kdelibs4 - en to hi translation catalogue (14 entries)

[ctx: @info:whatsthis for a button]
en: Color button
hi: रंग बटन

[ctx: @info:whatsthis for a button of current color code %1]
en: Current color is %1. This button will open a color chooser dialog.
hi: वर्तमान रंग %1 है। यह बटन एक रंग चयनकर्ता संवाद खोलेगा।

[ctx: @info:whatsthis for a button of current color code %1]
en: Current color is %1.
hi: वर्तमान रंग %1 है।

[ctx: What the user inputs now will be taken as the new shortcut]
en: Input
hi: इनपुट

[ctx: No shortcut defined]
en: None
hi: कुछ नहीं

en: Click on the button, then enter the shortcut like you would in the program.
    Example for Ctrl+A: hold the Ctrl key and press A.
hi: बटन पर क्लिक करें, फिर शॉर्टकट दर्ज करें जैसे आप अनुप्रयोग में आम तौर पर करतें हैं।
     उदाहरण के तौर पर, Ctrl+A के लिए: Ctrl कुंजी दबाए रखें और A दबाएं।

en: Reserved Shortcut
hi: आरक्षित शॉर्टकट

en: The F12 key is reserved on Windows, so cannot be used for a global shortcut.
    Please choose another one.
hi: एफ़१२ कुंजी, विंडोज़ में आरक्षित रहती है, इसलिए इसका वैश्विक शार्टकट के रूप में उपयोग नहीं हो सकता।
    कृपया कोइ अन्य शार्टकट चुनें।

en: Global Shortcut Shadowing
hi: वैश्विक शॉर्टकट छायांकन

en: The '%1' key combination is shadowed by following global actions:
hi: '%1' कुंजी संयोजन निम्नलिखित वैश्विक क्रियाओं द्वारा छायांकित है:

en: Action '%1' in context '%2'
hi: क्रिया '%1' संदर्भ में '%2'

en: The '%1' key combination shadows following global actions:
hi: '%1' कुंजी संयोजन इन वैश्विक क्रियाओं के बाद छायांकित :

en: Conflict with Standard Application Shortcut
hi: मानक अनुप्रयोग शॉर्टकट के परस्पर विरोध में है

en: The '%1' key combination is also used for the standard action "%2" that some applications use.
    Do you really want to use it as a global shortcut as well?
hi: कुंजी '%1' संयोजन पहले से ही "%2" मानक क्रिया के लिए सम्बद्ध है जो कुछ अनुप्रयोगों में इस्तेमाल किया जाती है।
    क्या आप इसे वैश्विक शॉर्टकट के रूप में भी सम्बद्ध करना चाहते हैं?
