kabc - en to da translation catalogue (80 entries)

en: Post Office Box
da: Postboks

en: Extended Address Information
da: Udvidet adresseinformation

en: Street
da: Gade

en: Locality
da: Egn

en: Postal Code
da: Postnummer

en: Country
da: Land

en: Delivery Label
da: Leveringsetiket

[ctx: Address is in home country]
en: Domestic
da: Indenrigs

[ctx: Address for delivering letters]
en: Postal
da: Post

[ctx: Address for delivering packages]
en: Parcel
da: Pakke

[ctx: Home Address]
en: Home
da: Hjemme

[ctx: Work Address]
en: Work
da: Arbejde

en: Preferred Address
da: Foretrukken adresse

[ctx: another type of address]
en: Other
da: Andet

en: Unique Identifier
da: Unik identifikator

en: Name
da: Navn

en: Formatted Name
da: Formateret navn

en: Family Name
da: Efternavn

en: Given Name
da: Fornavn

en: Additional Names
da: Yderligere navne

en: Honorific Prefixes
da: Ærestitel (før)

en: Honorific Suffixes
da: Ærestitel (efter)

en: Nick Name
da: Kaldenavn

en: Birthday
da: Fødselsdag

en: Home Address Street
da: Vejnavn, hjemmeadresse

en: Home Address Post Office Box
da: Hjemmeadresse, postboks

en: Home Address City
da: By, hjemmeadresse

en: Home Address State
da: Delstat, hjemmeadresse

en: Home Address Zip Code
da: Postnummer, hjemmeadresse

en: Home Address Country
da: Land, hjemmeadresse

en: Home Address Label
da: Etiket med hjemmeadresse

en: Business Address Street
da: Vejnavn, erhvervsadresse

en: Business Address Post Office Box
da: Erhvervsadresse, postboks

en: Business Address City
da: By, erhvervsadresse

en: Business Address State
da: Delstat, erhvervsadresse

en: Business Address Zip Code
da: Postnummer, erhvervsadresse

en: Business Address Country
da: Land, erhvervsadresse

en: Business Address Label
da: Etiket med erhvervsadresse

en: Home Phone
da: Hjemmetelefon

en: Business Phone
da: Arbejdstelefon

en: Mobile Phone
da: Mobiltelefon

en: Home Fax
da: Hjemmefax

en: Business Fax
da: Arbejdsfax

en: Car Phone
da: Biltelefon

en: Pager
da: Personsøger

en: Email Address
da: E-mailadresse

en: Mail Client
da: Mail-klient

en: Time Zone
da: Tidszone

en: Geographic Position
da: Geografisk position

[ctx: a person's title]
en: Title
da: Titel

[ctx: of a person in an organization]
en: Role
da: Funktion

en: Organization
da: Organisation

en: Department
da: Afdeling

en: Product Identifier
da: Produkt-identifikator

en: Revision Date
da: Ændringsdato

en: Sort String
da: Sorteringsstreng

en: Homepage
da: Hjemmeside

en: Security Class
da: Sikkerhedsniveau

en: Photo
da: Foto

en: Sound
da: Lyd

en: Miss
da: Fr.

en: Mr.
da: Hr.

en: Mrs.
da: Fr.

en: Ms.
da: Fr.

[ctx: A custom key]
en: Custom
da: Brugerdefineret

[ctx: another type of encryption key]
en: Unknown type
da: Ukendt type

[ctx: Undefined phone type]
en: Telephone number
da: Telefonnummer

[ctx: Home phone]
en: Home
da: Hjemme

[ctx: Work phone]
en: Work
da: Arbejde

[ctx: Preferred phone]
en: Preferred
da: Foretrukket

[ctx: Mobile Phone]
en: Mobile
da: Mobil

en: Mailbox
da: Postkasse

[ctx: Car Phone]
en: Car
da: Bil

[ctx: another type of phone]
en: Other
da: Andet

en: Preferred Number
da: Foretrukket nummer

en: Work Fax
da: Arbejdsfax

[ctx: access is for everyone]
en: Public
da: Offentlig

[ctx: access is by owner only]
en: Private
da: Privat

[ctx: access is by owner and a controlled group]
en: Confidential
da: Fortrolig

[ctx: unknown secrecy type]
en: Unknown type
da: Ukendt type
