libkholidays6_qt - en to es translation catalogue (105 entries)

[ctx: AstroSeasons|]
en: June Solstice
es: Solsticio de verano

[ctx: AstroSeasons|]
en: December Solstice
es: Solsticio de invierno

[ctx: AstroSeasons|]
en: March Equinox
es: Equinoccio de primavera

[ctx: AstroSeasons|]
en: September Equinox
es: Equinoccio de otoño

[ctx: HolidayRegionsDeclarativeModel|]
en: Region
es: Región

[ctx: HolidayRegionsDeclarativeModel|]
en: Name
es: Nombre

[ctx: HolidayRegionsDeclarativeModel|]
en: Description
es: Descripción

[ctx: QObject|public holiday type]
en: public
es: pública

[ctx: QObject|religious holiday type]
en: religious
es: religiosa

[ctx: QObject|school holiday type]
en: school
es: escolar

[ctx: QObject|government holiday type]
en: government
es: gubernamental

[ctx: QObject|financial holiday type]
en: financial
es: financiera

[ctx: QObject|commemorative holiday type]
en: commemorative
es: conmemorativa

[ctx: QObject|historical holiday type]
en: historical
es: histórica

[ctx: QObject|nameday holiday type]
en: nameday
es: onomástica

[ctx: QObject|seasonal holiday type]
en: seasonal
es: estacional

[ctx: QObject|]
en: Public Holiday: a day-off from work or school (typically) to commemorate a historical event, or to honor people.  Public holidays are always bounded to a political region at national, regional or local level.
es: Fiesta pública: Un día libre de trabajo o de escuela (generalmente) para conmemorar un evento histórico o para honrar a personas. Los días festivos siempre están ligados a una región política a nivel nacional, regional o local.

[ctx: QObject|]
en: Civil Service Holiday: a day-off from work for government workers but not a day off for private sector workers.
es: Día festivo de la administración pública: Un día libre para los empleados públicos, pero no para los trabajadores del sector privado.

[ctx: QObject|]
en: Religious Holiday: a special day in a religion and not bound to any political region. Religions can have holidays that range in devotion to those were work/school are forbidden, days of prayer obligation, to historical remembrances, etc. Governments often have public holidays for some religious holidays.
es: Fiesta religiosa: Un día especial de una religión no relacionado con ninguna región política. Las religiones pueden tener festividades que varían en devoción, desde días en los que está prohibido trabajar o ir a la escuela, hasta días de oración obligatoria, conmemoraciones históricas, etc. Los gobiernos suelen declarar días festivos para algunas festividades religiosas.

[ctx: QObject|]
en: School Holiday: a day-off from school, either as a one-off Public Holiday or extended periods between school terms.  This can vary widely depending on school level, type, location.
es: Fiesta escolares: Un día libre de escuela, ya sea como un día festivo puntual o durante períodos prolongados entre trimestres. Esto puede variar considerablemente según el nivel, el tipo y la ubicación de la escuela.

[ctx: QObject|]
en: Government Holiday: a special day recognized by a political region but without a day-off for workers, students, etc.
es: Día festivo gubernamental: Un día especial reconocido por una región política pero sin día libre para trabajadores, estudiantes, etc.

[ctx: QObject|]
en: Financial Holiday: banks and markets may close on some public holidays
es: Día festivo financiero: Los bancos y los mercados pueden cerrar en algunos días festivos.

[ctx: QObject|]
en: Cultural Holiday: a special day in the culture and therefore usually bound to a political region. A day where people celebrate in some fashion. eg. Halloween, St. Valentines
es: Día festivo cultural: Un día especial en la cultura y, por lo tanto, generalmente vinculado a una región política. Un día en el que la gente celebra algo de alguna manera. Por ejemplo: Halloween, San Valentín.

[ctx: QObject|]
en: Commemorative Holiday: a special day to remember usually bound to a political region. Not a day-off from work or school; banks are open, etc.
es: Día festivo conmemorativo: Un día especial para recordar, generalmente vinculado a una región política. No es un día libre trabajo ni de escuela; los bancos están abiertos, etc.

[ctx: QObject|]
en: Historical Holiday: similar to a Commemorative Holiday but historical in nature.
es: Día festivo histórico: Similar a un día festivo conmemorativo, pero de carácter histórico.

[ctx: QObject|]
en: Name Day Holiday: in some political regions each day is assigned a first name and persons with that name celebrate that day as their "Name Day".
es: Día onomástico: En algunas regiones políticas, a cada día se le asigna el nombre de una persona y las personas con dicho nombre celebran ese día como su «día onomástico».

[ctx: QObject|]
en: Seasonal Days: the day corresponds to a seasonal event like an equinox, solstice, daylight saving time starts/ends.
es: Días estacionales: El día corresponde a un evento estacional, como un equinoccio, un solsticio o el inicio/fin del horario de verano.

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Bavaria
es: Alemania, Baviera

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Brandenburg
es: Alemania, Brandeburgo

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Berlin
es: Alemania, Berlín

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Baden-Wuerttemberg
es: Alemania, Baden-Wuerttemberg

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Hesse
es: Alemania, Hesse

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Mecklenburg-Hither Pomerania
es: Alemania, Mecklemburgo-Pomerania Occidental

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Lower Saxony
es: Alemania, Baja Sajonia

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, North Rhine-Westphalia
es: Alemania, Renania del Norte-Westfalia

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Rhineland-Palatinate
es: Alemania, Renania-Palatinado

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Schleswig-Holstein
es: Alemania, Schleswig-Holstein

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Saarland
es: Alemania, Sarre

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Saxony
es: Alemania, Sajonia

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Saxony-Anhalt
es: Alemania, Sajonia-Anhalt

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Thuringia
es: Alemania, Turingia

[ctx: HolidayRegion|Spanish region]
en: Catalonia
es: Cataluña

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: England and Wales
es: Inglaterra y Gales

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: England
es: Inglaterra

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: Wales
es: Gales

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: Scotland
es: Escocia

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: Northern Ireland
es: Irlanda del Norte

[ctx: HolidayRegion|Italian Region]
en: South Tyrol
es: Tirol del Sur

[ctx: HolidayRegion|]
en: New South Wales
es: Nueva Gales del Sur

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: South Australia
es: Australia del Sur

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Northern Territory
es: Territorio del Norte

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Australian Capital Territory
es: Territorio de la Capital Australiana

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Western Australia
es: Australia Occidental

[ctx: HolidayRegion|Bosnian and Herzegovinian Region]
en: Republic of Srpska
es: República Srpska

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Public
es: Pública

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Religious
es: Religiosa

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Government
es: Gubernamental

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Financial
es: Económica

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Commemorative
es: Conmemorativa

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Historical
es: Histórica

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: School
es: Escolar

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Seasonal
es: Estacional

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Name Days
es: Onomástica

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Christian
es: Cristiana

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Anglican
es: Anglicana

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Catholic
es: Católica

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Protestant
es: Protestante

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Orthodox
es: Ortodoxa

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish
es: Judía

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish Orthodox
es: Judía ortodoxa

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish Conservative
es: Judía conservadora

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish Reform
es: Judía reformista

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic
es: Islámica

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic Sunni
es: Islámica suní

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic Shia
es: Islámica chií

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic Sufi
es: Islámica sufí

[ctx: HolidayRegion|Unknown holiday region]
en: Unknown
es: Desconocida

[ctx: LunarPhase|]
en: New Moon
es: Luna nueva

[ctx: LunarPhase|]
en: Full Moon
es: Luna llena

[ctx: LunarPhase|]
en: First Quarter Moon
es: Cuarto creciente

[ctx: LunarPhase|]
en: Last Quarter Moon
es: Cuarto menguante

[ctx: LunarPhase|]
en: Waxing Crescent
es: Luna creciente

[ctx: LunarPhase|]
en: Waxing Gibbous
es: Creciente gibosa

[ctx: LunarPhase|]
en: Waning Gibbous
es: Menguante gibosa

[ctx: LunarPhase|]
en: Waning Crescent
es: Luna menguante

[ctx: Zodiac|]
en: Taurus
es: Tauro

[ctx: Zodiac|]
en: Gemini
es: Géminis

[ctx: Zodiac|]
en: Cancer
es: Cáncer

[ctx: Zodiac|]
en: Scorpio
es: Escorpio

[ctx: Zodiac|]
en: Sagittarius
es: Sagitario

[ctx: Zodiac|]
en: Capricorn
es: Capricornio

[ctx: Zodiac|]
en: Aquarius
es: Acuario

[ctx: Zodiac|]
en: Pisces
es: Piscis

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Aries]
en: ram
es: carnero

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Taurus]
en: bull
es: toro

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Gemini]
en: twins
es: gemelos

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Cancer]
en: crab
es: cangrejo

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Leo]
en: lion
es: león

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Virgo]
en: virgin
es: virgen

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Libra]
en: scales
es: balanza

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Scorpion]
en: scorpion
es: escorpión

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Sagittarius]
en: archer
es: centauro

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Capricorn]
en: goat
es: cabra

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Aquarius]
en: water carrier
es: aguador

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Pices]
en: fish
es: pez
