libkholidays5 - en to sk translation catalogue (92 entries)

[ctx: AstroSeasons|]
en: June Solstice
sk: Letný slnovrat

[ctx: AstroSeasons|]
en: December Solstice
sk: Zimný slnovrat

[ctx: AstroSeasons|]
en: March Equinox
sk: Jarná rovnodennosť

[ctx: AstroSeasons|]
en: September Equinox
sk: Jesenná rovnodennosť

[ctx: HolidayRegionsDeclarativeModel|]
en: Region
sk: Región

[ctx: HolidayRegionsDeclarativeModel|]
en: Name
sk: Názov

[ctx: HolidayRegionsDeclarativeModel|]
en: Description
sk: Popis

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Bavaria
sk: Nemecko, Bavorsko

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Brandenburg
sk: Nemecko, Brandenbursko

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Berlin
sk: Nemecko, Berlín

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Baden-Wuerttemberg
sk: Nemecko, Bádensko-Württembersko

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Hesse
sk: Nemecko, Hesensko

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Mecklenburg-Hither Pomerania
sk: Nemecko, Meklenbursko-Predné Pomoransko

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Lower Saxony
sk: Nemecko, Dolné Sasko

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, North Rhine-Westphalia
sk: Nemecko, Severné Porýnie-Vestfálsko

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Rhineland-Palatinate
sk: Nemecko, Porýnie-Falcko

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Schleswig-Holstein
sk: Nemecko, Šlezvicko-Holštajnsko

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Saarland
sk: Nemecko, Sársko

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Saxony
sk: Nemecko, Sasko

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Saxony-Anhalt
sk: Nemecko, Sasko-Anhaltsko

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Thuringia
sk: Nemecko, Durínsko

[ctx: HolidayRegion|Spanish region]
en: Catalonia
sk: Katalánsko

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: England and Wales
sk: Anglicko a Wales

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: England
sk: Anglicko

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: Scotland
sk: Škótsko

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: Northern Ireland
sk: Severné Írsko

[ctx: HolidayRegion|Italian Region]
en: South Tyrol
sk: Južné Tirolsko

[ctx: HolidayRegion|]
en: New South Wales
sk: Nový Južný Wales

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Victoria
sk: Viktória

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: South Australia
sk: Južná Austrália

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Northern Territory
sk: Severné teritórium

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Australian Capital Territory
sk: Teritórium austrálskeho hlavného mesta

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Western Australia
sk: Západná Australia

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Tasmania
sk: Tasmánia

[ctx: HolidayRegion|Bosnian and Herzegovinian Region]
en: Republic of Srpska
sk: Republika Srbská

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Public
sk: Verejné

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Civil
sk: Civilné

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Religious
sk: Náboženské

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Government
sk: Vláda

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Financial
sk: Finančné

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Cultural
sk: Kultúrbne

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Commemorative
sk: Pamätné

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Historical
sk: Historické

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: School
sk: Škola

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Seasonal
sk: Sezónne

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Name Days
sk: Meniny

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Personal
sk: Osobné

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Christian
sk: Kresťanský

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Anglican
sk: Anglikánsky

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Catholic
sk: Katolícke

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Protestant
sk: Protestantské

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Orthodox
sk: Ortodoxné

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish
sk: Židovský

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish Orthodox
sk: Židovský ortodoxný

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish Conservative
sk: Židovský konzervatívny

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish Reform
sk: Židovský reformovaný

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic
sk: Islamský

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic Sunni
sk: Islamský sunnitský

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic Shia
sk: Islamský šiitsky

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic Sufi
sk: Islamský sufitský

[ctx: HolidayRegion|Unknown holiday region]
en: Unknown
sk: Neznáme

[ctx: LunarPhase|]
en: New Moon
sk: Nov

[ctx: LunarPhase|]
en: Full Moon
sk: Spln

[ctx: LunarPhase|]
en: First Quarter Moon
sk: Prvá štvrť

[ctx: LunarPhase|]
en: Last Quarter Moon
sk: Posledná štvrť

[ctx: LunarPhase|]
en: Waxing Crescent
sk: Dorastajúci kosáčik

[ctx: LunarPhase|]
en: Waxing Gibbous
sk: Dorastajúci Mesiac

[ctx: LunarPhase|]
en: Waning Gibbous
sk: Cúvajúci Mesiac

[ctx: LunarPhase|]
en: Waning Crescent
sk: Cúvajúci kosáčik

[ctx: Zodiac|]
en: Aries
sk: Baran

[ctx: Zodiac|]
en: Taurus
sk: Býk

[ctx: Zodiac|]
en: Gemini
sk: Blíženci

[ctx: Zodiac|]
en: Cancer
sk: Rak

[ctx: Zodiac|]
en: Leo
sk: Lev

[ctx: Zodiac|]
en: Virgo
sk: Panna

[ctx: Zodiac|]
en: Libra
sk: Váhy

[ctx: Zodiac|]
en: Scorpio
sk: Škoprión

[ctx: Zodiac|]
en: Sagittarius
sk: Strelec

[ctx: Zodiac|]
en: Capricorn
sk: Kozorožec

[ctx: Zodiac|]
en: Aquarius
sk: Vodnár

[ctx: Zodiac|]
en: Pisces
sk: Ryby

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Taurus]
en: bull
sk: býk

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Gemini]
en: twins
sk: blíženci

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Cancer]
en: crab
sk: krab

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Leo]
en: lion
sk: lev

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Virgo]
en: virgin
sk: panna

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Libra]
en: scales
sk: váhy

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Scorpion]
en: scorpion
sk: škorpión

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Sagittarius]
en: archer
sk: strelec

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Capricorn]
en: goat
sk: kozorožec

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Aquarius]
en: water carrier
sk: vodnár

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Pices]
en: fish
sk: ryba
