libkholidays - en to ar translation catalogue (118 entries)

[ctx: AstroSeasons|]
en: June Solstice
ar: الانقلاب الصيفي

[ctx: AstroSeasons|]
en: December Solstice
ar: الانقلاب الشتوي

[ctx: AstroSeasons|]
en: March Equinox
ar: الاعتدال الربيعي

[ctx: AstroSeasons|]
en: September Equinox
ar: الاعتدال الخريفي

[ctx: HolidayRegionsDeclarativeModel|]
en: Region
ar: المنطقة

[ctx: HolidayRegionsDeclarativeModel|]
en: Name
ar: الاسم

[ctx: HolidayRegionsDeclarativeModel|]
en: Description
ar: الوصف

[ctx: QObject|public holiday type]
en: public
ar: عامة

[ctx: QObject|civil holiday type]
en: civil
ar: مدنية

[ctx: QObject|religious holiday type]
en: religious
ar: دينية

[ctx: QObject|school holiday type]
en: school
ar: مدرسية

[ctx: QObject|government holiday type]
en: government
ar: حكومية

[ctx: QObject|financial holiday type]
en: financial
ar: مالية

[ctx: QObject|cultural holiday type]
en: cultural
ar: حضارية

[ctx: QObject|commemorative holiday type]
en: commemorative
ar: تذكارية

[ctx: QObject|historical holiday type]
en: historical
ar: تاريخية

[ctx: QObject|nameday holiday type]
en: nameday
ar: اسم_اليوم

[ctx: QObject|seasonal holiday type]
en: seasonal
ar: موسمية

[ctx: QObject|]
en: Public Holiday: a day-off from work or school (typically) to commemorate a historical event, or to honor people.  Public holidays are always bounded to a political region at national, regional or local level.
ar: عطلة عامة: يوم عطلة من العمل أو المدرسة (عادةً) لإحياء ذكرى حدث تاريخي، أو لتكريم أشخاص. ترتبط العطلات العامة دائماً بمنطقة سياسية على المستوى الوطني أو الإقليمي أو المحلي.

[ctx: QObject|]
en: Civil Service Holiday: a day-off from work for government workers but not a day off for private sector workers.
ar: عطلة الخدمة المدنية: يوم عطلة من العمل لموظفي الحكومة، ولكنها ليست يوم عطلة لعاملي القطاع الخاص.

[ctx: QObject|]
en: Religious Holiday: a special day in a religion and not bound to any political region. Religions can have holidays that range in devotion to those were work/school are forbidden, days of prayer obligation, to historical remembrances, etc. Governments often have public holidays for some religious holidays.
ar: عطلة دينية: يوم خاص في دين ما وغير مرتبطة بأي منطقة سياسية. يمكن أن تتراوح عطلات الأديان في درجة التعبد من تلك التي يُحظر فيها العمل أو الدراسة، وأيام الصلاة المفروضة، إلى الذكريات التاريخية، وغيرها. غالباً ما تضع الحكومات عطلات عامة لبعض العطلات الدينية.

[ctx: QObject|]
en: School Holiday: a day-off from school, either as a one-off Public Holiday or extended periods between school terms.  This can vary widely depending on school level, type, location.
ar: عطلة مدرسية: يوم عطلة من المدرسة، سواء كانت عطلة عامة لمرة واحدة أو فترات ممتدة بين الفصول الدراسية. يمكن أن يختلف هذا بشكل كبير اعتماداً على مستوى المدرسة ونوعها وموقعها.

[ctx: QObject|]
en: Government Holiday: a special day recognized by a political region but without a day-off for workers, students, etc.
ar: عطلة حكومية: يوم خاص تعترف به منطقة سياسية ولكن دون منح يوم عطلة للعمال أو الطلاب أو غيرهم.

[ctx: QObject|]
en: Financial Holiday: banks and markets may close on some public holidays
ar: عطلة مالية: قد تُغلق المصارف والأسواق في بعض العطلات العامة

[ctx: QObject|]
en: Cultural Holiday: a special day in the culture and therefore usually bound to a political region. A day where people celebrate in some fashion. eg. Halloween, St. Valentines
ar: عطلة ثقافية: يوم خاص في الثقافة، ولذلك ترتبط عادة بمنطقة سياسية. يوم يحتفل فيه الناس بطريقة ما، مثل: الهالوين، وعيد الحب

[ctx: QObject|]
en: Commemorative Holiday: a special day to remember usually bound to a political region. Not a day-off from work or school; banks are open, etc.
ar: عطلة تذكارية: يوم خاص للتذكر يرتبط عادة بمنطقة سياسية. ليست يوم عطلة من العمل أو المدرسة؛ وتكون المصارف فيها مفتوحة، وما إلى ذلك.

[ctx: QObject|]
en: Historical Holiday: similar to a Commemorative Holiday but historical in nature.
ar: عطلة تاريخية: تشبه العطلة التذكارية ولكنها ذات طبيعة تاريخية.

[ctx: QObject|]
en: Name Day Holiday: in some political regions each day is assigned a first name and persons with that name celebrate that day as their "Name Day".
ar: عطلة يوم الاسم: في بعض المناطق السياسية يُخصص لكل يوم اسم أول، ويحتفل الأشخاص الذين يحملون ذلك الاسم بهذا اليوم بوصفه "يوم الاسم" الخاص بهم.

[ctx: QObject|]
en: Seasonal Days: the day corresponds to a seasonal event like an equinox, solstice, daylight saving time starts/ends.
ar: أيام موسمية: يوم يتوافق مع حدث موسمي مثل الاعتدال، أو الانقلاب الشمسي، أو بدء/انتهاء التوقيت الصيفي.

[ctx: HolidayRegion|Canadian region]
en: Quebec
ar: كيبك

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Bavaria
ar: ألمانيا، بافاريا

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Brandenburg
ar: ألمانيا، براندنبورغ

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Berlin
ar: ألمانيا، برلين

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Baden-Wuerttemberg
ar: ألمانيا، بادن فورتمبيرغ

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Hesse
ar: ألمانيا، هيس

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Mecklenburg-Hither Pomerania
ar: ألمانيا، مكلنبورغ هيذر بوميرانيا

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Lower Saxony
ar: ألمانيا، سكسونيا السفلى

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, North Rhine-Westphalia
ar: ألمانيا، شمال الراين وستفاليا

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Rhineland-Palatinate
ar: ألمانيا، راينلاند بالاتينات

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Schleswig-Holstein
ar: ألمانيا، شليسفيغ هولشتاين

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Saarland
ar: ألمانيا، سارلاند

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Saxony
ar: ألمانيا، سكسونيا العليا

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Saxony-Anhalt
ar: ألمانيا، ساكسونيا أنهالت

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Thuringia
ar: ألمانيا، تورينغن

[ctx: HolidayRegion|Spanish region]
en: Catalonia
ar: كتالونيا

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: England and Wales
ar: إنغلترا وويلز

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: England
ar: إنلغترا

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: Wales
ar: ويلز

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: Scotland
ar: إسكتلندا

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: Northern Ireland
ar: أيرلندا الشمالية

[ctx: HolidayRegion|Italian Region]
en: South Tyrol
ar: مقاطعة بولسانو

[ctx: HolidayRegion|]
en: New South Wales
ar: ويلز الجنوبية الجديدة

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Queensland
ar: كوينزلاند

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Victoria
ar: فيكتوريا

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: South Australia
ar: أستراليا الجنوبية

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Northern Territory
ar: الإقليم الشمالي

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Australian Capital Territory
ar: إقليم العاصمة الأسترالية

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Western Australia
ar: أستراليا الغربية

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Tasmania
ar: تازمانيا

[ctx: HolidayRegion|Bosnian and Herzegovinian Region]
en: Republic of Srpska
ar: الجمهوريّة الصربية

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Public
ar: عامة

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Civil
ar: مدنية

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Religious
ar: دينية

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Government
ar: حكومية

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Financial
ar: مالية

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Cultural
ar: حضارية

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Commemorative
ar: تذكارية

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Historical
ar: تاريخية

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: School
ar: مدرسية

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Seasonal
ar: موسمية

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Name Days
ar: أسماء الأيام

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Personal
ar: شخصية

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Christian
ar: مسيحية

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Anglican
ar: أنجليكية

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Catholic
ar: كاثوليكية

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Protestant
ar: بروتستانتية

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Orthodox
ar: أرثوذكسية

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish
ar: يهودية

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish Orthodox
ar: يهودية أرثوذكسية

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish Conservative
ar: يهودية محافظون

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish Reform
ar: يهودية إصلاحية

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic
ar: إسلامية

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic Sunni
ar: إسلامية سنّية

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic Shia
ar: إسلامية شيعية

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic Sufi
ar: إسلامية صوفية

[ctx: HolidayRegion|Unknown holiday region]
en: Unknown
ar: مجهول

[ctx: LunarPhase|]
en: New Moon
ar: محاق

[ctx: LunarPhase|]
en: Full Moon
ar: بدر

[ctx: LunarPhase|]
en: First Quarter Moon
ar: تربيع أول

[ctx: LunarPhase|]
en: Last Quarter Moon
ar: تربيع ثانٍ

[ctx: LunarPhase|]
en: Waxing Crescent
ar: ‏هلال متزايد‎‏

[ctx: LunarPhase|]
en: Waxing Gibbous
ar: ‏أحدب متزايد‎‏

[ctx: LunarPhase|]
en: Waning Gibbous
ar: ‏أحدب متناقص‎‏

[ctx: LunarPhase|]
en: Waning Crescent
ar: ‏هلال متناقص‎‏

[ctx: Zodiac|]
en: Aries
ar: الحمل

[ctx: Zodiac|]
en: Taurus
ar: الثور

[ctx: Zodiac|]
en: Gemini
ar: الجوزاء

[ctx: Zodiac|]
en: Cancer
ar: السرطان

[ctx: Zodiac|]
en: Leo
ar: النمر

[ctx: Zodiac|]
en: Virgo
ar: العذراء

[ctx: Zodiac|]
en: Libra
ar: الميزان

[ctx: Zodiac|]
en: Scorpio
ar: العقرب

[ctx: Zodiac|]
en: Sagittarius
ar: القوس

[ctx: Zodiac|]
en: Capricorn
ar: الجدي

[ctx: Zodiac|]
en: Aquarius
ar: الدلو

[ctx: Zodiac|]
en: Pisces
ar: الحوت

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Aries]
en: ram
ar: الكبش

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Taurus]
en: bull
ar: الثور

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Gemini]
en: twins
ar: التوأم

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Cancer]
en: crab
ar: السرطان

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Leo]
en: lion
ar: الأسد

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Virgo]
en: virgin
ar: العذراء

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Libra]
en: scales
ar: سيدة البحر

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Scorpion]
en: scorpion
ar: العقرب

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Sagittarius]
en: archer
ar: القوس

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Capricorn]
en: goat
ar: برج العنزة

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Aquarius]
en: water carrier
ar: السقاء

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Pices]
en: fish
ar: السمك
