libkholidays - en to lv translation catalogue (97 entries)

[ctx: AstroSeasons|]
en: June Solstice
lv: Vasaras saulgrieži

[ctx: AstroSeasons|]
en: December Solstice
lv: Ziemas saulgrieži

[ctx: AstroSeasons|]
en: March Equinox
lv: Pavasara ekvinokcija

[ctx: AstroSeasons|]
en: September Equinox
lv: Rudens ekvinokcija

[ctx: HolidayRegionsDeclarativeModel|]
en: Region
lv: Reģions

[ctx: HolidayRegionsDeclarativeModel|]
en: Name
lv: Nosaukums

[ctx: HolidayRegionsDeclarativeModel|]
en: Description
lv: Apraksts

[ctx: HolidayRegion|Canadian region]
en: Quebec
lv: Kvebeka

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Bavaria
lv: Vācija, Bavārija

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Brandenburg
lv: Vācija, Brandenburga

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Berlin
lv: Vācija, Berlīne

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Baden-Wuerttemberg
lv: Vācija, Bādene-Virtemberga

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Hesse
lv: Vācija, Hesene

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Mecklenburg-Hither Pomerania
lv: Vācija, Mēklenburga-Priekšpomerānija

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Lower Saxony
lv: Vācija, Lejassaksija

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, North Rhine-Westphalia
lv: Vācija, Ziemeļreina-Vestfālene

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Rhineland-Palatinate
lv: Vācija, Reinzeme-Pfalca

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Schleswig-Holstein
lv: Vācija, Šlēsviga-Holšteina

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Saarland
lv: Vācija, Zāra

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Saxony
lv: Vācija, Saksija

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Saxony-Anhalt
lv: Vācija, Saksija-Anhalte

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Thuringia
lv: Vācija, Tīringene

[ctx: HolidayRegion|Spanish region]
en: Catalonia
lv: Katalonija

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: England and Wales
lv: Anglija un Velsa

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: England
lv: Anglija

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: Wales
lv: Velsa

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: Scotland
lv: Skotija

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: Northern Ireland
lv: Ziemeļīrija

[ctx: HolidayRegion|Italian Region]
en: South Tyrol
lv: Dienvidtirole

[ctx: HolidayRegion|]
en: New South Wales
lv: Jaunā Dienvidvelsa

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Queensland
lv: Kvīnslenda

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Victoria
lv: Viktorija

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: South Australia
lv: Dienvidaustrālija

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Northern Territory
lv: Ziemeļu teritorija

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Australian Capital Territory
lv: Austrālijas galvaspilsētas teritorija

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Western Australia
lv: Rietumaustrālija

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Tasmania
lv: Tasmānija

[ctx: HolidayRegion|Bosnian and Herzegovinian Region]
en: Republic of Srpska
lv: Serbu Republika

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Public
lv: Publiska

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Civil
lv: Reģiona

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Religious
lv: Reliģiska

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Government
lv: Valdības

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Financial
lv: Finanšu

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Cultural
lv: Kultūras

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Commemorative
lv: Atceres

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Historical
lv: Vēsturiska

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: School
lv: Skolas

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Seasonal
lv: Sezonāla

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Name Days
lv: Vārdadienas

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Personal
lv: Personīga

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Christian
lv: Kristiešu

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Anglican
lv: Anglikāņu

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Catholic
lv: Katoļu

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Protestant
lv: Protestantu

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Orthodox
lv: Pareizticīgo

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish
lv: Ebreju

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish Orthodox
lv: Pareizticīgo ebreju

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish Conservative
lv: Konservatīvo ebreju

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish Reform
lv: Reformēto ebreju

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic
lv: Islāma

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic Sunni
lv: Sunnītu islāma

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic Shia
lv: Šiītu islāma

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic Sufi
lv: Sūfistu islāms

[ctx: HolidayRegion|Holiday file display name, %1 = region name, %2 = holiday type]
en: %1 - %2
lv: %1 — %2

[ctx: HolidayRegion|Unknown holiday region]
en: Unknown
lv: Nezināma

[ctx: LunarPhase|]
en: New Moon
lv: Jaunmēness

[ctx: LunarPhase|]
en: Full Moon
lv: Pilnmēness

[ctx: LunarPhase|]
en: First Quarter Moon
lv: Mēness pirmajā ceturksnī

[ctx: LunarPhase|]
en: Last Quarter Moon
lv: Mēness pēdējā ceturksnī

[ctx: LunarPhase|]
en: Waxing Crescent
lv: Augošs Mēness sirpis

[ctx: LunarPhase|]
en: Waxing Gibbous
lv: Augošs nepilns Mēness

[ctx: LunarPhase|]
en: Waning Gibbous
lv: Dilstošs nepilns Mēness

[ctx: LunarPhase|]
en: Waning Crescent
lv: Dilstošs Mēness sirpis

[ctx: Zodiac|]
en: Aries
lv: Auns

[ctx: Zodiac|]
en: Taurus
lv: Vērsis

[ctx: Zodiac|]
en: Gemini
lv: Dvīņi

[ctx: Zodiac|]
en: Cancer
lv: Vēzis

[ctx: Zodiac|]
en: Leo
lv: Lauva

[ctx: Zodiac|]
en: Virgo
lv: Jaunava

[ctx: Zodiac|]
en: Libra
lv: Svari

[ctx: Zodiac|]
en: Scorpio
lv: Skorpions

[ctx: Zodiac|]
en: Sagittarius
lv: Strēlnieks

[ctx: Zodiac|]
en: Capricorn
lv: Mežāzis

[ctx: Zodiac|]
en: Aquarius
lv: Ūdensvīrs

[ctx: Zodiac|]
en: Pisces
lv: Zivs

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Aries]
en: ram
lv: auns

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Taurus]
en: bull
lv: vērsis

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Gemini]
en: twins
lv: dvīņi

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Cancer]
en: crab
lv: vēzis

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Leo]
en: lion
lv: lauva

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Virgo]
en: virgin
lv: jaunava

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Libra]
en: scales
lv: svari

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Scorpion]
en: scorpion
lv: skorpions

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Sagittarius]
en: archer
lv: strēlnieks

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Capricorn]
en: goat
lv: mežāzis

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Aquarius]
en: water carrier
lv: ūdensvīrs

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Pices]
en: fish
lv: zivs
