kdelibs4 - en to ro translation catalogue (21 entries)

[ctx: @info:whatsthis for a button]
en: Color button
ro: Butonul culorii

[ctx: @info:whatsthis for a button of current color code %1]
en: Current color is %1. This button will open a color chooser dialog.
ro: Culoarea actuală e %1. Acest buton va deschide un dialog de alegere a culorilor.

[ctx: @info:whatsthis for a button of current color code %1]
en: Current color is %1.
ro: Culoarea actuală e %1.

[ctx: What the user inputs now will be taken as the new shortcut]
en: Input
ro: Introduceți

[ctx: No shortcut defined]
en: None
ro: Niciuna

en: Click on the button, then enter the shortcut like you would in the program.
    Example for Ctrl+A: hold the Ctrl key and press A.
ro: Apăsați butonul, apoi introduceți scurtătura la fel cum ați face în aplicație.
    Exemplu pentru Ctrl+A: tineți tasta Ctrl și apăsați A.

[ctx: @info:tooltip]
en: Clear Key Sequence
ro: Șterge secvența de taste

[ctx: @info:tooltip]
en: Cancel Key Sequence Recording
ro: Anulează înregistrarea secvenței de taste

en: Reserved Shortcut
ro: Scurtătură rezervată

en: The F12 key is reserved on Windows, so cannot be used for a global shortcut.
    Please choose another one.
ro: Tasta F12 este rezervată în Windows și nu poate fi utilizată ca accelerator global.
    Alegeți alta.

en: Global Shortcut Shadowing
ro: Umbrirea scurtăturii globale

en: The '%1' key combination is shadowed by following global actions:
ro: Combinația de taste „%1” e umbrită de către următoarele acțiuni globale:

en: Action '%1' in context '%2'
ro: Acțiunea „%1” în contextul „%2”

en: The '%1' key combination shadows following global actions:
ro: Combinația de taste „%1” umbrește următoarele acțiuni globale:

[ctx: @dialog:title]
en: Found Conflict
ro: Conflict găsit

en: Shortcut '%1' is already assigned to action '%2' of %3.
    Do you want to reassign it?
ro: Scurtătura „%1” e atribuită deja acțiunii „%2” din %3.
    Doriți să o reatribuiți?

en: Shortcut '%1' is already assigned to the following actions:
ro: Scurtătura „%1” e atribuită deja următoarelor acțiuni:

en: Action '%1' of %2
ro: Acțiunea „%1” din %2

en: Do you want to reassign it?
ro: Doriți să o reatribuiți?

en: Conflict with Standard Application Shortcut
ro: Conflict cu o scurtătură standard de aplicație

en: The '%1' key combination is also used for the standard action "%2" that some applications use.
    Do you really want to use it as a global shortcut as well?
ro: Combinația de taste „%1” a fost deja alocată pentru acțiunea globală „%2” pe care o folosesc unele aplicații.
    Sigur doriți să o utilizați și pe aceasta ca globală?
