libkholidays - en to tr translation catalogue (116 entries)

[ctx: AstroSeasons|]
en: June Solstice
tr: Haziran Gündönümü

[ctx: AstroSeasons|]
en: December Solstice
tr: Aralık Gündönümü

[ctx: AstroSeasons|]
en: March Equinox
tr: Mart Ekinoksu

[ctx: AstroSeasons|]
en: September Equinox
tr: Eylül Ekinoksu

[ctx: HolidayRegionsDeclarativeModel|]
en: Region
tr: Bölge

[ctx: HolidayRegionsDeclarativeModel|]
en: Name
tr: Ad

[ctx: HolidayRegionsDeclarativeModel|]
en: Description
tr: Açıklama

[ctx: QObject|public holiday type]
en: public
tr: Resmî

[ctx: QObject|civil holiday type]
en: civil
tr: Kamu Hizmeti

[ctx: QObject|religious holiday type]
en: religious
tr: Dinî

[ctx: QObject|school holiday type]
en: school
tr: Okul

[ctx: QObject|government holiday type]
en: government
tr: Devlet

[ctx: QObject|financial holiday type]
en: financial
tr: Finansal

[ctx: QObject|cultural holiday type]
en: cultural
tr: Kültürel

[ctx: QObject|commemorative holiday type]
en: commemorative
tr: Anma

[ctx: QObject|historical holiday type]
en: historical
tr: Tarihî

[ctx: QObject|nameday holiday type]
en: nameday
tr: Ad Günü

[ctx: QObject|seasonal holiday type]
en: seasonal
tr: Mevsimsel

[ctx: QObject|]
en: Public Holiday: a day-off from work or school (typically) to commemorate a historical event, or to honor people.  Public holidays are always bounded to a political region at national, regional or local level.
tr: Resmî Tatil: Genellikle tarihî bir olayı anmak veya insanları onurlandırmak için işten veya okuldan verilen bir günlük izin. Resmî tatiller her zaman ulusal, bölgesel veya yerel düzeyde siyasi bir bölgeyle sınırlıdır.

[ctx: QObject|]
en: Civil Service Holiday: a day-off from work for government workers but not a day off for private sector workers.
tr: Kamu Hizmeti Tatili: Devlet çalışanları için bir günlük izin; ancak özel sektör çalışanları için geçerli değildir.

[ctx: QObject|]
en: Religious Holiday: a special day in a religion and not bound to any political region. Religions can have holidays that range in devotion to those were work/school are forbidden, days of prayer obligation, to historical remembrances, etc. Governments often have public holidays for some religious holidays.
tr: Dinî Bayram: Bir dinde özel bir gün olup herhangi bir siyasi bölgeye bağlı değildir. Dinlerin, ibadet günlerinden çalışma/okul tatillerine, dua yükümlülüğü günlerinden tarihi anma günlerine kadar çeşitli bayramları olabilir. Hükûmetler genellikle bazı dinî bayramlar için resmî tatil ilan eder.

[ctx: QObject|]
en: School Holiday: a day-off from school, either as a one-off Public Holiday or extended periods between school terms.  This can vary widely depending on school level, type, location.
tr: Okul Tatili: Okuldan bir günlük izin, tek kerelik resmî tatil veya okul dönemleri arasında uzatılmış süreler şeklinde olabilir. Bu; okul düzeyine, türüne ve konumuna bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir.

[ctx: QObject|]
en: Government Holiday: a special day recognized by a political region but without a day-off for workers, students, etc.
tr: Devlet Tatili: Siyasî bir bölge tarafından tanınan; ancak çalışanlar, öğrenciler vb. için tatil günü olmayan özel bir gün.

[ctx: QObject|]
en: Financial Holiday: banks and markets may close on some public holidays
tr: Finansal Tatil: Bankalar ve piyasalar bazı resmî tatillerde kapalı olabilir.

[ctx: QObject|]
en: Cultural Holiday: a special day in the culture and therefore usually bound to a political region. A day where people celebrate in some fashion. eg. Halloween, St. Valentines
tr: Kültürel Bayram: Kültürde özel bir yere sahip olan ve bu nedenle genellikle siyasî bir bölgeyle bağlantılı olan bir gün. İnsanların bir şekilde kutlama yaptığı bir gün. Cadılar Bayramı, Sevgililer Günü gibi örnekler verilebilir.

[ctx: QObject|]
en: Commemorative Holiday: a special day to remember usually bound to a political region. Not a day-off from work or school; banks are open, etc.
tr: Anma Günü: Genellikle siyasî bir bölgeyle bağlantılı, anılması gereken özel bir gün. İşten veya okuldan izin günü değildir; bankalar açıktır, vb. gibi.

[ctx: QObject|]
en: Historical Holiday: similar to a Commemorative Holiday but historical in nature.
tr: Tarihî Tatil: Anma Tatiline benzerdir; ancak tarihî niteliktedir.

[ctx: QObject|]
en: Name Day Holiday: in some political regions each day is assigned a first name and persons with that name celebrate that day as their "Name Day".
tr: Ad Günü Tatili: Bazı siyasî bölgelerde her güne bir ad verilir ve o adı taşıyan kişiler o günü “Ad Günü” olarak kutlarlar.

[ctx: QObject|]
en: Seasonal Days: the day corresponds to a seasonal event like an equinox, solstice, daylight saving time starts/ends.
tr: Mevsimsel Günler: Gün, ılım, gündönümü, yaz saati uygulamasının başlangıcı/sonu gibi mevsimsel bir olaya karşılık gelir.

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Bavaria
tr: Almanya, Bavyera

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Brandenburg
tr: Almanya, Brandenburg

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Berlin
tr: Almanya, Berlin

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Baden-Wuerttemberg
tr: Almanya, Baden-Württemberg

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Hesse
tr: Almanya, Hesse

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Mecklenburg-Hither Pomerania
tr: Almanya, Mecklenburg-Hither Pomerania

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Lower Saxony
tr: Almanya, Aşağı Saksonya

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, North Rhine-Westphalia
tr: Almanya, Kuzey Rhine-Westphalia

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Rhineland-Palatinate
tr: Almanya, Rhineland-Palatinate

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Schleswig-Holstein
tr: Almanya, Schleswig-Holstein

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Saarland
tr: Almanya, Saarland

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Saxony
tr: Almanya, Saksonya

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Saxony-Anhalt
tr: Almanya, Saksonya-Anhalt

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Thuringia
tr: Almanya, Thuringia

[ctx: HolidayRegion|Spanish region]
en: Catalonia
tr: Katalunya

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: England and Wales
tr: İngiltere ve Galler

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: England
tr: İngiltere

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: Wales
tr: Galler

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: Scotland
tr: İskoçya

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: Northern Ireland
tr: Kuzey İrlanda

[ctx: HolidayRegion|Italian Region]
en: South Tyrol
tr: Güney Tirol

[ctx: HolidayRegion|]
en: New South Wales
tr: Yeni Güney Galler

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: South Australia
tr: Güney Avusturalya

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Northern Territory
tr: Kuzey Toprakları

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Australian Capital Territory
tr: Avustralya Başkent Bölgesi

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Western Australia
tr: Batı Avustralya

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Tasmania
tr: Tazmanya

[ctx: HolidayRegion|Bosnian and Herzegovinian Region]
en: Republic of Srpska
tr: Sırp Cumhuriyeti

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Public
tr: Resmi

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Civil
tr: Kamu Hizmeti

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Religious
tr: Dinî

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Government
tr: Devlet

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Financial
tr: Finansal

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Cultural
tr: Kültürel

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Commemorative
tr: Anma

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Historical
tr: Tarihî

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: School
tr: Okul

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Seasonal
tr: Mevsimsel

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Name Days
tr: Ad Günleri

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Personal
tr: Kişisel

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Christian
tr: Hristiyan

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Anglican
tr: Anglikan

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Catholic
tr: Katolik

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Protestant
tr: Protestan

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Orthodox
tr: Ortodoks

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish
tr: Musevî

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish Orthodox
tr: Ortodoks Musevî

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish Conservative
tr: Muhafazakar Musevî

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish Reform
tr: Yenilikçi Musevî

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic
tr: Müslüman

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic Sunni
tr: Sünni Müsliman

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic Shia
tr: Şii Müsliman

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic Sufi
tr: Sufî Müslüman

[ctx: HolidayRegion|Holiday file display name, %1 = region name, %2 = holiday type]
en: %1 - %2
tr: %1 — %2

[ctx: HolidayRegion|Unknown holiday region]
en: Unknown
tr: Bilinmeyen

[ctx: LunarPhase|]
en: New Moon
tr: Yeniay

[ctx: LunarPhase|]
en: Full Moon
tr: Dolunay

[ctx: LunarPhase|]
en: First Quarter Moon
tr: İlkdördün

[ctx: LunarPhase|]
en: Last Quarter Moon
tr: Sondördün

[ctx: LunarPhase|]
en: Waxing Crescent
tr: Yükselen Hilal

[ctx: LunarPhase|]
en: Waxing Gibbous
tr: Büyüyen Şişkin Ay

[ctx: LunarPhase|]
en: Waning Gibbous
tr: Küçülen Şişkin Ay

[ctx: LunarPhase|]
en: Waning Crescent
tr: Azalan Hilal

[ctx: Zodiac|]
en: Aries
tr: Koç Burcu

[ctx: Zodiac|]
en: Taurus
tr: Boğa Burcu

[ctx: Zodiac|]
en: Gemini
tr: İkizler Burcu

[ctx: Zodiac|]
en: Cancer
tr: Yengeç Burcu

[ctx: Zodiac|]
en: Leo
tr: Aslan Burcu

[ctx: Zodiac|]
en: Virgo
tr: Başak Burcu

[ctx: Zodiac|]
en: Libra
tr: Terazi Burcu

[ctx: Zodiac|]
en: Scorpio
tr: Akrep Burcu

[ctx: Zodiac|]
en: Sagittarius
tr: Yay Burcu

[ctx: Zodiac|]
en: Capricorn
tr: Oğlak Burcu

[ctx: Zodiac|]
en: Aquarius
tr: Kova Burcu

[ctx: Zodiac|]
en: Pisces
tr: Balık Burcu

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Aries]
en: ram
tr: koç

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Taurus]
en: bull
tr: boğa

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Gemini]
en: twins
tr: ikizler

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Cancer]
en: crab
tr: yengeç

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Leo]
en: lion
tr: aslan

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Virgo]
en: virgin
tr: başak

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Libra]
en: scales
tr: terazi

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Scorpion]
en: scorpion
tr: akrep

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Sagittarius]
en: archer
tr: yay

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Capricorn]
en: goat
tr: oğlak

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Aquarius]
en: water carrier
tr: kova

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Pices]
en: fish
tr: balık
