kabc - en to ru translation catalogue (97 entries)

en: Post Office Box
ru: Абонентский ящик

en: Extended Address Information
ru: Расширенная информация об адресе

en: Street
ru: Улица

en: Locality
ru: Населённый пункт

en: Region
ru: Область

en: Postal Code
ru: Почтовый индекс

en: Country
ru: Страна

en: Delivery Label
ru: Наклейка на конверт

[ctx: Address is in home country]
en: Domestic
ru: Адрес внутри страны

[ctx: Address is not in home country]
en: International
ru: Международный адрес

[ctx: Address for delivering letters]
en: Postal
ru: Адрес для корреспонденции

[ctx: Address for delivering packages]
en: Parcel
ru: Адрес для посылок

[ctx: Home Address]
en: Home
ru: Домашний адрес

[ctx: Work Address]
en: Work
ru: Служебный адрес

en: Preferred Address
ru: Основной адрес

[ctx: another type of address]
en: Other
ru: Другой адрес

en: Unique Identifier
ru: Уникальный идентификатор

en: Name
ru: Имя

en: Formatted Name
ru: Полное имя

en: Family Name
ru: Фамилия

en: Given Name
ru: Имя

en: Additional Names
ru: Дополнительные имена

en: Honorific Prefixes
ru: Почтительное обращение (в начале)

en: Honorific Suffixes
ru: Почтительное обращение (в конце)

en: Nick Name
ru: Ник

en: Birthday
ru: День рождения

en: Home Address Street
ru: Домашний адрес: улица

en: Home Address Post Office Box
ru: Домашний адрес: а/я

en: Home Address City
ru: Домашний адрес: город

en: Home Address State
ru: Домашний адрес: область/край

en: Home Address Zip Code
ru: Домашний адрес: индекс

en: Home Address Country
ru: Домашний адрес: страна

en: Home Address Label
ru: Домашний адрес: наклейка

en: Business Address Street
ru: Служебный адрес: улица

en: Business Address Post Office Box
ru: Служебный адрес: а/я

en: Business Address City
ru: Служебный адрес: город

en: Business Address State
ru: Служебный адрес: область/край

en: Business Address Zip Code
ru: Служебный адрес: индекс

en: Business Address Country
ru: Служебный адрес: страна

en: Business Address Label
ru: Служебный адрес: наклейка

en: Home Phone
ru: Домашний телефон

en: Business Phone
ru: Служебный телефон

en: Mobile Phone
ru: Мобильный телефон

en: Home Fax
ru: Домашний факс

en: Business Fax
ru: Служебный факс

en: Car Phone
ru: Телефон в автомобиле

en: Pager
ru: Пейджер

en: Email Address
ru: Адрес электронной почты

en: Mail Client
ru: Почтовый клиент

en: Time Zone
ru: Часовой пояс

en: Geographic Position
ru: Географическое местоположение

[ctx: a person's title]
en: Title
ru: Обращение

[ctx: of a person in an organization]
en: Role
ru: Должность

en: Organization
ru: Организация

en: Department
ru: Отдел

en: Note
ru: Заметка

en: Product Identifier
ru: Идентификатор продукта

en: Revision Date
ru: Дата изменения

en: Sort String
ru: Сортировка

en: Homepage
ru: Веб-сайт

en: Security Class
ru: Класс безопасности

en: Logo
ru: Логотип

en: Photo
ru: Фотография

en: Sound
ru: Звуковой файл

en: Dr.
ru: Д-р

en: Miss
ru: Г-жа

en: Mr.
ru: Г-н

en: Mrs.
ru: Г-жа

en: Ms.
ru: Г-жа

en: Prof.
ru: Проф.

en: Jr.
ru: мл.

en: Sr.
ru: ст.

[ctx: A custom key]
en: Custom
ru: Другой

[ctx: another type of encryption key]
en: Unknown type
ru: Неизвестный тип

[ctx: Undefined phone type]
en: Telephone number
ru: Номер телефона

[ctx: Home phone]
en: Home
ru: Домашний телефон

[ctx: Work phone]
en: Work
ru: Служебный телефон

en: Messenger
ru: Мгновенные сообщения

[ctx: Preferred phone]
en: Preferred
ru: Основной телефон

en: Voice
ru: Обычный

en: Fax
ru: Факс

[ctx: Mobile Phone]
en: Mobile
ru: Мобильный

[ctx: Video phone]
en: Video
ru: Видеофон

en: Mailbox
ru: Голосовая почта

en: Modem
ru: Модем

[ctx: Car Phone]
en: Car
ru: Телефон в автомобиле

[ctx: another type of phone]
en: Other
ru: Другой тип

en: Preferred Number
ru: Основной номер

en: Work Fax
ru: Служебный факс

en: Home
ru: Домашний адрес

en: Work
ru: Служебный адрес

en: Profile
ru: Профиль

en: Other
ru: Другой адрес

[ctx: access is for everyone]
en: Public
ru: Доступен всем

[ctx: access is by owner only]
en: Private
ru: Приватный доступ

[ctx: access is by owner and a controlled group]
en: Confidential
ru: Конфиденциальный доступ

[ctx: unknown secrecy type]
en: Unknown type
ru: Неизвестный доступ
