libkholidays - en to cs translation catalogue (91 entries)

[ctx: AstroSeasons|]
en: June Solstice
cs: Červnový slunovrat

[ctx: AstroSeasons|]
en: December Solstice
cs: Prosincový slunovrat

[ctx: AstroSeasons|]
en: March Equinox
cs: Březnová rovnodennost

[ctx: AstroSeasons|]
en: September Equinox
cs: Zářijová rovnodennost

[ctx: HolidayRegionsDeclarativeModel|]
en: Name
cs: Název

[ctx: HolidayRegionsDeclarativeModel|]
en: Description
cs: Popis

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Bavaria
cs: Německo, Bavorsko

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Brandenburg
cs: Německo, Braniborsko

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Berlin
cs: Německo, Berlín

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Baden-Wuerttemberg
cs: Německo, Bádensko-Württembersko

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Hesse
cs: Německo, Hessensko

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Mecklenburg-Hither Pomerania
cs: Německo, Meklenbursko-Západní Pomořansko

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Lower Saxony
cs: Německo, Dolní Sasko

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, North Rhine-Westphalia
cs: Německo, Severní Porýní-Vestfálsko

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Rhineland-Palatinate
cs: Německo, Porýní-Palatinát

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Schleswig-Holstein
cs: Německo, Šlesvicko-Holštýnsko

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Saarland
cs: Německo, Sársko

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Saxony
cs: Německo, Sasko

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Saxony-Anhalt
cs: Německo, Sasko-Anhaltsko

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Thuringia
cs: Německo, Durynsko

[ctx: HolidayRegion|Spanish region]
en: Catalonia
cs: Katalánsko

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: England and Wales
cs: Anglie a Wales

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: England
cs: Anglie

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: Scotland
cs: Skotsko

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: Northern Ireland
cs: Severní Irsko

[ctx: HolidayRegion|Italian Region]
en: South Tyrol
cs: Jižní Tyrolsko

[ctx: HolidayRegion|]
en: New South Wales
cs: Nový Jižní Wales

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: South Australia
cs: Jižní Austrálie

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Northern Territory
cs: Severní teritorium

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Australian Capital Territory
cs: Teritorium australského hlavního města

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Western Australia
cs: Západní Austrálie

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Tasmania
cs: Tasmánie

[ctx: HolidayRegion|Bosnian and Herzegovinian Region]
en: Republic of Srpska
cs: Srbská republika

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Public
cs: Veřejný

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Civil
cs: Občanský

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Religious
cs: Náboženský

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Government
cs: Vládní

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Financial
cs: Finanční

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Cultural
cs: Kulturní

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Commemorative
cs: Vzpomínkové

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Historical
cs: Historický

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: School
cs: Školní

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Seasonal
cs: Sezónní

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Name Days
cs: Jmeniny

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Personal
cs: Osobní

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Christian
cs: Křesťanský

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Anglican
cs: Anglikánský

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Catholic
cs: Katolický

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Protestant
cs: Protestantský

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Orthodox
cs: Ortodoxní

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish
cs: Židovský

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish Orthodox
cs: Ortodoxní židovský

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish Conservative
cs: Židovský konzervativní

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish Reform
cs: Židovský

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic
cs: Islámský

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic Sunni
cs: Islámský Sunnitský

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic Shia
cs: Islámský Šíitský

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic Sufi
cs: Islámský Súfijský

[ctx: HolidayRegion|Unknown holiday region]
en: Unknown
cs: Neznámý

[ctx: LunarPhase|]
en: New Moon
cs: Nov

[ctx: LunarPhase|]
en: Full Moon
cs: Úplněk

[ctx: LunarPhase|]
en: First Quarter Moon
cs: Měsíc v první čtvrti

[ctx: LunarPhase|]
en: Last Quarter Moon
cs: Měsíc v poslední čtvrti

[ctx: LunarPhase|]
en: Waxing Crescent
cs: Dorůstající srpek

[ctx: LunarPhase|]
en: Waxing Gibbous
cs: Dorůstající Měsíc

[ctx: LunarPhase|]
en: Waning Gibbous
cs: Couvající Měsíc

[ctx: LunarPhase|]
en: Waning Crescent
cs: Couvající srpek

[ctx: Zodiac|]
en: Aries
cs: Beran

[ctx: Zodiac|]
en: Taurus
cs: Býk

[ctx: Zodiac|]
en: Gemini
cs: Blíženci

[ctx: Zodiac|]
en: Cancer
cs: Rak

[ctx: Zodiac|]
en: Leo
cs: Lev

[ctx: Zodiac|]
en: Virgo
cs: Panna

[ctx: Zodiac|]
en: Libra
cs: Váhy

[ctx: Zodiac|]
en: Scorpio
cs: Štír

[ctx: Zodiac|]
en: Sagittarius
cs: Střelec

[ctx: Zodiac|]
en: Capricorn
cs: Kozoroh

[ctx: Zodiac|]
en: Aquarius
cs: Vodnář

[ctx: Zodiac|]
en: Pisces
cs: Ryby

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Aries]
en: ram
cs: beran

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Taurus]
en: bull
cs: býk

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Gemini]
en: twins
cs: blíženci

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Cancer]
en: crab
cs: rak

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Leo]
en: lion
cs: lev

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Virgo]
en: virgin
cs: panna

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Libra]
en: scales
cs: váhy

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Scorpion]
en: scorpion
cs: štír

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Sagittarius]
en: archer
cs: střelec

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Capricorn]
en: goat
cs: kozoroh

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Aquarius]
en: water carrier
cs: vodnář

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Pices]
en: fish
cs: ryby
