libkholidays - en to it translation catalogue (114 entries)

[ctx: AstroSeasons|]
en: June Solstice
it: Solstizio d'estate

[ctx: AstroSeasons|]
en: December Solstice
it: Solstizio d'inverno

[ctx: AstroSeasons|]
en: March Equinox
it: Equinozio di primavera

[ctx: AstroSeasons|]
en: September Equinox
it: Equinozio d'autunno

[ctx: HolidayRegionsDeclarativeModel|]
en: Region
it: Regione

[ctx: HolidayRegionsDeclarativeModel|]
en: Name
it: Nome

[ctx: HolidayRegionsDeclarativeModel|]
en: Description
it: Descrizione

[ctx: QObject|public holiday type]
en: public
it: pubblica

[ctx: QObject|civil holiday type]
en: civil
it: civile

[ctx: QObject|religious holiday type]
en: religious
it: religiosa

[ctx: QObject|school holiday type]
en: school
it: scolastica

[ctx: QObject|government holiday type]
en: government
it: governativa

[ctx: QObject|financial holiday type]
en: financial
it: finanziaria

[ctx: QObject|cultural holiday type]
en: cultural
it: culturale

[ctx: QObject|commemorative holiday type]
en: commemorative
it: commemorativa

[ctx: QObject|historical holiday type]
en: historical
it: storica

[ctx: QObject|nameday holiday type]
en: nameday
it: onomastico

[ctx: QObject|seasonal holiday type]
en: seasonal
it: stagionale

[ctx: QObject|]
en: Public Holiday: a day-off from work or school (typically) to commemorate a historical event, or to honor people.  Public holidays are always bounded to a political region at national, regional or local level.
it: Festività pubblica: un giorno libero dal lavoro o da scuola per celebrare (di norma) un evento storico oppure onorare delle persone. Le festività pubbliche sono sempre legate ad una regione politica a livello nazionale, regionale o locale.

[ctx: QObject|]
en: Civil Service Holiday: a day-off from work for government workers but not a day off for private sector workers.
it: Festività di servizio civile: un giorno libero dal lavoro per il lavoratori della pubblica amministrazione ma non per quelli del settore privato.

[ctx: QObject|]
en: Religious Holiday: a special day in a religion and not bound to any political region. Religions can have holidays that range in devotion to those were work/school are forbidden, days of prayer obligation, to historical remembrances, etc. Governments often have public holidays for some religious holidays.
it: Festività religiosa: un giorno speciale per una religione e non collegato ad alcuna regione politica. Le religioni possono avere festività che variano in termini di devozione da quelle in cui lavoro/scuola sono proibiti, giorno con obbligo di preghiera, per commemorazione storica, ecc. I governi spesso hanno festività pubbliche in corrispondenza di alcune festività religiose.

[ctx: QObject|]
en: School Holiday: a day-off from school, either as a one-off Public Holiday or extended periods between school terms.  This can vary widely depending on school level, type, location.
it: Festività scolastica: un giorno libero da scuola, come festività pubblica singola o come periodo esteso tra periodi scolastici. Questo può variare notevolmente in base al livello, al tipo e all'ubicazione della scuola.

[ctx: QObject|]
en: Government Holiday: a special day recognized by a political region but without a day-off for workers, students, etc.
it: Festività governativa: un giorno speciale riconosciuto da una regione politica ma senza giorno libero per lavoratori, studenti, ecc.

[ctx: QObject|]
en: Financial Holiday: banks and markets may close on some public holidays
it: Festività finanziaria: banche e mercati possono chiudere in occasione di alcune festività pubbliche

[ctx: QObject|]
en: Cultural Holiday: a special day in the culture and therefore usually bound to a political region. A day where people celebrate in some fashion. eg. Halloween, St. Valentines
it: Festività culturale: un giorno speciale nella cultura e perciò normalmente legato ad una regione politica. Un giorno in cui le persone celebrano in qualche modo, come ad es. Halloween, San Valentino.

[ctx: QObject|]
en: Commemorative Holiday: a special day to remember usually bound to a political region. Not a day-off from work or school; banks are open, etc.
it: Festività commemorativa: un giorno speciale da ricordare, normalmente legato ad una regione politica. Non un giorno libero dal lavoro o dalla scuola; le banche sono aperte, ecc.

[ctx: QObject|]
en: Historical Holiday: similar to a Commemorative Holiday but historical in nature.
it: Festività storica: simile alla festività commemoratica, ma di natura storica.

[ctx: QObject|]
en: Name Day Holiday: in some political regions each day is assigned a first name and persons with that name celebrate that day as their "Name Day".
it: Festività dell'onomastico: in alcune regioni politiche ad ogni giorno è associato un nome proprio e le persone con quel nome celebrano quel giorno come il proprio «onomastico».

[ctx: QObject|]
en: Seasonal Days: the day corresponds to a seasonal event like an equinox, solstice, daylight saving time starts/ends.
it: Giorni stagionali: il giorno corrisponde ad un evento stagionale come un equinozio, un solstizio, l'inizio o la fine dell'ora legale.

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Bavaria
it: Germania, Baviera

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Brandenburg
it: Germania, Brandeburgo

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Berlin
it: Germania, Berlino

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Baden-Wuerttemberg
it: Germania, Baden-Wuerttemberg

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Hesse
it: Germania, Assia

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Mecklenburg-Hither Pomerania
it: Germania, Meclemburgo-Pomerania Anteriore

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Lower Saxony
it: Germania, Bassa Sassonia

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, North Rhine-Westphalia
it: Germania, Renania Settentrionale-Vestfalia

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Rhineland-Palatinate
it: Germania, Renania-Palatinato

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Schleswig-Holstein
it: Germania, Schleswig-Holstein

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Saarland
it: Germania, Saarland

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Saxony
it: Germania, Sassonia

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Saxony-Anhalt
it: Germania, Sassonia-Anhalt

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Thuringia
it: Germania, Turingia

[ctx: HolidayRegion|Spanish region]
en: Catalonia
it: Catalogna

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: England and Wales
it: Inghilterra e Galles

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: England
it: Inghilterra

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: Wales
it: Galles

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: Scotland
it: Scozia

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: Northern Ireland
it: Irlanda del Nord

[ctx: HolidayRegion|Italian Region]
en: South Tyrol
it: Alto Adige

[ctx: HolidayRegion|]
en: New South Wales
it: Nuovo Galles del Sud

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: South Australia
it: Australia Meridionale

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Northern Territory
it: Territorio del Nord

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Australian Capital Territory
it: Territorio della capitale australiana

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Western Australia
it: Australia Occidentale

[ctx: HolidayRegion|Bosnian and Herzegovinian Region]
en: Republic of Srpska
it: Repubblica Serba di Bosnia-Erzegovina

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Public
it: Pubblica

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Civil
it: Civile

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Religious
it: Religiosa

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Government
it: Governativa

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Financial
it: Finanziaria

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Cultural
it: Culturale

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Commemorative
it: Commemorativa

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Historical
it: Storica

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: School
it: Scolastica

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Seasonal
it: Stagionale

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Name Days
it: Onomastico

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Personal
it: Personale

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Christian
it: Cristiana

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Anglican
it: Anglicana

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Catholic
it: Cattolica

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Protestant
it: Protestante

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Orthodox
it: Ortodossa

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish
it: Ebraica

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish Orthodox
it: Ebraica ortodossa

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish Conservative
it: Ebraica conservatrice

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish Reform
it: Ebraica riformata

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic
it: Islamica

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic Sunni
it: Islamica sunnita

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic Shia
it: Islamica sciita

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic Sufi
it: Islamica sufista

[ctx: HolidayRegion|Unknown holiday region]
en: Unknown
it: Sconosciuta

[ctx: LunarPhase|]
en: New Moon
it: Luna nuova

[ctx: LunarPhase|]
en: Full Moon
it: Luna piena

[ctx: LunarPhase|]
en: First Quarter Moon
it: Primo quarto di luna

[ctx: LunarPhase|]
en: Last Quarter Moon
it: Ultimo quarto di luna

[ctx: LunarPhase|]
en: Waxing Crescent
it: Falce crescente

[ctx: LunarPhase|]
en: Waxing Gibbous
it: Gibbosa crescente

[ctx: LunarPhase|]
en: Waning Gibbous
it: Gibbosa calante

[ctx: LunarPhase|]
en: Waning Crescent
it: Falce calante

[ctx: Zodiac|]
en: Aries
it: Ariete

[ctx: Zodiac|]
en: Taurus
it: Toro

[ctx: Zodiac|]
en: Gemini
it: Gemelli

[ctx: Zodiac|]
en: Cancer
it: Cancro

[ctx: Zodiac|]
en: Leo
it: Leone

[ctx: Zodiac|]
en: Virgo
it: Vergine

[ctx: Zodiac|]
en: Libra
it: Bilancia

[ctx: Zodiac|]
en: Scorpio
it: Scorpione

[ctx: Zodiac|]
en: Sagittarius
it: Sagittario

[ctx: Zodiac|]
en: Capricorn
it: Capricorno

[ctx: Zodiac|]
en: Aquarius
it: Acquario

[ctx: Zodiac|]
en: Pisces
it: Pesci

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Aries]
en: ram
it: ariete

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Taurus]
en: bull
it: toro

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Gemini]
en: twins
it: gemelli

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Cancer]
en: crab
it: granchio

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Leo]
en: lion
it: leone

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Virgo]
en: virgin
it: vergine

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Libra]
en: scales
it: bilancia

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Scorpion]
en: scorpion
it: scorpione

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Sagittarius]
en: archer
it: arciere

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Capricorn]
en: goat
it: capra

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Aquarius]
en: water carrier
it: portatore d'acqua

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Pices]
en: fish
it: pesce
