kabc - en to et translation catalogue (86 entries)

en: Post Office Box
et: Postkast

en: Extended Address Information
et: Laiendatud aadressiteave

en: Street
et: Tänav

en: Locality
et: Asula

en: Region
et: Piirkond

en: Postal Code
et: Postiindeks

en: Country
et: Riik

en: Delivery Label
et: Posti etikett

[ctx: Address is in home country]
en: Domestic
et: Kodumaine

[ctx: Address is not in home country]
en: International
et: Rahvusvaheline

[ctx: Address for delivering letters]
en: Postal
et: Postiindeks

[ctx: Address for delivering packages]
en: Parcel
et: Postipakk

[ctx: Home Address]
en: Home
et: Kodu

[ctx: Work Address]
en: Work
et: Töö

en: Preferred Address
et: Eelistatud aadress

[ctx: another type of address]
en: Other
et: Muu

en: Unique Identifier
et: Unikaalne identifikaator

en: Name
et: Nimi

en: Formatted Name
et: Vormindatud nimi

en: Family Name
et: Perekonnanimi

en: Given Name
et: Eesnimi

en: Additional Names
et: Lisanimed

en: Honorific Prefixes
et: Austavad eesliited

en: Honorific Suffixes
et: Austavad järelliited

en: Nick Name
et: Hüüdnimi

en: Birthday
et: Sünnipäev

en: Home Address Street
et: Koduse aadressi tänav

en: Home Address Post Office Box
et: Koduse aadressi postkast

en: Home Address City
et: Koduse aadressi linn

en: Home Address State
et: Koduse aadressi maakond/provints

en: Home Address Zip Code
et: Koduse aadressi postiindeks

en: Home Address Country
et: Koduse aadressi riik

en: Home Address Label
et: Koduse aadressi etikett

en: Business Address Street
et: Tööaadressi tänav

en: Business Address Post Office Box
et: Tööaadressi postkast

en: Business Address City
et: Tööaadressi linn

en: Business Address State
et: Tööaadressi maakond/provints

en: Business Address Zip Code
et: Tööaadressi postiindeks

en: Business Address Country
et: Tööaadressi riik

en: Business Address Label
et: Tööaadressi etikett

en: Home Phone
et: Kodune telefon

en: Business Phone
et: Töötelefon

en: Mobile Phone
et: Mobiiltelefon

en: Home Fax
et: Kodune faks

en: Business Fax
et: Tööfaks

en: Car Phone
et: Autotelefon

en: Pager
et: Peiler

en: Email Address
et: E-posti aadress

en: Mail Client
et: E-posti klient

en: Time Zone
et: Ajavöönd

en: Geographic Position
et: Geograafiline asukoht

[ctx: a person's title]
en: Title
et: Tiitel

[ctx: of a person in an organization]
en: Role
et: Amet

en: Organization
et: Organisatsioon

en: Department
et: Osakond

en: Note
et: Märkus

en: Product Identifier
et: Toote identifikaator

en: Revision Date
et: Versiooni kuupäev

en: Sort String
et: Sorteerimisalus

en: Homepage
et: Kodulehekülg

en: Security Class
et: Turbeklass

en: Photo
et: Foto

en: Sound
et: Heli

en: Miss
et: Preili

en: Mr.
et: Hr.

en: Mrs.
et: Pr.

en: Ms.
et: Pr.

[ctx: A custom key]
en: Custom
et: Kohandatud

[ctx: another type of encryption key]
en: Unknown type
et: Tundmatu tüüp

[ctx: Undefined phone type]
en: Telephone number
et: Telefoninumber

[ctx: Home phone]
en: Home
et: Kodu

[ctx: Work phone]
en: Work
et: Töö

en: Messenger
et: Automaatvastaja

[ctx: Preferred phone]
en: Preferred
et: Eelistatud

en: Voice
et: Hääl

en: Fax
et: Faks

[ctx: Mobile Phone]
en: Mobile
et: Mobiil

en: Mailbox
et: Postkast

[ctx: Car Phone]
en: Car
et: Auto

[ctx: another type of phone]
en: Other
et: Muu

en: Preferred Number
et: Eelistatud number

en: Work Fax
et: Töö faks

[ctx: access is for everyone]
en: Public
et: Avalik

[ctx: access is by owner only]
en: Private
et: Privaatne

[ctx: access is by owner and a controlled group]
en: Confidential
et: Konfidentsiaalne

[ctx: unknown secrecy type]
en: Unknown type
et: Tundmatu tüüp
