kabc - en to ro translation catalogue (87 entries)

en: Post Office Box
ro: Căsuță poștală

en: Extended Address Information
ro: Informații adresă extinse

en: Street
ro: Strada

en: Locality
ro: Localitate

en: Region
ro: Regiune

en: Postal Code
ro: Cod poștal

en: Country
ro: Țară

en: Delivery Label
ro: Etichetă livrare

[ctx: Address is in home country]
en: Domestic
ro: Domiciliu

[ctx: Address is not in home country]
en: International
ro: Internațională

[ctx: Address for delivering letters]
en: Postal
ro: Poștală

[ctx: Address for delivering packages]
en: Parcel
ro: Colet

[ctx: Home Address]
en: Home
ro: Acasă

[ctx: Work Address]
en: Work
ro: Serviciu

en: Preferred Address
ro: Adresa preferată

[ctx: another type of address]
en: Other
ro: Alta

en: Unique Identifier
ro: Identificator unic

en: Name
ro: Nume

en: Formatted Name
ro: Nume formatat

en: Family Name
ro: Nume de familie

en: Given Name
ro: Prenume

en: Additional Names
ro: Nume suplimentare

en: Honorific Prefixes
ro: Prefixe onorifice

en: Honorific Suffixes
ro: Sufixe onorifice

en: Nick Name
ro: Poreclă

en: Birthday
ro: Zi de naștere

en: Home Address Street
ro: Strada adresei de acasă

en: Home Address Post Office Box
ro: Căsuța poștală a adresei de acasă

en: Home Address City
ro: Orașul adresei de acasă

en: Home Address State
ro: Statul adresei de acasă

en: Home Address Zip Code
ro: Cod poștal al adresei de acasă

en: Home Address Country
ro: Țara adresei de acasă

en: Home Address Label
ro: Eticheta adresei de acasă

en: Business Address Street
ro: Strada adresei de afaceri

en: Business Address Post Office Box
ro: Căsuța poștală a adresei de afaceri

en: Business Address City
ro: Orașul adresei de afaceri

en: Business Address State
ro: Statul adresei de afaceri

en: Business Address Zip Code
ro: Cod poștal al adresei de afaceri

en: Business Address Country
ro: Țara adresei de afaceri

en: Business Address Label
ro: Eticheta adresei de afaceri

en: Home Phone
ro: Telefon la domiciliu

en: Business Phone
ro: Telefon de afaceri

en: Mobile Phone
ro: Telefon mobil

en: Home Fax
ro: Fax acasă

en: Business Fax
ro: Fax de afaceri

en: Car Phone
ro: Telefon în mașină

en: Email Address
ro: Adresă de e-mail

en: Mail Client
ro: Program de poștă electronică

en: Time Zone
ro: Fus orar

en: Geographic Position
ro: Poziție geografică

[ctx: a person's title]
en: Title
ro: Titlu

[ctx: of a person in an organization]
en: Role
ro: Rol

en: Organization
ro: Organizație

en: Department
ro: Departament

en: Note
ro: Notă

en: Product Identifier
ro: Identificator produs

en: Revision Date
ro: Dată revizie

en: Sort String
ro: Sortează șirul

en: Homepage
ro: Pagină WEB

en: Security Class
ro: Clasă de securitate

en: Photo
ro: Fotografie

en: Sound
ro: Sunet

en: Miss
ro: Domnișoara

en: Mr.
ro: Dl.

en: Mrs.
ro: D-na.

en: Ms.
ro: D-șoara.

[ctx: A custom key]
en: Custom
ro: Personalizat

[ctx: another type of encryption key]
en: Unknown type
ro: Tip necunoscut

[ctx: Undefined phone type]
en: Telephone number
ro: Număr de telefon

[ctx: Home phone]
en: Home
ro: Acasă

[ctx: Work phone]
en: Work
ro: Serviciu

en: Messenger
ro: Mesager

[ctx: Preferred phone]
en: Preferred
ro: Preferat

en: Voice
ro: Voce

[ctx: Mobile Phone]
en: Mobile
ro: Mobil

en: Mailbox
ro: Cutie poștală

[ctx: Car Phone]
en: Car
ro: Mașină

[ctx: another type of phone]
en: Other
ro: Alta

en: Preferred Number
ro: Număr preferat

en: Work Fax
ro: Fax serviciu

en: Home
ro: Acasă

en: Work
ro: Serviciu

en: Profile
ro: Profil

en: Other
ro: Altul

[ctx: access is by owner only]
en: Private
ro: Privat

[ctx: access is by owner and a controlled group]
en: Confidential
ro: Confidențial

[ctx: unknown secrecy type]
en: Unknown type
ro: Tip necunoscut
