libkholidays - en to fr translation catalogue (108 entries)

[ctx: AstroSeasons|]
en: June Solstice
fr: Solstice d'été

[ctx: AstroSeasons|]
en: December Solstice
fr: Solstice d'hiver

[ctx: AstroSeasons|]
en: March Equinox
fr: Équinoxe de printemps

[ctx: AstroSeasons|]
en: September Equinox
fr: Équinoxe d'automne

[ctx: HolidayRegionsDeclarativeModel|]
en: Region
fr: Région

[ctx: HolidayRegionsDeclarativeModel|]
en: Name
fr: Nom

[ctx: QObject|public holiday type]
en: public
fr: Public

[ctx: QObject|civil holiday type]
en: civil
fr: Civil

[ctx: QObject|religious holiday type]
en: religious
fr: Religieux

[ctx: QObject|school holiday type]
en: school
fr: Scolaire

[ctx: QObject|government holiday type]
en: government
fr: Gouvernement

[ctx: QObject|financial holiday type]
en: financial
fr: Financier

[ctx: QObject|cultural holiday type]
en: cultural
fr: Culturel

[ctx: QObject|commemorative holiday type]
en: commemorative
fr: Commémoratif

[ctx: QObject|historical holiday type]
en: historical
fr: Historique

[ctx: QObject|nameday holiday type]
en: nameday
fr: Fête

[ctx: QObject|seasonal holiday type]
en: seasonal
fr: Saisonnier

[ctx: QObject|]
en: Public Holiday: a day-off from work or school (typically) to commemorate a historical event, or to honor people.  Public holidays are always bounded to a political region at national, regional or local level.
fr: Jour férié : un jour de congé pour le travail ou les écoles (Généralement) pour commémorer un évènement historique ou honorer des personnes. Les jours fériés sont toujours liés à une région politique au niveau national, régional ou local.

[ctx: QObject|]
en: Civil Service Holiday: a day-off from work for government workers but not a day off for private sector workers.
fr: Jour férié de la fonction publique : un jour de congé pour les personnes travaillant pour le gouvernement mais pas un jour de congé pour les personnes travaillant en secteur privé.

[ctx: QObject|]
en: Religious Holiday: a special day in a religion and not bound to any political region. Religions can have holidays that range in devotion to those were work/school are forbidden, days of prayer obligation, to historical remembrances, etc. Governments often have public holidays for some religious holidays.
fr: Fête religieuse : un jour spécial dans une religion et qui n'est lié à aucune région politique. Les religions peuvent avoir des fêtes dédiées à la dévotion où le travail / l'école sont interdits, aux jours d'obligation de prières, aux commémorations historiques, etc. Les gouvernements imposent souvent des jours fériés pour certaines fêtes religieuses.

[ctx: QObject|]
en: School Holiday: a day-off from school, either as a one-off Public Holiday or extended periods between school terms.  This can vary widely depending on school level, type, location.
fr: Vacances scolaires : un jour de congé de l'école, soit en tant que jour férié unique, soit pour des périodes prolongées entre les trimestres scolaires. Cela peut varier considérablement selon le niveau scolaire, le type et l'emplacement de l'école.

[ctx: QObject|]
en: Government Holiday: a special day recognized by a political region but without a day-off for workers, students, etc.
fr: Jour férié gouvernemental : un jour spécial reconnu par une région politique mais sans jour de congé pour les personnes travaillant, les étudiants, etc.

[ctx: QObject|]
en: Financial Holiday: banks and markets may close on some public holidays
fr: Jour férié financier : les banques et les marchés peuvent être fermés certains jours fériés

[ctx: QObject|]
en: Cultural Holiday: a special day in the culture and therefore usually bound to a political region. A day where people celebrate in some fashion. eg. Halloween, St. Valentines
fr: Jour férié culturel : un jour spécial pour la culture et donc généralement lié à une région politique. Un jour que les gens célèbrent d'une certaine manière, par exemple, Halloween, Saint-Valentin, etc.

[ctx: QObject|]
en: Commemorative Holiday: a special day to remember usually bound to a political region. Not a day-off from work or school; banks are open, etc.
fr: Jour férié commémoratif : un jour spécial pour se souvenir, généralement lié à une région politique. Ce n'est pas un jour de congé pour le travail ou les écoles. Les banques sont ouvertes, etc.

[ctx: QObject|]
en: Historical Holiday: similar to a Commemorative Holiday but historical in nature.
fr: Jours fériés historiques : similaire à des jours fériés commémoratifs mais de nature historique.

[ctx: QObject|]
en: Name Day Holiday: in some political regions each day is assigned a first name and persons with that name celebrate that day as their "Name Day".
fr: Fête du prénom : dans certaines régions politiques, chaque jour est associé à un prénom et les personnes portant ce prénom célèbrent ce jour comme leur « fête de leur prénom ».

[ctx: QObject|]
en: Seasonal Days: the day corresponds to a seasonal event like an equinox, solstice, daylight saving time starts/ends.
fr: Jours saisonniers : le jour correspond à un évènement saisonnier comme un équinoxe, un solstice, le début / fin de l'heure d'été.

[ctx: HolidayRegion|Canadian region]
en: Quebec
fr: Québec

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Bavaria
fr: Bavière, Allemagne

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Brandenburg
fr: Brandebourg, Allemagne

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Berlin
fr: Berlin, Allemagne

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Baden-Wuerttemberg
fr: Baden-Wuerttemberg, Allemagne

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Hesse
fr: Hesse, Allemagne

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Mecklenburg-Hither Pomerania
fr: Mecklenburg-Hither Poméranie, Allemagne

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Lower Saxony
fr: Basse Saxe, Allemagne

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, North Rhine-Westphalia
fr: Rhin Nord-Westphalie, Allemagne

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Rhineland-Palatinate
fr: Rhin Palatinat, Allemagne

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Schleswig-Holstein
fr: Schleswig-Holstein, Allemagne

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Saarland
fr: Saarland, Allemagne

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Saxony
fr: Saxe, Allemagne

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Saxony-Anhalt
fr: Saxe-Anhalt, Allemagne

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Thuringia
fr: Thuringe, Allemagne

[ctx: HolidayRegion|Spanish region]
en: Catalonia
fr: Catalogne

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: England and Wales
fr: Angleterre et Pays de Galles

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: England
fr: Angleterre

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: Wales
fr: Pays de Galles

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: Scotland
fr: Écosse

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: Northern Ireland
fr: Irlande du Nord

[ctx: HolidayRegion|Italian Region]
en: South Tyrol
fr: Tyrol du Sud

[ctx: HolidayRegion|]
en: New South Wales
fr: Nouvelle-Galles du Sud

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: South Australia
fr: Australie méridionale

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Northern Territory
fr: Territoire du Nord

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Australian Capital Territory
fr: Territoire de la capitale australienne

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Western Australia
fr: Australie occidentale

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Tasmania
fr: Tasmanie

[ctx: HolidayRegion|Bosnian and Herzegovinian Region]
en: Republic of Srpska
fr: République serbe de Bosnie

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Religious
fr: Religieux

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Government
fr: Gouvernement

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Financial
fr: Financier

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Cultural
fr: Culturel

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Commemorative
fr: Commémoratif

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Historical
fr: Historique

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: School
fr: Scolaire

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Seasonal
fr: Saisonnier

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Name Days
fr: Fêtes

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Personal
fr: Personnel

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Christian
fr: Chrétien

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Catholic
fr: Catholique

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Orthodox
fr: Orthodoxe

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish
fr: Juif

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish Orthodox
fr: Juif orthodoxe

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish Conservative
fr: Juif traditionaliste

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish Reform
fr: Juif réformé

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic
fr: Islamique

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic Sunni
fr: Islamique Sunnite

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic Shia
fr: Islamique Chiite

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic Sufi
fr: Islamique Soufi

[ctx: HolidayRegion|Unknown holiday region]
en: Unknown
fr: Inconnu

[ctx: LunarPhase|]
en: New Moon
fr: Nouvelle lune

[ctx: LunarPhase|]
en: Full Moon
fr: Pleine lune

[ctx: LunarPhase|]
en: First Quarter Moon
fr: Premier quartier

[ctx: LunarPhase|]
en: Last Quarter Moon
fr: Dernier quartier

[ctx: LunarPhase|]
en: Waxing Crescent
fr: Croisant de lune croissante

[ctx: LunarPhase|]
en: Waxing Gibbous
fr: Lune gibbeuse croissante

[ctx: LunarPhase|]
en: Waning Gibbous
fr: Lune gibbeuse décroissante

[ctx: LunarPhase|]
en: Waning Crescent
fr: Croisant de lune décroissante

[ctx: Zodiac|]
en: Aries
fr: Bélier

[ctx: Zodiac|]
en: Taurus
fr: Taureau

[ctx: Zodiac|]
en: Gemini
fr: Gémeaux

[ctx: Zodiac|]
en: Leo
fr: Lion

[ctx: Zodiac|]
en: Virgo
fr: Vierge

[ctx: Zodiac|]
en: Libra
fr: Balance

[ctx: Zodiac|]
en: Scorpio
fr: Scorpion

[ctx: Zodiac|]
en: Sagittarius
fr: Sagittaire

[ctx: Zodiac|]
en: Capricorn
fr: Capricorne

[ctx: Zodiac|]
en: Aquarius
fr: Verseau

[ctx: Zodiac|]
en: Pisces
fr: Poisson

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Aries]
en: ram
fr: bélier

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Taurus]
en: bull
fr: taureau

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Gemini]
en: twins
fr: gémeaux

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Cancer]
en: crab
fr: cancer

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Virgo]
en: virgin
fr: vierge

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Libra]
en: scales
fr: balance

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Sagittarius]
en: archer
fr: sagittaire

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Capricorn]
en: goat
fr: capricorne

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Aquarius]
en: water carrier
fr: verseau

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Pices]
en: fish
fr: poisson
