kabc - en to ar translation catalogue (100 entries)

en: Post Office Box
ar: صندوق البريد

en: Extended Address Information
ar: معلومات العنوان الموسّعة

en: Street
ar: الشّارع

en: Locality
ar: المحلّة

en: Region
ar: المنطقة

en: Postal Code
ar: الرّمز البريديّ

en: Country
ar: الدّولة

en: Delivery Label
ar: ملصق التّسليم

[ctx: Address is in home country]
en: Domestic
ar: محليّ

[ctx: Address is not in home country]
en: International
ar: عالميّ

[ctx: Address for delivering letters]
en: Postal
ar: بريديّ

[ctx: Address for delivering packages]
en: Parcel
ar: للطّرود

[ctx: Home Address]
en: Home
ar: المنزل

[ctx: Work Address]
en: Work
ar: العمل

en: Preferred Address
ar: العنوان المفضّل

[ctx: another type of address]
en: Other
ar: آخر

en: Unique Identifier
ar: المعرّف الفريد

en: Name
ar: الاسم

en: Formatted Name
ar: الاسم المنسّق

en: Family Name
ar: اسم العائلة

en: Given Name
ar: الاسم المُعطى

en: Additional Names
ar: أسماء إضافيّة

en: Honorific Prefixes
ar: السّوابق التّشريفيّة

en: Honorific Suffixes
ar: اللواحق التّشريفيّة

en: Nick Name
ar: الاسم المستعار

en: Birthday
ar: عيد الميلاد

en: Home Address Street
ar: عنوان المنزل، الشّارع

en: Home Address Post Office Box
ar: عنوان المنزل، صندوق البريد

en: Home Address City
ar: عنوان المنزل، المدينة

en: Home Address State
ar: عنوان المنزل، المقاطعة

en: Home Address Zip Code
ar: عنوان المنزل، الرّمز البريديّ

en: Home Address Country
ar: عنوان المنزل، الدّولة

en: Home Address Label
ar: ملصق عنوان المنزل

en: Business Address Street
ar: عنوان العمل، الشّارع

en: Business Address Post Office Box
ar: عنوان العمل، صندوق البريد

en: Business Address City
ar: عنوان العمل، المدينة

en: Business Address State
ar: عنوان العمل، المقاطعة

en: Business Address Zip Code
ar: عنوان العمل، الرّمز البريديّ

en: Business Address Country
ar: عنوان العمل، الدّولة

en: Business Address Label
ar: ملصق عنوان العمل

en: Home Phone
ar: هاتف المنزل

en: Business Phone
ar: هاتف العمل

en: Mobile Phone
ar: الهاتف المحمول

en: Home Fax
ar: فاكس المنزل

en: Business Fax
ar: فاكس العمل

en: Car Phone
ar: هاتف السّيارة

en: Pager
ar: المنادي

en: Email Address
ar: عنوان البريد الإلكترونيّ

en: Mail Client
ar: عميل البريد

en: Time Zone
ar: المنطقة الزمنيّة

en: Geographic Position
ar: الموقع الجغرافيّ

[ctx: a person's title]
en: Title
ar: اللقب

[ctx: of a person in an organization]
en: Role
ar: الدّور

en: Organization
ar: المنظّمة

en: Department
ar: القِسم

en: Note
ar: الملاحظة

en: Product Identifier
ar: معرف المنتج

en: Revision Date
ar: تاريخ المراجعة

en: Sort String
ar: سلسلة الفرز

en: Homepage
ar: الصّفحة الرّئيسيّة

en: Security Class
ar: التصنيف الأمني

en: Logo
ar: الشّعار

en: Photo
ar: الصّورة

en: Sound
ar: الصّوت

en: Dr.
ar: د.

en: Miss
ar: الآنسة

en: Mr.
ar: السّيّد

en: Mrs.
ar: السّيّدة

en: Ms.
ar: الفاضلة

en: Prof.
ar: البروفيسور

en: I
ar: الأوّل

en: II
ar: الثّاني

en: III
ar: الثّالث

en: Jr.
ar: الابن

en: Sr.
ar: الأب

[ctx: A custom key]
en: Custom
ar: مخصّص

[ctx: another type of encryption key]
en: Unknown type
ar: نوع مجهول

[ctx: Undefined phone type]
en: Telephone number
ar: رقم الهاتف

[ctx: Home phone]
en: Home
ar: المنزل

[ctx: Work phone]
en: Work
ar: العمل

en: Messenger
ar: المرسال

[ctx: Preferred phone]
en: Preferred
ar: المفضّل

en: Voice
ar: الصّوت

en: Fax
ar: الفاكس

[ctx: Mobile Phone]
en: Mobile
ar: المحمول

[ctx: Video phone]
en: Video
ar: الفديو

en: Mailbox
ar: صندوق البريد

en: Modem
ar: المودم

[ctx: Car Phone]
en: Car
ar: السّيارة

[ctx: another type of phone]
en: Other
ar: آخر

en: Preferred Number
ar: الرّقم المفضّل

en: Work Fax
ar: فاكس العمل

en: Home
ar: المنزل

en: Work
ar: العمل

en: Profile
ar: التشكيلة

en: Other
ar: آخر

[ctx: access is for everyone]
en: Public
ar: عامّ

[ctx: access is by owner only]
en: Private
ar: خاصّ

[ctx: access is by owner and a controlled group]
en: Confidential
ar: سرّيّ

[ctx: unknown secrecy type]
en: Unknown type
ar: نوع مجهول
