kdelibs4 - en to nb translation catalogue (33 entries)

[ctx: keyboard-key-name]
en: AltGr
nb: Alt Gr

[ctx: keyboard-key-name]
en: Backspace
nb: Rettetast

[ctx: keyboard-key-name]
en: CapsLock
nb: Caps Lock

[ctx: keyboard-key-name]
en: Control
nb: Ctrl

[ctx: keyboard-key-name]
en: Down
nb: Pil ned

[ctx: keyboard-key-name]
en: Esc
nb: Escape

[ctx: keyboard-key-name]
en: Ins
nb: Insert

[ctx: keyboard-key-name]
en: Left
nb: Pil venstre

[ctx: keyboard-key-name]
en: Menu
nb: Meny

[ctx: keyboard-key-name]
en: NumLock
nb: Num Lock

[ctx: keyboard-key-name]
en: PageDown
nb: Page Down

[ctx: keyboard-key-name]
en: PageUp
nb: Page Up

[ctx: keyboard-key-name]
en: PgDown
nb: Page Down

[ctx: keyboard-key-name]
en: PgUp
nb: Page Up

[ctx: keyboard-key-name]
en: PauseBreak
nb: Pause/Break

[ctx: keyboard-key-name]
en: PrintScreen
nb: Print Screen

[ctx: keyboard-key-name]
en: Return
nb: Enter

[ctx: keyboard-key-name]
en: Right
nb: Pil høyre

[ctx: keyboard-key-name]
en: ScrollLock
nb: Scroll Lock

[ctx: keyboard-key-name]
en: Space
nb: Mellomrom

[ctx: keyboard-key-name]
en: Up
nb: Pil opp

[ctx: tag-format-pattern <title> plain]
note: i18n: The messages with context "tag-format-pattern <tag ...> format" are KUIT patterns for formatting the text found inside KUIT tags. The format is either "plain" or "rich", and tells if the pattern is used for plain text or rich text (which can use HTML tags). You may be in general satisfied with
en: == %1 ==
nb: ══ %1 ══

[ctx: tag-format-pattern <subtitle> plain]
note: i18n: KUIT pattern, see the comment to the first of these entries above.
en: ~ %1 ~
nb: ∼ %1 ∼

[ctx: tag-format-pattern <item> plain]
note: i18n: KUIT pattern, see the comment to the first of these entries above.
en:   * %1
nb:   – %1

[ctx: tag-format-pattern <note> plain]
note: i18n: KUIT pattern, see the comment to the first of these entries above.
en: Note: %1
nb: Merk: %1

[ctx: tag-format-pattern <note> rich]
note: i18n: KUIT pattern, see the comment to the first of these entries above.
en: <i>Note</i>: %1
nb: <i>Merk</i>: %1

[ctx: tag-format-pattern <warning> plain]
note: i18n: KUIT pattern, see the comment to the first of these entries above.
en: WARNING: %1
nb: ADVARSEL: %1

[ctx: tag-format-pattern <warning> rich]
note: i18n: KUIT pattern, see the comment to the first of these entries above.
en: <b>Warning</b>: %1
nb: <b>Advarsel</b>: %1

[ctx: tag-format-pattern <filename> plain]
note: i18n: KUIT pattern, see the comment to the first of these entries above.
en: ‘%1’
nb: «%1»

[ctx: tag-format-pattern <filename> rich]
note: i18n: KUIT pattern, see the comment to the first of these entries above.
en: ‘<tt>%1</tt>’
nb: «<tt>%1</tt>»

[ctx: tag-format-pattern <resource> plain]
note: i18n: KUIT pattern, see the comment to the first of these entries above.
en: “%1”
nb: «%1»

[ctx: tag-format-pattern <resource> rich]
note: i18n: KUIT pattern, see the comment to the first of these entries above.
en: “%1”
nb: «%1»

[ctx: tag-format-pattern <icode> plain]
note: i18n: KUIT pattern, see the comment to the first of these entries above.
en: “%1”
nb: «%1»
