libkholidays - en to da translation catalogue (79 entries)

[ctx: AstroSeasons|]
en: June Solstice
da: Sommersolhverv

[ctx: AstroSeasons|]
en: December Solstice
da: Vintersolhverv

[ctx: AstroSeasons|]
en: March Equinox
da: Forårsjævndøgn

[ctx: AstroSeasons|]
en: September Equinox
da: Efterårsjævndøgn

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Bavaria
da: Tyskland, Bayern

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Brandenburg
da: Tyskland, Brandenburg

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Berlin
da: Tyskland, Berlin

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Baden-Wuerttemberg
da: Tyskland, Baden-Württemberg

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Hesse
da: Tyskland, Hesse

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Mecklenburg-Hither Pomerania
da: Tyskland, Mecklenburg-Vorpommern

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Lower Saxony
da: Tyskland, Niedersachsen

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, North Rhine-Westphalia
da: Tyskland, Nordrhein-westfalen

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Rhineland-Palatinate
da: Tyskland, Rheinland-Pfalz

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Schleswig-Holstein
da: Tyskland, Slesvig-Holsten

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Saarland
da: Tyskland, Saarland

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Saxony
da: Tyskland, Sachsen

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Saxony-Anhalt
da: Tyskland, Sachsen-Anhalt

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Thuringia
da: Tyskland, Thüringen

[ctx: HolidayRegion|Spanish region]
en: Catalonia
da: Catalonien

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: England and Wales
da: England og Wales

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: Scotland
da: Skotland

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: Northern Ireland
da: Nordirland

[ctx: HolidayRegion|Italian Region]
en: South Tyrol
da: Sydtyrol

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Australian Capital Territory
da: Australiens hovedstadsterritorium

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Tasmania
da: Tasmanien

[ctx: HolidayRegion|Bosnian and Herzegovinian Region]
en: Republic of Srpska
da: Republika Srpska

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Public
da: Offentlig

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Religious
da: Religiøs

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Government
da: Stat

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Financial
da: Finansiel

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Cultural
da: Kulturel

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Commemorative
da: Mindehøjtid

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Historical
da: Historisk

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: School
da: Skole

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Seasonal
da: Sæsonbetonet

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Name Days
da: Navnedage

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Personal
da: Personligt

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Christian
da: Kristen

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Anglican
da: Anglikansk

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Catholic
da: Katolsk

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Protestant
da: Protestantisk

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Orthodox
da: Ortodoks

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish
da: Jødisk

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish Orthodox
da: Jødisk ortodoks

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish Conservative
da: Jødisk konservativ

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish Reform
da: Jødisk reform

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic
da: Islamisk

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic Sunni
da: Islamisk sunni

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic Shia
da: Islamisk shia

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic Sufi
da: Islamisk sufi

[ctx: HolidayRegion|Unknown holiday region]
en: Unknown
da: Ukendt

[ctx: LunarPhase|]
en: New Moon
da: Nymåne

[ctx: LunarPhase|]
en: Full Moon
da: Fuldmåne

[ctx: LunarPhase|]
en: First Quarter Moon
da: Månens første kvartér

[ctx: LunarPhase|]
en: Last Quarter Moon
da: Månens sidste kvartér

[ctx: Zodiac|]
en: Aries
da: Vædderen

[ctx: Zodiac|]
en: Taurus
da: Tyren

[ctx: Zodiac|]
en: Gemini
da: Tvillingerne

[ctx: Zodiac|]
en: Cancer
da: Krebsen

[ctx: Zodiac|]
en: Leo
da: Løven

[ctx: Zodiac|]
en: Virgo
da: Jomfruen

[ctx: Zodiac|]
en: Libra
da: Vægten

[ctx: Zodiac|]
en: Scorpio
da: Skorpionen

[ctx: Zodiac|]
en: Sagittarius
da: Skytten

[ctx: Zodiac|]
en: Capricorn
da: Stenbukken

[ctx: Zodiac|]
en: Aquarius
da: Vandmanden

[ctx: Zodiac|]
en: Pisces
da: Fiskene

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Aries]
en: ram
da: vædder

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Taurus]
en: bull
da: tyr

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Gemini]
en: twins
da: tvilling

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Cancer]
en: crab
da: krebs

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Leo]
en: lion
da: løve

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Virgo]
en: virgin
da: jomfru

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Libra]
en: scales
da: vægt

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Scorpion]
en: scorpion
da: skorpion

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Sagittarius]
en: archer
da: skytte

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Capricorn]
en: goat
da: stenbuk

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Aquarius]
en: water carrier
da: vandmanden

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Pices]
en: fish
da: fisk
