/Ignored Icon
wa: Imådjete Racassî/Passé houte

en: Group Header Expand/Collapse Icon
wa: Imådjete tiestire di groupe Totafwait mostrer/Totafwait catchî

en: Encryption State Icon
wa: Imådjete Estat d' ecriptaedje

en: Signature State Icon
wa: Imådjete Estat del sinateure

en: Message Tags
wa: Etiketes des messaedje

[ctx: Description for an Unknown Type]
en: Unknown
wa: Nén cnoxhou

en: Never Show
wa: Måy mostrer

en: Always Show
wa: Tofer mostrer

en: Size
wa: Grandeu

en: Folder
wa: Ridant

en: Theme
wa: Tinme

en: Configure...
wa: Apontyî...

en: Remove
wa: Oister

[ctx: Search for messages.]
en: Search
wa: Trover

[ctx: @action:inmenu Status of a message]
en: Unread
wa: Nén léjhou

[ctx: @action:inmenu Status of a message]
en: Replied
wa: Respondou

[ctx: @action:inmenu Status of a message]
en: Forwarded
wa: Ricassî

[ctx: @action:inmenu Status of a message]
en: Important
wa: Impôrtant

en: Message List
wa: Djivêye des messaedjes

en: New Theme
wa: Novea tinme

en: Clone Theme
wa: Clôner tinme

en: Delete Theme
wa: Disfacer tinme

en: Unnamed Theme
wa: Tinme sins no

en: New Column
wa: Novele colone

en: &Move Here
wa: &Bodjî chal

en: &Copy Here
wa: &Copyî chal

en: C&ancel
wa: &Rinoncî
