libkholidays - en to nl translation catalogue (109 entries)

[ctx: AstroSeasons|]
en: June Solstice
nl: Zomerzonnewende

[ctx: AstroSeasons|]
en: December Solstice
nl: Winterzonnewende

[ctx: AstroSeasons|]
en: March Equinox
nl: Lente-equinox

[ctx: AstroSeasons|]
en: September Equinox
nl: Herfst-equinox

[ctx: HolidayRegionsDeclarativeModel|]
en: Region
nl: Regio

[ctx: HolidayRegionsDeclarativeModel|]
en: Name
nl: Naam

[ctx: HolidayRegionsDeclarativeModel|]
en: Description
nl: Beschrijving

[ctx: QObject|public holiday type]
en: public
nl: publiek

[ctx: QObject|civil holiday type]
en: civil
nl: civiel

[ctx: QObject|religious holiday type]
en: religious
nl: religieus

[ctx: QObject|government holiday type]
en: government
nl: overheid

[ctx: QObject|financial holiday type]
en: financial
nl: financieel

[ctx: QObject|cultural holiday type]
en: cultural
nl: cultureel

[ctx: QObject|commemorative holiday type]
en: commemorative
nl: herdenking

[ctx: QObject|historical holiday type]
en: historical
nl: historisch

[ctx: QObject|nameday holiday type]
en: nameday
nl: naamdag

[ctx: QObject|seasonal holiday type]
en: seasonal
nl: seizoensgebonden

[ctx: QObject|]
en: Public Holiday: a day-off from work or school (typically) to commemorate a historical event, or to honor people.  Public holidays are always bounded to a political region at national, regional or local level.
nl: Publieke vakantie: een vrije dag van werk of school (meestal) ter herdenking van een historische gebeurtenis of ter ere van personen. Vakantiedagen zijn altijd gebonden aan een politieke regio op nationaal, regionaal of lokaal niveau.

[ctx: QObject|]
en: Civil Service Holiday: a day-off from work for government workers but not a day off for private sector workers.
nl: Ambtenarenvakantie: een vrije dag voor overheidsmedewerkers, maar geen vrije dag voor werknemers in de particuliere sector.

[ctx: QObject|]
en: Religious Holiday: a special day in a religion and not bound to any political region. Religions can have holidays that range in devotion to those were work/school are forbidden, days of prayer obligation, to historical remembrances, etc. Governments often have public holidays for some religious holidays.
nl: Religieuze vakantiedag: een speciale dag binnen een religie, niet gebonden aan een bepaalde politieke regio. Religies kennen feestdagen die variëren in devotie, van dagen waarop werken/school verboden is, dagen van gebedsplicht tot historische herdenkingen, enzovoort. Overheden hebben vaak officiële vrije dagen voor bepaalde religieuze feestdagen.

[ctx: QObject|]
en: School Holiday: a day-off from school, either as a one-off Public Holiday or extended periods between school terms.  This can vary widely depending on school level, type, location.
nl: Schoolvakantie: een dag vrij van school, hetzij als eenmalige officiële feestdag of een langere periode tussen schoolperiodes. Dit kan sterk variëren afhankelijk van het schoolniveau, het type school en de locatie.

[ctx: QObject|]
en: Government Holiday: a special day recognized by a political region but without a day-off for workers, students, etc.
nl: Overheidsfeestdag: een speciale dag die door een politieke regio wordt erkend, maar waarop werknemers, studenten, enz. geen vrije dag hebben.

[ctx: QObject|]
en: Financial Holiday: banks and markets may close on some public holidays
nl: Financiële vrije dag: banken en markten kunnen op sommige officiële feestdagen gesloten zijn.

[ctx: QObject|]
en: Cultural Holiday: a special day in the culture and therefore usually bound to a political region. A day where people celebrate in some fashion. eg. Halloween, St. Valentines
nl: Culturele feestdag: een speciale dag in de cultuur en daarom meestal verbonden aan een politieke regio. Een dag waarop mensen op een bepaalde manier feestvieren. Bijvoorbeeld: Halloween, Valentijnsdag

[ctx: QObject|]
en: Commemorative Holiday: a special day to remember usually bound to a political region. Not a day-off from work or school; banks are open, etc.
nl: Herdenkingsdag: een speciale dag om te herdenken, meestal verbonden aan een politieke regio. Geen vrije dag van werk of school; banken zijn open, enz.

[ctx: QObject|]
en: Historical Holiday: similar to a Commemorative Holiday but historical in nature.
nl: Historische feestdag: vergelijkbaar met een herdenkingsdag, maar met een historisch karakter.

[ctx: QObject|]
en: Name Day Holiday: in some political regions each day is assigned a first name and persons with that name celebrate that day as their "Name Day".
nl: Naamdag: in sommige politieke regio's wordt aan elke dag een voornaam toegekend en personen met die naam vieren die dag als hun "Naamdag".

[ctx: QObject|]
en: Seasonal Days: the day corresponds to a seasonal event like an equinox, solstice, daylight saving time starts/ends.
nl: Seizoensdagen: de dag komt overeen met een seizoensgebonden gebeurtenis zoals een equinox, zonnewende, begin/einde van de zomertijd.

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Bavaria
nl: Duitsland, Beieren

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Brandenburg
nl: Duitsland, Brandenburg

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Berlin
nl: Duitsland, Berlijn

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Baden-Wuerttemberg
nl: Duitsland, Baden-Wuerttemberg

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Hesse
nl: Duitsland, Hesse

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Mecklenburg-Hither Pomerania
nl: Duitsland, Mecklenburg-Hither Pommeren

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Lower Saxony
nl: Duitsland, Nedersachsen

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, North Rhine-Westphalia
nl: Duitsland, Nordrhein-Westfalen

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Rhineland-Palatinate
nl: Duitsland, Rheinland-Pfalz

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Schleswig-Holstein
nl: Duitsland, Sleeswijk-Holstein

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Saarland
nl: Duitsland, Saarland

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Saxony
nl: Duitsland, Sachsen

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Saxony-Anhalt
nl: Duitsland, Sachsen-Anhalt

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Thuringia
nl: Duitsland, Thuringen

[ctx: HolidayRegion|Spanish region]
en: Catalonia
nl: Catalonië

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: England and Wales
nl: Engeland en Wales

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: England
nl: Engeland

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: Scotland
nl: Schotland

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: Northern Ireland
nl: Noord-Ierland

[ctx: HolidayRegion|Italian Region]
en: South Tyrol
nl: Zuid-Tirol

[ctx: HolidayRegion|]
en: New South Wales
nl: Nieuw-Zuid-Wales

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: South Australia
nl: Zuid-Australië

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Australian Capital Territory
nl: Territorium Australische hoofdstad

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Tasmania
nl: Tasmanië

[ctx: HolidayRegion|Bosnian and Herzegovinian Region]
en: Republic of Srpska
nl: Republiek Srpska

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Public
nl: Publiek

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Civil
nl: Civiel

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Religious
nl: Religieus

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Government
nl: Overheid

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Financial
nl: Financieel

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Cultural
nl: Cultureel

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Commemorative
nl: Herdenking

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Historical
nl: Historisch

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Seasonal
nl: Seizoen

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Name Days
nl: Naamdagen

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Personal
nl: Persoonlijke

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Christian
nl: Christelijke

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Anglican
nl: Anglicaanse

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Catholic
nl: Katholieke

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Protestant
nl: Protestantse

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Orthodox
nl: Orthodoxe

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish
nl: Joodse

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish Orthodox
nl: Joods orthodoxe

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish Conservative
nl: Joods conservatieve

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish Reform
nl: Liberaal Joodse

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic
nl: Islamitische

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic Sunni
nl: Soennitisch Islamitische

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic Shia
nl: Sjiitisch Islamitische

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic Sufi
nl: Sufi Islamitische

[ctx: HolidayRegion|Unknown holiday region]
en: Unknown
nl: Onbekend

[ctx: LunarPhase|]
en: New Moon
nl: Nieuwe maan

[ctx: LunarPhase|]
en: Full Moon
nl: Volle maan

[ctx: LunarPhase|]
en: First Quarter Moon
nl: Eerste kwartier

[ctx: LunarPhase|]
en: Last Quarter Moon
nl: Laatste kwartier

[ctx: LunarPhase|]
en: Waxing Crescent
nl: Wassende maan

[ctx: LunarPhase|]
en: Waxing Gibbous
nl: Wassende maan

[ctx: LunarPhase|]
en: Waning Gibbous
nl: Afnemende maan

[ctx: LunarPhase|]
en: Waning Crescent
nl: Afnemende maan

[ctx: Zodiac|]
en: Aries
nl: Ram

[ctx: Zodiac|]
en: Taurus
nl: Stier

[ctx: Zodiac|]
en: Gemini
nl: Tweelingen

[ctx: Zodiac|]
en: Cancer
nl: Kreeft

[ctx: Zodiac|]
en: Leo
nl: Leeuw

[ctx: Zodiac|]
en: Virgo
nl: Maagd

[ctx: Zodiac|]
en: Libra
nl: Weegschaal

[ctx: Zodiac|]
en: Scorpio
nl: Schorpioen

[ctx: Zodiac|]
en: Sagittarius
nl: Boogschutter

[ctx: Zodiac|]
en: Capricorn
nl: Steenbok

[ctx: Zodiac|]
en: Aquarius
nl: Waterman

[ctx: Zodiac|]
en: Pisces
nl: Vissen

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Taurus]
en: bull
nl: stier

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Gemini]
en: twins
nl: tweelingen

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Cancer]
en: crab
nl: kreeft

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Leo]
en: lion
nl: leeuw

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Virgo]
en: virgin
nl: maagd

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Libra]
en: scales
nl: weegschaal

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Scorpion]
en: scorpion
nl: schorpioen

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Sagittarius]
en: archer
nl: boogschutter

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Capricorn]
en: goat
nl: steenbok

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Aquarius]
en: water carrier
nl: waterdrager

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Pices]
en: fish
nl: vissen
