kabc - en to fr translation catalogue (83 entries)

en: Post Office Box
fr: Boîte postale

en: Extended Address Information
fr: Informations de complément d'adresse

en: Street
fr: Rue

en: Locality
fr: Ville

en: Region
fr: Région

en: Postal Code
fr: Code postal

en: Country
fr: Pays

en: Delivery Label
fr: Étiquette de livraison

[ctx: Address is in home country]
en: Domestic
fr: National

[ctx: Address for delivering packages]
en: Parcel
fr: Paquet

[ctx: Home Address]
en: Home
fr: Domicile

[ctx: Work Address]
en: Work
fr: Travail

en: Preferred Address
fr: Adresse préférée

[ctx: another type of address]
en: Other
fr: Autre

en: Unique Identifier
fr: Identifiant unique

en: Name
fr: Nom

en: Formatted Name
fr: Nom formaté

en: Family Name
fr: Nom de famille

en: Given Name
fr: Prénom

en: Additional Names
fr: Noms additionnels

en: Honorific Prefixes
fr: Préfixes honorifiques

en: Honorific Suffixes
fr: Suffixes honorifiques

en: Nick Name
fr: Pseudonyme

en: Birthday
fr: Date d'anniversaire

en: Home Address Street
fr: Rue du domicile

en: Home Address Post Office Box
fr: Code postal du domicile

en: Home Address City
fr: Ville du domicile

en: Home Address State
fr: État du domicile

en: Home Address Zip Code
fr: Code postal du domicile

en: Home Address Country
fr: Pays du domicile

en: Home Address Label
fr: Libellé de l'adresse du domicile

en: Business Address Street
fr: Rue du lieu de travail

en: Business Address Post Office Box
fr: Code postal du lieu de travail

en: Business Address City
fr: Ville du lieu de travail

en: Business Address State
fr: État du lieu de travail

en: Business Address Zip Code
fr: Code postal du lieu de travail

en: Business Address Country
fr: Pays du lieu de travail

en: Business Address Label
fr: Libellé du lieu de travail

en: Home Phone
fr: Téléphone du domicile

en: Business Phone
fr: Téléphone professionnel

en: Mobile Phone
fr: Téléphone mobile

en: Home Fax
fr: Fax personnel

en: Business Fax
fr: Fax professionnel

en: Car Phone
fr: Téléphone de voiture

en: ISDN
fr: RNIS

en: Email Address
fr: Adresse de courrier électronique

en: Mail Client
fr: Client de courrier électronique

en: Time Zone
fr: Fuseau horaire

en: Geographic Position
fr: Position géographique

[ctx: a person's title]
en: Title
fr: Titre

[ctx: of a person in an organization]
en: Role
fr: Rôle

en: Organization
fr: Organisation

en: Department
fr: Département

en: Product Identifier
fr: Identifiant du produit

en: Revision Date
fr: Date de révision

en: Sort String
fr: Chaîne de tri

en: Homepage
fr: Page d'accueil

en: Security Class
fr: Classe de sécurité

en: Sound
fr: Son

en: Dr.
fr: Dr

en: Miss
fr: Mlle

en: Mr.
fr: M.

en: Mrs.
fr: Mme

en: Ms.
fr: Mme

en: Prof.
fr: Pr.

[ctx: A custom key]
en: Custom
fr: Personnalisé

[ctx: another type of encryption key]
en: Unknown type
fr: Type inconnu

[ctx: Undefined phone type]
en: Telephone number
fr: Numéro de téléphone

[ctx: Home phone]
en: Home
fr: Domicile

[ctx: Work phone]
en: Work
fr: Professionnel

en: Messenger
fr: Messagerie

[ctx: Preferred phone]
en: Preferred
fr: Préféré

en: Voice
fr: Boîte vocale

[ctx: Mobile Phone]
en: Mobile
fr: Portable

[ctx: Video phone]
en: Video
fr: Vidéo

en: Mailbox
fr: Boîte aux lettres

[ctx: Car Phone]
en: Car
fr: Voiture

[ctx: another type of phone]
en: Other
fr: Autre

en: Preferred Number
fr: Numéro préféré

en: Work Fax
fr: Fax professionnel

[ctx: access is by owner only]
en: Private
fr: Privé

[ctx: access is by owner and a controlled group]
en: Confidential
fr: Confidentiel

[ctx: unknown secrecy type]
en: Unknown type
fr: Type inconnu
