libkholidays5 - en to pt_BR translation catalogue (111 entries)

[ctx: AstroSeasons|]
en: June Solstice
pt_BR: Solstício de junho

[ctx: AstroSeasons|]
en: December Solstice
pt_BR: Solstício de dezembro

[ctx: AstroSeasons|]
en: March Equinox
pt_BR: Equinócio de março

[ctx: AstroSeasons|]
en: September Equinox
pt_BR: Equinócio de setembro

[ctx: HolidayRegionsDeclarativeModel|]
en: Region
pt_BR: Região

[ctx: HolidayRegionsDeclarativeModel|]
en: Name
pt_BR: Nome

[ctx: HolidayRegionsDeclarativeModel|]
en: Description
pt_BR: Descrição

[ctx: QObject|public holiday type]
en: public
pt_BR: público

[ctx: QObject|religious holiday type]
en: religious
pt_BR: religioso

[ctx: QObject|school holiday type]
en: school
pt_BR: escolar

[ctx: QObject|government holiday type]
en: government
pt_BR: governamental

[ctx: QObject|financial holiday type]
en: financial
pt_BR: financeiro

[ctx: QObject|commemorative holiday type]
en: commemorative
pt_BR: comemorativo

[ctx: QObject|historical holiday type]
en: historical
pt_BR: histórico

[ctx: QObject|nameday holiday type]
en: nameday
pt_BR: dia do nome

[ctx: QObject|seasonal holiday type]
en: seasonal
pt_BR: sazonal

[ctx: QObject|]
en: Public Holiday: a day-off from work or school (typically) to commemorate a historical event, or to honor people.  Public holidays are always bounded to a political region at national, regional or local level.
pt_BR: Feriado público: um dia de folga do trabalho ou da escola (normalmente) para comemorar um evento histórico ou homenagear pessoas. Os feriados são sempre restritos a uma região política em nível nacional, regional ou local.

[ctx: QObject|]
en: Civil Service Holiday: a day-off from work for government workers but not a day off for private sector workers.
pt_BR: Feriado civil (do Serviço Público): um dia de folga para os funcionários públicos, mas não para os trabalhadores do setor privado.

[ctx: QObject|]
en: Religious Holiday: a special day in a religion and not bound to any political region. Religions can have holidays that range in devotion to those were work/school are forbidden, days of prayer obligation, to historical remembrances, etc. Governments often have public holidays for some religious holidays.
pt_BR: Feriado religioso: um dia especial em uma religião e não vinculado a nenhuma região política. As religiões podem ter feriados que variam em devoção a dias em que o trabalho/escola são proibidos, dias de obrigação de oração, comemorações históricas, etc. Os governos geralmente têm feriados públicos para alguns feriados religiosos.

[ctx: QObject|]
en: School Holiday: a day-off from school, either as a one-off Public Holiday or extended periods between school terms.  This can vary widely depending on school level, type, location.
pt_BR: Férias escolares: um dia de folga da escola, seja um feriado nacional isolado ou períodos prolongados entre os trimestres letivos. Isso pode variar bastante dependendo do nível, tipo e localização da escola.

[ctx: QObject|]
en: Government Holiday: a special day recognized by a political region but without a day-off for workers, students, etc.
pt_BR: Feriado governamental: um dia especial reconhecido por uma região política, mas que não representa folga para trabalhadores, estudantes, etc.

[ctx: QObject|]
en: Financial Holiday: banks and markets may close on some public holidays
pt_BR: Feriado financeiro: bancos e mercados podem fechar em alguns feriados.

[ctx: QObject|]
en: Cultural Holiday: a special day in the culture and therefore usually bound to a political region. A day where people celebrate in some fashion. eg. Halloween, St. Valentines
pt_BR: Feriado Cultural: um dia especial na cultura e, portanto, geralmente associado a uma região política. Um dia em que as pessoas celebram de alguma forma. Ex.: Halloween, Dia dos Namorados.

[ctx: QObject|]
en: Commemorative Holiday: a special day to remember usually bound to a political region. Not a day-off from work or school; banks are open, etc.
pt_BR: Feriado comemorativo: um dia especial para recordar, geralmente associado a uma região política. Não é um dia de folga do trabalho ou da escola; os bancos estão abertos, etc.

[ctx: QObject|]
en: Historical Holiday: similar to a Commemorative Holiday but historical in nature.
pt_BR: Feriado Histórico: semelhante a um feriado comemorativo, mas de natureza histórica.

[ctx: QObject|]
en: Name Day Holiday: in some political regions each day is assigned a first name and persons with that name celebrate that day as their "Name Day".
pt_BR: Feriado de Dia do Nome: em algumas regiões políticas, cada dia da semana recebe um nome próprio e as pessoas com esse nome comemoram esse dia como seu "Dia do Nome".

[ctx: QObject|]
en: Seasonal Days: the day corresponds to a seasonal event like an equinox, solstice, daylight saving time starts/ends.
pt_BR: Dias Sazonais: o dia corresponde a um evento sazonal, como um equinócio, solstício ou início/fim do horário de verão.

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Bavaria
pt_BR: Alemanha, Baviera

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Brandenburg
pt_BR: Alemanha, Brandemburgo

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Berlin
pt_BR: Alemanha, Berlim

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Baden-Wuerttemberg
pt_BR: Alemanha, Baden-Württemberg

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Hesse
pt_BR: Alemanha, Hesse

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Mecklenburg-Hither Pomerania
pt_BR: Alemanha, Mecklemburgo-Pomerânia Ocidental

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Lower Saxony
pt_BR: Alemanha, Baixa Saxônia

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, North Rhine-Westphalia
pt_BR: Alemanha, Renânia do Norte-Vestfália

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Rhineland-Palatinate
pt_BR: Alemanha, Renânia-Palatinado

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Schleswig-Holstein
pt_BR: Alemanha, Schleswig-Holstein

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Saarland
pt_BR: Alemanha, Sarre

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Saxony
pt_BR: Alemanha, Saxônia

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Saxony-Anhalt
pt_BR: Alemanha, Saxônia-Anhalt

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Thuringia
pt_BR: Alemanha, Turíngia

[ctx: HolidayRegion|Spanish region]
en: Catalonia
pt_BR: Catalunha

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: England and Wales
pt_BR: Inglaterra e País de Gales

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: England
pt_BR: Inglaterra

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: Wales
pt_BR: País de Gales

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: Scotland
pt_BR: Escócia

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: Northern Ireland
pt_BR: Irlanda do Norte

[ctx: HolidayRegion|Italian Region]
en: South Tyrol
pt_BR: Tirol do Sul

[ctx: HolidayRegion|]
en: New South Wales
pt_BR: Nova Gales do Sul

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Victoria
pt_BR: Vitória

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: South Australia
pt_BR: Austrália do Sul

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Northern Territory
pt_BR: Território do Norte

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Australian Capital Territory
pt_BR: Território da Capital da Austrália

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Western Australia
pt_BR: Austrália Ocidental

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Tasmania
pt_BR: Tasmânia

[ctx: HolidayRegion|Bosnian and Herzegovinian Region]
en: Republic of Srpska
pt_BR: República Sérvia

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Public
pt_BR: Público

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Religious
pt_BR: Religioso

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Government
pt_BR: Governo

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Financial
pt_BR: Financeiro

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Commemorative
pt_BR: Comemorativo

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Historical
pt_BR: Histórico

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: School
pt_BR: Escolar

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Seasonal
pt_BR: Estações

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Name Days
pt_BR: Dias com Nome

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Personal
pt_BR: Pessoal

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Christian
pt_BR: Cristão

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Anglican
pt_BR: Anglicano

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Catholic
pt_BR: Católico

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Protestant
pt_BR: Protestante

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Orthodox
pt_BR: Ortodoxo

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish
pt_BR: Judeu

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish Orthodox
pt_BR: Judeu Ortodoxo

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish Conservative
pt_BR: Judeu Conservador

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish Reform
pt_BR: Judeu Reformista

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic
pt_BR: Islâmico

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic Sunni
pt_BR: Islâmico Sunita

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic Shia
pt_BR: Islâmico Xiita

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic Sufi
pt_BR: Islâmico Sufista

[ctx: HolidayRegion|Unknown holiday region]
en: Unknown
pt_BR: Desconhecida

[ctx: LunarPhase|]
en: New Moon
pt_BR: Lua nova

[ctx: LunarPhase|]
en: Full Moon
pt_BR: Lua cheia

[ctx: LunarPhase|]
en: First Quarter Moon
pt_BR: Lua crescente

[ctx: LunarPhase|]
en: Last Quarter Moon
pt_BR: Lua minguante

[ctx: LunarPhase|]
en: Waxing Crescent
pt_BR: Quase quarto crescente

[ctx: LunarPhase|]
en: Waxing Gibbous
pt_BR: Quase lua cheia

[ctx: LunarPhase|]
en: Waning Gibbous
pt_BR: Quase quarto minguante

[ctx: LunarPhase|]
en: Waning Crescent
pt_BR: Quase lua nova

[ctx: Zodiac|]
en: Aries
pt_BR: Áries

[ctx: Zodiac|]
en: Taurus
pt_BR: Touro

[ctx: Zodiac|]
en: Gemini
pt_BR: Gêmeos

[ctx: Zodiac|]
en: Cancer
pt_BR: Câncer

[ctx: Zodiac|]
en: Leo
pt_BR: Leão

[ctx: Zodiac|]
en: Virgo
pt_BR: Virgem

[ctx: Zodiac|]
en: Scorpio
pt_BR: Escorpião

[ctx: Zodiac|]
en: Sagittarius
pt_BR: Sagitário

[ctx: Zodiac|]
en: Capricorn
pt_BR: Capricórnio

[ctx: Zodiac|]
en: Aquarius
pt_BR: Aquário

[ctx: Zodiac|]
en: Pisces
pt_BR: Peixes

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Aries]
en: ram
pt_BR: carneiro

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Taurus]
en: bull
pt_BR: touro

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Gemini]
en: twins
pt_BR: gêmeos

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Cancer]
en: crab
pt_BR: caranguejo

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Leo]
en: lion
pt_BR: leão

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Virgo]
en: virgin
pt_BR: virgem

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Libra]
en: scales
pt_BR: balança

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Scorpion]
en: scorpion
pt_BR: escorpião

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Sagittarius]
en: archer
pt_BR: arqueiro

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Capricorn]
en: goat
pt_BR: bode

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Aquarius]
en: water carrier
pt_BR: carregador de água

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Pices]
en: fish
pt_BR: peixes
