libkholidays5_qt - en to uk translation catalogue (97 entries)

[ctx: AstroSeasons|]
en: June Solstice
uk: Червневе сонцестояння

[ctx: AstroSeasons|]
en: December Solstice
uk: Грудневе сонцестояння

[ctx: AstroSeasons|]
en: March Equinox
uk: Березневе рівнодення

[ctx: AstroSeasons|]
en: September Equinox
uk: Вересневе рівнодення

[ctx: HolidayRegionsDeclarativeModel|]
en: Region
uk: Регіон

[ctx: HolidayRegionsDeclarativeModel|]
en: Name
uk: Назва

[ctx: HolidayRegionsDeclarativeModel|]
en: Description
uk: Опис

[ctx: HolidayRegion|Canadian region]
en: Quebec
uk: Квебек

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Bavaria
uk: Німеччина, Баварія

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Brandenburg
uk: Німеччина, Бранденбург

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Berlin
uk: Німеччина, Берлін

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Baden-Wuerttemberg
uk: Німеччина, Баден-Вюртемберг

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Hesse
uk: Німеччина, Гессен

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Mecklenburg-Hither Pomerania
uk: Німеччина, Мекленбург-Передня Померанія

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Lower Saxony
uk: Німеччина, Нижня Саксонія

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, North Rhine-Westphalia
uk: Німеччина, Північна Рейн-Вестфалія

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Rhineland-Palatinate
uk: Німеччина, Рейнланд-Пфальц

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Schleswig-Holstein
uk: Німеччина, Шлезвіг-Гольштейн

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Saarland
uk: Німеччина, Саар

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Saxony
uk: Німеччина, Саксонія

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Saxony-Anhalt
uk: Німеччина, Саксонія-Ангальт

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Thuringia
uk: Німеччина, Тюрінгія

[ctx: HolidayRegion|Spanish region]
en: Catalonia
uk: Каталонія

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: England and Wales
uk: Англія і Уельс

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: England
uk: Англія

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: Wales
uk: Уельс

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: Scotland
uk: Шотландія

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: Northern Ireland
uk: Північна Ірландія

[ctx: HolidayRegion|Italian Region]
en: South Tyrol
uk: Південний Тіроль

[ctx: HolidayRegion|]
en: New South Wales
uk: Новий Південний Уельс

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Queensland
uk: Квінсленд

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Victoria
uk: Вікторія

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: South Australia
uk: Південна Австралія

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Northern Territory
uk: Північна Територія

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Australian Capital Territory
uk: Австралійська столична територія

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Western Australia
uk: Західна Австралія

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Tasmania
uk: Тасманія

[ctx: HolidayRegion|Bosnian and Herzegovinian Region]
en: Republic of Srpska
uk: Республіка Сербська

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Public
uk: Громадське

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Civil
uk: Цивільне

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Religious
uk: Релігійне

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Government
uk: Урядове

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Financial
uk: Фінансове

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Cultural
uk: Культурне

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Commemorative
uk: Меморіальне

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Historical
uk: Історичне

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: School
uk: Шкільне

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Seasonal
uk: Сезонне

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Name Days
uk: Іменини

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Personal
uk: Особисте

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Christian
uk: Християнське

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Anglican
uk: Англіканське

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Catholic
uk: Католицьке

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Protestant
uk: Протестантське

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Orthodox
uk: Православне

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish
uk: Єврейське

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish Orthodox
uk: Єврейське (ортодоксальне)

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish Conservative
uk: Єврейське (традиційне)

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish Reform
uk: Єврейське (реформістське)

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic
uk: Ісламське

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic Sunni
uk: Ісламське (сунітське)

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic Shia
uk: Ісламське (шиїтське)

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic Sufi
uk: Ісламське (суфійське)

[ctx: HolidayRegion|Holiday file display name, %1 = region name, %2 = holiday type]
en: %1 - %2
uk: %1 – %2

[ctx: HolidayRegion|Unknown holiday region]
en: Unknown
uk: Невідомий

[ctx: LunarPhase|]
en: New Moon
uk: Новий місяць

[ctx: LunarPhase|]
en: Full Moon
uk: Повний місяць

[ctx: LunarPhase|]
en: First Quarter Moon
uk: Перша чверть місяця

[ctx: LunarPhase|]
en: Last Quarter Moon
uk: Остання чверть місяця

[ctx: LunarPhase|]
en: Waxing Crescent
uk: Зростаючий півмісяць

[ctx: LunarPhase|]
en: Waxing Gibbous
uk: Зростаючий опуклий місяць

[ctx: LunarPhase|]
en: Waning Gibbous
uk: Спадний опуклий місяць

[ctx: LunarPhase|]
en: Waning Crescent
uk: Спадний півмісяць

[ctx: Zodiac|]
en: Aries
uk: Овен

[ctx: Zodiac|]
en: Taurus
uk: Тілець

[ctx: Zodiac|]
en: Gemini
uk: Близнюки

[ctx: Zodiac|]
en: Cancer
uk: Рак

[ctx: Zodiac|]
en: Leo
uk: Лев

[ctx: Zodiac|]
en: Virgo
uk: Діва

[ctx: Zodiac|]
en: Libra
uk: Терези

[ctx: Zodiac|]
en: Scorpio
uk: Скорпіон

[ctx: Zodiac|]
en: Sagittarius
uk: Стрілець

[ctx: Zodiac|]
en: Capricorn
uk: Козоріг

[ctx: Zodiac|]
en: Aquarius
uk: Водолій

[ctx: Zodiac|]
en: Pisces
uk: Риби

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Aries]
en: ram
uk: овен

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Taurus]
en: bull
uk: бик

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Gemini]
en: twins
uk: близнюки

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Cancer]
en: crab
uk: краб

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Leo]
en: lion
uk: лев

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Virgo]
en: virgin
uk: діва

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Libra]
en: scales
uk: терези

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Scorpion]
en: scorpion
uk: скорпіон

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Sagittarius]
en: archer
uk: стрілець

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Capricorn]
en: goat
uk: козоріг

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Aquarius]
en: water carrier
uk: водолій

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Pices]
en: fish
uk: риба
