kio4 - en to nn translation catalogue (38 entries)

[ctx: KBookmark|Bookmark separator]
en: --- separator ---
nn: — delelinje —

[ctx: KBookmarkManager|]
en: Unable to save bookmarks in %1. Reported error was: %2. This error message will only be shown once. The cause of the error needs to be fixed as quickly as possible, which is most likely a full hard drive.
nn: Klarte ikkje lagra bokmerket i %1. Oppgjeven feil: %2. Denne feilmeldinga vert berre vist ein gong. Årsaka til feilen, som truleg er ein full harddisk, må rettast så snart som råd er.

[ctx: QObject|]
en: keditbookmarks could not be started
nn: Klarte ikkje starta keditbookmarks

[ctx: QObject|]
en: The keditbookmarks executable was not found
nn: Fann ikkje programfila «keditbookmarks»

[ctx: KBookmarkContextMenu|@action:inmenu]
en: Add Bookmark Here
nn: Legg til bokmerke her

[ctx: KBookmarkContextMenu|@action:inmenu]
en: Open Folder in Bookmark Editor
nn: Opna mappa i bokmerkeredigerar

[ctx: KBookmarkContextMenu|@action:inmenu]
en: Delete Folder
nn: Slett mappe

[ctx: KBookmarkContextMenu|@action:inmenu]
en: Properties
nn: Eigenskapar

[ctx: KBookmarkContextMenu|@action:inmenu]
en: Copy Link Address
nn: Kopier lenkjeadresse

[ctx: KBookmarkContextMenu|@action:inmenu]
en: Delete Bookmark
nn: Slett bokmerke

[ctx: KBookmarkContextMenu|@action:inmenu]
en: Open Folder in Tabs
nn: Opna mappe i faner

[ctx: KBookmarkContextMenu|@info]
en: Cannot add bookmark with empty URL.
nn: Kan ikkje leggja til eit bokmerke med tom adresse.

[ctx: KBookmarkContextMenu|@title:window]
en: Bookmark Folder Deletion
nn: Fjerning av bokmerkemappe

[ctx: KBookmarkContextMenu|@title:window]
en: Bookmark Deletion
nn: Fjerning av bokmerke

[ctx: KBookmarkContextMenu|]
en: Are you sure you wish to remove the bookmark folder
    "%1"?
nn: Er du sikker på at du vil fjerna bokmerkemappa
    «%1»?

[ctx: KBookmarkContextMenu|]
en: Are you sure you wish to remove the bookmark
    "%1"?
nn: Er du sikker på at du vil fjerna bokmerket
    «%1»?

[ctx: KBookmarkDialog|@label:textbox]
en: Name:
nn: Namn:

[ctx: KBookmarkDialog|@label:textbox]
en: Location:
nn: Adresse:

[ctx: KBookmarkDialog|@label:textbox]
en: Comment:
nn: Merknad:

[ctx: KBookmarkDialog|@action:button]
en: Update
nn: Oppdater

[ctx: KBookmarkDialog|@title:window]
en: Bookmark Properties
nn: Bokmerkeeigenskapar

[ctx: KBookmarkDialog|@action:button]
en: &New Folder…
nn: &Ny mappe …

[ctx: KBookmarkDialog|@action:button]
en: Add
nn: Legg til

[ctx: KBookmarkDialog|@title:window]
en: Add Bookmark
nn: Legg til bokmerke

[ctx: KBookmarkDialog|@title:window]
en: Add Bookmarks
nn: Legg til bokmerke

[ctx: KBookmarkDialog|@title:window]
en: Select Folder
nn: Vel mappe

[ctx: KBookmarkDialog|@title:window]
en: New Folder
nn: Ny mappe

[ctx: KBookmarkDialog|@title:window]
en: Create New Bookmark Folder
nn: Lag ny bokmerkemappe

[ctx: KBookmarkDialog|@title:window]
en: Create New Bookmark Folder in %1
nn: Lag ny bokmerkemappe i %1

[ctx: KBookmarkDialog|@label:textbox]
en: New folder:
nn: Ny mappe:

[ctx: KBookmarkDialog|name of the container of all browser bookmarks]
en: Bookmarks
nn: Bokmerke

[ctx: KBookmarkMenu|@action:inmenu]
en: Open Folder in Tabs
nn: Opna mappe i faner

[ctx: KBookmarkMenu|@info:tooltip]
en: Open all bookmarks in this folder as a new tab
nn: Opna alle bokmerka i denne mappa som nye faner

[ctx: KBookmarkMenu|@action:inmenu]
en: Bookmark Tabs as Folder…
nn: Bokmerk faner som mappe …

[ctx: KBookmarkMenu|@info:tooltip]
en: Add a folder of bookmarks for all open tabs
nn: Legg til ei mappe med bokmerke for alle opne vindauge med faner

[ctx: KBookmarkMenu|@info:tooltip]
en: Edit your bookmark collection in a separate window
nn: Rediger bokmerkesamlinga i eit eige vindauge

[ctx: KBookmarkMenu|@action:inmenu]
en: New Bookmark Folder…
nn: Ny bokmerkemappe …

[ctx: KBookmarkMenu|@info:tooltip]
en: Create a new bookmark folder in this menu
nn: Lag ei ny bokmerkemappe i denne menyen
