kabc - en to sv translation catalogue (90 entries)

en: Post Office Box
sv: Postbox

en: Extended Address Information
sv: Utökad adressinformation

en: Street
sv: Gata

en: Locality
sv: Plats

en: Region
sv: Område

en: Postal Code
sv: Postnummer

en: Country
sv: Land

en: Delivery Label
sv: Leveransetikett

[ctx: Address is in home country]
en: Domestic
sv: Inrikes

[ctx: Address is not in home country]
en: International
sv: Internationell

[ctx: Address for delivering letters]
en: Postal
sv: Post

[ctx: Address for delivering packages]
en: Parcel
sv: Paket

[ctx: Home Address]
en: Home
sv: Hem

[ctx: Work Address]
en: Work
sv: Arbete

en: Preferred Address
sv: Önskad adress

[ctx: another type of address]
en: Other
sv: Övriga

en: Unique Identifier
sv: Unik identifiering

en: Name
sv: Namn

en: Formatted Name
sv: Formaterat namn

en: Family Name
sv: Efternamn

en: Given Name
sv: Tilltalsnamn

en: Additional Names
sv: Andra namn

en: Honorific Prefixes
sv: Inledande titlar

en: Honorific Suffixes
sv: Efterföljande titlar

en: Nick Name
sv: Smeknamn

en: Birthday
sv: Födelsedag

en: Home Address Street
sv: Gatuadress hem

en: Home Address Post Office Box
sv: Postboxadress hem

en: Home Address City
sv: Stadsadress hem

en: Home Address State
sv: Stat hem

en: Home Address Zip Code
sv: Postnummer hem

en: Home Address Country
sv: Landsadress hem

en: Home Address Label
sv: Adressetikett hem

en: Business Address Street
sv: Gatuadress arbete

en: Business Address Post Office Box
sv: Postboxadress arbete

en: Business Address City
sv: Stadsadress arbete

en: Business Address State
sv: Stat arbete

en: Business Address Zip Code
sv: Postnummer arbete

en: Business Address Country
sv: Landsadress arbete

en: Business Address Label
sv: Adressetikett arbete

en: Home Phone
sv: Hemtelefon

en: Business Phone
sv: Telefon arbete

en: Mobile Phone
sv: Mobiltelefon

en: Home Fax
sv: Hemtelefax

en: Business Fax
sv: Arbetsfax

en: Car Phone
sv: Biltelefon

en: Pager
sv: Personsökare

en: Email Address
sv: E-postadress

en: Mail Client
sv: E-postklient

en: Time Zone
sv: Tidszon

en: Geographic Position
sv: Geografisk plats

[ctx: a person's title]
en: Title
sv: Titel

[ctx: of a person in an organization]
en: Role
sv: Roll

en: Organization
sv: Organisation

en: Department
sv: Avdelning

en: Note
sv: Anteckning

en: Product Identifier
sv: Produktidentifiering

en: Revision Date
sv: Ändringsdatum

en: Sort String
sv: Sorteringsbegrepp

en: Homepage
sv: Hemsida

en: Security Class
sv: Säkerhetsklass

en: Logo
sv: Logotyp

en: Photo
sv: Foto

en: Sound
sv: Ljud

en: Miss
sv: Fröken

en: Mr.
sv: Herr

en: Mrs.
sv: Fru

en: Prof.
sv: Professor

[ctx: A custom key]
en: Custom
sv: Egen

[ctx: another type of encryption key]
en: Unknown type
sv: Okänd typ

[ctx: Undefined phone type]
en: Telephone number
sv: Telefonnummer

[ctx: Home phone]
en: Home
sv: Hem

[ctx: Work phone]
en: Work
sv: Arbete

en: Messenger
sv: Meddelandetjänst

[ctx: Preferred phone]
en: Preferred
sv: Önskat

en: Voice
sv: Röst

[ctx: Mobile Phone]
en: Mobile
sv: Mobil

en: Mailbox
sv: Brevlåda

[ctx: Car Phone]
en: Car
sv: Bil

[ctx: another type of phone]
en: Other
sv: Övriga

en: Preferred Number
sv: Önskat nummer

en: Work Fax
sv: Arbetstelefax

en: Home
sv: Hem

en: Work
sv: Arbete

en: Profile
sv: Profil

en: Other
sv: Annan

[ctx: access is for everyone]
en: Public
sv: Öppen

[ctx: access is by owner only]
en: Private
sv: Privat

[ctx: access is by owner and a controlled group]
en: Confidential
sv: Konfidentiell

[ctx: unknown secrecy type]
en: Unknown type
sv: Okänd typ
