kdelibs4 - en to vi translation catalogue (16 entries)

[ctx: @info:whatsthis for a button]
en: Color button
vi: Nút màu

[ctx: @info:whatsthis for a button of current color code %1]
en: Current color is %1. This button will open a color chooser dialog.
vi: Màu hiện tại là %1. Nút này sẽ mở ra một hộp thoại chọn màu.

[ctx: @info:whatsthis for a button of current color code %1]
en: Current color is %1.
vi: Màu hiện tại là %1.

[ctx: What the user inputs now will be taken as the new shortcut]
en: Input
vi: Nhập

[ctx: No shortcut defined]
en: None
vi: Không

en: Click on the button, then enter the shortcut like you would in the program.
    Example for Ctrl+A: hold the Ctrl key and press A.
vi: Bấm nút, sau đó nhập phím tắt bạn muốn dùng.
    Ví dụ cho Ctrl+A: giữ phím Ctrl và nhấn A.

[ctx: @info:tooltip]
en: Clear Key Sequence
vi: Xoá chuỗi phím

[ctx: @info:tooltip]
en: Cancel Key Sequence Recording
vi: Huỷ ghi chuỗi phím

en: Reserved Shortcut
vi: Phím tắt được đặt trước

en: The F12 key is reserved on Windows, so cannot be used for a global shortcut.
    Please choose another one.
vi: Phím F12 được đặt trước trên Windows, nên không thể dùng cho một phím tắt toàn cục được.
    Vui lòng chọn một phím khác.

en: Global Shortcut Shadowing
vi: Việc che lấp phím tắt toàn cục

en: The '%1' key combination is shadowed by following global actions:
vi: Tổ hợp phím '%1' bị che lấp bởi các hành động toàn cục sau đây:

en: Action '%1' in context '%2'
vi: Hành động '%1' trong ngữ cảnh '%2'

en: The '%1' key combination shadows following global actions:
vi: Tổ hợp phím '%1' che lấp các hành động toàn cục sau đây:

en: Conflict with Standard Application Shortcut
vi: Xung đột với phím tắt ứng dụng tiêu chuẩn

en: The '%1' key combination is also used for the standard action "%2" that some applications use.
    Do you really want to use it as a global shortcut as well?
vi: Tổ hợp phím '%1' cũng được dùng cho hành động tiêu chuẩn "%2" mà một số ứng dụng sử dụng.
    Bạn có thật sự muốn cũng dùng nó như một phím tắt toàn cục?
