kabc - en to lt translation catalogue (93 entries)

en: Post Office Box
lt: Pašto dėžutė

en: Extended Address Information
lt: Papildoma adreso informacija

en: Street
lt: Gatvė

en: Locality
lt: Vietovė

en: Region
lt: Regionas

en: Postal Code
lt: Pašto indeksas

en: Country
lt: Šalis

en: Delivery Label
lt: Pristatymo etiketė

[ctx: Address is in home country]
en: Domestic
lt: Šalies viduje

[ctx: Address is not in home country]
en: International
lt: Tarptautinis

[ctx: Address for delivering letters]
en: Postal
lt: Pašto

[ctx: Address for delivering packages]
en: Parcel
lt: Siuntinys

[ctx: Home Address]
en: Home
lt: Namų

[ctx: Work Address]
en: Work
lt: Darbo

en: Preferred Address
lt: Pageidautinas adresas

[ctx: another type of address]
en: Other
lt: Kita

en: Unique Identifier
lt: Unikalus identifikatorius

en: Name
lt: Vardas

en: Formatted Name
lt: Formatuotas vardas

en: Family Name
lt: Pavardė

en: Given Name
lt: Vardas

en: Additional Names
lt: Kiti vardai

en: Honorific Prefixes
lt: Garbės priešdėliai

en: Honorific Suffixes
lt: Garbės priesagos

en: Nick Name
lt: Slapyvardis

en: Birthday
lt: Gimimo diena

en: Home Address Street
lt: Namų adreso gatvė

en: Home Address Post Office Box
lt: Namų adreso pašto dėžutė

en: Home Address City
lt: Namų adreso miestas

en: Home Address State
lt: Namų adreso valstija

en: Home Address Zip Code
lt: Namų adreso pašto kodas

en: Home Address Country
lt: Namų adreso šalis

en: Home Address Label
lt: Namų adreso etiketė

en: Business Address Street
lt: Darbo adreso gatvė

en: Business Address Post Office Box
lt: Darbo adreso pašto dėžutė

en: Business Address City
lt: Darbo adreso miestas

en: Business Address State
lt: Darbo adreso valstija

en: Business Address Zip Code
lt: Darbo adreso pašto kodas

en: Business Address Country
lt: Darbo adreso šalis

en: Business Address Label
lt: Darbo adreso etiketė

en: Home Phone
lt: Namų telefonas

en: Business Phone
lt: Verslo telefonas

en: Mobile Phone
lt: Mobilus telefonas

en: Home Fax
lt: Namų faksas

en: Business Fax
lt: Darbo faksas

en: Car Phone
lt: Automobilio telefonas

en: Pager
lt: Pranešimų gaviklis

en: Email Address
lt: El. pašto adresas

en: Mail Client
lt: Pašto klientas

en: Time Zone
lt: Laiko zona

en: Geographic Position
lt: Geografinė vieta

[ctx: a person's title]
en: Title
lt: Antraštė

[ctx: of a person in an organization]
en: Role
lt: Vaidmuo

en: Organization
lt: Organizacija

en: Department
lt: Skyrius

en: Note
lt: Pastaba

en: Product Identifier
lt: Produkto identifikatorius

en: Revision Date
lt: Keitimo data

en: Sort String
lt: Rikiavimo eilutė

en: Homepage
lt: Namų puslapis

en: Security Class
lt: Saugumo klasė

en: Photo
lt: Nuotrauka

en: Sound
lt: Garsas

en: Miss
lt: Panelė

en: Mr.
lt: Ponas

en: Mrs.
lt: Ponia

en: Ms.
lt: P.

en: Jr.
lt: Jaun.

en: Sr.
lt: Vyr.

[ctx: A custom key]
en: Custom
lt: Pasirinktas

[ctx: another type of encryption key]
en: Unknown type
lt: Nežinomas tipas

[ctx: Undefined phone type]
en: Telephone number
lt: Telefono numeris

[ctx: Home phone]
en: Home
lt: Namų

[ctx: Work phone]
en: Work
lt: Darbo

en: Messenger
lt: Pranešėjas

[ctx: Preferred phone]
en: Preferred
lt: Pagrindinis

en: Voice
lt: Balsas

en: Fax
lt: Faksas

[ctx: Mobile Phone]
en: Mobile
lt: Mobilus

en: Mailbox
lt: Pašto dėžutė

en: Modem
lt: Modemas

[ctx: Car Phone]
en: Car
lt: Automobilinis

[ctx: another type of phone]
en: Other
lt: Kita

en: Preferred Number
lt: Pageidautinas numeris

en: Work Fax
lt: Darbo faksas

en: Home
lt: Namų

en: Work
lt: Darbo

en: Profile
lt: Profilis

en: Other
lt: Kitas

[ctx: access is for everyone]
en: Public
lt: Vieša

[ctx: access is by owner only]
en: Private
lt: Asmeninė

[ctx: access is by owner and a controlled group]
en: Confidential
lt: Konfidenciali

[ctx: unknown secrecy type]
en: Unknown type
lt: Nežinomas tipas
