kio4 - en to ja translation catalogue (18 entries)

[ctx: KBookmark|Bookmark separator]
en: --- separator ---
ja: --- セパレータ ---

[ctx: KBookmarkManager|]
en: Unable to save bookmarks in %1. Reported error was: %2. This error message will only be shown once. The cause of the error needs to be fixed as quickly as possible, which is most likely a full hard drive.
ja: %1 にブックマークを保存できません。報告されたエラーは “%2” でした。このエラーメッセージの表示は一度のみです。エラーの要因を早急に修正する必要があります。ハードドライブがいっぱいの可能性があります。

[ctx: KBookmarkContextMenu|]
en: Are you sure you wish to remove the bookmark folder
    "%1"?
ja: 本当にブックマークフォルダ %1 を削除しますか？

[ctx: KBookmarkContextMenu|]
en: Are you sure you wish to remove the bookmark
    "%1"?
ja: 本当にブックマーク %1 を削除しますか？

[ctx: KBookmarkDialog|@label:textbox]
en: Name:
ja: 名前:

[ctx: KBookmarkDialog|@label:textbox]
en: Location:
ja: 場所:

[ctx: KBookmarkDialog|@label:textbox]
en: Comment:
ja: コメント:

[ctx: KBookmarkDialog|@action:button]
en: Update
ja: 更新

[ctx: KBookmarkDialog|@title:window]
en: Bookmark Properties
ja: ブックマークのプロパティ

[ctx: KBookmarkDialog|@action:button]
en: Add
ja: 追加

[ctx: KBookmarkDialog|@title:window]
en: Add Bookmark
ja: ブックマークを追加

[ctx: KBookmarkDialog|@title:window]
en: Add Bookmarks
ja: ブックマークを追加

[ctx: KBookmarkDialog|@title:window]
en: Select Folder
ja: フォルダを選択

[ctx: KBookmarkDialog|@title:window]
en: New Folder
ja: 新しいフォルダ

[ctx: KBookmarkDialog|@title:window]
en: Create New Bookmark Folder
ja: 新しいブックマークフォルダを作成

[ctx: KBookmarkDialog|@title:window]
en: Create New Bookmark Folder in %1
ja: %1 に新しいブックマークフォルダを作成

[ctx: KBookmarkDialog|@label:textbox]
en: New folder:
ja: 新しいフォルダ:

[ctx: KBookmarkDialog|name of the container of all browser bookmarks]
en: Bookmarks
ja: ブックマーク
