baloo - en to sa translation catalogue (19 entries)

en: Baloo Show
sa: बालू शो

en: The Baloo data Viewer - A debugging tool
sa: The Baloo data Viewer - एकं त्रुटिनिवारणसाधनम्

en: (c) 2012, Vishesh Handa
sa: (ग) 2012, विशेस हन्दा

en: Urls, document ids or inodes of the files
sa: सञ्चिकानां Urls, document ids अथवा inodes

en: Print internal info
sa: आन्तरिकसूचना मुद्रयन्तु

en: Arguments are interpreted as inode numbers (requires -d)
sa: तर्काः inode संख्याः इति व्याख्यायन्ते (requires -d) ।

en: Device id for the files
sa: सञ्चिकानां कृते Device id

en: Error: -i requires specifying a device (-d <deviceId>)
sa: त्रुटिः: -i कृते एकं यन्त्रं निर्दिष्टुं आवश्यकम् (-d <deviceId>)

en: The Baloo index could not be opened. Please run "%1" to see if Baloo is enabled and working.
sa: बालू सूचकाङ्कः उद्घाटयितुं न शक्तवान् । कृपया "%1" चालयन्तु यत् पश्यन्तु यत् Baloo सक्षमः अस्ति वा कार्यं करोति वा ।

en: The document IDs of the Baloo DB and the filesystem are different:
sa: Baloo DB इत्यस्य सञ्चिकातन्त्रस्य च दस्तावेज-ID भिन्नाः सन्ति:

en: %1: Not a valid url or document id
sa: %1: वैधं url अथवा दस्तावेज id नास्ति

en: %1: Failed to parse inode number
sa: %1: inode संख्यायाः विश्लेषणं कर्तुं असफलम्

en: %1: No index information found
sa: %1: अनुक्रमणिकासूचना न प्राप्ता

en: Internal Info
sa: आन्तरिक सूचना

en: File Name Terms: %1
sa: सञ्चिकानामपदानि: %1

en: %1 Terms: %2
sa: %1 पदाः : %2

en: Plain Text Terms: %1
sa: सादा पाठपदानि: %1

en: Property Terms: %1
sa: सम्पत्तिपदानि : %1

[ctx: Prefix string for internal errors]
en: Internal Error - %1
sa: आन्तरिकदोषः - %1
