kdelibs4 - en to it translation catalogue (21 entries)

[ctx: @info:whatsthis for a button]
en: Color button
it: Pulsante del colore

[ctx: @info:whatsthis for a button of current color code %1]
en: Current color is %1. This button will open a color chooser dialog.
it: Il colore attuale è %1. Questo pulsante aprirà una finestra di selezione del colore.

[ctx: @info:whatsthis for a button of current color code %1]
en: Current color is %1.
it: Il colore attuale è %1.

[ctx: What the user inputs now will be taken as the new shortcut]
en: Input
it: Immissione

[ctx: No shortcut defined]
en: None
it: Nessuna

en: Click on the button, then enter the shortcut like you would in the program.
    Example for Ctrl+A: hold the Ctrl key and press A.
it: Fai clic sul pulsante, quindi digita la scorciatoia come la vorresti nel programma.
    Esempio per Ctrl+A: tieni premuto il tasto Ctrl e premi A.

[ctx: @info:tooltip]
en: Clear Key Sequence
it: Cancella la sequenza di tasti

[ctx: @info:tooltip]
en: Cancel Key Sequence Recording
it: Annulla la registrazione della sequenza di tasti

en: Reserved Shortcut
it: Scorciatoia riservata

en: The F12 key is reserved on Windows, so cannot be used for a global shortcut.
    Please choose another one.
it: Il tasto F12 è riservato sotto Windows, quindi non può essere usato per una scorciatoia globale.
    Scegline un altro.

en: Global Shortcut Shadowing
it: Oscuramento delle scorciatoie globali

en: The '%1' key combination is shadowed by following global actions:
it: La combinazione di tasti «%1» è oscurata dalle seguenti azioni globali:

en: Action '%1' in context '%2'
it: Azione «%1» nel contesto «%2»

en: The '%1' key combination shadows following global actions:
it: La combinazione di tasti «%1» oscura le seguenti azioni globali:

[ctx: @dialog:title]
en: Found Conflict
it: Conflitto trovato

en: Shortcut '%1' is already assigned to action '%2' of %3.
    Do you want to reassign it?
it: La scorciatoia «%1» è già assegnata all'azione «%2» di %3.
    Vuoi riassegnarla?

en: Shortcut '%1' is already assigned to the following actions:
it: La scorciatoia «%1» è già assegnata alle seguenti azioni:

en: Action '%1' of %2
it: Azione «%1» of %2

en: Do you want to reassign it?
it: Vuoi riassegnarla?

en: Conflict with Standard Application Shortcut
it: Conflitto con una scorciatoia standard delle applicazioni

en: The '%1' key combination is also used for the standard action "%2" that some applications use.
    Do you really want to use it as a global shortcut as well?
it: La combinazione di tasti «%1» è anche usata per l'azione standard «%2» che alcune applicazioni usano.
    Vuoi veramente usarla anche come scorciatoia globale?
