libkholidays - en to hi translation catalogue (89 entries)

[ctx: AstroSeasons|]
en: June Solstice
hi: जून संक्रांति

[ctx: AstroSeasons|]
en: December Solstice
hi: दिसम्बर संक्रांति

[ctx: AstroSeasons|]
en: March Equinox
hi: मार्च विषुवत

[ctx: AstroSeasons|]
en: September Equinox
hi: सितम्बर विषुवत

[ctx: HolidayRegion|Canadian region]
en: Quebec
hi: क्वेबेक

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Bavaria
hi: जर्मनी, बावारिया

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Brandenburg
hi: जर्मनी, ब्रांडेनबर्ग

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Berlin
hi: जर्मनी, बर्लिन

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Baden-Wuerttemberg
hi: जर्मनी, बाडेन-वुर्टेमबर्ग

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Hesse
hi: जर्मनी, हेस्से

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Mecklenburg-Hither Pomerania
hi: जर्मनी, मैक्लेनबर्ग-हीथर पोमेरानिया

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Lower Saxony
hi: जर्मनी, लोअर सैक्सोनी

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, North Rhine-Westphalia
hi: जर्मनी, उत्तरी राइन-वेस्टफेलिया

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Rhineland-Palatinate
hi: जर्मनी, राइनलैंड-पैलेटिनेट

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Schleswig-Holstein
hi: जर्मनी, श्लेस्विग-होल्सटीन

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Saarland
hi: जर्मनी, सारलैंड

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Saxony
hi: जर्मनी, सैक्सोनी

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Saxony-Anhalt
hi: जर्मनी, सैक्सोनी-एनहाल्ट

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Thuringia
hi: जर्मनी, थुरिंगिया

[ctx: HolidayRegion|Spanish region]
en: Catalonia
hi: कैटालोनिया

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: England and Wales
hi: इंग्लैंड और वेल्स

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: England
hi: इंग्लैंड

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: Wales
hi: वेल्स

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: Scotland
hi: स्कॉटलैण्ड

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: Northern Ireland
hi: उत्तरी आयरलैंड

[ctx: HolidayRegion|Italian Region]
en: South Tyrol
hi: दक्षिण टायरोल

[ctx: HolidayRegion|]
en: New South Wales
hi: न्यू साउथ वेल्स

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Queensland
hi: क्वींसलैंड

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Victoria
hi: विक्टोरिया

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: South Australia
hi: दक्षिणी आस्ट्रेलिया

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Northern Territory
hi: उत्तरी क्षेत्र

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Australian Capital Territory
hi: ऑस्ट्रेलियाई राजधाीनी क्षेत्र

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Western Australia
hi: पश्चिमी आस्ट्रेलिया

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Tasmania
hi: तस्मानिया

[ctx: HolidayRegion|Bosnian and Herzegovinian Region]
en: Republic of Srpska
hi: सर्पस्का गणराज्य

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Public
hi: सार्वजनिक

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Civil
hi: नागरिक

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Religious
hi: धार्मिक

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Government
hi: शासकीय

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Financial
hi: वित्तीय

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Cultural
hi: सांस्कृतिक

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Commemorative
hi: जयंती

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Historical
hi: ऐतिहासिक

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: School
hi: शाला

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Seasonal
hi: मौसमी

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Name Days
hi: नाम दिवस

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Personal
hi: निजी

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Christian
hi: ईसाई

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Anglican
hi: अंगरेज़ी

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Catholic
hi: कैथोलिक

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Protestant
hi: प्रोटेस्टेंट

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Orthodox
hi: परम्परावादी

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish
hi: यहूदी

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish Orthodox
hi: परम्परावादी यहूदी

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish Conservative
hi: यहूदी रूढ़िवादी

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish Reform
hi: यहूदी सुधारवादी

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic
hi: इस्लामी

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic Sunni
hi: इस्लामी सुन्नी

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic Shia
hi: इस्लामी शिया

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic Sufi
hi: इस्लामी सूफी

[ctx: HolidayRegion|Unknown holiday region]
en: Unknown
hi: अज्ञात

[ctx: LunarPhase|]
en: New Moon
hi: अमावस्या

[ctx: LunarPhase|]
en: Full Moon
hi: पूर्णिमा

[ctx: LunarPhase|]
en: First Quarter Moon
hi: अर्धचंद्र

[ctx: LunarPhase|]
en: Last Quarter Moon
hi: अर्धचंद्र

[ctx: Zodiac|]
en: Aries
hi: मेष

[ctx: Zodiac|]
en: Taurus
hi: वृषभ

[ctx: Zodiac|]
en: Gemini
hi: मिथुन

[ctx: Zodiac|]
en: Cancer
hi: कर्क

[ctx: Zodiac|]
en: Leo
hi: सिंह

[ctx: Zodiac|]
en: Virgo
hi: कन्या

[ctx: Zodiac|]
en: Libra
hi: तुला

[ctx: Zodiac|]
en: Scorpio
hi: वृश्चिक

[ctx: Zodiac|]
en: Sagittarius
hi: धनु

[ctx: Zodiac|]
en: Capricorn
hi: मकर

[ctx: Zodiac|]
en: Aquarius
hi: कुंभ

[ctx: Zodiac|]
en: Pisces
hi: मीन

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Aries]
en: ram
hi: मेढ़ा

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Taurus]
en: bull
hi: बैल

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Gemini]
en: twins
hi: जुड़वां

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Cancer]
en: crab
hi: केकड़ा

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Leo]
en: lion
hi: सिंह

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Virgo]
en: virgin
hi: कुमारी

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Libra]
en: scales
hi: तराजू

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Scorpion]
en: scorpion
hi: बिच्छू

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Sagittarius]
en: archer
hi: धनुर्धर

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Capricorn]
en: goat
hi: बकरी

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Aquarius]
en: water carrier
hi: जल वाहक

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Pices]
en: fish
hi: मछली
