libkholidays - en to gl translation catalogue (84 entries)

[ctx: AstroSeasons|]
en: June Solstice
gl: Solsticio de xuño

[ctx: AstroSeasons|]
en: December Solstice
gl: Solsticio de decembro

[ctx: AstroSeasons|]
en: March Equinox
gl: Equinoccio de marzo

[ctx: AstroSeasons|]
en: September Equinox
gl: Equinoccio de setembro

[ctx: HolidayRegionsDeclarativeModel|]
en: Region
gl: Rexión

[ctx: HolidayRegionsDeclarativeModel|]
en: Name
gl: Nome

[ctx: HolidayRegionsDeclarativeModel|]
en: Description
gl: Descrición

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Bavaria
gl: Alemaña, Baviera

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Brandenburg
gl: Alemaña, Brandeburgo

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Berlin
gl: Alemaña, Berlín

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Baden-Wuerttemberg
gl: Alemaña, Baden-Württemberg

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Hesse
gl: Alemaña, Hessen

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Mecklenburg-Hither Pomerania
gl: Alemaña, Mecklemburgo-Antepomerania

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Lower Saxony
gl: Alemaña, Baixa Saxonia

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, North Rhine-Westphalia
gl: Alemaña, Renania do Norte-Westfalia

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Rhineland-Palatinate
gl: Alemaña, Renania-Palatinado

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Schleswig-Holstein
gl: Alemaña, Schleswig-Holstein

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Saarland
gl: Alemaña, Saarland

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Saxony
gl: Alemaña, Saxonia

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Saxony-Anhalt
gl: Alemaña, Saxonia-Anhalt

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Thuringia
gl: Alemaña, Turinxia

[ctx: HolidayRegion|Spanish region]
en: Catalonia
gl: Cataluña

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: England and Wales
gl: Inglaterra e Gales

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: England
gl: Inglaterra

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: Wales
gl: Gales

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: Scotland
gl: Escocia

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: Northern Ireland
gl: Irlanda do Norte

[ctx: HolidayRegion|Italian Region]
en: South Tyrol
gl: Tirol do Sur

[ctx: HolidayRegion|]
en: New South Wales
gl: Nova Gales do Sur

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: South Australia
gl: Sur de Australia

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Northern Territory
gl: Territorio do Norte

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Australian Capital Territory
gl: Territorio da Capital Australiana

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Western Australia
gl: Australia Occidental

[ctx: HolidayRegion|Bosnian and Herzegovinian Region]
en: Republic of Srpska
gl: República Serbia

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Public
gl: Público

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Religious
gl: Relixiosa

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Government
gl: Goberno

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Financial
gl: Financeira

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Commemorative
gl: Conmemorativa

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Historical
gl: Histórica

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: School
gl: Escola

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Seasonal
gl: Estacional

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Name Days
gl: Santos

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Personal
gl: Persoal

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Christian
gl: Cristiá

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Anglican
gl: Anglicana

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Catholic
gl: Católica

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Protestant
gl: Protestante

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Orthodox
gl: Ortodoxa

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish
gl: Xudía

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish Orthodox
gl: Xudía ortodoxa

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish Conservative
gl: Xudía conservadora

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish Reform
gl: Xudía reformista

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic
gl: Islámica

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic Sunni
gl: Islámica sunnita

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic Shia
gl: Islámica xiíta

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic Sufi
gl: Islámica do sufismo

[ctx: HolidayRegion|Unknown holiday region]
en: Unknown
gl: Descoñecido

[ctx: LunarPhase|]
en: New Moon
gl: Lúa nova

[ctx: LunarPhase|]
en: Full Moon
gl: Lúa chea

[ctx: LunarPhase|]
en: First Quarter Moon
gl: Cuarto crecente

[ctx: LunarPhase|]
en: Last Quarter Moon
gl: Cuarto minguante

[ctx: LunarPhase|]
en: Waxing Crescent
gl: Pre-cuarto crecente

[ctx: LunarPhase|]
en: Waxing Gibbous
gl: Pre-Lúa chea

[ctx: LunarPhase|]
en: Waning Gibbous
gl: Pre-cuarto minguante

[ctx: LunarPhase|]
en: Waning Crescent
gl: Pre-Lúa nova

[ctx: Zodiac|]
en: Gemini
gl: Xemelgos

[ctx: Zodiac|]
en: Cancer
gl: Cáncer

[ctx: Zodiac|]
en: Scorpio
gl: Escorpión

[ctx: Zodiac|]
en: Sagittarius
gl: Saxitario

[ctx: Zodiac|]
en: Capricorn
gl: Capricornio

[ctx: Zodiac|]
en: Aquarius
gl: Acuario

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Aries]
en: ram
gl: carneiro

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Taurus]
en: bull
gl: touro

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Gemini]
en: twins
gl: xemelgos

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Cancer]
en: crab
gl: caranguexo

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Leo]
en: lion
gl: león

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Virgo]
en: virgin
gl: virxe

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Libra]
en: scales
gl: balanza

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Scorpion]
en: scorpion
gl: escorpión

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Sagittarius]
en: archer
gl: arqueiro

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Capricorn]
en: goat
gl: cabra

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Aquarius]
en: water carrier
gl: acuario

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Pices]
en: fish
gl: peixe
