kdelibs4 - en to tr translation catalogue (21 entries)

[ctx: @info:whatsthis for a button]
en: Color button
tr: Renk düğmesi

[ctx: @info:whatsthis for a button of current color code %1]
en: Current color is %1. This button will open a color chooser dialog.
tr: Geçerli renk %1. Bu düğme bir renk seçicisi iletişim kutusu açacak.

[ctx: @info:whatsthis for a button of current color code %1]
en: Current color is %1.
tr: Geçerli renk %1.

[ctx: What the user inputs now will be taken as the new shortcut]
en: Input
tr: Giriş

[ctx: No shortcut defined]
en: None
tr: Yok

en: Click on the button, then enter the shortcut like you would in the program.
    Example for Ctrl+A: hold the Ctrl key and press A.
tr: Düğmeye tıklayın, ardından kısayol düğmelerine basın.
    Kontrol+A örneği için: Kontrol düğmesine basılı tutun ve A düğmesine basın.

[ctx: @info:tooltip]
en: Clear Key Sequence
tr: Düğme dizisini temizle

[ctx: @info:tooltip]
en: Cancel Key Sequence Recording
tr: Düğme dizisi kaydını temizle

en: Reserved Shortcut
tr: Ayrılmış Kısayol

en: The F12 key is reserved on Windows, so cannot be used for a global shortcut.
    Please choose another one.
tr: F12 kısayolu Windows üzerinde önceden atanmış olduğundan genel kısayol olarak kullanılamaz.
    Lütfen başka bir düğme seçin.

en: Global Shortcut Shadowing
tr: Global Kısayol Gölgeleme

en: The '%1' key combination is shadowed by following global actions:
tr: “%1” düğme kombinasyonu, aşağıdaki global eylemler tarafından gölgelendi:

en: Action '%1' in context '%2'
tr: “%2” bağlamında “%1” eylemi

en: The '%1' key combination shadows following global actions:
tr: “%1” düğme kombinasyonu, aşağıdaki global eylemleri gölgeliyor:

[ctx: @dialog:title]
en: Found Conflict
tr: Çakışma Bulundu

en: Shortcut '%1' is already assigned to action '%2' of %3.
    Do you want to reassign it?
tr: “%1” kısayolu, halihazırda %3 uygulamasının “%2” eylemine atanmış.
    Onu yeniden atamak istiyor musunuz?

en: Shortcut '%1' is already assigned to the following actions:
tr: “%1” kısayolu, halihazırda aşağıdaki eylemlere atanmış:

en: Action '%1' of %2
tr: %2 uygulamasının “%1” eylemi

en: Do you want to reassign it?
tr: Onu yeniden atamak istiyor musunuz?

en: Conflict with Standard Application Shortcut
tr: Standart Uygulama Kısayoluyla Çakışma

en: The '%1' key combination is also used for the standard action "%2" that some applications use.
    Do you really want to use it as a global shortcut as well?
tr: “%1” düğme kombinasyonu halihazırda bazı uygulamaların kullandığı “%2” standart eylemi için kullanılıyor.
    Bunu global kısayol olarak da kullanmayı gerçekten istiyor musunuz?
