libkholidays - en to bg translation catalogue (118 entries)

[ctx: AstroSeasons|]
en: June Solstice
bg: Юнско слънцестоене

[ctx: AstroSeasons|]
en: December Solstice
bg: Декемврийско слънцестоене

[ctx: AstroSeasons|]
en: March Equinox
bg: Мартенско равноденствие

[ctx: AstroSeasons|]
en: September Equinox
bg: Септемврийско равноденствие

[ctx: HolidayRegionsDeclarativeModel|]
en: Region
bg: Регион

[ctx: HolidayRegionsDeclarativeModel|]
en: Name
bg: Име

[ctx: HolidayRegionsDeclarativeModel|]
en: Description
bg: Описание

[ctx: QObject|public holiday type]
en: public
bg: обществени

[ctx: QObject|civil holiday type]
en: civil
bg: граждански

[ctx: QObject|religious holiday type]
en: religious
bg: религиозни

[ctx: QObject|school holiday type]
en: school
bg: училищни

[ctx: QObject|government holiday type]
en: government
bg: правителствени

[ctx: QObject|financial holiday type]
en: financial
bg: финансови

[ctx: QObject|cultural holiday type]
en: cultural
bg: културни

[ctx: QObject|commemorative holiday type]
en: commemorative
bg: възпоменателни

[ctx: QObject|historical holiday type]
en: historical
bg: исторически

[ctx: QObject|nameday holiday type]
en: nameday
bg: именни дни

[ctx: QObject|seasonal holiday type]
en: seasonal
bg: сезонни

[ctx: QObject|]
en: Public Holiday: a day-off from work or school (typically) to commemorate a historical event, or to honor people.  Public holidays are always bounded to a political region at national, regional or local level.
bg: Обществени празници: Почивни дни с освобождаване от работа или училище (обикновено), посветени на увековечаване на историческо събитие или на честване на личности. Обществените празници винаги са ограничени до политическа общност на национално, регионално или местно ниво.

[ctx: QObject|]
en: Civil Service Holiday: a day-off from work for government workers but not a day off for private sector workers.
bg: Държавни почивни дни: Почивни дни за служители на държавната администрация, но не и за частния сектор.

[ctx: QObject|]
en: Religious Holiday: a special day in a religion and not bound to any political region. Religions can have holidays that range in devotion to those were work/school are forbidden, days of prayer obligation, to historical remembrances, etc. Governments often have public holidays for some religious holidays.
bg: Религиозни празници: специални дни за дадена религия, които не са обвързани политически. Религиите могат да имат празници, които варират по степен на почит – от такива, в които е забранено да се работи или ходи на училище, през дни с задължителна молитва, до дни за възпоменание на исторически събития и др. Правителствата често обявяват някои религиозни празници за официални почивни дни.

[ctx: QObject|]
en: School Holiday: a day-off from school, either as a one-off Public Holiday or extended periods between school terms.  This can vary widely depending on school level, type, location.
bg: Училищни ваканции: ден, в който няма училище – било то като еднократен официален празник или като по-дълги периоди между учебните занятия. Това може да варира значително в зависимост от нивото, вида и местоположението на училището.

[ctx: QObject|]
en: Government Holiday: a special day recognized by a political region but without a day-off for workers, students, etc.
bg: Държавни празници: специални дни, отбелязвани в дадена политическа област, но без почивен ден за работниците, учениците и др.

[ctx: QObject|]
en: Financial Holiday: banks and markets may close on some public holidays
bg: Финансови празници: банките и пазарите може да бъдат затворени по време на някои официални празници

[ctx: QObject|]
en: Cultural Holiday: a special day in the culture and therefore usually bound to a political region. A day where people celebrate in some fashion. eg. Halloween, St. Valentines
bg: Културни празници: специален ден за дадена култура, който обикновено е свързан с определен политически регион. Ден, в който хората празнуват по някакъв начин. Например: 24 Май

[ctx: QObject|]
en: Commemorative Holiday: a special day to remember usually bound to a political region. Not a day-off from work or school; banks are open, etc.
bg: Възпоменателни дни: специален ден за отбелязване, обикновено свързан с даден политически регион. Не е почивен ден за работа или училище; банките работят и т.н. Например Денят на Ботев и Падналите за свободата на България

[ctx: QObject|]
en: Historical Holiday: similar to a Commemorative Holiday but historical in nature.
bg: Исторически празници: подобен на възпоменателните празници, но свързани с исторически събития.

[ctx: QObject|]
en: Name Day Holiday: in some political regions each day is assigned a first name and persons with that name celebrate that day as their "Name Day".
bg: Именни дни: в някои политически региони на всеки ден е присвоено име, а хората с това име празнуват този ден като своя „имен ден“.

[ctx: QObject|]
en: Seasonal Days: the day corresponds to a seasonal event like an equinox, solstice, daylight saving time starts/ends.
bg: Сезонни дни: денят съвпада със сезонно събитие, като например равноденствие, слънцестоене или началото/края на лятното часово време.

[ctx: HolidayRegion|Canadian region]
en: Quebec
bg: Квебек

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Bavaria
bg: Германия, Бавария

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Brandenburg
bg: Германия, Бранденбург

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Berlin
bg: Германия, Берлин

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Baden-Wuerttemberg
bg: Германия, Баден-Вюртемберг

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Hesse
bg: Германия, Хесен

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Mecklenburg-Hither Pomerania
bg: Германия, Мекленбург-Западна Померания

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Lower Saxony
bg: Германия, Долна Саксония

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, North Rhine-Westphalia
bg: Германия, Северен Рейн-Вестфалия

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Rhineland-Palatinate
bg: Германия, Рейнланд-Пфалц

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Schleswig-Holstein
bg: Германия, Шлезвиг-Холщайн

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Saarland
bg: Германия, Саар

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Saxony
bg: Германия, Саксония

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Saxony-Anhalt
bg: Германия, Саксония-Анхалт

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Thuringia
bg: Германия, Тюрингия

[ctx: HolidayRegion|Spanish region]
en: Catalonia
bg: Каталуния

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: England and Wales
bg: Англия и Уелс

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: England
bg: Англия

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: Wales
bg: Уелс

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: Scotland
bg: Шотландия

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: Northern Ireland
bg: Северна Ирландия

[ctx: HolidayRegion|Italian Region]
en: South Tyrol
bg: Южен Тирол

[ctx: HolidayRegion|]
en: New South Wales
bg: Нов Южен Уелс

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Queensland
bg: Куинсланд

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Victoria
bg: Виктория

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: South Australia
bg: Южна Австралия

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Northern Territory
bg: Северна територия

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Australian Capital Territory
bg: Австралийска столична територия

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Western Australia
bg: Западна Австралия

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Tasmania
bg: Тасмания

[ctx: HolidayRegion|Bosnian and Herzegovinian Region]
en: Republic of Srpska
bg: Република Сръбска

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Public
bg: Публично

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Civil
bg: Граждански

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Religious
bg: Религиозни

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Government
bg: Правителство

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Financial
bg: Финансов

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Cultural
bg: Културен

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Commemorative
bg: Възпоменателни

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Historical
bg: Исторически

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: School
bg: Училище

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Seasonal
bg: Сезонно

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Name Days
bg: Именни дни

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Personal
bg: Лични

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Christian
bg: Кристиян

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Anglican
bg: Англикански

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Catholic
bg: Католик

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Protestant
bg: Протестантски

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Orthodox
bg: Православен

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish
bg: Еврейски

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish Orthodox
bg: Еврейски православни

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish Conservative
bg: Еврейски консерватор

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish Reform
bg: Еврейска реформа

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic
bg: Ислямски

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic Sunni
bg: Ислямски сунити

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic Shia
bg: Ислямски шиити

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic Sufi
bg: Ислямски суфи

[ctx: HolidayRegion|Unknown holiday region]
en: Unknown
bg: Неизвестно

[ctx: LunarPhase|]
en: New Moon
bg: Новолуние

[ctx: LunarPhase|]
en: Full Moon
bg: Пълнолуние

[ctx: LunarPhase|]
en: First Quarter Moon
bg: Луна от първа четвърт

[ctx: LunarPhase|]
en: Last Quarter Moon
bg: Луна от последната четвърт

[ctx: LunarPhase|]
en: Waxing Crescent
bg: Изгряващ полумесец

[ctx: LunarPhase|]
en: Waxing Gibbous
bg: Растяща луна

[ctx: LunarPhase|]
en: Waning Gibbous
bg: Намаляваща луна

[ctx: LunarPhase|]
en: Waning Crescent
bg: Залязващ полумесец

[ctx: Zodiac|]
en: Aries
bg: Овен

[ctx: Zodiac|]
en: Taurus
bg: Телец

[ctx: Zodiac|]
en: Gemini
bg: Близнаци

[ctx: Zodiac|]
en: Cancer
bg: Рак

[ctx: Zodiac|]
en: Leo
bg: Лъв

[ctx: Zodiac|]
en: Virgo
bg: Дева

[ctx: Zodiac|]
en: Libra
bg: Везни

[ctx: Zodiac|]
en: Scorpio
bg: Скорпион

[ctx: Zodiac|]
en: Sagittarius
bg: Стрелец

[ctx: Zodiac|]
en: Capricorn
bg: Козирог

[ctx: Zodiac|]
en: Aquarius
bg: Водолей

[ctx: Zodiac|]
en: Pisces
bg: Риби

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Aries]
en: ram
bg: овен

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Taurus]
en: bull
bg: телец

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Gemini]
en: twins
bg: близнаци

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Cancer]
en: crab
bg: рак

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Leo]
en: lion
bg: лъв

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Virgo]
en: virgin
bg: дева

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Libra]
en: scales
bg: везни

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Scorpion]
en: scorpion
bg: скорпион

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Sagittarius]
en: archer
bg: стрелец

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Capricorn]
en: goat
bg: козел

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Aquarius]
en: water carrier
bg: водолей

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Pices]
en: fish
bg: риба
