kwriteconfig - en to ro translation catalogue (204 entries)

[ctx: KConfig|]
en: Please contact your system administrator.
ro: Contactați administratorul de sistem.

[ctx: KConfigIniBackend|]
en: Configuration file "%1" not writable.
ro: Fișierul de configurare „%1” nu poate fi scris.

[ctx: KEMailSettings|]
en: Default
ro: Implicit

[ctx: go back|]
en: &Back
ro: În&apoi

[ctx: go forward|]
en: &Forward
ro: Înain&te

[ctx: home page|]
en: &Home
ro: A&casă

[ctx: KStandardActions|]
en: &New
ro: &Nou

[ctx: KStandardActions|]
en: Create new document
ro: Creează document nou

[ctx: KStandardActions|]
en: &Open…
ro: &Deschide…

[ctx: KStandardActions|]
en: Open an existing document
ro: Deschide un document existent

[ctx: KStandardActions|]
en: Open &Recent
ro: Deschide &recent

[ctx: KStandardActions|]
en: Open a document which was recently opened
ro: Deschide un document ce a fost deschis recent

[ctx: KStandardActions|]
en: &Save
ro: &Salvează

[ctx: KStandardActions|]
en: Save document
ro: Salvează documentul

[ctx: KStandardActions|]
en: Save &As…
ro: S&alvează ca…

[ctx: KStandardActions|]
en: Save document under a new name
ro: Salvează documentul cu denumire nouă

[ctx: KStandardActions|]
en: Re&vert
ro: An&ulează

[ctx: KStandardActions|]
en: Revert unsaved changes made to document
ro: Anulează modificările nesalvate făcute asupra documentului

[ctx: KStandardActions|]
en: &Close
ro: În&chide

[ctx: KStandardActions|]
en: Close document
ro: Închide documentul

[ctx: KStandardActions|]
en: &Print…
ro: Ti&părește…

[ctx: KStandardActions|]
en: Print document
ro: Tipărește documentul

[ctx: KStandardActions|]
en: Print Previe&w
ro: Previ&zualizare tipărire

[ctx: KStandardActions|]
en: Show a print preview of document
ro: Arată o previzualizare a tipăririi fișierului

[ctx: KStandardActions|]
en: &Mail…
ro: Tri&mite prin poștă…

[ctx: KStandardActions|]
en: Send document by mail
ro: Trimite documentul prin poștă

[ctx: KStandardActions|]
en: &Quit
ro: &Termină

[ctx: KStandardActions|]
en: Quit application
ro: Închide aplicația

[ctx: KStandardActions|]
en: &Undo
ro: &Desfă

[ctx: KStandardActions|]
en: Undo last action
ro: Desfă ultima acțiune

[ctx: KStandardActions|]
en: Re&do
ro: &Refă

[ctx: KStandardActions|]
en: Redo last undone action
ro: Refă ultima acțiune desfăcută

[ctx: KStandardActions|]
en: Cu&t
ro: &Taie

[ctx: KStandardActions|]
en: Cut selection to clipboard
ro: Taie selecția în clipboard

[ctx: KStandardActions|]
en: &Copy
ro: &Copiază

[ctx: KStandardActions|]
en: Copy selection to clipboard
ro: Copiază selecția în clipboard

[ctx: KStandardActions|]
en: &Paste
ro: Li&pește

[ctx: KStandardActions|]
en: Paste clipboard content
ro: Lipește conținutul din clipboard

[ctx: KStandardActions|]
en: C&lear
ro: C&urăță

[ctx: KStandardActions|]
en: Select &All
ro: Selecte&ază tot

[ctx: KStandardActions|]
en: Dese&lect
ro: Dese&lectează

[ctx: KStandardActions|]
en: &Find…
ro: &Caută…

[ctx: KStandardActions|]
en: Find &Next
ro: Caută &următor

[ctx: KStandardActions|]
en: Find Pre&vious
ro: Caută &precedent

[ctx: KStandardActions|]
en: &Replace…
ro: Î&nlocuiește…

[ctx: KStandardActions|]
en: Zoom to &Actual Size
ro: &Apropie la dimensiunea reală

[ctx: KStandardActions|]
en: View document at its actual size
ro: Vizualizează documentul la dimensiunea reală

[ctx: KStandardActions|]
en: &Fit to Page
ro: Încadrează în &pagină

[ctx: KStandardActions|]
en: Zoom to fit page in window
ro: Apropie pentru a încadra pagina în fereastră

[ctx: KStandardActions|]
en: Fit to Page &Width
ro: Încadrează în &lățimea paginii

[ctx: KStandardActions|]
en: Zoom to fit page width in window
ro: Apropie pentru a încadra lățimea paginii în fereastră

[ctx: KStandardActions|]
en: Fit to Page &Height
ro: Încadrează în l&ungimea paginii

[ctx: KStandardActions|]
en: Zoom to fit page height in window
ro: Panoramează pentru a încadra lungimea paginii în fereastră

[ctx: KStandardActions|]
en: Zoom &In
ro: Aprop&ie

[ctx: KStandardActions|]
en: Zoom &Out
ro: În&depărtează

[ctx: KStandardActions|]
en: &Zoom…
ro: &Apropiere…

[ctx: KStandardActions|]
en: Select zoom level
ro: Alege nivelul de apropiere

[ctx: KStandardActions|]
en: &Refresh
ro: &Reîmprospătează

[ctx: KStandardActions|]
en: Refresh document
ro: Reîmprospătează documentul

[ctx: KStandardActions|]
en: &Up
ro: S&us

[ctx: KStandardActions|]
en: Go up
ro: Mai sus

[ctx: KStandardActions|]
en: &Previous Page
ro: Pagina &precedentă

[ctx: KStandardActions|]
en: Go to previous page
ro: Mergi la pagina precedentă

[ctx: KStandardActions|]
en: &Next Page
ro: Pagi&na următoare

[ctx: KStandardActions|]
en: Go to next page
ro: Mergi la pagina următoare

[ctx: KStandardActions|]
en: &Go To…
ro: Mer&gi la…

[ctx: KStandardActions|]
en: &Go to Page…
ro: Mer&gi la pagina…

[ctx: KStandardActions|]
en: &Go to Line…
ro: Mer&gi la linia…

[ctx: KStandardActions|]
en: &First Page
ro: P&rima pagină

[ctx: KStandardActions|]
en: Go to first page
ro: Mergi la prima pagină

[ctx: KStandardActions|]
en: &Last Page
ro: U&ltima pagină

[ctx: KStandardActions|]
en: Go to last page
ro: Mergi la ultima pagină

[ctx: KStandardActions|]
en: &Back
ro: În&apoi

[ctx: KStandardActions|]
en: Go back in document
ro: Mergi înapoi în document

[ctx: KStandardActions|]
en: &Forward
ro: Înain&te

[ctx: KStandardActions|]
en: Go forward in document
ro: Mergi înainte în document

[ctx: KStandardActions|]
en: &Add Bookmark
ro: &Adaugă semn de carte

[ctx: KStandardActions|]
en: &Edit Bookmarks…
ro: Modifică s&emnele de carte…

[ctx: KStandardActions|]
en: &Spelling…
ro: &Ortografie…

[ctx: KStandardActions|]
en: Check spelling in document
ro: Verifică ortografia în document

[ctx: KStandardActions|]
en: Show &Menubar
ro: Arată bara de &meniu

[ctx: KStandardActions|]
en: Show or hide menubar
ro: Arată sau ascunde bara de meniu

[ctx: KStandardActions|]
en: Show &Toolbar
ro: Ara&tă bara de unelte

[ctx: KStandardActions|]
en: Show or hide toolbar
ro: Arată sau ascunde bara de unelte

[ctx: KStandardActions|]
en: Show St&atusbar
ro: &Arată bara de stare

[ctx: KStandardActions|]
en: Show or hide statusbar
ro: Arată sau ascunde bara de stare

[ctx: KStandardActions|]
en: F&ull Screen Mode
ro: Regim de &ecran complet

[ctx: KStandardActions|]
en: Configure Keyboard S&hortcuts…
ro: Co&nfigurează scurtături de tastatură…

[ctx: KStandardActions|]
en: &Configure %1…
ro: &Configurează %1…

[ctx: KStandardActions|]
en: Configure Tool&bars…
ro: Configurează &barele de unelte…

[ctx: KStandardActions|]
en: Configure &Notifications…
ro: Configurează &notificările…

[ctx: KStandardActions|]
en: %1 &Handbook
ro: &Manualul %1

[ctx: KStandardActions|]
en: What's &This?
ro: Ce înseamnă aceas&ta?

[ctx: KStandardActions|]
en: &Report Bug…
ro: &Raportează defect…

[ctx: KStandardActions|]
en: Configure &Language…
ro: Configurează &limba…

[ctx: KStandardActions|]
en: &About %1
ro: &Despre %1

[ctx: KStandardActions|]
en: About &KDE
ro: Despre &KDE

[ctx: KStandardActions|]
en: &Delete
ro: Ș&terge

[ctx: KStandardActions|]
en: &Rename…
ro: &Redenumește…

[ctx: KStandardActions|]
en: &Move to Trash
ro: &Mută la gunoi

[ctx: KStandardActions|]
en: &Donate
ro: &Donează

[ctx: KStandardActions|]
en: Open &Menu
ro: Deschide &meniul

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Open
ro: Deschide

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: New
ro: Nouă

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Close
ro: Închide

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Save
ro: Salvează

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Print
ro: Tipărește

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Quit
ro: Termină

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Undo
ro: Desfă

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Redo
ro: Refă

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Cut
ro: Taie

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Copy
ro: Copiază

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Paste
ro: Lipește

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Paste Selection
ro: Lipește selecția

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Select All
ro: Selectează tot

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Deselect
ro: Deselectează

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Delete Word Backwards
ro: Șterge cuvânt înapoi

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Delete Word Forward
ro: Șterge cuvânt înainte

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Find
ro: Caută

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Find Next
ro: Caută urm.

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Find Prev
ro: Caută prec.

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Replace
ro: Înlocuiește

[ctx: KStandardShortcut|@action Go to main page]
en: Home
ro: Acasă

[ctx: KStandardShortcut|@action Beginning of document]
en: Begin
ro: Început

[ctx: KStandardShortcut|@action End of document]
en: End
ro: Sfârșit

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Prior
ro: Precedent

[ctx: KStandardShortcut|@action Opposite to Prior]
en: Next
ro: Următor

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Up
ro: Sus

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Back
ro: Înapoi

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Forward
ro: Înainte

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Reload
ro: Reîncarcă

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Beginning of Line
ro: Începutul liniei

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: End of Line
ro: Sfârșit de linie

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Go to Line
ro: Mergi la linie

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Backward Word
ro: Cuvânt înapoi

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Forward Word
ro: Cuvânt înainte

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Add Bookmark
ro: Adaugă semn de carte

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Zoom In
ro: Apropie

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Zoom Out
ro: Depărtează

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Full Screen Mode
ro: Regim ecran complet

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Show Menu Bar
ro: Arată bara de meniu

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Activate Next Tab
ro: Activează fila următoare

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Activate Previous Tab
ro: Activează fila precedentă

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Help
ro: Ajutor

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: What's This
ro: Ce înseamnă aceasta

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Text Completion
ro: Completare text

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Previous Completion Match
ro: Precedenta potrivire de completare

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Next Completion Match
ro: Următoarea potrivire de completare

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Substring Completion
ro: Completare subșir

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Previous Item in List
ro: Precedentul element în listă

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Next Item in List
ro: Următorul element în listă

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Open Recent
ro: Deschide recent

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Save As
ro: Salvează ca

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Revert
ro: Revenire

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Print Preview
ro: Previzualizare tipărire

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Mail
ro: Poștă

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Clear
ro: Curăță

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Zoom to Actual Size
ro: Apropie la dimensiunea reală

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Fit To Page
ro: Încadrează în pagină

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Fit To Width
ro: Încadrează pe lățime

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Fit To Height
ro: Încadrează pe înălțime

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Zoom
ro: Apropiere

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Goto
ro: Mergi la

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Goto Page
ro: Mergi la pagină

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Document Back
ro: Document înapoi

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Document Forward
ro: Document înainte

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Edit Bookmarks
ro: Redactează semne de carte

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Spelling
ro: Ortografie

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Show Toolbar
ro: Arată bara de unelte

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Show Statusbar
ro: Arată bara de stare

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Key Bindings
ro: Asocieri de taste

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Configure Application
ro: Configurează aplicația

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Configure Toolbars
ro: Configurează barele de unelte

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Configure Notifications
ro: Configurează notificările

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Report Bug
ro: Raportează defect

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Configure Language…
ro: Configurează limba…

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: About Application
ro: Despre aplicație

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: About KDE
ro: Despre KDE

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Delete
ro: Șterge

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Rename
ro: Redenumește

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Move to Trash
ro: Mută la gunoi

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Donate
ro: Donează

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Show/Hide Hidden Files
ro: Arată/ascunde fișierele ascunse

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Create Folder
ro: Creează dosar

[ctx: KStandardShortcut|@action referring to the menu bar or a hamburger menu]
en: Open Main Menu
ro: Deschide meniul principal

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Open Context Menu
ro: Deschide meniul contextual

[ctx: main|]
en: KDE Tool for updating user configuration files
ro: Unealtă KDE pentru actualizarea fișierelor de configurare ale utilizatorului

[ctx: main|]
en: Keep output results from scripts
ro: Păstrează rezultatele de ieșire din scripturi

[ctx: main|]
en: For unit tests only: do not write the done entries, so that with every re-run, the scripts are executed again
ro: Doar pentru teste unitare: nu scrie înregistrările încheiate, astfel încât scripturile să fie re-executate la fiecare rulare

[ctx: main|]
en: Check whether config file itself requires updating
ro: Verifică dacă însuși fișierul de configurare necesită actualizat

[ctx: main|]
en: File(s) to read update instructions from
ro: Fișier(e) din care să fie citite instrucțiuni de actualizare

[ctx: main|]
en: Directory to generate files in [.]
ro: Dosar în care să fie generate fișierele [.]

[ctx: main|]
en: directory
ro: dosar

[ctx: main|]
en: Display software license.
ro: Afișează licența programului.

[ctx: main|]
en: Use <file> instead of global config
ro: Utilizează <fișier> în loc de configurația globală

[ctx: main|]
en: Group to look in. Use "<default>" for the root group, or use repeatedly for nested groups.
ro: Grupul de cercetat. Folosiți „<default>” pentru grupul-rădăcină, sau folosiți repetat pentru grupuri imbricate.

[ctx: main|]
en: Key to look for
ro: Cheie de căutat

[ctx: main|]
en: Default value
ro: Valoarea implicită

[ctx: main|]
en: Type of variable
ro: Tipul variabilei

[ctx: main|]
en: Group name cannot be empty, use "<default>" for the root group
ro: Denumirea grupului nu poate fi goală. folosiți „<default>” pentru grupul-rădăcină

[ctx: main|]
en: Type of variable. Use "bool" for a boolean, otherwise it is treated as a string
ro: Tipul de variabilă. Utilizați „bool” pentru valoare logică, altfel este tratată ca șir textual

[ctx: main|]
en: Delete the designated key if enabled
ro: Șterge cheia desemnată dacă e activată

[ctx: notify|]
en: Notify applications of the change
ro: Notifică aplicațiile despre modificare

[ctx: main|]
en: The value to write. Mandatory, on a shell use '' for empty
ro: Valoarea de scris. Obligatorie. În linia de comandă folosiți '' pentru șir gol
