libkholidays - en to ro translation catalogue (69 entries)

[ctx: AstroSeasons|]
en: June Solstice
ro: Solstițiul din iunie

[ctx: AstroSeasons|]
en: December Solstice
ro: Solstițiul din decembrie

[ctx: AstroSeasons|]
en: March Equinox
ro: Echinocțiul din martie

[ctx: AstroSeasons|]
en: September Equinox
ro: Echinocțiul din septembrie

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Bavaria
ro: Germania, Bavaria

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Brandenburg
ro: Germania, Brandenburg

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Berlin
ro: Germania, Berlin

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Baden-Wuerttemberg
ro: Germania, Baden-Wuerttemberg

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Hesse
ro: Germania, Hesse

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Saxony
ro: Germania, Saxonia

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: England and Wales
ro: Anglia și Țara Galilor

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: England
ro: Anglia

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: Wales
ro: Țara Galilor

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: Scotland
ro: Scoția

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: Northern Ireland
ro: Irlanda de Nord

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: South Australia
ro: Australia de Sud

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Northern Territory
ro: Teritoriile de Nord

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Australian Capital Territory
ro: Teritoriul capitalei australiene

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Western Australia
ro: Australia de Vest

[ctx: HolidayRegion|Bosnian and Herzegovinian Region]
en: Republic of Srpska
ro: Republica Sârbă

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Public
ro: Publică

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Civil
ro: Civilă

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Religious
ro: Religioasă

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Government
ro: Guvernare

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Financial
ro: Financiară

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Cultural
ro: Culturală

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Commemorative
ro: Comemorativă

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Historical
ro: Istorică

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: School
ro: Școlară

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Seasonal
ro: Sezonieră

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Name Days
ro: Onomastică

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Personal
ro: Personală

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Christian
ro: Creștină

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Anglican
ro: Anglicană

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Catholic
ro: Catolică

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Protestant
ro: Protestantă

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Orthodox
ro: Ortodoxă

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish
ro: Evreiască

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish Orthodox
ro: Evreiască ortodoxă

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish Conservative
ro: Evreiască conservatoare

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic
ro: Islamică

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic Sunni
ro: Islamică sunită

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic Shia
ro: Islamică șiită

[ctx: HolidayRegion|Unknown holiday region]
en: Unknown
ro: Necunoscută

[ctx: LunarPhase|]
en: New Moon
ro: Lună nouă

[ctx: LunarPhase|]
en: Full Moon
ro: Lună plină

[ctx: LunarPhase|]
en: First Quarter Moon
ro: Primul pătrar

[ctx: LunarPhase|]
en: Last Quarter Moon
ro: Ultimul pătrar

[ctx: Zodiac|]
en: Aries
ro: Berbec

[ctx: Zodiac|]
en: Taurus
ro: Taur

[ctx: Zodiac|]
en: Gemini
ro: Gemeni

[ctx: Zodiac|]
en: Cancer
ro: Rac

[ctx: Zodiac|]
en: Leo
ro: Leu

[ctx: Zodiac|]
en: Virgo
ro: Fecioară

[ctx: Zodiac|]
en: Libra
ro: Balanță

[ctx: Zodiac|]
en: Scorpio
ro: Scorpion

[ctx: Zodiac|]
en: Sagittarius
ro: Săgetător

[ctx: Zodiac|]
en: Aquarius
ro: Vărsător

[ctx: Zodiac|]
en: Pisces
ro: Pești

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Aries]
en: ram
ro: berbec

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Taurus]
en: bull
ro: taur

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Gemini]
en: twins
ro: gemeni

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Leo]
en: lion
ro: leu

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Virgo]
en: virgin
ro: fecioară

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Libra]
en: scales
ro: balanță

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Sagittarius]
en: archer
ro: arcaș

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Capricorn]
en: goat
ro: capră

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Aquarius]
en: water carrier
ro: cărăuș de apă

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Pices]
en: fish
ro: pește
