kdelibs4 - en to nl translation catalogue (21 entries)

[ctx: @info:whatsthis for a button]
en: Color button
nl: Kleurenknop

[ctx: @info:whatsthis for a button of current color code %1]
en: Current color is %1. This button will open a color chooser dialog.
nl: Huidige kleur is %1. Deze knop zal een dialoog met de kleurenkiezer openen.

[ctx: @info:whatsthis for a button of current color code %1]
en: Current color is %1.
nl: Huidige kleur is %1.

[ctx: What the user inputs now will be taken as the new shortcut]
en: Input
nl: Invoer

[ctx: No shortcut defined]
en: None
nl: Geen

en: Click on the button, then enter the shortcut like you would in the program.
    Example for Ctrl+A: hold the Ctrl key and press A.
nl: Klik op de knop, voer dan de sneltoets in zoals u zou doen in het programma.
    Voorbeeld voor Ctrl+A: houdt de Ctrl-toets in en druk op A.

[ctx: @info:tooltip]
en: Clear Key Sequence
nl: Toetsenreeks wissen

[ctx: @info:tooltip]
en: Cancel Key Sequence Recording
nl: Toetsenreeks opnemen annuleren

en: Reserved Shortcut
nl: Gereserveerde snelkoppeling

en: The F12 key is reserved on Windows, so cannot be used for a global shortcut.
    Please choose another one.
nl: De F12-toets is gereserveerd in Windows, en kan dus niet gebruikt worden voor een globale sneltoets.
    Graag een andere kiezen.

en: Global Shortcut Shadowing
nl: Globaal schaduwen van sneltoets

en: The '%1' key combination is shadowed by following global actions:
nl: De toetsencombinatie '%1' wordt geschaduwd door de volgende globale acties:

en: Action '%1' in context '%2'
nl: Actie '%1' in context '%2'

en: The '%1' key combination shadows following global actions:
nl: De toetscombinatie '%1' schaduwt de volgende globale acties:

[ctx: @dialog:title]
en: Found Conflict
nl: Conflict gevonden

en: Shortcut '%1' is already assigned to action '%2' of %3.
    Do you want to reassign it?
nl: Sneltoets '%1' is al toegekend aan de actie '%2' van %3.
    Wilt u het opnieuw toekennen?

en: Shortcut '%1' is already assigned to the following actions:
nl: Sneltoets '%1' is al toegekend aan de volgende acties:

en: Action '%1' of %2
nl: Actie '%1' van %2

en: Do you want to reassign it?
nl: Wilt u het opnieuw toekennen?

en: Conflict with Standard Application Shortcut
nl: Conflict met standaard-sneltoets

en: The '%1' key combination is also used for the standard action "%2" that some applications use.
    Do you really want to use it as a global shortcut as well?
nl: De toetscombinatie '%1' is reeds toegewezen aan de standaardactie "%2". Deze actie wordt door enkele programma's gebruikt.
    Wilt u de combinatie ook gebruiken als globale toetsencombinatie?
