kwriteconfig - en to sv translation catalogue (204 entries)

[ctx: KConfig|]
en: Please contact your system administrator.
sv:  Kontakta systemadministratören.

[ctx: KConfigIniBackend|]
en: Configuration file "%1" not writable.
sv: Inställningsfilen "%1" är inte skrivbar.

[ctx: KEMailSettings|]
en: Default
sv: Förval

[ctx: go back|]
en: &Back
sv: Till&baka

[ctx: go forward|]
en: &Forward
sv: &Framåt

[ctx: home page|]
en: &Home
sv: &Hem

[ctx: KStandardActions|]
en: &New
sv: &Ny

[ctx: KStandardActions|]
en: Create new document
sv: Skapa nytt dokument

[ctx: KStandardActions|]
en: &Open…
sv: Ö&ppna…

[ctx: KStandardActions|]
en: Open an existing document
sv: Öppna ett befintligt dokument

[ctx: KStandardActions|]
en: Open &Recent
sv: Öppna s&enaste

[ctx: KStandardActions|]
en: Open a document which was recently opened
sv: Öppna ett dokument som nyligen öppnades

[ctx: KStandardActions|]
en: &Save
sv: &Spara

[ctx: KStandardActions|]
en: Save document
sv: Spara dokument

[ctx: KStandardActions|]
en: Save &As…
sv: Spara s&om…

[ctx: KStandardActions|]
en: Save document under a new name
sv: Spara aktuellt dokument med nytt namn

[ctx: KStandardActions|]
en: Re&vert
sv: Å&terställ

[ctx: KStandardActions|]
en: Revert unsaved changes made to document
sv: Ångra osparade ändringar gjorda i dokumentet

[ctx: KStandardActions|]
en: &Close
sv: &Stäng

[ctx: KStandardActions|]
en: Close document
sv: Stäng dokument

[ctx: KStandardActions|]
en: &Print…
sv: Skriv &ut…

[ctx: KStandardActions|]
en: Print document
sv: Skriv ut dokument

[ctx: KStandardActions|]
en: Print Previe&w
sv: &Förhandsgranska utskrift

[ctx: KStandardActions|]
en: Show a print preview of document
sv: Visa en förhandsgranskning av dokumentutskrift

[ctx: KStandardActions|]
en: &Mail…
sv: &E-post…

[ctx: KStandardActions|]
en: Send document by mail
sv: Skicka dokument med e-post

[ctx: KStandardActions|]
en: &Quit
sv: &Avsluta

[ctx: KStandardActions|]
en: Quit application
sv: Avsluta program

[ctx: KStandardActions|]
en: &Undo
sv: Å&ngra

[ctx: KStandardActions|]
en: Undo last action
sv: Ångra senaste åtgärden

[ctx: KStandardActions|]
en: Re&do
sv: &Gör om

[ctx: KStandardActions|]
en: Redo last undone action
sv: Gör om senast ångrade åtgärd

[ctx: KStandardActions|]
en: Cu&t
sv: Klipp u&t

[ctx: KStandardActions|]
en: Cut selection to clipboard
sv: Klipp ut markering till klippbordet

[ctx: KStandardActions|]
en: &Copy
sv: K&opiera

[ctx: KStandardActions|]
en: Copy selection to clipboard
sv: Kopiera markering till klippbordet

[ctx: KStandardActions|]
en: &Paste
sv: K&listra in

[ctx: KStandardActions|]
en: Paste clipboard content
sv: Klistra in klippbordets innehåll

[ctx: KStandardActions|]
en: C&lear
sv: Re&nsa

[ctx: KStandardActions|]
en: Select &All
sv: Markera &alla

[ctx: KStandardActions|]
en: Dese&lect
sv: A&vmarkera

[ctx: KStandardActions|]
en: &Find…
sv: &Sök…

[ctx: KStandardActions|]
en: Find &Next
sv: Sök &igen

[ctx: KStandardActions|]
en: Find Pre&vious
sv: Sök &föregående

[ctx: KStandardActions|]
en: &Replace…
sv: &Ersätt…

[ctx: KStandardActions|]
en: Zoom to &Actual Size
sv: Zooma till &verklig storlek

[ctx: KStandardActions|]
en: View document at its actual size
sv: Visa dokumentet med verklig storlek

[ctx: KStandardActions|]
en: &Fit to Page
sv: &Fyll sidan

[ctx: KStandardActions|]
en: Zoom to fit page in window
sv: Zooma för att anpassa sidan till fönstret

[ctx: KStandardActions|]
en: Fit to Page &Width
sv: Fyll sidans &bredd

[ctx: KStandardActions|]
en: Zoom to fit page width in window
sv: Zooma för att anpassa sidans bredd till fönstret

[ctx: KStandardActions|]
en: Fit to Page &Height
sv: Fyll sidans &höjd

[ctx: KStandardActions|]
en: Zoom to fit page height in window
sv: Zooma för att anpassa sidans höjd till fönstret

[ctx: KStandardActions|]
en: Zoom &In
sv: Zooma &in

[ctx: KStandardActions|]
en: Zoom &Out
sv: Zooma &ut

[ctx: KStandardActions|]
en: &Zoom…
sv: &Zooma…

[ctx: KStandardActions|]
en: Select zoom level
sv: Välj zoomnivå

[ctx: KStandardActions|]
en: &Refresh
sv: &Uppdatera

[ctx: KStandardActions|]
en: Refresh document
sv: Uppdatera dokumentet

[ctx: KStandardActions|]
en: &Up
sv: &Uppåt

[ctx: KStandardActions|]
en: Go up
sv: Gå uppåt

[ctx: KStandardActions|]
en: &Previous Page
sv: &Föregående sida

[ctx: KStandardActions|]
en: Go to previous page
sv: Gå till föregående sida

[ctx: KStandardActions|]
en: &Next Page
sv: &Nästa sida

[ctx: KStandardActions|]
en: Go to next page
sv: Gå till nästa sida

[ctx: KStandardActions|]
en: &Go To…
sv: &Gå till…

[ctx: KStandardActions|]
en: &Go to Page…
sv: &Gå till sida…

[ctx: KStandardActions|]
en: &Go to Line…
sv: &Gå till rad…

[ctx: KStandardActions|]
en: &First Page
sv: &Första sidan

[ctx: KStandardActions|]
en: Go to first page
sv: Gå till första sidan

[ctx: KStandardActions|]
en: &Last Page
sv: &Sista sidan

[ctx: KStandardActions|]
en: Go to last page
sv: Gå till sista sidan

[ctx: KStandardActions|]
en: &Back
sv: Till&baka

[ctx: KStandardActions|]
en: Go back in document
sv: Gå bakåt i dokumentet

[ctx: KStandardActions|]
en: &Forward
sv: &Framåt

[ctx: KStandardActions|]
en: Go forward in document
sv: Gå framåt i dokumentet

[ctx: KStandardActions|]
en: &Add Bookmark
sv: &Lägg till bokmärke

[ctx: KStandardActions|]
en: &Edit Bookmarks…
sv: R&edigera bokmärken…

[ctx: KStandardActions|]
en: &Spelling…
sv: &Stavning…

[ctx: KStandardActions|]
en: Check spelling in document
sv: Kontrollera dokumentets stavning

[ctx: KStandardActions|]
en: Show &Menubar
sv: Visa &menyrad

[ctx: KStandardActions|]
en: Show or hide menubar
sv: Visa eller dölj menyrad

[ctx: KStandardActions|]
en: Show &Toolbar
sv: Visa verk&tygsrad

[ctx: KStandardActions|]
en: Show or hide toolbar
sv: Visa eller dölj verktygsrad

[ctx: KStandardActions|]
en: Show St&atusbar
sv: Visa st&atusrad

[ctx: KStandardActions|]
en: Show or hide statusbar
sv: Visa eller dölj statusrad

[ctx: KStandardActions|]
en: F&ull Screen Mode
sv: F&ullskärmsläge

[ctx: KStandardActions|]
en: Configure Keyboard S&hortcuts…
sv: Anpassa snabbtan&genter…

[ctx: KStandardActions|]
en: &Configure %1…
sv: A&npassa %1…

[ctx: KStandardActions|]
en: Configure Tool&bars…
sv: Anpassa &verktygsrader…

[ctx: KStandardActions|]
en: Configure &Notifications…
sv: Anpassa u&nderrättelser…

[ctx: KStandardActions|]
en: %1 &Handbook
sv: &Handbok %1

[ctx: KStandardActions|]
en: What's &This?
sv: Vad är &det här?

[ctx: KStandardActions|]
en: &Report Bug…
sv: &Rapportera fel…

[ctx: KStandardActions|]
en: Configure &Language…
sv: Anpassa s&pråk…

[ctx: KStandardActions|]
en: &About %1
sv: &Om %1

[ctx: KStandardActions|]
en: About &KDE
sv: Om &KDE

[ctx: KStandardActions|]
en: &Delete
sv: &Ta bort

[ctx: KStandardActions|]
en: &Rename…
sv: &Byt namn…

[ctx: KStandardActions|]
en: &Move to Trash
sv: &Flytta till papperskorgen

[ctx: KStandardActions|]
en: &Donate
sv: &Ge bidrag

[ctx: KStandardActions|]
en: Open &Menu
sv: Visa &meny

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Open
sv: Öppna

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: New
sv: Ny

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Close
sv: Stäng

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Save
sv: Spara

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Print
sv: Skriv ut

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Quit
sv: Avsluta

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Undo
sv: Ångra

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Redo
sv: Gör om

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Cut
sv: Klipp ut

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Copy
sv: Kopiera

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Paste
sv: Klistra in

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Paste Selection
sv: Klistra in markering

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Select All
sv: Markera alla

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Deselect
sv: Avmarkera

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Delete Word Backwards
sv: Ta bort ord bakåt

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Delete Word Forward
sv: Ta bort ord framåt

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Find
sv: Sök

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Find Next
sv: Sök igen

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Find Prev
sv: Sök föregående

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Replace
sv: Ersätt

[ctx: KStandardShortcut|@action Go to main page]
en: Home
sv: Hem

[ctx: KStandardShortcut|@action Beginning of document]
en: Begin
sv: Början

[ctx: KStandardShortcut|@action End of document]
en: End
sv: Slutet

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Prior
sv: Föregående

[ctx: KStandardShortcut|@action Opposite to Prior]
en: Next
sv: Nästa

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Up
sv: Uppåt

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Back
sv: Tillbaka

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Forward
sv: Framåt

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Reload
sv: Uppdatera

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Beginning of Line
sv: Början på raden

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: End of Line
sv: Slutet på raden

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Go to Line
sv: Gå till rad

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Backward Word
sv: Bakåt ett ord

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Forward Word
sv: Framåt ett ord

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Add Bookmark
sv: Lägg till bokmärke

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Zoom In
sv: Zooma in

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Zoom Out
sv: Zooma ut

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Full Screen Mode
sv: Fullskärmsläge

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Show Menu Bar
sv: Visa menyrad

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Activate Next Tab
sv: Aktivera nästa flik

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Activate Previous Tab
sv: Aktivera föregående flik

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Help
sv: Hjälp

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: What's This
sv: Vad är det här

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Text Completion
sv: Textkomplettering

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Previous Completion Match
sv: Föregående kompletteringsträff

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Next Completion Match
sv: Nästa kompletteringsträff

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Substring Completion
sv: Delsträngskomplettering

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Previous Item in List
sv: Föregående post i listan

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Next Item in List
sv: Nästa post i listan

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Open Recent
sv: Öppna senaste

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Save As
sv: Spara som

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Revert
sv: Återställ

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Print Preview
sv: Förhandsgranskning av utskrift

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Mail
sv: E-post

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Clear
sv: Rensa

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Zoom to Actual Size
sv: Zooma till verklig storlek

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Fit To Page
sv: Fyll sidan

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Fit To Width
sv: Fyll sidans bredd

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Fit To Height
sv: Fyll sidans höjd

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Zoom
sv: Zooma

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Goto
sv: Gå till

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Goto Page
sv: Gå till sida

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Document Back
sv: Dokument bakåt

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Document Forward
sv: Dokument framåt

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Edit Bookmarks
sv: Redigera bokmärken

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Spelling
sv: Stavning

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Show Toolbar
sv: Visa verktygsrad

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Show Statusbar
sv: Visa statusrad

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Key Bindings
sv: Tangentbindningar

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Configure Application
sv: Anpassa program

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Configure Toolbars
sv: Anpassa verktygsrader

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Configure Notifications
sv: Anpassa underrättelser

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Report Bug
sv: Rapportera fel

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Configure Language…
sv: Anpassa språk…

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: About Application
sv: Om programmet

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: About KDE
sv: Om KDE

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Delete
sv: Ta bort

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Rename
sv: Byt namn

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Move to Trash
sv: Flytta till papperskorgen

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Donate
sv: Ge bidrag

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Show/Hide Hidden Files
sv: Visa eller dölj dolda filer

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Create Folder
sv: Skapa katalog

[ctx: KStandardShortcut|@action referring to the menu bar or a hamburger menu]
en: Open Main Menu
sv: Visa huvudmeny

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Open Context Menu
sv: Visa sammanhangsberoende meny

[ctx: main|]
en: KDE Tool for updating user configuration files
sv: KDE-verktyg för uppdatering av användarinställningsfiler

[ctx: main|]
en: Keep output results from scripts
sv: Behåll utmatade resultat från skript

[ctx: main|]
en: For unit tests only: do not write the done entries, so that with every re-run, the scripts are executed again
sv: Enbart för enhetstester: skriv inte de färdiga posterna, så att skripten exekveras igen vid varje omkörning

[ctx: main|]
en: Check whether config file itself requires updating
sv: Kontrollera om inställningsfilen själv kräver uppdatering

[ctx: main|]
en: File(s) to read update instructions from
sv: Fil(er) att läsa uppdaterade instruktioner från

[ctx: main|]
en: Directory to generate files in [.]
sv: Katalog att skapa filer i [.]

[ctx: main|]
en: directory
sv: katalog

[ctx: main|]
en: Display software license.
sv: Visa programvarulicens.

[ctx: main|]
en: Use <file> instead of global config
sv: Använd <fil> istället för globala inställningar

[ctx: main|]
en: Group to look in. Use "<default>" for the root group, or use repeatedly for nested groups.
sv: Grupp att titta i. Använd "<förval>" för rotgruppen, eller använd upprepade gånger för nästlade grupper.

[ctx: main|]
en: Key to look for
sv: Nyckel att söka efter

[ctx: main|]
en: Default value
sv: Förvalt värde

[ctx: main|]
en: Type of variable
sv: Typ av variabel

[ctx: main|]
en: Group name cannot be empty, use "<default>" for the root group
sv: Gruppnamn kan inte vara tomt, använd "<förval>" för rotgruppen

[ctx: main|]
en: Type of variable. Use "bool" for a boolean, otherwise it is treated as a string
sv: Typ av variabel. Använd "bool" för ett Booleskt värde, annars behandlas det som en sträng.

[ctx: main|]
en: Delete the designated key if enabled
sv: Ta bort den designerade nyckeln om aktiverad

[ctx: notify|]
en: Notify applications of the change
sv: Underrätta program om ändringen

[ctx: main|]
en: The value to write. Mandatory, on a shell use '' for empty
sv: Värdet att skriva. Krävs, använd '' för tomt värde i ett skal.
