plasmapkg - en to ja translation catalogue (15 entries)

en: Failed to generate a Package hash for %1
ja: %1 のパッケージハッシュを生成するのに失敗しました

en: SHA1 hash for Package at %1: '%2'
ja: %1 にあるパッケージの SHA1 ハッシュ: '%2'

[ctx: No option was given, this is the error message telling the user he needs at least one, do not translate install, remove, upgrade nor list]
en: One of install, remove, upgrade or list is required.
ja: install、remove、upgrade、list のいずれか一つ必要です。

en: Path
ja: パス

en: Package types that are installable with this tool:
ja: このツールでインストール可能なパッケージタイプ:

en: Built in:
ja: 組み込み:

en: Provided by plugins:
ja: プラグインが提供:

en: Successfully installed %1
ja: %1 のインストールに成功しました

[ctx: Do not translate <path>]
en: Generate a SHA1 hash for the package at <path>
ja: <path> のパッケージのために SHA1 ハッシュを生成

en: For install or remove, operates on packages installed for all users.
ja: インストールと削除は、すべてのユーザに対していインストールされたパッケージに影響を与えます。

[ctx: Do not translate <path>]
en: Install the package at <path>
ja: <path> にパッケージをインストール

[ctx: Do not translate <path>]
en: Upgrade the package at <path>
ja: <path> にあるパッケージをアップグレード

en: List installed packages
ja: インストールされたパッケージを一覧表示

[ctx: Do not translate <name>]
en: Remove the package named <name>
ja: パッケージ <name> を削除

en: Absolute path to the package root. If not supplied, then the standard data directories for this KDE session will be searched instead.
ja: パッケージのルートへの絶対パス。与えられない場合、KDE セッションの標準データディレクトリを検索します。
