kio4 - en to tr translation catalogue (38 entries)

[ctx: KBookmark|Bookmark separator]
en: --- separator ---
tr: --- ayırıcı ---

[ctx: KBookmarkManager|]
en: Unable to save bookmarks in %1. Reported error was: %2. This error message will only be shown once. The cause of the error needs to be fixed as quickly as possible, which is most likely a full hard drive.
tr: Yer imleri %1 konumuna kaydedilemedi. Raporlanan hata: %2. Bu hata iletisi yalnızca bir kez gösterilir. Büyük olasılıkla dolu bir sabit disk olan hatanın nedeninin olabildiğince çabuk düzeltilmesi gerekir.

[ctx: QObject|]
en: keditbookmarks could not be started
tr: keditbookmarks başlatılamadı

[ctx: QObject|]
en: The keditbookmarks executable was not found
tr: keditbookmarks yürütülebiliri bulunamadı

[ctx: KBookmarkContextMenu|@action:inmenu]
en: Add Bookmark Here
tr: Buraya Yer İmi Koy

[ctx: KBookmarkContextMenu|@action:inmenu]
en: Open Folder in Bookmark Editor
tr: Klasörü Yer İmi Düzenleyicisinde Aç

[ctx: KBookmarkContextMenu|@action:inmenu]
en: Delete Folder
tr: Klasörü Sil

[ctx: KBookmarkContextMenu|@action:inmenu]
en: Properties
tr: Özellikler

[ctx: KBookmarkContextMenu|@action:inmenu]
en: Copy Link Address
tr: Bağlantı Adresini Kopyala

[ctx: KBookmarkContextMenu|@action:inmenu]
en: Delete Bookmark
tr: Yer İmini Sil

[ctx: KBookmarkContextMenu|@action:inmenu]
en: Open Folder in Tabs
tr: Klasörü Sekmelerde Aç

[ctx: KBookmarkContextMenu|@info]
en: Cannot add bookmark with empty URL.
tr: Boş bir URL’ye yer imi koyulamaz.

[ctx: KBookmarkContextMenu|@title:window]
en: Bookmark Folder Deletion
tr: Yer İmi Klasörü Silinmesi

[ctx: KBookmarkContextMenu|@title:window]
en: Bookmark Deletion
tr: Yer İmi Silinmesi

[ctx: KBookmarkContextMenu|]
en: Are you sure you wish to remove the bookmark folder
    "%1"?
tr: “%1”
    yer imi klasörünü kaldırmayı gerçekten istiyor musunuz?

[ctx: KBookmarkContextMenu|]
en: Are you sure you wish to remove the bookmark
    "%1"?
tr: “%1”
    yer imini kaldırmayı gerçekten istiyor musunuz?

[ctx: KBookmarkDialog|@label:textbox]
en: Name:
tr: Ad:

[ctx: KBookmarkDialog|@label:textbox]
en: Location:
tr: Konum:

[ctx: KBookmarkDialog|@label:textbox]
en: Comment:
tr: Yorum:

[ctx: KBookmarkDialog|@action:button]
en: Update
tr: Güncelle

[ctx: KBookmarkDialog|@title:window]
en: Bookmark Properties
tr: Yer İmi Özellikleri

[ctx: KBookmarkDialog|@action:button]
en: &New Folder…
tr: &Yeni Klasör…

[ctx: KBookmarkDialog|@action:button]
en: Add
tr: Koy

[ctx: KBookmarkDialog|@title:window]
en: Add Bookmark
tr: Yer İmi Koy

[ctx: KBookmarkDialog|@title:window]
en: Add Bookmarks
tr: Yer İmleri Koy

[ctx: KBookmarkDialog|@title:window]
en: Select Folder
tr: Klasör Seç

[ctx: KBookmarkDialog|@title:window]
en: New Folder
tr: Yeni Klasör

[ctx: KBookmarkDialog|@title:window]
en: Create New Bookmark Folder
tr: Yeni Yer İmi Klasörü Oluştur

[ctx: KBookmarkDialog|@title:window]
en: Create New Bookmark Folder in %1
tr: %1 İçinde Yeni Yer İmi Klasörü Oluştur

[ctx: KBookmarkDialog|@label:textbox]
en: New folder:
tr: Yeni klasör:

[ctx: KBookmarkDialog|name of the container of all browser bookmarks]
en: Bookmarks
tr: Yer İmleri

[ctx: KBookmarkMenu|@action:inmenu]
en: Open Folder in Tabs
tr: Klasörü Sekmelerde Aç

[ctx: KBookmarkMenu|@info:tooltip]
en: Open all bookmarks in this folder as a new tab
tr: Bu klasördeki tüm yer imlerini yeni bir sekme olarak aç.

[ctx: KBookmarkMenu|@action:inmenu]
en: Bookmark Tabs as Folder…
tr: Sekmelere Klasörde Yer İmi Koy…

[ctx: KBookmarkMenu|@info:tooltip]
en: Add a folder of bookmarks for all open tabs
tr: Tüm açık sekmeler için bir yer imleri klasörü ekle

[ctx: KBookmarkMenu|@info:tooltip]
en: Edit your bookmark collection in a separate window
tr: Ayrı bir pencerede yer imi koleksiyonunu düzenle

[ctx: KBookmarkMenu|@action:inmenu]
en: New Bookmark Folder…
tr: Yeni Yer İmi Klasörü…

[ctx: KBookmarkMenu|@info:tooltip]
en: Create a new bookmark folder in this menu
tr: Bu menü içinde yeni bir yer imi klasörü oluştur
