kdelibs4 - en to pa translation catalogue (112 entries)

[ctx: Encodings menu]
en: Default
pa: ਡਿਫਾਲਟ

[ctx: Encodings menu]
en: Autodetect
pa: ਆਟੋ-ਖੋਜ

en: Color Scheme
pa: ਰੰਗ ਸਕੀਮ

en: No commands matching the filter
pa: ਫਿਲਟਰ ਨਾਲ ਕੋਈ ਕਮਾਂਡ ਨਹੀਂ ਮਿਲਦੀ ਹੈ

[ctx: @title:window]
en: Configure
pa: ਸੰਰਚਨਾ

[ctx: @action:inmenu General purpose menu]
en: &Menu
pa: ਮੇਨੂ(&M)

[ctx: @action:inmenu A menu item that advertises and enables the menubar]
en: Show &Menubar with All Actions
pa: ਸਭ ਕਾਰਵਾਈਆਂ ਨਾਲ ਮੇਨੂ ਵੇਖਾਓ(&M)

[ctx: @action:inmenu A menu text advertising its contents (more features).]
en: More
pa: ਹੋਰ

[ctx: @action:inmenu A section heading advertising the contents of the menu bar]
en: More Actions
pa: ਹੋਰ ਕਾਰਵਾਈਆਂ

en: No Entries
pa: ਕੋਈ ਐਂਟਰੀ ਨਹੀਂ

en: Clear List
pa: ਲਿਸਟ ਸਾਫ਼ ਕਰੋ

[ctx: go back]
en: &Back
pa: ਪਿੱਛੇ(&B)

[ctx: go forward]
en: &Forward
pa: ਅੱਗੇ(&F)

[ctx: home page]
en: &Home
pa: ਘਰ(&H)

en: Show Menubar<p>Shows the menubar again after it has been hidden</p>
pa: ਮੇਨੂ-ਪੱਟੀ ਵੇਖੋ<p>ਜੇਕਰ ਮੇਨੂ-ਪੱਟੀ ਓਹਲੇ ਹੋ ਗਈ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਇਸਨੂੰ ਮੁੜ ਵੇਖੋ।</p>

en: Show Statusbar<p>Shows the statusbar, which is the bar at the bottom of the window used for status information.</p>
pa: ਹਾਲਤ-ਪੱਟੀ ਵੇਖੋ<p>ਹਾਲਤ-ਪੱਟੀ ਵੇਖੋ, ਜੋ ਕਿ ਵਿੰਡੋ ਦੇ ਥੱਲੇ ਹਾਲਤ ਬਾਰੇ ਜਾਣਕਾਰੀ ਦੇਣ ਲਈ ਪੱਟੀ ਹੈ।</p>

en: &New
pa: ਨਵਾਂ(&N)

en: Create new document
pa: ਨਵਾਂ ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਬਣਾਓ

en: &Open…
pa: …ਖੋਲ੍ਹੋ(&O)

en: Open an existing document
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਨੂੰ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open &Recent
pa: ਸੱਜਰੇ ਖੋਲ੍ਹੇ(&R)

en: Open a document which was recently opened
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਨੂੰ ਖੋਲ੍ਹੋ, ਜੋ ਹੁਣੇ ਹੀ ਖੋਲ੍ਹਿਆ ਗਿਆ ਸੀ

en: &Save
pa: ਸੰਭਾਲੋ(&S)

en: Save document
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਸੰਭਾਲੋ

en: Save &As…
pa: …ਵਜੋਂ ਸੰਭਾਲੋ(&A)

en: Save document under a new name
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਨੂੰ ਨਵੇਂ ਨਾਂ ਨਾਲ ਸੰਭਾਲੋ

en: Re&vert
pa: ਪਰਤਾਓ(&v)

en: Revert unsaved changes made to document
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਲਈ ਨਾ-ਸੰਭਾਲੀਆਂ ਤਬਦੀਲੀਆਂ ਵਾਪਿਸ ਲਵੋ

en: &Close
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ(&C)

en: Close document
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਨੂੰ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: &Print…
pa: …ਪਰਿੰਟ ਕਰੋ(&P)

en: Print document
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਨੂੰ ਪਰਿੰਟ ਕਰੋ

en: Print Previe&w
pa: ਪਰਿੰਟ ਝਲਕ(&w)

en: Show a print preview of document
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਦੀ ਪਰਿੰਟ ਝਲਕ ਵੇਖਾਓ

en: &Mail…
pa: ਮੇਲ ਭੇਜੋ(&M)…

en: Send document by mail
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਮੇਲ ਰਾਹੀਂ ਭੇਜੋ

en: &Quit
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ(&Q)

en: Quit application
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਨੂੰ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: &Undo
pa: ਵਾਪਸ(&U)

en: Undo last action
pa: ਆਖਰੀ ਕਾਰਵਾਈ ਫੇਰ ਕਰੋ

en: Re&do
pa: ਪਰਤਾਓ(&d)

en: Redo last undone action
pa: ਆਖਰੀ ਵਾਪਸ ਲਈ ਕਾਰਵਾਈ ਫੇਰ ਕਰੋ

en: Cu&t
pa: ਕੱਟੋ(&t)

en: Cut selection to clipboard
pa: ਚੋਣ ਨੂੰ ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਵਿੱਚ ਕੱਟੋ

en: &Copy
pa: ਕਾਪੀ ਕਰੋ(&C)

en: Copy selection to clipboard
pa: ਚੋਣ ਨੂੰ ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਵਿੱਚ ਕਾਪੀ ਕਰੋ

en: &Paste
pa: ਚੇਪੋ(&P)

en: Paste clipboard content
pa: ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਸਮੱਗਰੀ ਚੇਪੋ

en: C&lear
pa: ਸਾਫ਼ ਕਰੋ(&l)

en: Select &All
pa: ਸਭ ਚੁਣੋ(&A)

en: Dese&lect
pa: ਅਣ-ਚੁਣੇ(&l)

en: &Find…
pa: ਖੋਜੋ(&F)…

en: Find &Next
pa: ਅੱਗੇ ਖੋਜੋ(&N)

en: Find Pre&vious
pa: ਪਿੱਛੇ ਖੋਜੋ(&v)

en: &Replace…
pa: ਤਬਦੀਲ(&R)…

en: Zoom to &Actual Size
pa: ਅਸਲੀ ਆਕਾਰ ਲਈ ਜ਼ੂਮ ਕਰੋ(&A)

en: View document at its actual size
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਨੂੰ ਇਸ ਦੇ ਅਸਲ ਆਕਾਰ ਵਿੱਚ ਵੇਖੋ

en: &Fit to Page
pa: ਸਫ਼ੇ ਲਈ ਲਈ ਫਿੱਟ(&F)

en: Zoom to fit page in window
pa: ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ ਸਫ਼ੇ ਨੂੰ ਫਿੱਟ ਕਰਨ ਲਈ ਜ਼ੂਮ ਕਰੋ

en: Fit to Page &Width
pa: ਸਫ਼ੇ ਦੀ ਚੌੜਾਈ ਲਈ ਫਿੱਟ(&W)

en: Zoom to fit page width in window
pa: ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ ਸਫ਼ੇ ਦੀ ਚੌੜਾਈ ਲਈ ਫਿੱਟ ਕਰਨ ਲਈ ਜ਼ੂਮ

en: Fit to Page &Height
pa: ਸਫ਼ੇ ਦੀ ਉਚਾਈ ਲਈ ਫਿੱਟ(&H)

en: Zoom to fit page height in window
pa: ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ ਸਫ਼ੇ ਉਚਾਈ ਲਈ ਫਿੱਟ ਕਰਨ ਲਈ ਜ਼ੂਮ

en: Zoom &In
pa: ਜ਼ੂਮ ਇਨ(&I)

en: Zoom &Out
pa: ਜ਼ੂਮ ਆਉਟ(&O)

en: &Zoom…
pa: ਜ਼ੂਮ(&Z)…

en: Select zoom level
pa: ਜ਼ੂਮ ਲੈਵਲ ਚੁਣੋ

en: &Refresh
pa: ਤਾਜ਼ਾ ਕਰੋ(&R)

en: Refresh document
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਨੂੰ ਤਾਜ਼ਾ ਕਰੋ

en: &Up
pa: ਉੱਤੇ(&U)

en: Go up
pa: ਉੱਤੇ ਜਾਓ

en: &Previous Page
pa: ਪਿਛਲਾ ਸਫ਼ਾ(&P)

en: Go to previous page
pa: ਪਿਛਲੇ ਸਫ਼ੇ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

en: &Next Page
pa: ਅਗਲਾ ਸਫ਼ਾ(&N)

en: Go to next page
pa: ਅਗਲੇ ਸਫ਼ੇ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

en: &Go To…
pa: ਇੱਥੇ ਜਾਓ(&G)…

en: &Go to Page…
pa: …ਸਫ਼ੇ ਉੱਤੇ ਜਾਓ(&G)

en: &Go to Line…
pa: …ਲਾਈਨ ਉੱਤੇ ਜਾਓ(&G)

en: &First Page
pa: ਪਹਿਲਾਂ ਸਫ਼ਾ(&F)

en: Go to first page
pa: ਪਹਿਲੇ ਸਫ਼ੇ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

en: &Last Page
pa: ਆਖਰੀ ਸਫ਼ਾ(&L)

en: Go to last page
pa: ਆਖਰੀ ਸਫ਼ੇ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

en: &Back
pa: ਪਿੱਛੇ(&B)

en: Go back in document
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਵਿੱਚ ਪਿੱਛੇ ਜਾਓ

en: &Forward
pa: ਅੱਗੇ(&F)

en: Go forward in document
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਵਿੱਚ ਅੱਗੇ ਜਾਓ

en: &Add Bookmark
pa: ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਜੋੜੋ(&A)

en: &Edit Bookmarks…
pa: ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਨੂੰ ਸੋਧੋ(&E)…

en: &Spelling…
pa: ਸ਼ਬਦ-ਜੋੜ ਜਾਂਚ(&S)…

en: Check spelling in document
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਵਿੱਚ ਸ਼ਬਦ ਜੋੜ ਜਾਂਚ ਕਰੋ

en: Show &Menubar
pa: ਮੇਨੂ-ਪੱਟੀ ਵੇਖੋ(&M)

en: Show or hide menubar
pa: ਮੇਨੂ-ਪੱਟੀ ਵੇਖਾਓ ਜਾਂ ਓਹਲੇ

en: Show &Toolbar
pa: ਟੂਲਬਾਰ ਵੇਖੋ(&T)

en: Show or hide toolbar
pa: ਟੂਲਬਾਰ ਵੇਖਾਓ ਜਾਂ ਓਹਲੇ

en: Show St&atusbar
pa: ਹਾਲਤ-ਪੱਟੀ ਵੇਖੋ(&a)

en: Show or hide statusbar
pa: ਹਾਲਤ-ਪੱਟੀ ਵੇਖਾਓ ਜਾਂ ਓਹਲੇ

en: F&ull Screen Mode
pa: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਮੋਡ(&u)

en: Configure Keyboard S&hortcuts…
pa: ਕੀਬੋਰਡ ਸ਼ਾਰਟਕਟਾਂ ਦੀ ਸੰਰਚਨਾ(&h)…

en: &Configure %1…
pa: %1 ਸੰਰਚਨਾ(&C)…

en: Configure Tool&bars…
pa: ਟੂਲਬਾਰ ਦੀ ਸੰਰਚਨਾ(&b)…

en: Configure &Notifications…
pa: ਨੋਟੀਫਿਕੇਸ਼ਨਾਂ ਦੀ ਸੰਰਚਨਾ(&N)…

en: %1 &Handbook
pa: %1 ਹੈਂਡਬੁੱਕ(&H)

en: What's &This?
pa: ਇਹ ਕੀ ਹੈ?(&T)

en: &Report Bug…
pa: ਬੱਗ ਰਿਪੋਰਟ ਦਿਓ(&R)…

en: Configure &Language…
pa: ਭਾਸ਼ਾ ਦੀ ਸੰਰਚਨਾ(&L)…

en: &About %1
pa: %1 ਬਾਰੇ(&A)

en: About &KDE
pa: ਕੇਡੀਈ (&KDE) ਬਾਰੇ

en: &Delete
pa: ਹਟਾਓ(&D)

en: &Rename…
pa: …ਨਾਂ ਬਦਲੋ(&R)

en: &Move to Trash
pa: ਰੱਦੀ 'ਚ ਭੇਜੋ(&M)

en: &Donate
pa: ਦਾਨ ਕਰੋ(&D)

en: Open &Menu
pa: ਮੇਨੂ ਖੋਲ੍ਹੋ(&M)
