katepart4 - en to bg translation catalogue (1235 entries)

en: Argument-hints
bg: Аргумент-подсказки

en: Best matches
bg: Най-добри съвпадения

en: Language keywords
bg: Езикови ключови думи

en: Auto Word Completion
bg: Автоматично завършване на думи

en: Shell Completion
bg: Автоматично завършване в обвивката

en: Reuse Word Above
bg: Повторно използване на думата по-горе

en: Reuse Word Below
bg: Повторно използване на думата отдолу

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
bg: &Файл

note: i18n: ectx: Menu (file_export)
en: &Print/Export
bg: &Отпечатване/Експортиране

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
bg: &Редактиране

note: i18n: ectx: Menu (edit_find_menu)
en: Find Variants
bg: Намиране на варианти

note: i18n: ectx: Menu (selection)
en: Selection
bg: Селекция

note: i18n: ectx: Menu (capitalization)
en: Capitalization
bg: Големи букви

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
bg: &Изглед

note: i18n: ectx: Menu (view_menu_word_wrap)
en: Word Wrap
bg: Пренасяне на думи

note: i18n: ectx: Menu (view_menu_borders)
en: Borders
bg: Граници

note: i18n: ectx: Menu (codefolding)
en: &Code Folding
bg: &Структура на кода

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
bg: Навига&ция

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
bg: &Инструменти

note: i18n: ectx: Menu (wordcompletion)
en: Word Completion
bg: Завършване на думи

note: i18n: ectx: Menu (spelling)
en: Spelling
bg: Правопис

note: i18n: ectx: Menu (speech)
en: Text to Speech
bg: Преобразуване на текст в реч

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
bg: &Настройки

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
bg: Главна лента с инструменти

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Code block folding:
bg: Свиване на код:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowFoldingMarkers)
en: If this option is checked, every new view will display marks for folding.
bg: Ако тази опция е избрана, всеки нов изглед ще показва маркери за свиване.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowFoldingMarkers)
en: Show arrows to collapse code blocks
bg: Показване на стрелки за свиване на блок от код

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowFoldingPreview)
en: If checked, hovering over a folded region shows a preview of the folded text in a popup.
bg: Ако е отметнато, задържането на курсора на мишката върху свитата област показва преглед на свития текст в изскачащ прозорец.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowFoldingPreview)
en: Show preview of folded blocks on hover
bg: Показване на свит код при посочване с мишката

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Folding arrows visibility:
bg: Видимост на стрелките за свиване:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbFoldingArrowVisiblity)
en: Show on Hover
bg: Показване при посочване

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbFoldingArrowVisiblity)
en: Show Always
bg: Показване винаги

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Left side:
bg: Лява страна:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkIconBorder)
en: <p>If this option is checked, every new view will display an icon border on the left hand side.</p><p>The icon border shows bookmark signs, for instance.</p>
bg: <p>Показване на зоната за икони.<p></p>Зоната на икони съдържа полезна информация, като примерно маркерите на отметките.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkIconBorder) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkScrollbarMarks)
en: Show marks
bg: Показване маркери

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkLineNumbers)
en: If this option is checked, every new view will display line numbers on the left hand side.
bg: Показване номерата на редове в лявата част на прозореца.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkLineNumbers)
en: Show &line numbers
bg: Показване &номерата на редовете

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowLineModification)
en: If this option is checked, a small indicator for modified and saved lines is shown on the left hand side.
bg: Ако тази опция е избрана, отляво се показва малък индикатор за модифицирани и запазени редове.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowLineModification)
en: Highlight changed and unsaved lines
bg: Акцентиране на променените и незапазени редове

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Scrollbars:
bg: Ленти за превъртане:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkScrollbarMarks)
en: <p>If this option is checked, every new view will show marks on the vertical scrollbar.</p><p>These marks will show bookmarks, for instance.</p>
bg: <p>Показване на зона за информация на лентата за превъртане за всеки преглед.</p><p>Примерно, в тази зона може да се съдържа информация за отметките.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkScrollbarPreview)
en: <p>If this option is checked, hovering over the vertical scrollbar will show a preview of the text.</p>
bg: <p>Ако тази опция е избрана, при задържане на  курсорът на мишката над вертикалната лента за превъртане ще се покаже предварителен преглед на текста.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkScrollbarPreview)
en: Show preview when hovering over scrollbar
bg: Предварителен преглед при посочване с мишката на лентата за превъртане

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblShowScrollbars)
en: Scro&llbars visibility:
bg: Показване на лентата за превъртане:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbShowScrollbars)
en: Always On
bg: Винаги включено

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbShowScrollbars)
en: Show When Needed
bg: Когато е необходимо

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbShowScrollbars)
en: Always Off
bg: Никога

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Minimap:
bg: Миникарта:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkScrollbarMiniMap)
en: If this option is checked, every new view will show a mini map on the vertical scrollbar.
bg: Ако тази опция е избрана, всеки нов изглед ще показва мини карта на вертикална лента за превъртане.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkScrollbarMiniMap)
en: Show minimap
bg: Показване на миникарта

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelMiniMapWidth)
en: Minim&ap width:
bg: Минимална &ширина:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkScrollbarMiniMapAll)
en: If this option is checked, every new view will show a mini map of the whole document on the vertical scrollbar.
bg: Ако тази опция е избрана, всеки нов изглед ще показва мини карта на целия документ от вертикалната лента за превъртане.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkScrollbarMiniMapAll)
en: Map the whole document
bg: Карта на целия документ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbSortBookmarksByCreation)
en: Each new bookmark will be added to the bottom, independently from where it is placed in the document.
bg: Сортиране на отметките по дата и час на създаване.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbSortBookmarksByCreation)
en: By date created
bg: По дата на създаване

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbSortBookmarksByPosition)
en: The bookmarks will be ordered by the line numbers they are placed at.
bg: Сортиране на отметките по номер на ред на който са създадени.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbSortBookmarksByPosition)
en: By line number
bg: По номер на реда

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Sort bookmarks menu:
bg: Сортиране на меню с отметки:

en: Select text to paste.
bg: Избиране на текст за поставяне.

en: No entries in clipboard history
bg: Няма записи в историята на клипборда

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbGeneral) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbViInputMode)
en: General
bg: Общи

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAutoCompletionEnabled)
en: Enable &auto completion
bg: Активиране на &автоматично завършване

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAutoSelectFirstEntry)
en: Auto select &first completion entry
bg: Автоматично избиране на &първия ред за завършване

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkTabCompletion)
en: Cycle through the list of completions using Tab / Shift+Tab
bg: Прелиствайте списъка с допълнения, като използвате Tab / Shift+Tab

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkEnterCompletion)
en: Pressing enter will insert the text of selected completion item into the editor. If disabled, Tab key or double-click can still be used to trigger completion.
bg: Натискането на Enter ще вмъкне текста на избрания елемент за завършване в редактора. Ако е деактивиран, клавишът Tab или двукратно щракване все още може да се използва за задействане на завършването.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkEnterCompletion)
en: Use Enter key to insert selected completion
bg: Използване на клавиша Enter, за поставяне на избраното завършване

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbWordCompletion)
en: A&uto word completion
bg: Автоматично завършване на &думи

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Minimal word length to complete:
bg: Минимална дължина на думата за завършване:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, removeTail)
en: Remove tail of a previous word when completion item chosen from a list
bg: Премахване на края на предишна дума, когато завършен елемент е избран от списъка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, removeTail)
en: Remove tail on complete
bg: Премахване на края на думата при завършване

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Word completion provides suggestions based on the words found in the document
bg: Попълването на думи предоставя предложения въз основа надуми, които съществуват в езика на документа.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbKeywordCompletion)
en: &Keyword completion
bg: &Завършване на ключова дума

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Keyword completion provides suggestions based on the keywords which exist in the document's language.
bg: Завършването на ключови думи предоставя предложения въз основа на ключовите думи, които съществуват в езика на документа.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbShowDoc)
en: Documentation with completion
bg: Документация със завършване

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Show documentation beside completion box. If disabled, documentation can be shown by pressing Alt key.
bg: Показване на документацията до полето за завършване. Ако е деактивирано, документацията може да се покаже чрез натискане на клавиша ALT.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Word wrap:
bg: Пренасяне на думи:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkStaticWordWrap)
en: <p>Automatically start a new line of text when the current line exceeds the length specified by the <b>Wrap words at:</b> option.</p><p>This option does not wrap existing lines of text - use the <b>Apply Static Word Wrap</b> option in the <b>Tools</b> menu for that purpose.</p><p>If you want lines to be <i>visually wrapped</i> instead, according to the width of the view, enable <b>Dynamic Word Wrap</b> in the <b>Appearance</b> config page.</p>
bg: <p>Автоматично стартиране на нов ред текст, когато текущият ред надвиши дължината, посочена от опцията <b>Пренасяне при:</b>.</p><p>Тази опция не пренася съществуващи редове от текста - използвайте <b>Прилагане на статично пренасяне</b>опция в менюто <b>Инструменти</b> за тази цел.</p><p>Ако искате вместо това редовете да бъдат <i> визуално пренесени </i>  според ширината на изгледа,активирайте <b>Динамично пренасяне на думи</b> в страницата за конфигуриране на <b>Външен вид</b>.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkStaticWordWrap)
en: Wrap &words at a fixed column
bg: Пренасяне на &думи на фиксирана колона

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowStaticWordWrapMarker)
en: <p>If this option is checked, a vertical line will be drawn at the word wrap column as defined in the <strong>Editing</strong> properties.</p>
bg: <p>Ако тази опция е избрана, при прехвърлянето на думите ще се изчертае вертикална линия на колоната, както е дефинирано в свойствата на <strong> Редактиране </strong>.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowStaticWordWrapMarker)
en: &Draw vertical line at the word wrap column
bg: Показване на вертикална линия при колоната за пренасяне на думи

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblWordWrap)
en: Wra&p words at:
bg: Пренасяне при:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbWordWrap)
en: If the Word Wrap option is selected this entry determines the length (in characters) at which the editor will automatically start a new line.
bg: Автоматично пренасяне на нов ред при достигане на дължината, зададена в това поле. Използва се брой знаци.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblInputMode)
en: Default input mode:
bg: Режим на въвеждане по подразбиране:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Brackets:
bg: Квадратни скоби:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAutoBrackets)
en: Automatically close brackets when opening bracket is typed
bg: Автоматично затваряне на скобите при въвеждане на отваряща скоба

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbEncloseSelection)
en: When some text is selected these chars will be added on both its sides in a way "Auto Bracket" do
bg: Когато е избран текст, тези символи ще бъдат добавени от двете му страни по начина на "Автоматична скоба"

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbEncloseSelection)
en: Enclosing characters:
bg: Обграждащи символи:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Copy and paste:
bg: Копиране и поставяне:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkTextDragAndDrop)
en: Move selected text when dragged
bg: Преместване на избрания текст чрез влачене и пускане

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSmartCopyCut)
en: Copy/cut the current line if invoked without any text selected
bg: Копиране/изрязване на текущия ред, ако няма избор на текст

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkMousePasteAtCursorPosition)
en: Don't move the text cursor when pasting by mouse
bg: Без преместване на текстовия курсор при поставяне с мишката

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblClipboardHistoryEntries)
en: Max Clipboard History Entries:
bg: Максимален брой записи на историята на клипборда

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbClipboardHistoryEntries)
en: This determines the number of entries to keep in the clipboard history
bg: Това определя броя на записите, които ще се съхраняват в историята на клипборда.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblBracketHelp)
en: When you type these characters while text is selected, they will surround the selected text instead of replacing it.
bg: Когато въведете тези знаци, докато текстът е избран, те ще заобиколят избрания текст, вместо да го заменят.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAccessibility)
en: Enable accessibility notifications
bg: Включване на известяванията за улеснен достъп

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Accessibility:
bg: Достъпност:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblFiletype)
en: &Filetype:
bg: &Тип на файл:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbFiletypes)
en: Select the filetype you want to change.
bg: Изберете тип маркер, който искате да промените.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnNew)
en: Create a new file type.
bg: Създаване на нов файлов тип.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnNew)
en: &New
bg: &Нов

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnDelete)
en: Delete the current file type.
bg: Изтриване на текущия файлов тип.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnDelete)
en: &Delete
bg: Из&триване

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbProperties)
en: Properties
bg: Информация

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblName)
en: &Name:
bg: &Име:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtName)
en: The name of the filetype will be the text of the corresponding menu item.
bg: Името на файловия тип ще се показва в менюто.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSection)
en: &Section:
bg: &Секция:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtSection)
en: The section name is used to organize the file types in menus.
bg: Името на секцията се използва, за да се организират файловите типове в менюта.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblVariables)
en: &Variables:
bg: Про&менливи:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (VariableLineEdit, edtVariables)
en: <p>This string allows to configure Kate's settings for the files selected by this mimetype using Kate variables. Almost any configuration option can be set, such as highlight, indent-mode, encoding, etc.</p><p>For a full list of known variables, see the manual.</p>
bg: <p>Този низ позволява да конфигурирате настройките на Kate за файловете, избрани от този mimeype използвайки променливите на Kate. Почти всяка опция за конфигуриране може да бъде набор, като подчертаване, режим на отстъп, кодиране и др.</p><p>За пълен списък на известни променливи, вижте ръководството.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblHl)
en: &Highlighting:
bg: Откро&яване:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblIndenter)
en: &Indentation mode:
bg: &Режим на отстъп:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblExtensions)
en: File e&xtensions:
bg: Ра&зширения:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtFileExtensions)
en: The wildcards mask allows to select files by filename. A typical mask uses an asterisk and the file extension, for example <code>*.txt; *.text</code>. The string is a semicolon-separated list of masks.
bg: Маската със заместващи символи позволява да се избират файлове по име на файл. Типична маска използва звездичка и разширението на файла, например <code>*.text; *.text</code>. Низът е списък с маски, разделен с точка и запетая.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblMimeTypes)
en: MIME &types:
bg: Типов&е MIME:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtMimeTypes)
en: The mime type mask allows to select files by mimetype. The string is a semicolon-separated list of mimetypes, for example <code>text/plain; text/english</code>.
bg: Маската тип mime позволява да се избират файлове по mimeype. Низът е разделени с точка и запетая списък от mimeype, например <code>text/plain; text/english</code>.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, btnMimeTypes)
en: Displays a wizard that helps you easily select mimetypes.
bg: Стартиране на помощник за избор на файлови типове (MIME).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPriority)
en: P&riority:
bg: П&риоритет:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbPriority)
en: Sets priority for this file type. If more than one file type selects the same file, the one with the highest priority will be used.
bg: Задава приоритет за този тип файл. Ако повече от един тип файл избере един и същ файл, ще се използва този с най-висок приоритет.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblMode)
en: Default indentation mode:
bg: &Режим на отстъп:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbMode)
en: This is a list of available indentation modes. The specified indentation mode will be used for all new documents. Be aware that it is also possible to set the indentation mode with document variables, modes or a .kateconfig file.
bg: Това е списък с наличните режими на отстъп. Посоченият режим на отстъп ще се използва за всички нови документи. Имайте предвид, че това също е възможно да зададете с променливи на документа, режими или .kateconfig файл.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbIndentationMode)
en: Indent using
bg: Използване отстъп

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbIndentWidth)
en: The indentation width is the number of spaces which is used to indent a line. If the option <b>Insert spaces instead of tabulators</b> in the section <b>Editing</b> is disabled, a <b>Tab</b> character is inserted if the indentation is divisible by the tab width.
bg: Ширината на отстъпа е броят на интервалите, който се използва за отстъп на реда. Ако опцията <b>Вмъкване на интервали вместо табулатори</b> в раздел <b>Редактиране</b> е деактивирана, <b>табулатор</b> се вмъква, ако отстъпът се дели на ширината на табулатора.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbIndentWithSpaces)
en: &Spaces
bg: &Интервали

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblIndentWidth)
en: &Indentation width:
bg: &Ширина на отстъп:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTabWidth)
en: Tab wi&dth:
bg: &Ширина на табулатор:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbIndentWithTabs)
en: &Tabulators
bg: &Табулатори

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbIndentMixed)
en: Tabulators &and Spaces
bg: Та&булатори и интервали

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAutoDetectIndent)
en: Automatically detect file indentation
bg: Автоматично откриване на отстоянието

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbProperties)
en: Indentation Properties
bg: Свойства на отстъп

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkKeepExtraSpaces)
en: If this option is disabled, changing the indentation level aligns a line to a multiple of the width specified in <b>Indentation width</b>.
bg: Ако тази опция е деактивирана, промяната на нивото на отстъпа подравнява реда кратно на ширината, посочена в <b>Ширина на отстъп</b>.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkKeepExtraSpaces)
en: &Keep extra spaces
bg: &Запазване на допълнителни интервали

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkIndentPaste)
en: If this option is selected, pasted code from the clipboard is indented. Triggering the <b>undo</b>-action removes the indentation.
bg: Ако е включена тази опция, поставеното от системния буфер съдържание ще има отстъп. Натискането на <b>Отмяна</b> ще премахне отстъпа.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkIndentPaste)
en: Adjust indentation of code &pasted from the clipboard
bg: Регулиране на отстъпа на кода, поставен от клипборда

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbKeys)
en: Indentation Actions
bg: Действия при отстъп

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkBackspaceUnindents)
en: If this option is selected, the <b>Backspace</b> key decreases the indentation level if the cursor is located in the leading blank space of a line.
bg: Ако е избрана тази опция, клавишът <b>Backspace</b> намалява ниво на отстъп, ако курсорът е разположен в началното празно пространство на реда.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBackspaceUnindents)
en: &Backspace key in leading blank space unindents
bg: &Backspace клавишът премахва отстъпа при водещи празни полета

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body>
    <p>Tab key action (if no selection exists) <a href="If you want <b>Tab</b> to align the current line in the current code block like in Emacs, make <b>Tab</b> a shortcut to the action <b>Format Indentation</b>."><span>More ...</span></a></p></body></html>
bg: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body>
    <p>Действие с клавиша Tab (ако няма селекция) <a href="If you want <b>Tab</b> за подравняване на текущия ред в текущия блок код, както в Emacs, направете <b>Tab</b> бърз клавиш за действие <b>Форматиране на отстъп</b>."><span>Още ...</span></a></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbTabAdvances)
en: If this option is selected, the <b>Tab</b> key always inserts white space so that the next tab position is reached. If the option <b>Insert spaces instead of tabulators</b> in the section <b>Editing</b> is enabled, spaces are inserted; otherwise, a single tabulator is inserted.
bg: Ако е избрана тази опция, клавишът <b>Tab</b> винаги вмъква празно пространство така че да се достигне следващата табулаторна позиция. Ако опцията <b>Вмъкване на интервали вместо табулатори</b> в раздела <b>Редактиране</b> е разрешено, се вмъкват интервали; в противен случай се вмъква един табулатор.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTabAdvances)
en: Always advance to the &next tab position
bg: Винаги отиване напред до следваща табулаторна позиция

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbTabIndents)
en: If this option is selected, the <b>Tab</b> key always indents the current line by the number of character positions specified in <b>Indentation width</b>.
bg: Ако е избрана тази опция, клавишът <b>Tab</b> винаги отстъпва текущия ред по броя на позициите на символите, посочени в <b>Ширина на отстъп </b>.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTabIndents)
en: Always increase indentation &level
bg: Винаги увеличаване на отстъпа на нивото

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbTabSmart)
en: If this option is selected, the <b>Tab</b> key either indents the current line or advances to the next tab position.<p> If the insertion point is at or before the first non-space character in the line, or if there is a selection, the current line is indented by the number of character positions specified in <b>Indentation width</b>.<p> If the insertion point is located after the first non-space character in the line and there is no selection, white space is inserted so that the next tab position is reached: if the option <b>Insert spaces instead of tabulators</b> in the section <b>Editing</b> is enabled, spaces are inserted; otherwise, a single tabulator is inserted.
bg: Ако е избрана тази опция, клавишът <b>Tab</b> отстъпва текущия ред или преминава към следващата позиция на раздела. <p>Ако точката на вмъкване е в или преди първия непространствен знак в реда или ако има селекция,текущият ред се отстъпва от броя на позициите на символите посочено в <b>Ширина на отстъп</b>. <p>Ако точката на вмъкване се намира след първия непространствен знак в реда и няма избор,празното пространство се вмъква, така че да се достигне следващата позиция на раздела: ако опция <b>Вмъкване на интервали вместо табулатори</b> в раздела <b>Редактиране </b> е активирано, вмъкват се интервали; в противен случай се вмъква един табулатор.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTabSmart)
en: Increase indentation level if in l&eading blank space
bg: Увеличаване нивото на отстъпа при водещо празно пространство

en: %v character | %v characters
bg[0]: %v символ
bg[1]: %v символи

en: Indentation
bg: Отстъп

en: Auto Completion
bg: Автоматично завършване на думи

en: Spellcheck
bg: Проверка на правопис

en: Text Navigation
bg: Навигация на текст

[ctx: Wrap words at (value is at 20 or larger)]
en: %v character | %v characters
bg[0]: %v символ
bg[1]: %v символи

en: Feature is not active
bg: Функцията не е активна

en: Disable Feature
bg: Деактивиране на функцията

en: May be handy with Markdown
bg: Може да е полезно с Markdown

en: Mirror characters, similar but not exactly like auto brackets
bg: Огледални символи, подобни, но не точно като автоматичните скоби

en: Non letter character
bg: Небуквен знак

en: Editing
bg: Редактиране

en: Editing Options
bg: Настройки на редактирането

en: Statusbar
bg: Лента за състояние

en: Off
bg: Изключено

en: Follow Line Numbers
bg: Следване на номерата на редовете

en: Appearance
bg: Външен вид

en: %1 backs up unsaved files to "swap files." Swap files allow %1 to recover your work in the case of a system crash. Disabling swap files may cause data loss in case of a system crash.
bg: % 1 архивира незапазените файлове в "Swap файлове". Swap файловете позволяват на %1, да възстанови работата си в случай на срив на системата. Деактивирането на Swap файлове може да доведе до загуба на данни в случай на срив.

en: Advanced
bg: Допълнителни

en: You did not provide a backup suffix or prefix. Using default suffix: '~'
bg: Няма зададена наставка и представка за резервно копие и затова ще се използва стандартната представка"~".

en: No Backup Suffix or Prefix
bg: Няма наставка и представка

en: Open/Save
bg: Отваряне/запис

en: File Opening & Saving
bg: Настройки на отварянето и записа на файлове

en: &Line:
bg: &Ред:

en: Go to line number from clipboard
bg: Отиване до номера на реда от клипборда

en: Go to
bg: Отиване на

en: No valid line number found in clipboard
bg: Не е намерен валиден номер на ред в клипборда

en: Dictionary:
bg: Речник:

en: Enable Auto Reload
bg: Активиране на автоматичното презареждане

en: Reloads and will automatically reload without warning about disk changes from now until you close either the tab or window.
bg: От сега нататък презареждането и автоматично презареждане ще се извършва без предупреждение за промени в диска, докато не затворите раздела или прозореца.

en: View &Difference
bg: &Преглед на разликите

en: Shows a diff of the changes.
bg: Показва разликата на промените.

en: &Reload
bg: &Презареждане

en: Reloads the file from disk. Unsaved changes will be lost.
bg: Презареждане на файла от диска. Незапазените промени ще бъдат загубени.

[ctx: @action:button closes the opened file]
en: &Close File
bg: &Затваряне на файла

en: Closes the file, discarding its content.
bg: Затваряне на файла, отхвърляйки съдържанието му.

[ctx: @action]
en: &Save As…
bg: &Запазване като…

en: Lets you select a location and save the file again.
bg: Запис на файла под друго име или на друго място.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_skipBtn)
en: &Ignore
bg: &Пренебрегване

en: Ignores the changes on disk without any action.
bg: Игнорира промените на диска без никакво действие.

en: The diff command failed. Please make sure that diff(1) is installed and in your PATH.
bg: Командата diff не върна резултат. Моля, убедете се, че пакетът thatdiff(1) е инсталиран и програмата е включена в пътя за изпълними файлове PATH.

en: Error Creating Diff
bg: Грешка при изчисляване на разликите

en: The files are identical.
bg: Файловете са идентични.

en: Diff Output
bg: Diff резултат

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbCursorMovement)
en: Text Cursor Movement
bg: Движение на курсора

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkSmartHome)
en: When selected, pressing the home key will cause the cursor to skip whitespace and go to the start of a line's text. The same applies for the end key.
bg: Ако е включена тази отметка, при натискане на клавиша Home курсорът ще се премести в началото на текста, а не в началото на реда (напр. ако има интервал в началото на реда, той ще бъде пропуснат).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSmartHome)
en: Smart ho&me and smart end
bg: &Интелигентно Home и End

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkPagingMovesCursor)
en: Selects whether the PageUp and PageDown keys should alter the vertical position of the cursor relative to the top of the view.
bg: Преместване на курсора при натискане на клавишите Page Up/Page Down. Ако настройката е включена, при превъртане на страница нагоре или надолу, курсорът ще се позиционира съответно в началото или в края на видимата област.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkPagingMovesCursor)
en: &PageUp/PageDown moves cursor
bg: П&реместване на курсора при натискане на Page Up/Page Down

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkCamelCursor)
en: Selects whether cursor jumps full words or breaks at camel case humps.
bg: Избира дали курсорът прескача пълни думи или спира при camel case (слети думи с различен регистър на първа буква) .

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkCamelCursor)
en: Enable camel case cursor movement
bg: Активиране на camel case предвижване на курсора

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblAutoCenterCursor)
en: &Autocenter cursor:
bg: &Автоматично центриране на курсора:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbAutoCenterCursor)
en: Sets the number of lines to maintain visible above and below the cursor when possible.
bg: Задаване броя на видимите редове във видимата част под и над курсора, ако е възможно.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbSwapFileMode) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, spbSwapFileSync) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, sbAutoCenterCursor)
en: Disabled
bg: Изключено

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, sbAutoCenterCursor)
en:  lines
bg:  редове

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cbNavigationMisc)
en: Misc
bg: Разни

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTextSelectionMode)
en: Text selection mode:
bg: Режим за избор на текст:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbTextSelectionMode)
en: Normal
bg: Нормално

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbTextSelectionMode)
en: Persistent
bg: Постоянно

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkScrollPastEnd)
en: Allow scrolling past the end of the document
bg: Разрешаване на превъртането след края на документа

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkBackspaceRemoveComposed)
en: When selected, composed characters are removed with their diacritics instead of only removing the base character. This is useful for Indic locales.
bg: Когато бъдат избрани, съставените символи се премахват с тяхната диакритика вместо само премахване на основния знак. Това е полезно за индийски локали.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBackspaceRemoveComposed)
en: Backspace key removes character’s base with its diacritics
bg: Клавишът Backspace премахва основата на символа с неговите диакритични знаци

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbCycleBookmarks)
en: Allow to cycle through bookmarks
bg: Позволяване на превъртане на отметките

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbMulticursor)
en: Multicursor
bg: Мултикурсор

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblMulticursormodifiers)
en: Multiple Cursor Modifiers
bg: Множество модификатори на курсор

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAutoReloadVersionControl)
en: Auto reload files in version control
bg: Автоматично презареждане на файлове в контрола на версиите

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAutoReloadOnExternalChanges)
en: Auto reload files on external changes
bg: Автоматично презареждане на файлове при промяна от друга програма

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Write a backup file on save for:
bg: Създаване на резервно копие при запазване за:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkBackupLocalFiles)
en: If this option is enabled, backups for local files will be created when saving.
bg: Ако тази опция е активирана, при запазване ще се създава резервно копие на файловете.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBackupLocalFiles)
en: &Local files
bg: На &локални файлове

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkBackupRemoteFiles)
en: If this option is enabled, backups for remote files will be created when saving.
bg: Ако тази опция е активирана, при запазване ще се създават резервни копия за отдалечени файлове.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBackupRemoteFiles)
en: &Remote files
bg: На отд&алечени файлове

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Prefix for backup files:
bg: Префикс за резервни копия:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtBackupPrefix)
en: Enter the prefix to prepend to the backup file names.
bg: Въведете префикса, който да добавите към имената на архивните файлове.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Suffix for backup files:
bg: Суфикс за резервни копия:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtBackupSuffix)
en: Enter the suffix to append to the backup file names.
bg: Въведете суфикса, който да добавите към имената на архивните файлове.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSwapFileMode)
en: Swap file mode:
bg: Режим на swap файл:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbSwapFileMode)
en: Enabled, Store In Default Directory
bg: Активирано, запазване в директорията по разбиране

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbSwapFileMode)
en: Enabled, Store In Custom Directory
bg: Активирано, запазване в потребителска директория

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSwapDirectory)
en: Store swap files in:
bg: Запазване на Swap файлове в:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSwapFileSync)
en: Save swap files every:
bg: Запазване на Swap файлове на всеки:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, spbSwapFileSync)
en: s
bg: с

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblExplanatory)
en: This string is located in katedialogs.cpp in KateSaveConfigTab's constructor.
bg: Низът е локализиран в katedialogs.cpp в конструктор KateSaveConfigTab.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkEditorConfig)
en: Honor settings in .editorconfig file
bg: Настройки на зачитане във файл  .editorconfig

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbFileFormat)
en: File Format
bg: Формат на файл

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEncoding)
en: &Encoding:
bg: Ко&дова таблица:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbEncoding)
en: This defines the standard encoding to use to open/save files, if not changed in the open/save dialog or by using a command line option.
bg: Това определя стандартното кодиране, което да се използва за отваряне/запазване на файлове, ако не е променено в диалоговия прозорец за отваряне/запазване или чрез опция за команден ред.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEncodingDetection)
en: &Encoding detection:
bg: &Откриване на кодиране:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbEncodingDetection)
en: if neither the encoding chosen as standard above, nor the encoding specified in the open/save dialog, nor the encoding specified on command line match the content of the file, this detection will be run.
bg: това откриване ще бъде стартирано, ако не е посочено кодиране, нито като стандарт по-горе, нито в диалоговия прозорец за отваряне/запазване, нито в командния ред.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEncodingDetection2)
en: &Fallback encoding:
bg: &Резервно кодиране:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbEncodingFallback)
en: This defines the fallback encoding to try for opening files if neither the encoding chosen as standard above, nor the encoding specified in the open/save dialog, nor the encoding specified on command line match the content of the file.  Before this is used, an attempt will be made to determine the encoding to use by looking for a byte order mark at start of file: if one is found, the right Unicode encoding will be chosen; otherwise encoding detection will run, if both fail the fallback encoding will be tried.
bg: Това дефинира резервното кодиране за отваряне на файлове без зададено кодиране. Преди да се използва това, ще се направи опит да се определи кодирането, което да се използва чрез търсене на маркер на байтов последователност в началото на файла: ако такъв е намерен, ще бъде избрано съответното Unicode кодиране; в противен случай ще се стартира откриване на кодиране Ако и двете не успеят, ще се опита резервното кодиране.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEOL)
en: E&nd of line:
bg: К&рай на ред:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkDetectEOL)
en: If this option is enabled the editor will autodetect the end of line type. The first found end of line type will be used for the whole file.
bg: Ако тази опция е активирана, редакторът ще открие автоматично края на реда.Първият намерен край на ред ще бъде използван за целия файл.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkDetectEOL)
en: A&utomatic end of line detection
bg: &Автоматично откриване на край на ред

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkEnableBOM)
en: The byte order mark is a special sequence at the beginning of Unicode encoded documents. It helps editors to open text documents with the correct Unicode encoding. The byte order mark is not visible in the displayed document.
bg: Маркерът за подреждане на байтове е специална последователност в началото на Unicode кодирани документи. Той помага на редакторите да отварят текстови документи с правилното Unicode кодиране. Маркерът за подреждане на байтове не се вижда в документа.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkEnableBOM)
en: Enable byte order mark (BOM)
bg: Активиране на маркер на байтов последователност

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Line length limit:
bg: Ограничение на дължината на реда:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, lineLengthLimit)
en: Unlimited
bg: Неограничено

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbCleanups)
en: Automatic Cleanups on Save
bg: Автоматично изчистване при запазване

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblRemoveTrailingSpaces) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cbRemoveTrailingSpaces)
en: Depending on the choice, trailing spaces are removed when saving a document, either in the entire document or only of modified lines.
bg: В зависимост от избора, крайните интервали се премахват при запазване на документа, в целия документ или само в променените редове.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRemoveTrailingSpaces)
en: Re&move trailing spaces:
bg: Премахване на крайните интервали:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbRemoveTrailingSpaces) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, spbAutoSaveInterval) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, spacesComboBox)
en: Never
bg: Никога

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbRemoveTrailingSpaces)
en: On Modified Lines
bg: В променените редове

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbRemoveTrailingSpaces)
en: In Entire Document
bg: В целия документ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkNewLineAtEof)
en: On save, a line break is appended to the document if not already present. The line break is visible after reloading the file.
bg: При запис, нов ред се добавя към документа, ако вече не е налице. Новият реда е видим след презареждане на файла.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkNewLineAtEof)
en: Append newline at end of file on save
bg: Добавяне на нов ред в края на файла при запис

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbAutoSave)
en: Enable Auto Save (local files only)
bg: Активиране на автоматичното запазване(само за локални файлове)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbAutoSaveOnFocus)
en: Auto save document when the active document is losing focus
bg: Автоматично запазване на документа, когато активният документ е извън фокус

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Auto save interval:
bg: Интервал на автоматично запазване:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, spbAutoSaveInterval)
en:  seconds
bg:  секунди

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowHighlightingMode)
en: Show highlighting mode
bg: Показване на режима на акцентиране

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowInputMode)
en: Show input mode
bg: Показване на режима на въвеждане

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowActiveDictionary)
en: Show active dictionary
bg: Покзаване  на активния речник

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowTabSetting)
en: Show tab setting
bg: Показване на настройки на табулация

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowLineColumn)
en: Show line column
bg: Показване на редове колони

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowEncoding)
en: Show File Encoding
bg: Показване на кодовата таблица

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowEOL)
en: Show Line Ending Type
bg: Показване на знак за край на ред

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Editor font:
bg: Шрифт на редактора:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblLineHeight)
en: &Line Height Multiplier:
bg: &Множител на височината на реда:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, spbLineHeightMultiplier)
en: This value will be multiplied with the font's default line height. A value of 1.0 means that the default height will be used.
bg: Тази стойност ще бъде умножена по височината на реда по подразбиране на шрифта. Стойност 1,0 означава, че ще се използва височината по подразбиране.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Show whitespace indicators:
bg: Показване на индикатори за празни полета:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, spacesComboBox)
en: At the end of a line
bg: В края на реда

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, spacesComboBox)
en: Always
bg: Винаги

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbMarkerDescription)
en: Whitespace indicator si&ze:
bg: &Размер на индикатора на празно пространство:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, sliSetMarkerSize)
en: Size of the visible highlight marker.
bg: Размер на видимия маркер за осветяване.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Show &tab indicators:
bg: Показване на индикатори за &табулация:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowTabs)
en: The editor will display a symbol to indicate the presence of a tab in the text.
bg: Показване на знак на мястото на табулациите.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Bracket matching:
bg: Съвпадащите скоби:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowWholeBracketExpression)
en: If this is enabled, the range between the selected matching brackets will be highlighted.
bg: Ако това е активирано, обхватът между избраните съвпадащи скоби ще бъде осветен.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowWholeBracketExpression)
en: Highlight range between selected brackets
bg: Акцентиране на обхвата между избраните скоби

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkShowBracketMatchPreview)
en: Show the matching open bracket and lines adjacent to it for context
bg: Показване на съответната отворена скоба и редовете в съседство с нея за контекст

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowBracketMatchPreview)
en: If this is enabled, a preview of the lines near a matching open bracket is shown. This can help in quickly determining the context of a closing bracket, especially in long function/class declarations and deeply nested if blocks
bg: Ако това е активирано, се показва предварителен преглед на редовете в близост до съответстващата отворена скоба. Това може да помогне за бързо определяне на контекста на затварящата скоба, особено при декларации с дълги функции/клас и дълбоко вложени if блокове

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowBracketMatchPreview)
en: Show preview of matching open bracket
bg: Предварителен преглед на съвпадаща отворена скоба

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkAnimateBracketMatching)
en: Flash matching brackets
bg: Оцветяване на съвпадащите скоби

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkAnimateBracketMatching)
en: If this is enabled, matching brackets are animated for better visibility.
bg: Ако това е активирано, съответстващите скоби се анимират за по-добра видимост.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAnimateBracketMatching)
en: Flash matching bracket when cursor moves to other bracket in pair
bg: Примигване на съвпадащите скоби при преминаване на курсора през една от скобите

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Counts:
bg: Изброяване:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkShowWordCount)
en: Show/hide word count in status bar
bg: Показване/скриване на броя на думите в лентата на състоянието

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowWordCount)
en: Show word count
bg: Показване на броя на думите

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkShowLineCount)
en: Show/hide line count in status bar
bg: Показване/скриване на броя на редовете в лентата на състоянието

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowLineCount)
en: Show line count
bg: Показване на броя на редовете

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_25)
en: Fold first line:
bg: Сгъване на първия ред:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkFoldFirstLine)
en: When this setting is enabled, the editor view automatically folds
    comment blocks that start on the first line of the document. This is
    helpful to hide license headers which are commonly placed at the
    beginning of a file.
bg: Когато тази настройка е активирана, изгледът на редактора автоматично се сгъва
    блокове за коментари, които започват от първия ред на документа. Това е
    полезно за скриване на заглавни лицензи, които често се поставят в
    начало на файл.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbxWordWrap)
en: Dynamic Word Wrap:
bg: Динамично пренасяне на думи:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkDynWrapAtStaticMarker)
en: Wrap dynamically at static word wrap marker
bg: Пренасяне на думи динамично при статичен маркер за пренасяне

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkDynWrapAnywhere)
en: Disregard word boundaries for dynamic wrapping
bg: Пренебрегване на границите на думи за динамично пренасяне

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblDynamicWordWrapIndicators)
en: D&ynamic word wrap indicators:
bg: Индикатори за &динамично пренасяне на думи:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbDynamicWordWrapIndicator)
en: Choose when the Dynamic Word Wrap Indicators should be displayed.
bg: Избиране, кога да се показват индикатори за динамично пренасяне.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: I&ndent wrapped lines:
bg: &Отстъп на пренесени редове:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblDynamicWordWrapIndicators_2)
en: &Don't indent lines wider than:
bg: &Без отстъп за редове по-широки от:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbDynamicWordWrapDepth)
en: <p>Enables the start of dynamically wrapped lines to be aligned vertically to the indentation level of the first line. This can help to make code and markup more readable.</p><p>Additionally, this allows you to set a maximum width of the screen, as a percentage, after which dynamically wrapped lines will no longer be vertically aligned. For example, at 50%, lines whose indentation levels are deeper than 50% of the width of the screen will not have vertical alignment applied to subsequent wrapped lines.</p>
bg: <p>Позволяване началото на динамично прехвърлени редове да бъде подравнено вертикално до нивото на отстъпа на първия ред. Това може да помогне да се направи кодът и маркирането по-четливо.</p><p>Освен това, това ви позволява да зададете максимална ширина на екрана, като процент, след което динамично прехвърлените редове вече няма да бъдат вертикално подравнявани. Например при 50 %, редове, чийто нивата на отстъпите са по-дълбоки от 50 % от ширината на екрана няма да имат вертикално подравняване, приложено към следващите прехвърлени редове.</p>

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, sbDynamicWordWrapDepth)
en: % of View Width
bg: % от видимата част

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: Show i&ndentation lines:
bg: Показване на линия за о&тстъпа:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkShowIndentationLines)
en: If this is enabled, the editor will display vertical lines to help identify indent lines.
bg: Показване на помощна вертикална линия за определяне на отстъпа.

[ctx: short translation, user created new file]
en: New file
bg: Нов файл

en: Auto Reload Document
bg: Автоматично презареждане на документ

en: Automatic reload the document when it was changed on disk
bg: Автоматично презареждане на документа, когато е бил променен на диска

en: The file %1 could not be loaded, as it was not possible to read from it.<br />Check if you have read access to this file.
bg: Файлът %1 не можа да бъде зареден, тъй като не беше възможно да се прочете от него. <br/> Проверете дали имате достъп за четене до този файл.

[ctx: translators: you can also translate 'Try Again' with 'Reload']
en: Try Again
bg: Повторно опитване

en: &Close
bg: &Затваряне

[ctx: Close the message being displayed]
en: Close message
bg: Затваряне на съобщението

en: The file %1 was opened with %2 encoding but contained invalid characters.<br />It is set to read-only mode, as saving might destroy its content.<br />Either reopen the file with the correct encoding chosen or enable the read-write mode again in the tools menu to be able to edit it.
bg: Файлът %1 беше отворен с %2 кодиране, но съдържаше невалидни символи.<br /> Той е настроен на режим само за четене, тъй като запазването може да унищожи съдържанието му. <br /> Или отворете отново файла с избрано правилно кодиране, или активирайте режима четене-запис в менюто с инструменти, за да можете да го редактирате.

en: The file %1 was opened and contained lines longer than the configured Line Length Limit (%2 characters).<br />The longest of those lines was %3 characters long<br/>Those lines were wrapped and the document is set to read-only mode, as saving will modify its content.
bg: Файлът %1 беше отворен и съдържаше редове, по-дълги от конфигурираното Ограничение на дължината на ред (%2 знака). <br /> Най-дългият от тези редове беше %3 символа дълъг <br/> Тези редове бяха пренесени и документът е настроен на режим само за четене, тъй като запазването ще промени съдържанието му.

en: Temporarily raise limit and reload file
bg: Временно увеличаване на лимита и презареждане на файла

en: Close
bg: Затваряне

en: Do you really want to save this unmodified file? You could overwrite changed data in the file on disk.
bg: Сигурни ли сте, че искате файлът да бъде записан, въпреки че има променена версия на диска? При тази операция може да загубите данни.

en: Trying to Save Unmodified File
bg: Запис на непроменен файл

en: Save Nevertheless
bg: Запазване въпреки това

en: Do you really want to save this file? Both your open file and the file on disk were changed. There could be some data lost.
bg: Сигурни ли сте, че искате файла да бъде записан, въпреки че има променена версия на диска и копието отворено в редактора също е променено? При тази операция може да загубите данни.

en: Possible Data Loss
bg: Възможна е загуба на данни

en: The selected encoding cannot encode every Unicode character in this document. Do you really want to save it? There could be some data lost.
bg: Избраното кодиране не може да кодира всеки Unicode символ в този документ. Наистина ли искате да го запазите? Може да има загуба на данни.

en: The document could not be saved, as it was not possible to write to %1.
    Check that you have write access to this file or that enough disk space is available.
    The original file may be lost or damaged. Don't quit the application until the file is successfully written.
bg: Документът не можа да бъде запазен, тъй като не беше възможно да пишете в %1.
    Проверете дали имате достъп за запис на този файл или че има достатъчно място на диска на разположение.
    Оригиналният файл може да бъде загубен или повреден. Не излизайте от приложението, докато файлът не е успешно записан.

en: For file %1 no backup copy could be created before saving. If an error occurs while saving, you might lose the data of this file. A reason could be that the media you write to is full or the directory of the file is read-only for you.
bg: За файл %1 не може да се създаде резервно копие преди запазване. Ако има грешка, възникнала при запазване, може да загубите данните от този файл. Причината може да бъде, че носителят, на който пишете, е пълен или директорията на файла е само за четене.

en: Failed to create backup copy.
bg: Създаването на резервно копие е неуспешно.

en: Try to Save Nevertheless
bg: Запис въпреки това

en: Do you really want to continue to close this file? Data loss may occur.
bg: Сигурни ли сте, че искате файлът да бъде затворен? При тази операция може да загубите данни.

en: Close Nevertheless
bg: Затваряне

en: Untitled
bg: Неозаглавено

en: Save File
bg: Запис на файл

en: Save failed
bg: Грешка при запис

en: Save Copy of File
bg: Запазване на копие на файл

en: The document could not be saved, as it was not possible to write to %1.
    
    Check that you have write access to this file or that enough disk space is available.
bg: Документът не беше записан. Невъзможен запис в „%1“.
    
    Моля, проверете дали имате права за запис във файла и дали има достатъчно свободно място на диска.

en: Using deprecated modeline 'remove-trailing-space'. Please replace with 'remove-trailing-spaces modified;', see https://docs.kde.org/?application=katepart&branch=stable5&path=config-variables.html#variable-remove-trailing-spaces
bg: Използване на остаряла опция 'remove-trailing-space'. Моля, заменете с 'remove-trailing-space modified;', вижте https://docs.kde.org/?application=katepart&branch=stable5&path=config-variables.html#variable-remove-trailing-spaces

en: Using deprecated modeline 'replace-trailing-space-save'. Please replace with 'remove-trailing-spaces all;', see https://docs.kde.org/?application=katepart&branch=stable5&path=config-variables.html#variable-remove-trailing-spaces
bg: Използване на остаряла опция 'replace-trailing-space-save'. Моля, заменете с 'remove-trailing-space all;', вижте https://docs.kde.org/?application=katepart&branch=stable5&path=config-variables.html#variable-remove-trailing-spaces

en: The file '%1' was modified on disk.
bg: Файлът „%1“ е модифициран на диска.

en: The file '%1' was deleted or moved on disk.
bg: Файлът „%1“ е изтрит или преместен от диска.

en: The document "%1" has been modified.
    Do you want to save your changes or discard them?
bg: Документът „%1“  бе променен.
    Искате ли да запазите промените си или да ги отхвърлите?Документът „%1“  бе променен.
    Искате ли да запазите промените си или да ги отхвърлите?

en: Close Document
bg: Затваряне на документа

en: The file <a href="%1">%2</a> is still loading.
bg: Файлът <a href=„%1“> %2 </a> все още се зарежда.

en: &Abort Loading
bg: &Прекъсване на зареждането

en: OVERWRITE
bg: ПРЕЗАПИСВАНЕ

en: INSERT
bg: ВМЪКВАНЕ

en: Normal Mode
bg: Нормален режим

en: vi-mode
bg: vi-режим

en: recording
bg: записване

en: Vi Input Mode
bg: Режим на въвеждане Vi

en: <Unchanged>
bg: <Непроменено>

en: Use Default
bg: Използване на подразбиране

en: Properties of %1
bg: Информация за %1

en: New Filetype
bg: Нов вид файл

en: Select the MimeTypes you want for this file type.
    Please note that this will automatically edit the associated file extensions as well.
bg: Избор на видове по MIME за зададения вид файл.
    Имайте предвид, че тази операция автоматично ще редактира и асоциираните разширения към файла.

en: Select Mime Types
bg: Избор на видове по MIME

en: Modes && Filetypes
bg: Режими и видове файлове

[ctx: @info:placeholder]
en: Search…
bg: Търсене…

[ctx: ToolTip of the search bar of modes of syntax highlighting]
en: Search for syntax highlighting modes by language name or file extension (for example, C++ or .cpp)
bg: Търсене на режими за подчертаване на синтаксис по име на език или разширение на файл (например C ++ или .cpp)

[ctx: A search yielded no results]
en: No items matching your search
bg: Няма елементи, съответстващи на вашето търсене

[ctx: Title (in singular) of the best result in an item search. Please, that the translation doesn't have more than 34 characters, since the menu where it's displayed is small and fixed.]
en: Best Search Match
bg: Най-добро съвпадение при търсене

[ctx: Title (in plural) of the best results in an item search. Please, that the translation doesn't have more than 34 characters, since the menu where it's displayed is small and fixed.]
en: Best Search Matches
bg: Най-добри съвпадения при търсене

en: Te&xt Settings
bg: &Текст

en: Print line &numbers
bg: Печат на &номерата на редовете

en: Print &legend
bg: Печат на &легендата

en: Don't print folded code
bg: Да не се отпечатва сгънат код

en: <p>If enabled, line numbers will be printed on the left side of the page(s).</p>
bg: <p>Печат на номерата на редовете в лявата страна на листа.</p>

en: <p>Print a box displaying typographical conventions for the document type, as defined by the syntax highlighting being used.</p>
bg: <p>Печат на типографската конвенция за открояване. Конвенцията се печата в малък правоъгълник.</p>

en: Hea&der && Footer
bg: Ко&лонтитули

en: Pr&int header
bg: Печат на &горен колонтитул

en: Pri&nt footer
bg: Печат на &долен колонтитул

en: Header/footer font:
bg: Шрифт на колонтитулите:

en: Header Properties
bg: Горен колонтитул

en: &Format:
bg: Фо&рмат:

en: Colors:
bg: Цветове:

en: Foreground:
bg: Текст:

en: Bac&kground
bg: &Фон:

en: Footer Properties
bg: Долен колонтитул

en: For&mat:
bg: Фор&мат:

en: &Background
bg: Фо&н:

en: <p>Format of the page header. The following tags are supported:</p>
bg: <p>Формат на горен колонтитул. Разрешени са следните етикети:</p>

en: <ul><li><tt>%u</tt>: current user name</li><li><tt>%d</tt>: complete date/time in short format</li><li><tt>%D</tt>: complete date/time in long format</li><li><tt>%h</tt>: current time</li><li><tt>%y</tt>: current date in short format</li><li><tt>%Y</tt>: current date in long format</li><li><tt>%f</tt>: file name</li><li><tt>%U</tt>: full URL of the document</li><li><tt>%p</tt>: page number</li><li><tt>%P</tt>: total amount of pages</li></ul><br />
bg: <ul><li><tt> %u </tt>: текущо потребителско име </li><li><tt> %d </tt>: пълна дата /време в кратък формат </li><li><tt> %D </tt>: пълна дата/час в дълъг формат </li><li><tt> %h </tt>: текущо време </li><li><tt> %y </tt>: текущата дата в кратък формат </li><li><tt> %Y </tt>: текущата дата в дълъг формат </li><li><tt> %f </tt>:име на файл </li><li><tt> %U </tt>: пълен URL адрес на документа </li><li><tt> %p </tt>:номер на страницата </li><li><tt> %P </tt>: общ брой страници </li></ul><br />

en: <p>Format of the page footer. The following tags are supported:</p>
bg: <p>Формат на долен колонтитул. Разрешени са следните етикети:</p>

en: Add Placeholder...
bg: Добавяне на заместител...

en: Current User Name
bg: Текущо потребителско име

en: Complete Date/Time (short format)
bg: Пълна дата/час (кратък формат)

en: Complete Date/Time (long format)
bg: Пълна дата/час (дълъг формат)

en: Current Time
bg: Текущо време

en: Current Date (short format)
bg: Текуща дата (кратък формат)

en: Current Date (long format)
bg: Текуща дата (дълъг формат)

en: File Name
bg: Име на файл

en: Full document URL
bg: Пълен URL адрес на документа

en: Page Number
bg: Номер на страницата

en: Total Amount of Pages
bg: Общ брой страници

en: L&ayout
bg: По&дредба

en: &Color theme:
bg: &Цветна тема:

en: Font:
bg: Шрифт:

en: Draw bac&kground color
bg: Печат на &цвета на фона

en: Draw &boxes
bg: Печат на &рамка

en: Box Properties
bg: Настройки на рамката

en: W&idth:
bg: &Широчина:

en: &Margin:
bg: &Граница:

en: Co&lor:
bg: Ц&вят:

en: Select the color theme to use for the print.
bg: Изберете цветната тема, която да използвате за печат.

en: <p>If enabled, the background color of the editor will be used.</p><p>This may be useful if your color theme is designed for a dark background.</p>
bg: <p>Ако е активирана, ще се използва цветът на фона на редактора.</p><p>Това може да е полезно, ако вашата цветна тема е предназначена за тъмен фон.</p>

en: <p>If enabled, a box as defined in the properties below will be drawn around the contents of each page. The Header and Footer will be separated from the contents with a line as well.</p>
bg: <p>Печат на рамка около съдържанието на всяка страницата. Също така долният и горният колонтитули ще бъдат разделени от съдържанието с линия.</p>

en: The width of the box outline
bg: Широчина на линията на рамката в пиксели.

en: The margin inside boxes, in pixels
bg: Границата от вътрешната страна на рамката в пиксели.

en: The line color to use for boxes
bg: Цветът на рамката.

en: (Selection of)
bg: (Маркиране на)

en: Typographical Conventions for %1
bg: Типографска конвенция за %1

en: text
bg: текст

[ctx: Script command name]
en: Expand Abbreviation
bg: Разгъване на съкращението

[ctx: Script command name]
en: Wrap with Tag
bg: Пренасяне с етикет

[ctx: Script command name]
en: Move Cursor to Matching Tag
bg: Преместване на курсора към съответстващ етикет

[ctx: Script command name]
en: Select HTML/XML Tag Contents Inwards
bg: Избиране на съдържанието на HTML/XML етикет навътре

[ctx: Script command name]
en: Select HTML/XML Tag Contents Outwards
bg: Избиране на съдържанието на HTML/XML етикет навън

[ctx: Script command name]
en: Toggle Comment
bg: Превключване на коментар

[ctx: Script command name]
en: Go to Next Edit Point
bg: Отиване до следващата точка за редактиране

[ctx: Script command name]
en: Go to Previous Edit Point
bg: Отиване до предишната точка за редактиране

[ctx: Script command name]
en: Select Next Edit Point
bg: Избиране на следващата точка за редактиране

[ctx: Script command name]
en: Select Previous Edit Point
bg: Избиране на предишна точка за редактиране

[ctx: Script command name]
en: Delete Tag Under Cursor
bg: Изтриване на етикет под курсора

[ctx: Script command name]
en: Split or Join a Tag
bg: Разделяне или присъединяване на етикет

[ctx: Script command name]
en: Evaluate a Simple Math Expression
bg: Изчисляване на прост математически израз

[ctx: Script command name]
en: Decrement Number by 1
bg: Намаляване на  числото с 1

[ctx: Script command name]
en: Decrement Number by 10
bg: Намаляване на  числото с 10

[ctx: Script command name]
en: Decrement Number by 0.1
bg: Намаляване на  числото с 0,1

[ctx: Script command name]
en: Increment Number by 1
bg: Увеличаване на числото с 1

[ctx: Script command name]
en: Increment Number by 10
bg: Увеличаване на числото с 10

[ctx: Script command name]
en: Increment Number by 0.1
bg: Увеличаване на числото с 0,1

en: Expands the abbreviation using Emmet expressions; see http://code.google.com/p/zen-coding/wiki/ZenHTMLSelectorsEn
bg: Разширява съкращението, използвайки изразите Emmet; вижте  http://code.google.com/p/zen-coding/wiki/ZenHTMLSelectorsEn

en: Wraps the selected text in XML tags constructed from the provided Emmet expression (defaults to div).
bg: Пренася избрания текст в XML етикети, конструирани от предоставения Emmet израз (по подразбиране div).

en: Moves the caret to the current tag's pair
bg: Премества каретката в текущата двойка етикети

en: Select contents of HTML/XML tag, moving inward on continuous invocations
bg: Избиране на съдържанието на HTML/XML етикети, придвижвайки се навътре при непрекъснати извиквания

en: Select contents of HTML/XML tag, moving outwards on continuous invocations
bg: Избиране на съдържанието на HTML/XML етикети, движейки се навън при непрекъснати извиквания

en: Move to the next edit point (tag or empty attribute).
bg: Преминаване към следващата точка за редактиране (таг или празен атрибут).

en: Move to the previous edit point (tag or empty attribute).
bg: Преминаване към предишната точка за редактиране (таг или празен атрибут).

en: Select next edit point (tag or empty attribute).
bg: Избиране на следващата точка за редактиране (таг или празен атрибут).

en: Select previous edit point (tag or empty attribute).
bg: Избиране на предишна точка за редактиране (таг или празен атрибут).

en: Toggle comment of current tag or CSS selector
bg: Превключване на коментар на текущия етикет или CSS селектор

en: Deletes tag under cursor
bg: Изтрива етикет под курсора

en: Splits or joins a tag
bg: Разделяне или присъединяване на  етикет

en: Evaluates a simple math expression
bg: Изчислява прост математически израз

en: Decrement number under cursor by 1
bg: Намаляване на числото под курсора с 1

en: Decrement number under cursor by 10
bg: Намаляване на числото под курсора с 10

en: Decrement number under cursor by 0.1
bg: Намаляване на числото под курсора с 0,1

en: Increment number under cursor by 1
bg: Увеличаване на числото под курсора с 1

en: Increment number under cursor by 10
bg: Увеличаване на числото под курсора с 10

en: Increment number under cursor by 0.1
bg: Увеличаване на числото под курсора с 0,1

[ctx: Script command name]
en: Move Cursor to Previous Matching Indent
bg: Преместване на курсора към предишния съвпадащ отстъп

[ctx: Script command category]
en: Navigation
bg: Навигация

[ctx: Script command name]
en: Move Cursor to Next Matching Indent
bg: Преместване на курсора към следващия съвпадащ отстъп

[ctx: Script command name]
en: Move Cursor to Next Blank Line
bg: Преместване на курсора към следващия празен ред

[ctx: Script command name]
en: Move Cursor to Previous Blank Line
bg: Преместване на курсора към предишния празен ред

en: Move cursor to previous matching indent
bg: Преместване на курсора към предишния съвпадащ на отстъп

en: Move cursor to next matching indent
bg: Преместване на курсора към следващия съвпадащ отстъп

en: Move cursor to next blank line
bg: Преместване на курсора към следващия празен ред

en: Move cursor to previous blank line
bg: Преместване на курсора към предишния празен ред

[ctx: Script command name]
en: Go to Next Paragraph
bg: Отиване до следващ абзац

[ctx: Script command name]
en: Go to Previous Paragraph
bg: Отиване до предишен абзац

[ctx: Script command name]
en: Remove Trailing Spaces
bg: Премахване на крайните интервали

[ctx: Script command category]
en: Editing
bg: Редактиране

[ctx: Script command name]
en: Remove Leading Spaces
bg: Премахване на интервалите в началото на реда

[ctx: Script command name]
en: Remove Trailing and Leading Spaces
bg: Премахване на интервалите в началото и края на реда:

[ctx: Script command name]
en: Join Lines
bg: Обединение на редове

[ctx: Script command name]
en: Move Lines Down
bg: Преместване на редовете надолу

[ctx: Script command name]
en: Move Lines Up
bg: Преместване на редовете нагоре

[ctx: Script command name]
en: Duplicate Selected Lines Down
bg: Дублиране на избраните редове надолу

[ctx: Script command name]
en: Duplicate Selected Lines Up
bg: Дублиране на избраните редове нагоре

[ctx: Script command name]
en: Duplicate selected text
bg: Дублиране на избрания текст

[ctx: Script command name]
en: URI-encode Selected Text
bg: URI-кодиране на избрания текст

[ctx: Script command name]
en: URI-decode Selected Text
bg: URI-декодиране на избрания текст

[ctx: Script command name]
en: Remove Empty Lines
bg: Премахване на празните редове

en: Sort the selected text or whole document.
bg: Сортиране на избрания текст или целия документ.

en: Move selected lines down.
bg: Преместване на избраните редове надолу.

en: Move selected lines up.
bg: Преместване на избраните редове нагоре.

en: Remove duplicate lines from the selected text or whole document.
bg: Премахване на дублиращите се редове от избрания текст или целия документ.

en: Sort the selected text or whole document in natural order.<br>Here is an example to show the difference to the normal sort method:<br>sort(a10, a1, a2) => a1, a10, a2<br>natsort(a10, a1, a2) => a1, a2, a10
bg: Сортиране на избрания текст или целия документ в естествен ред. <br> Например, за показване на разликата от нормалния метод на сортиране: <br> sort (a10, a1,a2) => a1, a10, a2 <br> natsort (a10, a1, a2) => a1, a2, a10

en: Trims trailing whitespace from selection or whole document.
bg: Изрязва крайните празни пространства от селекцията или целия документ.

en: Trims leading whitespace from selection or whole document.
bg: Изрязва водещите празни пространства от селекцията или целия документ.

en: Trims leading and trailing whitespace from selection or whole document.
bg: Изрязва водещите и крайните празни пространства от селекцията или целия документ.

en: Joins selected lines or whole document. Optionally pass a separator to put between each line:<br><code>join ', '</code> will e.g. join lines and separate them by a comma.
bg: Обединява избрани редове или цял документ. Опционално задава сепаратор между всеки ред: <br><code>join ','</code> напр. ще  присъедини редовете и ще ги отдели със запетая.

en: Removes empty lines from selection or whole document.
bg: Премахва празни редове от селекцията или целия документ.

en: This command aligns lines in the selected block or whole document on the column given by a regular expression given as an argument.<br><br>If you give an empty pattern it will align on the first non-blank character by default.<br>If the pattern has a capture it will indent on the captured match.<br><br><i>Examples</i>:<br>'<code>alignon -</code>' will insert spaces before the first '-' of each lines to align them all on the same column.<br>'<code>alignon :\s+(.)</code>' will insert spaces before the first non-blank character that occurs after a colon to align them all on the same column.
bg: Тази команда подравнява редовете в избрания блок или целия документ в колона, зададена от регулярен израз, зададен като аргумент.<br><br>Ако зададете празен шаблон, той ще се подравни с първия непразен символ по подразбиране.<br>Ако шаблонът има съвпадение, той ще се подравнисъс съвпадението.<br><br><i>Например</i>:<br>'<code>alignon -</code>' ще вмъкне интервали преди първото '-' на всеки ред, за да ги подравни всички на една колона.<br>'<code>alignon :\s+(.)</code>' ще вмъкне интервали преди първият непразен символ, който се появява след двоеточие, за да ги подравни всички в една колона.

en: Given a JavaScript function as argument, call that for the list of (selected) lines and replace them with the return value of that callback.<br>Example (join selected lines):<br><code>each 'function(lines){return lines.join(", ");}'</code><br>To save you some typing, you can also do this to achieve the same:<br><code>each 'lines.join(", ")'</code>
bg: Давано като аргумент на функция на JavaScript, извикайте това за списъка на (избрани) редове и ги заменете с връщаната стойност на този обратен отговор.<br> Пример (присъединяване на избрани редове): <br><code>each 'function(lines){return lines.join(", ");}'</code><br> За да си спестите малко писане, можете за постигане на същото да въведете: <br><code>each 'lines.join(", ")'</code>

en: Given a JavaScript function as argument, call that for the list of (selected) lines and remove those where the callback returns false.<br>Example (see also <code>rmblank</code>):<br><code>filter 'function(l){return l.length > 0;}'</code><br>To save you some typing, you can also do this to achieve the same:<br><code>filter 'line.length > 0'</code>
bg: Давано като аргумент на функция на JavaScript, извикайте това за списъка на(избрани) редове и премахнете тези, при които обратното повикване връща false.<br> Пример (вижте също <code>rmblank</code>): <br><code>filter 'function(l){return l.length > 0;}'</code><br> За да си спестите малко писане, можете за постигане на същото да въведете : <br><code>филтър 'line.length> 0'</code>

en: Given a JavaScript function as argument, call that for the list of (selected) lines and replace the line with the return value of the callback.<br>Example (see also <code>ltrim</code>):<br><code>map 'function(line){return line.replace(/^\s+/, "");}'</code><br>To save you some typing, you can also do this to achieve the same:<br><code>map 'line.replace(/^\s+/, "")'</code>
bg: Давано като аргумент на функция на JavaScript,, извикайте това за списъка на (избрани) редове и заменете реда с връщаната стойност на обратното повикване.<br> Пример (вижте също <code>ltrim</code>): <br><code>map 'функция (line){return line.replace (/ ^\ s + /,"");} '</code><br> За да си спестите малко писане,можете за  постигнете същото да въведете: <br><code>map 'line.replace (/ ^\ s+ /,"") '</code>

en: Duplicates the selected lines up.
bg: Дублира избраните редове нагоре.

en: Duplicates the selected lines down.
bg: Дублира избраните редове надолу.

en: Encode special chars in a single line selection, so the result text can be used as URI.
bg: Кодиране на специални символи в селекция от един ред, за да може текстът на резултата да се използва като URI.

en: Reverse action of URI encode.
bg: Обратно действие на URI кодиране.

en: Select text forward from current cursor position to the first occurrence of the given argument after it (or the end of the current line by default).
bg: Избира текст напред от текущата позиция на курсора до първата поява на дадения аргумент след него (или края на текущия ред по подразбиране).

en: Select text backward from current cursor position to the last occurrence of the given argument before it (or the beginning of the current line by default).
bg: Избира текст назад от текущата позиция на курсора до първата поява на дадения аргумент пред него (или началото на текущия ред по подразбиране).

[ctx: Autoindent mode]
en: C Style
bg: С стил

[ctx: Autoindent mode]
en: Latex
bg: Латекс

[ctx: Autoindent mode]
en: Pascal
bg: Паскал

[ctx: Autoindent mode]
en: XML Style
bg: XML стил

en: Function '%1' not found in script: %2
bg: Функцията „%1“ не е намерена в скрипта: %2

en: Error calling %1
bg: Грешка при извикване на %1

en: Bad quoting in call: %1. Please escape single quotes with a backslash.
bg: Неправилно цитиране при повикване: %1. Моля, избягайте единични кавички с обратна наклонена черта.

en: Could not access view
bg: Изгледът не е достъпен.

en: Error calling 'help %1'
bg: Грешка при извикване на "помощ %1"

en: No help specified for command '%1' in script %2
bg: Не е посочена помощ за команда „%1“ в скрипт %2

en: Error loading script %1: %2
bg: Грешка при зареждането на скрипт %1: %2

en: Reload all JavaScript files (indenters, command line scripts, etc).
bg: Презареждане всички JavaScript файлове (индентери, скриптове от командния ред и т.н.).

en: Command not found: %1
bg: Командата не е намерена: %1

en: Add...
bg: Добавяне...

[ctx: short translation]
en: 1 replacement made | %1 replacements made
bg[0]: Направена е 1 замяна
bg[1]: Направени са %1 замени

[ctx: short translation]
en: 1 match found | %1 matches found
bg[0]: Намерено е 1 съвпадение
bg[1]: Намерени са %1 съвпадения

en: Reached top, continued from bottom
bg: Достигна се началото, продължаване от края

en: Reached bottom, continued from top
bg: Достигна се края, продължаване отначало

en: Not found
bg: Не е открито

en: Bottom of file reached. Continue from top?
bg: Достигнат е края на файла. Продължаване отначало?

en: Top of file reached. Continue from bottom?
bg: Достигнато е началото на файла. Продължаване от края?

en: Continue search?
bg: Продължаване на търсенето?

en: SearchHighLight
bg: Акцентиране на търсенето

en: Beginning of line
bg: Начало на реда

en: End of line
bg: Край на реда

en: Match any character excluding new line (by default)
bg: Съвпада с всеки символ, с изключение на нов ред (по подразбиране)

en: One or more occurrences
bg: Едно или повече появявания

en: Zero or more occurrences
bg: Нула или повече появявания

en: Zero or one occurrences
bg: Нула или една поява

en: <a> through <b> occurrences
bg: <a> чрез <b>появявания

en: Group, capturing
bg: Група, прихващане

en: Or
bg: Или

en: Set of characters
bg: Знаци

en: Negative set of characters
bg: Отрицателен набор от символи

en: Whole match reference
bg: Справка за цялото съвпадение

en: Reference
bg: Препратка

en: Line break
bg: Нов ред

en: Tab
bg: Табулатор

en: Word boundary
bg: Граница на думите

en: Not word boundary
bg: Не граница на думите

en: Digit
bg: Цифра

en: Non-digit
bg: Нецифрено

en: Whitespace (excluding line breaks)
bg: Празно място (с изключение на нов ред)

en: Non-whitespace
bg: Не-празно място

en: Word character (alphanumerics plus '_')
bg: Словни символи (букви,цифри и '_')

en: Non-word character
bg: Не-словни символи

en: Octal character 000 to 377 (2^8-1)
bg: Осмичен знак от 000 до 377 (2 ^ 8-1)

en: Hex character 0000 to FFFF (2^16-1)
bg: Шестнадесетичен знак от 0000 до FFFF (2 ^ 16-1)

en: Backslash
bg: Обратно наклонена черта

en: Group, non-capturing
bg: Група, без прихващане

en: Positive Lookahead
bg: Положително търсене напред

en: Negative lookahead
bg: Отрицателно търсене напред

en: Fixed-length positive lookbehind
bg: Позитивно търсене назад с фиксирана дължина

en: Fixed-length negative lookbehind
bg: Отрицателно търсене отзад с фиксирана дължина

en: Begin lowercase conversion
bg: Започване на преобразуване към малки букви

en: Begin uppercase conversion
bg: Започване на преобразуване към главни букви

en: End case conversion
bg: Край на преобразуването на регистъра

en: Lowercase first character conversion
bg: Преобразуване на първи символи в малки букви

en: Uppercase first character conversion
bg: Преобразуване на първи символи в главни букви

en: Replacement counter (for Replace All)
bg: Брояч на заместванията (за Заместване всички)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: F&ind:
bg: &Търсене:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, pattern)
en: Text to search for
bg: Търсен текст

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, findNext) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, next)
en: Jump to next match
bg: Преминаване към следващото съвпадение

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, findPrev) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, prev)
en: Jump to previous match
bg: Отиване до предишното съвпадение

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, matchCase)
en: Match case sensitive
bg: Съвпадение на малки и големи букви

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, mutate)
en: Switch to power search and replace bar
bg: Превключване към разширено търсене и лента за замяна

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Fin&d:
bg: &Намиране:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Rep&lace:
bg: Зам&яна:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Mode:
bg: &Режим:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, searchMode)
en: Search mode
bg: Търсене

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchMode)
en: Plain text
bg: Обикновен текст

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchMode)
en: Whole words
bg: Цели думи

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchMode)
en: Escape sequences
bg: Изходни последователности

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchMode)
en: Regular expression
bg: Регулярен израз

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, selectionOnly)
en: Search in the selection only
bg: Търсете само в селекцията

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, replaceNext)
en: Replace next match
bg: Замяна на следващото

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, replaceNext) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_replaceBtn)
en: &Replace
bg: &Замяна

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, replaceAll)
en: Replace all matches
bg: Замяна на всички съвпадения

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, replaceAll)
en: Replace &All
bg: Замяна на &всички

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, findAll)
en: &Find All
bg: &Намиране на всички

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancel)
en: Cancel
bg: Отказ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, mutate)
en: Switch to incremental search bar
bg: Превключване към инкрементна лента за търсене

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, replacement)
en: Text to replace with
bg: Текст, с който да се замени

en: Spell check canceled.
bg: Проверката на правописа е анулирана.

[ctx: @info:progress]
en: Spell checking in progress…
bg: Извършва се проверка на правописа…

[ctx: @title:window]
en: Check Spelling
bg: Проверка на правописа

en: Spell check complete.
bg: Проверката на правописа е завършена.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_unknownWord)
en: <qt><p>This word was considered to be an "unknown word" because it does not match any entry in the dictionary currently in use. It may also be a word in a foreign language.</p>
    <p>If the word is not misspelled, you may add it to the dictionary by clicking <b>Add to Dictionary</b>. If you do not want to add the unknown word to the dictionary, but you want to leave it unchanged, click <b>Ignore</b> or <b>Ignore All</b>.</p>
    <p>However, if the word is misspelled, you can try to find the correct replacement in the list below. If you cannot find a replacement there, you may type it in the text box below, and click <b>Replace</b> or <b>Replace All</b>.</p>
    </qt>
bg: <qt><p>Тази дума се счита за"неизвестна дума", тъй като не отговаря на нито един запис в речника, който се използва в момента. Може да е и дума на чужд език.</p>
    <p>Ако думата не е грешно написана, можете да я добавите към речника чрез щракване върху <b>Добавяне към речник</b>. Ако не искате да добавите неизвестната дума към речника, но искате да я оставите непроменена, щракнете върху <b>Игнориране </b> или <b>Игнориране на всички</b>.</p>
    <p>Ако обаче думата е грешно написана, можете да опитате да намерите правилната замяна в списъка по-долу. Ако не можете да намерите заместител там, може да го напишете в текстовото поле по-долу и щракнете върху <b>Заместване</b> или <b>Заместване Всички</b>.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Unknown word:
bg: Неизвестна дума:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, m_unknownWord)
en: Unknown word
bg: Неизвестна дума

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_unknownWord)
en: <b>misspelled</b>
bg: <b>с правописна грешка</b>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_addBtn)
en: <qt>
    <p>The unknown word was detected and considered unknown because it is not included in the dictionary.<br>
    Click here if you consider the unknown word not to be misspelled, and you want to avoid wrongly detecting it again in the future. If you want to let it remain as is, but not add it to the dictionary, then click <b>Ignore</b> or <b>Ignore All</b> instead.</p>
    </qt>
bg: <qt>
    <p>Непознатата дума е открита и се смята за непозната, защото не е включена в речника. <br>
    Щракнете тук, ако смятате, че неизвестната дума не е грешно написана и искате да избегнете погрешно откриване в бъдеще. Ако искате да я оставите без промяна, но да не го добавяте към речника, тогава щракнете върху <b>Игнориране</b>или <b>Игнориране всички</b>.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addBtn)
en: << Add to Dictionary
bg: << Добавяне към речника

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel4)
en: <qt>
    <p>If the unknown word is misspelled, you should type the correction for your misspelled word here or select it from the list below.</p>
    <p>You can then click <b>Replace</b> if you want to correct only this occurrence of the word or <b>Replace All</b> if you want to correct all occurrences.</p>
    </qt>
bg: <qt>
    <p>Ако непознатата дума е грешно написана, трябва да напишете коректната дума или да намерите правилната замяна в списъка по-долу.</p>
     <p>Тогава изберете <b>Заместване</b> или <b>Заместване всички</b>, ако искате да коригирате всички повторения.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Replace with:
bg: Заместване с:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_suggestBtn)
en: S&uggest
bg: &Предложения

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_replaceBtn)
en: <qt>
    <p>Click here to replace this occurrence of the unknown text with the text in the edit box above (to the left).</p>
    </qt>
bg: <qt>
    <p>Щракнете тук, за да замените появата на неизвестния текст с текста в полето за редактиране по-горе (вляво).</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_skipBtn)
en: <qt>
    <p>Click here to let this occurrence of the unknown word remain as is.</p>
    <p>This action is useful when the word is a name, an acronym, a foreign word or any other unknown word that you want to use but not add to the dictionary.</p>
    </qt>
bg: <qt>
    <p>Щракнете тук, за да оставите тази поява на неизвестната дума такава, каквато е.</p>
    <p>Това действие е полезно, когато думата е име, съкращение, чужда дума или друга неизвестна дума, която искате да използвате, но не и да добавите към речника.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (Sonnet::DictionaryComboBox, m_language)
en: <qt>
    <p>Select the language of the document you are proofing here.</p>
    </qt>
bg: <qt>
    <p>Изберете езика на документа, който проверявате тук.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: &Language:
bg: &Език:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (Sonnet::DictionaryComboBox, m_language)
en: Language Selection
bg: Избор на език

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_autoCorrect) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_skipAllBtn)
en: <qt>
    <p>Click here to let all occurrences of the unknown word remain as they are.</p>
    <p>This action is useful when the word is a name, an acronym, a foreign word or any other unknown word that you want to use but not add to the dictionary.</p>
    </qt>
bg: <qt>
    <p>Щракнете тук, за да оставите всички появявания на неизвестната дума да останат такива, каквито са.</p>
    <p>Това действие е полезно, когато думата е име, съкращение, чужда дума или друга неизвестна дума, която искате да използвате, но не и да добавите към речника.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_autoCorrect)
en: Autocorrect
bg: Автоматична корекция

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_replaceAllBtn)
en: <qt>
    <p>Click here to replace all occurrences of the unknown text with the text in the edit box above (to the left).</p>
    </qt>
bg: <qt>
    <p>Щракнете тук, за да замените всички случаи на неизвестния текст с текста в полето за редактиране по-горе (вляво).</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_replaceAllBtn)
en: R&eplace All
bg: Заместване &всички

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_skipAllBtn)
en: I&gnore All
bg: И&гнориране всички

[ctx: @action]
en: Spelling (from Cursor)…
bg: Проверка на правописа (от курсора)…

en: Check the document's spelling from the cursor and forward
bg: Проверка на правописа на документа от курсора до началото а документа

en: Ignore Word
bg: Игнориране на дума

en: Add to Dictionary
bg: Добавяне към речника

en: Spelling '%1'
bg: Проверка на правопис „%1“

en: The diff command could not be found. Please make sure that diff(1) is installed and in your PATH.
bg: Командата diff не може да бъде намерена. Моля, уверете се, че diff (1) е инсталиран и е във вашия ПЪТ.

en: The diff command '%1' could not be started.
bg: Командата „%1“ на diff не може да бъде стартирана.

en: The file was not closed properly.
bg: Файлът не беше затворен правилно.

en: View Changes
bg: Преглед на промените

en: Recover Data
bg: Възстановяване на данни

en: Discard
bg: Отхвърляне

en: Use default color from the color theme
bg: Използване на цвета по подразбиране от цветовата тема

en: None
bg: Без

[ctx: @title:column Meaning of text in editor]
en: Context
bg: Контекст

[ctx: @title:column Text style]
en: Normal
bg: Обикновен

[ctx: @title:column Text style]
en: Selected
bg: Маркирано

[ctx: @title:column Text style]
en: Background
bg: Фон

[ctx: @title:column Text style]
en: Background Selected
bg: Фон на маркировката

en: Use Default Style
bg: Използване на стандартен стил

en: &Bold
bg: &Получер

en: &Italic
bg: К&урсив

en: &Underline
bg: По&дчертан

en: S&trikeout
bg: &Зачертан

[ctx: @action:inmenu]
en: Normal &Color…
bg: Нормален &цвят…

[ctx: @action:inmenu]
en: &Selected Color…
bg: &Цвят на селекцията…

[ctx: @action:inmenu]
en: &Background Color…
bg: Цвят на &фона…

[ctx: @action:inmenu]
en: S&elected Background Color…
bg: Цвят на фо&на на селекцията…

en: Unset Normal Color
bg: Отмяна на цвят на нормален текст

en: Unset Selected Color
bg: Отмяна на цвят на избран текст

en: Unset Background Color
bg: Неустановен цвят на фона

en: Unset Selected Background Color
bg: Неустановен цвят на фона на маркираното

en: Use &Default Style
bg: &Използване на стандартен стил

[ctx: No text or background color set]
en: None set
bg: Няма зададен

en: "Use Default Style" will be automatically unset when you change any style properties.
bg: Стандартния стил ще бъде автоматично изключен, ако промените настройките на някой стил.

en: Kate Styles
bg: Стилове

[ctx: @item:intable Text context]
en: Normal
bg: Нормално

[ctx: @item:intable Text context]
en: Keyword
bg: Ключова дума

[ctx: @item:intable Text context]
en: Function
bg: Функция

[ctx: @item:intable Text context]
en: Variable
bg: Променлива

[ctx: @item:intable Text context]
en: Control Flow
bg: Контролен поток

[ctx: @item:intable Text context]
en: Operator
bg: Оператор

[ctx: @item:intable Text context]
en: Built-in
bg: Вграден

[ctx: @item:intable Text context]
en: Extension
bg: Разширение

[ctx: @item:intable Text context]
en: Preprocessor
bg: Предпроцесор

[ctx: @item:intable Text context]
en: Attribute
bg: Атрибут

[ctx: @item:intable Text context]
en: Character
bg: Символ

[ctx: @item:intable Text context]
en: Special Character
bg: Специален символ

[ctx: @item:intable Text context]
en: String
bg: Низ

[ctx: @item:intable Text context]
en: Verbatim String
bg: Дословен низ

[ctx: @item:intable Text context]
en: Special String
bg: Специален низ

[ctx: @item:intable Text context]
en: Data Type
bg: Вид данни

[ctx: @item:intable Text context]
en: Decimal/Value
bg: Десетична/Стойност

[ctx: @item:intable Text context]
en: Floating Point
bg: Плаваща запетая

[ctx: @item:intable Text context]
en: Constant
bg: Константа

[ctx: @item:intable Text context]
en: Comment
bg: Коментар

[ctx: @item:intable Text context]
en: Documentation
bg: Документация

[ctx: @item:intable Text context]
en: Annotation
bg: Анотация

[ctx: @item:intable Text context]
en: Comment Variable
bg: Променлива на коментара

[ctx: @item:intable Text context]
en: Region Marker
bg: Маркер за регион

[ctx: @item:intable Text context]
en: Information
bg: Информация

[ctx: @item:intable Text context]
en: Warning
bg: Внимание

[ctx: @item:intable Text context]
en: Alert
bg: Внимание

[ctx: @item:intable Text context]
en: Others
bg: Други

[ctx: @item:intable Text context]
en: Error
bg: Грешка

en: Use Default Colors
bg: Използване на цветове по подразбиране

en: Editor Background Colors
bg: Цветове на фона на редактора

en: Text Area
bg: Област за текст

en: <p>Sets the background color of the editing area.</p>
bg: <p>Фон на областта за редактиране на текста.</p>

en: Selected Text
bg: Избран текст

en: <p>Sets the background color of the selection.</p><p>To set the text color for selected text, use the &quot;<b>Configure Highlighting</b>&quot; dialog.</p>
bg: <p>Задава фона на селекцията.</p><p>За задаване на цвета на текста в селекцията, използвайте диалога &quot;<b>Настройки на акцентиране</b>&quot;.</p>

en: Current Line
bg: Текущ ред

en: <p>Sets the background color of the currently active line, which means the line where your cursor is positioned.</p>
bg: <p>Фон на текущ ред. Текущ ред е този, на който се намира курсора за въвеждане на текст, а не на мишката.</p>

en: Search Highlight
bg: Акцентиране на търсене

en: <p>Sets the background color of search results.</p>
bg: <p>Задава цвета на фона на резултатите от търсенето.</p>

en: Replace Highlight
bg: Заместване на осветените

en: <p>Sets the background color of replaced text.</p>
bg: <p>Задава цвета на фона на заменения текст.</p>

en: Icon Border
bg: Граница на икони

en: Background Area
bg: Фонова област

en: <p>Sets the background color of the icon border.</p>
bg: <p>Задава цвета на фона на границата на иконата.</p>

en: Line Numbers
bg: Номериране на редове

en: <p>This color will be used to draw the line numbers (if enabled).</p>
bg: <p>Този цвят ще се използва за номерата на редовете (ако е активиран).</p>

en: Current Line Number
bg: Номер на текущия ред

en: <p>This color will be used to draw the number of the current line (if enabled).</p>
bg: <p>Този цвят ще се използва за номера на текущия ред (ако е активирано).</p>

en: Separator
bg: Разделител

en: <p>This color will be used to draw the line between line numbers and the icon borders, if both are enabled.</p>
bg: <p>Този цвят ще се използва за линията между номерата на редовете и границите на икони, ако и двете са активирани.</p>

en: Word Wrap Marker
bg: Маркер за пренасяне

en: <p>Sets the color of Word Wrap-related markers:</p><dl><dt>Static Word Wrap</dt><dd>A vertical line which shows the column where text is going to be wrapped</dd><dt>Dynamic Word Wrap</dt><dd>An arrow shown to the left of visually-wrapped lines</dd></dl>
bg: <p>Цвят на маркерите за пренос на думи:</p><dl><dt>Статичен пренос на думи</dt><dd>Вертикална линя, която показва колоната, където ще се извършва преноса на текста.</dd><dt>Динамичен пренос на думи</dt><dd>Стрелка в края на реда, ако е има пренос на текст.</dd></dl>

en: Code Folding
bg: Свиване на код

en: <p>Sets the color of the code folding bar.</p>
bg: <p>Задава цвета на лентата за свиване на кода.</p>

en: Modified Lines
bg: Модифицирани линии

en: <p>Sets the color of the line modification marker for modified lines.</p>
bg: <p>Задава цвета на маркера за модификация за променените редове.</p>

en: Saved Lines
bg: Запазени редове

en: <p>Sets the color of the line modification marker for saved lines.</p>
bg: <p>Задава цвета на маркера за модификация на редове за запазени редове.</p>

en: Text Decorations
bg: Текстови декорации

en: Spelling Mistake Line
bg: Правописна грешка

en: <p>Sets the color of the line that is used to indicate spelling mistakes.</p>
bg: <p>Задава цвета на реда, който се използва за обозначаване на правописни грешки.</p>

en: Tab and Space Markers
bg: Маркери за табулатори и интервали

en: <p>Sets the color of the tabulator marks.</p>
bg: <p>Цвят на табулациите.</p>

en: Indentation Line
bg: Отстъп на ред

en: <p>Sets the color of the vertical indentation lines.</p>
bg: <p>Задава цвета на вертикалните линии на отстъп.</p>

en: Bracket Highlight
bg: Акцентиране на скобите

en: <p>Sets the bracket matching color. This means, if you place the cursor e.g. at a <b>(</b>, the matching <b>)</b> will be highlighted with this color.</p>
bg: <p>Цвят за открояване на съвпадащи скоби. Това означава, че ако позиционирате курсора на отваряща скоба <b>(</b>, съвпадащата затваряща скоба <b>)</b> ще бъде подчертана с този цвят.</p>

en: Marker Colors
bg: Цветове на маркери

en: Bookmark
bg: Отметка

en: Active Breakpoint
bg: Активна точка на прекъсване

en: Reached Breakpoint
bg: Достъпна точка на прекъсване

en: Disabled Breakpoint
bg: Изключена точка на прекъсване

en: Execution
bg: Изпълнение

en: Warning
bg: Предупреждение

en: Error
bg: Грешка

en: <p>Sets the background color of mark type.</p><p><b>Note</b>: The marker color is displayed lightly because of transparency.</p>
bg: <p> Задава цвета на фона на маркера.</p><p><b>Забележка</b>: Цветът на маркера се показва светъл поради прозрачност.</p>

en: Text Templates & Snippets
bg: Текстови шаблони и фрагменти

en: Background
bg: Фон

en: Editable Placeholder
bg: Редактируем заместител

en: Focused Editable Placeholder
bg: Фокусиран редактируем заместител

en: Not Editable Placeholder
bg: Не-редактируем заместител

en: <p>This list displays the default styles for the current color theme and offers the means to edit them. The style name reflects the current style settings.</p><p>To edit the colors, click the colored squares, or select the color to edit from the popup menu.</p><p>You can unset the Background and Selected Background colors from the popup menu when appropriate.</p>
bg: <p> Този списък показва стиловете по подразбиране за текущата цветова тема и предлага средствата за редактирането им. Името на стила отразява текущия стил настройки.</p><p> За да редактирате цветовете, щракнете върху цветните квадрати или изберете цвят за редактиране от изскачащото меню.</p><p> Можете да деактивирате фона и избрани цветове на фона от изскачащото меню, когато е необходимо.</p>

[ctx: @item:intable]
en: Normal Text & Source Code
bg: Нормален текст и изходен код

[ctx: @item:intable]
en: Numbers, Types & Constants
bg: Числа, типове и константи

[ctx: @item:intable]
en: Strings & Characters
bg: Низове и символи

[ctx: @item:intable]
en: Comments & Documentation
bg: Коментари и документация

[ctx: @item:intable]
en: Miscellaneous
bg: Разни

en: H&ighlight:
bg: Откро&яване:

en: <p>This list displays the contexts of the current syntax highlight mode and offers the means to edit them. The context name reflects the current style settings.</p><p>To edit using the keyboard, press <strong>&lt;SPACE&gt;</strong> and choose a property from the popup menu.</p><p>To edit the colors, click the colored squares, or select the color to edit from the popup menu.</p><p>You can unset the Background and Selected Background colors from the context menu when appropriate.</p>
bg: <p>Този списък показва контекста на текущия режим на подчертаване на синтаксиса и предлага средствата за редактирането им. Името на контекста отразява текущия стил настройки.</p><p>За да редактирате с помощта на клавиатурата, натиснете <strong> &lt;ИНТЕРВАЛ&gt; </strong> и изберете свойство от изскачащото меню.</p><p>За да редактирате цветовете,щракнете върху цветните квадратчета или изберете цвета за редактиране от изскачащото меню.</p><p>Можете да деактивирате цветовете на фона и избраните фонове от контекстното меню, когато е необходимо.</p>

en: Default Theme
bg: Тема по подразбиране

en: Theme Editor
bg: Редактор на тема

en: Select theme:
bg: Избиране на тема:

en: &Theme:
bg: &Тема:

[ctx: @action:button]
en: &Copy…
bg: &Копиране…

[ctx: @action:button]
en: Export…
bg: Експортиране…

[ctx: @action:button]
en: Import…
bg: Импортиране…

en: Bundled read-only theme. To modify the theme, please copy it.
bg: Свързана тема за само за четене. За да промените темата, моля, копирайте я.

en: Colors
bg: Цветове

en: Default Text Styles
bg: Текстови стилове по подразбиране

en: Highlighting Text Styles
bg: Открояване

en: Exporting color theme: %1
bg: Експортиране на цветна тема: %1

en: Color theme
bg: Цветна тема

en: Importing Color Theme
bg: Импортиране на цветна тема

en: Importing will overwrite the existing theme file "%1". This can not be undone.
bg: Импортирането ще замени съществуващия файл с тема„%1“. Това не може да бъде отменено.

en: Import Nevertheless
bg: Импортиране въпреки това

en: Follow System Color Scheme
bg: Спазване на системната цветова схема

en: Do you really want to delete the theme "%1"? This can not be undone.
bg: Наистина ли искате да изтриете темата„%1“? Това не може да бъде отменено.

en: Delete Nevertheless
bg: Изтриване въпреки това

en: Copy theme
bg: Копиране на тема

en: Name for copy of color theme "%1":
bg: Име за копие на цветна тема„%1“:

en: <p>The theme "%1" already exists.</p><p>Please choose a different theme name.</p>
bg: <p> Темата„%1“вече съществува.</p><p> Моля, изберете друго име на тема. </p>

en: Copy Theme
bg: Копиране на тема

en: Color Themes
bg: Цветни теми

[ctx: Autoindent mode]
en: None
bg: Без

[ctx: Autoindent mode]
en: Normal
bg: Обикновен

en: Toggle &Bookmark
bg: &Превключване на отметките

en: If a line has no bookmark then add one, otherwise remove it.
bg: Ако текущия ред няма отметка, се добавя нова отметка, иначе се изтрива съществуващата отметка.

en: Clear &All Bookmarks
bg: И&зтриване на всички отметки

en: Remove all bookmarks of the current document.
bg: Изтриване на всички отметки в текущият документ.

en: Next Bookmark
bg: Следваща отметка

en: Go to the next bookmark.
bg: Отиване до най-близката следваща отметка.

en: Previous Bookmark
bg: Предишна отметка

en: Go to the previous bookmark.
bg: Отиване до най-близката предишна отметка.

en: &Bookmarks
bg: &Отметки

en: &Next: %1 - "%2"
bg: Следва&ща: %1 - „%2“

en: &Previous: %1 - "%2"
bg: Преди&шна: %1 - „%2“

en: <p>indent</p><p>Indents the selected lines or the current line</p>
bg: <p>indent</p><p>Прави отстъп на избраните редове или текущия ред</p>

en: <p>unindent</p><p>Unindents the selected lines or current line.</p>
bg: <p>unindent</p><p>Премахва отстъпа на избраните редове или текущия ред.</p>

en: <p>cleanindent</p><p>Cleans up the indentation of the selected lines or current line according to the indentation settings in the document. </p>
bg: <p>cleanindent</p><p> Изчиства отстъпа на избраните редове или текущ ред според настройките за отстъп в документа.</p>

en: <p>comment</p><p>Inserts comment markers to make the selection or selected lines or current line a comment according to the text format as defined by the syntax highlight definition for the document.</p>
bg: <p>comment</p><p> Вмъква маркери за коментари, за да направите селекцията или избраните редове или текущ ред коментар според текстовия формат, както е дефиниран от синтаксиса за подчертаване  на документа.</p>

en: <p>uncomment</p><p>Removes comment markers from the selection or selected lines or current line according to the text format as defined by the syntax highlight definition for the document.</p>
bg: <p> uncomment</p><p> Премахва маркерите за коментари от избраната област, избраните редове или текущ ред според текстовия формат, дефиниран от синтаксиса за маркиране на документа.</p>

en: <p>goto <b>line number</b></p><p>This command navigates to the specified line number.</p>
bg: <p> goto <b>номер на ред</b></p><p> Тази команда се придвижва до посочения номер на ред.</p>

en: <p>set-indent-pasted-text <b>enable</b></p><p>If enabled, indentation of text pasted from the clipboard is adjusted using the current indenter.</p><p>Possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
bg: <p>set-indent-pasted-text <b>enable</b></p><p>Ако е активиран, отстъпът на текста, поставен от клипборда ще се изравни с този на документа.</p><p>Възможни стойности: 1 за вярно<br/> 0 за невярно</p>

en: Deletes the current line.
bg: Изтрива текущия ред.

en: <p>set-tab-width <b>width</b></p><p>Sets the tab width to the number <b>width</b></p>
bg: <p> set-tab-width <b>width</b></p><p> Задава ширината на табулатора на стойността за <b>ширина</b></p>

en: <p>set-replace-tab <b>enable</b></p><p>If enabled, tabs are replaced with spaces as you type.</p><p>Possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
bg: <p> set-replace-tab <b>enable</b></p><p> Ако е активирано, табулаторите се заменят с интервали, докато пишете.</p><p>възможни стойности за активиране:  1 on true<br/> възможни стойности за деактивиране: 0 off false </p>

en: <p>set-show-tabs <b>enable</b></p><p>If enabled, TAB characters and trailing whitespace will be visualized by a small dot.</p><p>Possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
bg: <p> set-show-tabs <b>enable</b></p><p> Ако е активирано, TAB символи и последващо празното пространство ще се визуализира с малка точка.</p><p>възможни стойности за активиране:  1 on true<br/> възможни стойности за деактивиране: 0 off false</p>

en: <p>set-remove-trailing-spaces <b>mode</b></p><p>Removes the trailing spaces in the document depending on the <b>mode</b>.</p><p>Possible values:<ul><li><b>none</b>: never remove trailing spaces.</li><li><b>modified</b>: remove trailing spaces only of modified lines.</li><li><b>all</b>: remove trailing spaces in the entire document.</li></ul></p>
bg: <p> set-remove-trailing-space <b>mode</b></p><p> Премахва крайните интервали в документа в зависимост от <b>режима</b>.</p><p> Възможни стойности:<ul><li><b>none</b>: без премахване на крайни интервали. </li><li><b>modified</b>:премахване на крайни интервали само от модифицирани редове. </li><li><b>all</b>: премахване на крайни интервали в целия документ. </li></ul></p>

en: <p>set-indent-width <b>width</b></p><p>Sets the indentation width to the number <b>width</b>. Used only if you are indenting with spaces.</p>
bg: <p> set-indent-width <b>width</b></p><p> Задава ширината на отстъпа на броя на <b>интервалите</b>. Използва се само ако правите отстъп с интервали.</p>

en: <p>set-indent-mode <b>mode</b></p><p>The mode parameter is a value as seen in the Tools - Indentation menu</p>
bg: <p> set-indent-mode <b>mode</b></p><p> Параметърът mode е стойност, както е зададена в менюто Инструменти - Отстъп</p>

en: <p>set-auto-indent <b>enable</b></p><p>Enable or disable autoindentation.</p><p>possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
bg: <p>set-auto-indent <b>enable</b></p><p>Активира или деактивира автоматичния отстъп.</p><p>Възможни стойности: 1 за вярно<br/> 0 за невярно</p>

en: <p>set-line-numbers <b>enable</b></p><p>Sets the visibility of the line numbers pane.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
bg: <p> set-line-numbers <b>еnable</b></p><p> Задава видимостта на панела с номера на  редовете.</p><p> възможни стойности: 1 за правилно <br/> 0 за неправилно</p>

en: <p>set-folding-markers <b>enable</b></p><p>Sets the visibility of the folding markers pane.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
bg: <p> set-folding-markers <b>enable</b></p><p> Задава видимостта на панел за маркери за свиване.</p><p> възможни стойности активиране: 1 on true <br/> възможни стойности за деактивиране:  0 off false</p>

en: <p>set-icon-border <b>enable</b></p><p>Sets the visibility of the icon border.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
bg: <p> set-icon-border <b>еnable</b></p><p> Задава видимостта на границите на иконите.</p><p> възможни стойности за активиране:  1 on true<br/> възможни стойности за деактивиране: 0 off false</p>

en: <p>set-word-wrap <b>enable</b></p><p>Enables dynamic word wrap according to <b>enable</b></p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
bg: <p> set-word-wrap <b>enable</b></p><p> Активира динамично пренасяне на думи според<b>enable</b></p><p>възможни стойности за активиране:  1 on true<br/> възможни стойности за деактивиране: 0 off false</p>

en: <p>set-word-wrap-column <b>width</b></p><p>Sets the line width for hard wrapping to <b>width</b>. This is used if you are having your text wrapped automatically.</p>
bg: <p> set-word-wrap-column <b>width</b></p><p> Задава ширината на реда за прехвърляне на <b>ширина</b>. Това се използва, ако текстът ви се прехвърля автоматично.</p>

en: <p>set-replace-tabs-save <b>enable</b></p><p>When enabled, tabs will be replaced with whitespace whenever the document is saved.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
bg: <p> set-replace-tabs-save <b>enable</b></p><p> Когато е активирано, табулаторите ще бъдат замествани с интервали, когато документът е запазен. </p><p> възможни стойности за активиране:  1 on true<br/> възможни стойности за деактивиране: 0 off false</p>

en: <p>set-highlight <b>highlight</b></p><p>Sets the syntax highlighting system for the document. The argument must be a valid highlight name, as seen in the Tools → Highlighting menu. This command provides an autocompletion list for its argument.</p>
bg: <p> set-highlight <b>highlight</b></p><p> Задава системата за подчертаване на синтаксиса за документа. Аргументът трябва да е валидно име на подчертаване, както е зададено в менюто Инструменти → Акцентиране. Тази команда осигурява списък с автоматично довършване на нейните аргументи.</p>

en: <p>set-mode <b>mode</b></p><p>Sets the mode as seen in Tools - Mode</p>
bg: <p>set-mode <b>mode</b></p><p>Задава режима, както се вижда в Инструменти - Режим</p>

en: <p>set-show-indent <b>enable</b></p><p>If enabled, indentation will be visualized by a vertical dotted line.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
bg: <p>set-show-indent <b>enable</b></p><p>Ако е активирано, отстъпът ще се визуализира с вертикална прекъсната линия</p><p>възможни стойности: 1 за вярно<br/> 0 за невярно</p>

en: <p>Open the Print dialog to print the current document.</p>
bg: <p>Отваряне на диалоговия прозорец Печат, за да отпечатате текущия документ.</p>

en: Missing argument. Usage: %1 <value>
bg: Липсващ аргумент. Използване: %1 <стойност>

en: No such highlighting '%1'
bg: Няма такова открояване „%1“

en: No such mode '%1'
bg: Няма такъв режим „%1“

en: Failed to convert argument '%1' to integer.
bg: Грешка при конвертиране на аргумента „%1“ до целочислен тип.

en: Width must be at least 1.
bg: Широчината трябва да бъде поне 1.

en: Column must be at least 1.
bg: Колоната трябва да бъде поне 1.

en: Usage: %1 on|off|1|0|true|false
bg: Използване: %1 on|off|1|0|true|false

en: Bad argument '%1'. Usage: %2 on|off|1|0|true|false
bg: Невалиден аргумент „%1“. Използване: %2 on|off|1|0|true|false

en: Usage: set-remove-trailing-spaces 0|-|none or 1|+|mod|modified or 2|*|all
bg: Употреба: set-remove-trailing-spaces 0|-|none or 1|+|mod|modified or 2|*|all

en: Unknown command '%1'
bg: Непозната команда „%1“

en: <p> char <b>identifier</b> </p><p>This command allows you to insert literal characters by their numerical identifier, in decimal, octal or hexadecimal form.</p><p>Examples:<ul><li>char <b>234</b></li><li>char <b>0x1234</b></li></ul></p>
bg: <p> char <b>идентификатор</b></p><p> Тази команда ви позволява да вмъкнете буквени символи чрез техния цифров идентификатор, в десетична, осмична или шестнадесетична форма.</p><p> Примери: <ul><li> char <b>234</b></li><li> char <b>0x1234</b></li></ul></p>

en: <p>date or date <b>format</b></p><p>Inserts a date/time string as defined by the specified format, or the format yyyy-MM-dd hh:mm:ss if none is specified.</p><p>Possible format specifiers are:<table><tr><td>d</td><td>The day as number without a leading zero (1-31).</td></tr><tr><td>dd</td><td>The day as number with a leading zero (01-31).</td></tr><tr><td>ddd</td><td>The abbreviated localized day name (e.g. 'Mon'..'Sun').</td></tr><tr><td>dddd</td><td>The long localized day name (e.g. 'Monday'..'Sunday').</td></tr><tr><td>M</td><td>The month as number without a leading zero (1-12).</td></tr><tr><td>MM</td><td>The month as number with a leading zero (01-12).</td></tr><tr><td>MMM</td><td>The abbreviated localized month name (e.g. 'Jan'..'Dec').</td></tr><tr><td>yy</td><td>The year as two digit number (00-99).</td></tr><tr><td>yyyy</td><td>The year as four digit number (1752-8000).</td></tr><tr><td>h</td><td>The hour without a leading zero (0..23 or 1..12 if AM/PM display).</td></tr><tr><td>hh</td><td>The hour with a leading zero (00..23 or 01..12 if AM/PM display).</td></tr><tr><td>m</td><td>The minute without a leading zero (0..59).</td></tr><tr><td>mm</td><td>The minute with a leading zero (00..59).</td></tr><tr><td>s</td><td>The second without a leading zero (0..59).</td></tr><tr><td>ss</td><td>The second with a leading zero (00..59).</td></tr><tr><td>z</td><td>The milliseconds without leading zeroes (0..999).</td></tr><tr><td>zzz</td><td>The milliseconds with leading zeroes (000..999).</td></tr><tr><td>AP</td><td>Use AM/PM display. AP will be replaced by either "AM" or "PM".</td></tr><tr><td>ap</td><td>Use am/pm display. ap will be replaced by either "am" or "pm".</td></tr></table></p>
bg: <p> дата или дата <b>формат</b></p><p> Вмъква низ за дата/час, както е дефиниран от посоченият формат или формат гггг-ММ-дд чч: мм: сс, ако не е посочен нито един.</p><p> Възможните спецификатори на формат са: <table> <tr><td>d</td><td>Денят като число без водеща нула (1-31).</td></tr><tr><td>dd</td><td>Денят като число с водеща нула (01-31).</td></tr><tr><td>ddd</td><td>съкратено локализирано име на ден (напр. "Пон". . "Нед").</td></tr><tr><td>dddd </td><td>Дългото локализирано име на деня (напр. "Понеделник". . "Неделя").</td></tr><tr><td>M</td><td>Месецът като число без водеща нула (1-12). </td></tr><tr><td>MM</td><td>Месецът като число с водеща нула (01-12). </td></tr><tr><td>MMM</td><td>Съкратеното локализирано име на месец (напр.'Jan' .. 'Dec').</td></tr><tr><td>yy</td><td>Годината като двуцифрено число(00-99).</td></tr><tr><td>гггг</td><td>Годината като четирицифрено число(1752-8000).</td></tr><tr><td>h</td><td>Часът без водеща нула(0..23 или 1..12, ако се показва AM/PM).</td></tr><tr><td>hh</td><td>Часът с водеща нула (00..23 или 01..12, ако се показва AM/PM).</td></tr><tr><td>m </td><td>Минутата без водеща нула (0..59).</td></tr><tr><td>mm </td><td>Минутата с водеща нула (00..59).</td></tr><tr><td>s </td><td>Втората без водеща нула (0..59).</td></tr><tr><td>ss </td><td>Втората с водеща нула (00..59).</td></tr><tr><td>z </td><td>Милисекундите без водещи нули (0..999).</td></tr><tr><td>zzz</td><td>Милисекундите с водещи нули (000..999). </td></tr><tr><td>AP</td><td>Използване на AM/PM дисплей. AP ще бъде заменен от който и да е"AM"или"PM".</td></tr><tr><td>ap</td><td>Използване на дисплея am/pm. ap ще бъде заменени с"am"или"pm".</td></tr></table></p>

en: Remove Duplicate Lines
bg: Изтриване на  дублиращи се редове

en: Remove Duplicates and Sort Text Alphabetically
bg: Премахване на дубликати и сортиране по азбучен ред на избрания текст

en: Sort Text Naturally
bg: Сортиране натурално на  избрания текст

en: Sort Selected Text Alphabetically
bg: Сортиране по азбучен ред на избрания текст

en: <p>sort</p><p>Sort the selected text or whole document if there is no selection</p>
bg: <p>sort</p><p>Сортиране на избрания текст или целия документ, ако нищо не е селектирано.</p>

en: <p>uniq</p><p>Remove duplicate lines from the selected text or whole document if there is no selection.</p>
bg: <p>uniq</p><p>Премахване на дублиращи се редове от избрания текст или целиядокумент, ако няма избор.</p>

en: <p>sortuniq</p><p>Sort the selected text or whole document and then remove all duplicate lines.</p>
bg: <p>sortuniq</p><p>Сортиране на избрания текст или целия документ и след това премахване на всички дублирани редове.</p>

en: <p>natsort</p><p>Sort the selected text or whole document in natural order.<br>Here is an example to show the difference to the normal sort method:<br>sort(a10, a1, a2) => a1, a10, a2<br>natsort(a10, a1, a2) => a1, a2, a10</p>
bg: <p>natsort</p><p>Сортиране на избрания текст или целия документ в натурален ред.<br>Ето пример за показване на разликата с нормалния метод на сортиране:<br>sort(a10, a1, a2) => a1, a10, a2<br>natsort(a10, a1, a2) => a1, a2, a10</p>

en: Embeddable editor component
bg: Текстов редактор, който може да се вгражда

en: (c) 2000-2025 The Kate Authors
bg: (c) 2000-2025 авторите на Kate

en: Maintainer
bg: Поддръжка

en: Core Developer
bg: Основен разработчик

en: Developer
bg: Разработка

en: On-the-fly spell checking
bg: Проверка на правописа в движение

en: Large scale bug fixing
bg: Мащабно отстраняване на грешки

en: The cool buffersystem
bg: Системата за буфер

en: The Editing Commands
bg: Командите за редактиране

en: Testing, ...
bg: Изпробване, ...

en: Former Core Developer
bg: Предишен основен разработчик

en: KWrite port to KParts
bg: Версия на KWrite за KParts

en: KWrite Undo History, Kspell integration
bg: История на редактирането в KWrite, интегриране с Kspell

en: KWrite XML Syntax highlighting support
bg: Поддръжка на осветяване на XML в KWrite

en: Patches and more
bg: Поправки и други

en: Various bugfixes
bg: Различни поправки

en: Selection, KColorScheme integration
bg: Избиране, интеграция с KColorScheme

en: Search bar back- and front-end
bg: Лента за търсене отзад и отпред

en: Original KWrite Author
bg: Оригинален автор на KWrite

en: Highlighting for RPM Spec-Files, Perl, Diff and more
bg: Осветяване за RPM Spec, Perl, Diff и други

en: Highlighting for VHDL
bg: Осветяване за VHDL

en: Highlighting for SQL
bg: Осветяване за SQL

en: Highlighting for Ferite
bg: Осветяване за Ferite

en: Highlighting for ILERPG
bg: Осветяване за ILERPG

en: Highlighting for LaTeX
bg: Осветяване за LaTeX

en: Highlighting for Makefiles, Python
bg: Осветяване за Makefile-ове, Python

en: Highlighting for Python
bg: Осветяване за Python

en: Highlighting for Scheme
bg: Осветяване за Scheme

en: PHP Keyword/Datatype list
bg: Списък с ключови думи и видове данни в PHP

en: Very nice help
bg: Много добра помощ

en: Highlighting for Lua
bg: Осветяване за Lua

en: All people who have contributed and I have forgotten to mention
bg: Всички хора, които са помагали и съм забравил да спомена

en: Configure
bg: Настройване

en: replace with %1?
bg: заместване с %1?

[ctx: %2 is the translation of the next message]
en: 1 replacement done on %2 | %1 replacements done on %2
bg[0]: 1 смяна извършена на %2
bg[1]: %1 замени, извършени на %2

[ctx: substituted into the previous message]
en: 1 line | %1 lines
bg[0]: 1 ред
bg[1]: %1 реда

en: <value>
bg: <стойност>

en: Insert variable
bg: Вмъкване на променлива

en: Variables
bg: Променливи

en: Filter
bg: Филтър

en: Please select a variable.
bg: Моля, изберете променлива.

en: Current value: %1<value>
bg: Текуща стойност: %1 <стойност>

en: Current value: %1
bg: Текуща стойност: %1

en: File base name without path and suffix of the current document.
bg: Име на файла без път и суфикс на текущия документ.

en: File extension of the current document.
bg: Файлово разширение на текущия документ.

en: File name without path of the current document.
bg: Име на файл без път на текущия документ.

en: Full path of the current document including the file name.
bg: Пълен път на текущия документ, включително името на файла.

en: Contents of the current document.
bg: Съдържание на текущия документ.

en: Full path of the current document excluding the file name.
bg: Пълен път на текущия документ с изключение на името на файла.

en: Full document path including file name, with native path separator (backslash on Windows).
bg: Пълен път на документа, включително име на файл, с нативен разделител на пътя (обратно наклонена черта за Windows).

en: Full document path excluding file name, with native path separator (backslash on Windows).
bg: Пълен път на документа, с изключение на името на файла, с нативен разделител на пътя (обратна наклонена черта за Windows).

en: Line number of the text cursor position in current document (starts with 0).
bg: Номер на реда на позицията на текстовия курсор в текущия документ (започва с 0).

en: Column number of the text cursor position in current document (starts with 0).
bg: Номер на колона на позицията на текстовия курсор в текущия документ (започва с 0).

en: X component in global screen coordinates of the cursor position.
bg: X компонента в глобалните координати на екрана на позицията на курсора.

en: Y component in global screen coordinates of the cursor position.
bg: Y компонента в глобалните координати на екрана на позицията на курсора.

en: Text selection of the current document.
bg: Избор на текст на текущия документ.

en: Start line of selected text of the current document.
bg: Начален ред на избрания текст на текущия документ.

en: Start column of selected text of the current document.
bg: Начална колона на избрания текст на текущия документ.

en: End line of selected text of the current document.
bg: Краен ред на избрания текст на текущия документ.

en: End column of selected text of the current document.
bg: Крайна колона на избрания текст на текущия документ.

en: Number of rows of the current document.
bg: Брой редове на текущия документ.

en: Read a document variable.
bg: Четене на променлива на документа.

en: The current date in current locale format.
bg: Текущата дата в текущия локален формат.

en: The current date (ISO).
bg: Текущата дата (ISO).

en: The current date (QDate formatstring).
bg: Текущата дата (низ от формат QDate).

en: The current time in current locale format.
bg: Текущото време в текущия локален формат.

en: The current time (ISO).
bg: Текущото време (ISO).

en: The current time (QTime formatstring).
bg: Текущото време (QTime formatstring).

en: Access to environment variables.
bg: Достъп до променливи на средата.

en: Evaluate simple JavaScript statements.
bg: Обработване на прости инструкции на JavaScript.

en: Encode text to make it URL compatible.
bg: Кодиране на текста, за съвместимост с URL.

en: Generate a new UUID.
bg: Генериране на нов UUID.

en: Kate Handbook.
bg: Наръчник на Kate.

en: true
bg: вярно

en: false
bg: невярно

[ctx: value for variable remove-trailing-spaces]
en: none
bg: без

[ctx: value for variable remove-trailing-spaces]
en: modified
bg: модифицирани

[ctx: value for variable remove-trailing-spaces]
en: all
bg: всички

en: Show list of valid variables.
bg: Показване на списък с валидни променливи.

[ctx: short translation please]
en: Enable automatic insertion of brackets.
bg: Активиране на автоматичното вмъкване на скоби.

[ctx: short translation please]
en: Set the number of autocenter lines.
bg: Задаване на броя на редовете за автоматично центриране.

[ctx: short translation please]
en: Set the document background color.
bg: Задаване на цвета на фона на документа.

[ctx: short translation please]
en: Pressing backspace in leading whitespace unindents.
bg: Натискане на backspace във водещи празни места води до премахване на отстъпа.

[ctx: short translation please]
en: Enable block selection mode.
bg: Активиране на блоково избиране.

[ctx: short translation please]
en: Enable the byte order mark (BOM) when saving Unicode files.
bg: Активиране маркер на байтов последователност при записване на Unicode файлове.

[ctx: short translation please]
en: Set the color for the bracket highlight.
bg: Цвят за осветяване на скобите.

[ctx: short translation please]
en: Set the background color for the current line.
bg: Цвят на фона за текущия ред.

[ctx: short translation please]
en: Set the default dictionary used for spell checking.
bg: Речник по подразбиране, използван за проверка на правописа.

[ctx: short translation please]
en: Enable dynamic word wrap of long lines.
bg: Активиране на динамично пренасяне на дълги редове.

[ctx: short translation please]
en: Sets the end of line mode.
bg: Тип край на ред.

[ctx: short translation please]
en: Enable whether pressing enter will insert selected auto completion item.
bg: Активирайте дали натискането на Enter ще вмъкне избрания елемент за автоматично завършване.

[ctx: short translation please]
en: Enable folding markers in the editor border.
bg: Активиране на маркерите за свиване.

[ctx: short translation please]
en: Enable folding preview in the editor border.
bg: Активиране на предварителен преглед на свиването.

[ctx: short translation please]
en: Set the point size of the document font.
bg: Размера на DPI на шрифта на документа.

[ctx: short translation please]
en: Set the font of the document.
bg: Шрифт на документа.

[ctx: short translation please]
en: Set the syntax highlighting.
bg: Акцентиране на синтаксиса.

[ctx: short translation please]
en: Set the icon bar color.
bg: Цвят на лентата с икони.

[ctx: short translation please]
en: Enable the icon border in the editor view.
bg: Активиране на границата на икони.

[ctx: short translation please]
en: Set the auto indentation style.
bg: Стил на автоматичното отстъпване.

[ctx: short translation please]
en: Adjust indentation of text pasted from the clipboard.
bg: Отстъп на текст, поставен от клипборда.

[ctx: short translation please]
en: Set the indentation depth for each indent level.
bg: Дълбочината на отстъп за всяко ниво на отстъп.

[ctx: short translation please]
en: Allow odd indentation level (no multiple of indent width).
bg: Разрешаване на нечетно ниво на отстъп ( некратно на ширината на отстъп).

[ctx: short translation please]
en: Show line numbers.
bg: Номера на редове.

[ctx: short translation please]
en: Insert newline at end of file on save.
bg: Поставяне нов ред в края на файла при запис.

[ctx: short translation please]
en: Enable overwrite mode in the document.
bg: Активиране на презаписване в документа.

[ctx: short translation please]
en: Enable persistent text selection.
bg: Активиране на постоянен избор на текст.

[ctx: short translation please]
en: Replace tabs with spaces when saving the document.
bg: Заменяне на табулаторите с интервали при записване на документа.

[ctx: short translation please]
en: Replace tabs with spaces.
bg: Заместване на табулаторите с интервали.

[ctx: short translation please]
en: Remove trailing spaces when saving the document.
bg: Премахване на крайните интервали при записване документа.

[ctx: short translation please]
en: Show scrollbar minimap.
bg: Показване на карта на лентата за превъртане.

[ctx: short translation please]
en: Show scrollbar preview.
bg: Показване на предварителен преглед в лентата за превъртане.

[ctx: short translation please]
en: Set the color scheme.
bg: Задаване на цветовата схема.

[ctx: short translation please]
en: Set the text selection color.
bg: Задаване на цвета за избор на текст.

[ctx: short translation please]
en: Visualize tabs and trailing spaces.
bg: Визуализиране на табулатори и крайни интервали.

[ctx: short translation please]
en: Enable smart home navigation.
bg: Активиране на интелигентната home навигация.

[ctx: short translation please]
en: Pressing TAB key indents.
bg: Клавиш TAB дава отстъп на реда.

[ctx: short translation please]
en: Set the tab display width.
bg: Ширина на табулатора .

[ctx: short translation please]
en: Set the number of undo steps to remember (0 equals infinity).
bg: Задаване броя стъпки на отмяна за запомняне (0 е равно на безкрайност).

[ctx: short translation please]
en: Set the word wrap column.
bg: Задаване на колоната за пренасяне.

[ctx: short translation please]
en: Set the word wrap marker color.
bg: Задаване на цвета на маркера за пренасяне.

[ctx: short translation please]
en: Enable word wrap while typing text.
bg: Активиране на пренасянето при писане на текст.

en: Current cursor position. Click to go to a specific line.
bg: Текуща позиция на курсора. Щракнете, за да отидете на определен ред.

en: Insert mode and VI input mode indicator. Click to change the mode.
bg: Режим вмъкване и индикатор за режим на въвеждане VI. Щракнете, за да промените режима.

en: Change dictionary
bg: Промяна на речника

en: Tab Width
bg: Ширина на табулатора

en: Indentation Width
bg: Ширина на отстъп

en: Indentation Mode
bg: Режим на отстъп

en: Tabulators && Spaces
bg: Табулатори и интервали

en: Tabulators
bg: Табулатори

en: Spaces
bg: Интервали

en: Encoding
bg: Кодиране

en: End of line type
bg: Вид на край на реда

en: Mode
bg: Режим

en: Here you can choose which mode should be used for the current document. This will influence the highlighting and folding being used, for example.
bg: Тук можете да изберете кой режим да се използва за текущия документ. Това ще повлияе например на осветяването и свиването, които се използват.

en: Syntax highlighting
bg: Акцентиране на синтаксиса

en: Line/Column compact mode
bg: Компактен режим ред/колони

en: Line %1 of %2, Column %3
bg: Линия %1 от %2, колона %3

en: Line %1, Column %2
bg: Ред %1, колона %2

en: Soft Tabs: %1
bg: Меки интервали: %1

en: Soft Tabs: %1 (%2)
bg: Меки интервали: %1 (%2)

en: Tab Size: %1
bg: Размер на табулатор: %1

en: Indent/Tab: %1/%2
bg: Отстъп/табулатор: %1/%2

[ctx: @item:inmenu]
en: Other…
bg: Други…

en: Other (%1) | Other (%1)
bg[0]: Други (%1)
bg[1]: Други (%1)

en: Please specify the wanted tab width:
bg: Моля, посочете желаната ширина на табулация:

en: Please specify the wanted indentation width:
bg: Моля, посочете желаната ширина на отстъп:

[ctx: %1 and %3 are the selected words/chars count, %2 and %4 are the total words/chars count.]
en: Words %1/%2, Chars %3/%4
bg: Думи %1/%2, символи %3/%4

[ctx: %1 and %2 are the total words/chars count.]
en: Words %1, Chars %2
bg: Думи %1, Символи %2

en: Zoom: %1%
bg: Мащабиране: %1%

en: Cut the selected text and move it to the clipboard
bg: Изрязване на маркирания текст и поставяне в системния буфер.

en: Paste previously copied or cut clipboard contents
bg: Поставяне съдържанието на системния буфер.

en: Use this command to copy the currently selected text to the system clipboard.
bg: Копиране на маркирания текст в системния буфер.

en: Clipboard &History Paste
bg: Поставяне на &история на клипборда

en: Paste Selection
bg: Поставяне на селекцията

en: Paste previously mouse selection contents
bg: Поставяне на съдържанието на предишната селекция  на мишката

en: Paste From File
bg: Поставяне от файл

en: Copy File Location
bg: Копиране на местоположението на файла

en: Copy the current file name and line number
bg: Копиране на името на текущия файл и номера на реда

en: Swap with Clipboard Contents
bg: Размяна със съдържанието на клипборда

en: Swap the selected text with the clipboard contents
bg: Размяна на избрания текст със съдържанието на клипборда

en: Take Screenshot of Selection
bg: Екранна снимка на селекцията

en: Save the current document
bg: Запис на текущия документ.

en: Revert the most recent editing actions
bg: Отменяне на последната извършена операция.

en: Revert the most recent undo operation
bg: Възстановяване на последната отменена операция.

en: &Scripts
bg: &Скриптове

en: Apply &Word Wrap
bg: Прилагане на &пренасяне

en: Use this to wrap the current line, or to reformat the selected lines as paragraph, to fit the 'Wrap words at' setting in the configuration dialog.<br /><br />This is a static word wrap, meaning the document is changed.
bg: Използвайте това, за да пренесете текущия ред или да преформатирате избраните редове като параграф, за да се поберат според настройките на "Пренасяне при" в диалоговия прозорец за конфигуриране.<br /><br /> Това е статично пренасяне, което означава, че документът е променен.

en: &Clean Indentation
bg: Конвертиране на &отстъпа

en: Use this to clean the indentation of a selected block of text (only tabs/only spaces).<br /><br />You can configure whether tabs should be honored and used or replaced with spaces, in the configuration dialog.
bg: Използвайте това, за да изчистите отстъпа на избран блок от текст (само табулатори /само интервали). <br /><br /> Можете да конфигурирате дали табулаторите трябва да бъдат зачетени и използвани или замествани с интервали в диалоговия прозорец за конфигуриране.

en: Convert Indentation to Spaces
bg: Преобразуване на отстъп в интервали

en: Convert Indentation to Tabs
bg: Преобразуване на отстъп в табулация

en: &Format Indentation
bg: &Форматиране на отстъп

en: Use this to auto indent the current line or block of text to its proper indent level.
bg: Използвайте тази опция, за да направите автоматичен отстъп на текущия ред или блок от текст към тяхното правилно ниво на отстъп.

[ctx: @action]
en: &Align On…
bg: &Подравняване…

en: This command aligns lines in the selected block or whole document on the column given by a regular expression that you will be prompted for.<br /><br />If you give an empty pattern it will align on the first non-blank character by default.<br />If the pattern has a capture it will indent on the captured match.<br /><br /><i>Examples</i>:<br />With '-' it will insert spaces before the first '-' of each lines to align them all on the same column.<br />With ':\s+(.)' it will insert spaces before the first non-blank character that occurs after a colon to align them all on the same column.
bg: Тази команда подравнява редовете в избрания блок или целия документ върху колона, зададена с регулярен израз, за който ще бъдете запитани <br /><br />Ако зададете празен шаблон, той ще подравни с първия непразен знак по подразбиране.<br />Ако шаблонът има съвпадение, ще се подравни със съвпадението.<br /><br /><i>Например</i>:<br />С '-' ще се вмъкнат интервали пред първото '-' от всеки ред, за да се подравнят всички в еднаколона.<br />С ':\s+(.)' ще вмъкне интервали преди първият непразен символ, който се появява след двоеточие, за да ги подравни всички в една колона.

en: C&omment
bg: Вмъкване на &коментар

en: This command comments out the current line or a selected block of text.<br /><br />The characters for single/multiple line comments are defined within the language's highlighting.
bg: Тази команда коментира текущия ред или избран блок от текст. <br /><br /> Символите за еднократни/многоредови коментари са дефинирани в програмния език.

en: Go to Previous Editing Location
bg: Отиване на предишната позиция за редактиране

en: Go to Next Editing Location
bg: Отиване на следващата позиция за редактиране

en: Unco&mment
bg: Премахване на ко&ментар

en: This command removes comments from the current line or a selected block of text.<br /><br />The characters for single/multiple line comments are defined within the language's highlighting.
bg: Тази команда премахва коментари от текущия ред или избран блок от текст. <br /><br /> Символите за еднократни/многоредови коментари са дефинирани в програмния език.

en: Toggle Comment
bg: Превключване на коментар

en: &Read Only Mode
bg: &Режим само за четене

en: Lock/unlock the document for writing
bg: Заключване/отключване на документа за запис.

en: &Force RTL Direction
bg: &Налагане на посока на текста отдясно наляво

en: Force RTL Text Direction
bg: Налагане на посока на текста отдясно наляво

en: Uppercase
bg: Главни букви

en: Convert the selection to uppercase, or the character to the right of the cursor if no text is selected.
bg: Конвертиране на маркирания текст до главни букви.

en: Lowercase
bg: Малки букви

en: Convert the selection to lowercase, or the character to the right of the cursor if no text is selected.
bg: Конвертиране на маркирания текст до малки букви.

en: Capitalize
bg: Първа главна буква

en: Capitalize the selection, or the word under the cursor if no text is selected.
bg: Конвертиране на първата буква от маркирания текст до главна.

en: Join Lines
bg: Обединение на редове

en: Invoke Code Completion
bg: Завършване на думи

en: Manually invoke command completion, usually by using a shortcut bound to this action.
bg: Ръчно извикване на завършване на командата, обикновено като използвате клавишна комбинация, свързана с това действие.

en: Remove Trailing Spaces
bg: Премахване на крайните интервали

en: Print the current document.
bg: Печат на текущия документ.

en: Show print preview of current document
bg: Показване на предварителен преглед на текущия документ

en: Reloa&d
bg: Презаре&ждане

en: Reload the current document from disk.
bg: Анулиране на промените и презареждане на текущия документ.

en: Save the current document to disk, with a name of your choice.
bg: Запис на текущия документ под друго име или тип.

[ctx: @action]
en: Save As with Encodin&g…
bg: Запазване с &кодирането като…

[ctx: @action]
en: Save Cop&y As…
bg: &Запазване на копие като…

en: Save a copy of the current document to disk.
bg: Запазване на копие на текущия документ на диска.

en: This command opens a dialog and lets you choose a line that you want the cursor to move to.
bg: Отиване на даден ред в текущия документ.

en: Go to Previous Modified Line
bg: Придвижване към предишния модифициран ред

en: Move upwards to the previous modified line.
bg: Придвижване нагоре към предишния модифициран ред.

en: Go to Next Modified Line
bg: Придвижване към следващия модифициран ред

en: Move downwards to the next modified line.
bg: Придвижване надолу към следващия модифициран ред.

[ctx: @action]
en: &Configure Editor…
bg: &Настройване на редактора…

en: Configure various aspects of this editor.
bg: Настройване поведението на редактора.

en: &Mode
bg: &Режим

en: &Highlighting
bg: Откро&яване

en: Here you can choose how the current document should be highlighted.
bg: Открояване на текущия файл.

en: &Editor Color Theme
bg: &Цветна тема

en: &Indentation
bg: О&тстъп

en: Select the entire text of the current document.
bg: Маркиране на всичкия текст в текущия документ.

en: If you have selected something within the current document, this will no longer be selected.
bg: Размаркиране на маркирания текст.

en: Enlarge Font
bg: Увеличаване на шрифта

en: This increases the display font size.
bg: Увеличаване на шрифта в редактора.

en: Shrink Font
bg: Намаляване на шрифта

en: This decreases the display font size.
bg: Намаляване на шрифта в редактора.

en: Reset Font Size
bg: Връщане на стандартния размер на шрифта

en: This resets the display font size.
bg: Това връща стандартния размер на шрифта.

en: Bl&ock Selection Mode
bg: &Блоково маркиране

en: This command allows switching between the normal (line based) selection mode and the block selection mode.
bg: Превключване между нормалното маркиране на текста (по редове) и маркиране на текста по блокове.

en: Switch to Next Input Mode
bg: Превключване към следващия режим на въвеждане

en: Switch to the next input mode.
bg: Превключване към следващия режим на въвеждане.

en: Overwr&ite Mode
bg: Ре&жим на припокриване

en: Choose whether you want the text you type to be inserted or to overwrite existing text.
bg: Превключване между вмъкване на текста и препокриване на съществуващия текст при писане.

en: Show Whitespace
bg: Показване на празни полета

en: If this option is checked, whitespaces in this document will be visible.<br /><br />This is only a view option, meaning the document will not be changed.
bg: Ако тази опция е избрана, белите полета в този документ ще бъдат видими <br /><br /> Това е само опция за изглед, което означава, че документът няма да се промени.

en: &Dynamic Word Wrap
bg: &Динамичен пренос на думи

en: If this option is checked, the text lines will be wrapped at the view border on the screen.<br /><br />This is only a view option, meaning the document will not be changed.
bg: Ако тази опция е избрана, текстовите редове ще бъдат пренесени на границата на изгледа. <br /><br /> Това е само опция за изглед, което означава, че документът няма да се промени.

en: Dynamic Word Wrap Indicators
bg: Индикатор за динамичен пренос

en: Choose when the Dynamic Word Wrap Indicators should be displayed
bg: Определяне кога да се показват маркерите за статичен пренос на думи.

en: &Off
bg: &Изключено

en: Follow &Line Numbers
bg: &Следване номерата на редовете

en: &Always On
bg: &Винаги включено

en: Static Word Wrap
bg: Статичен пренос на думи

en: If this option is checked, the text lines will be wrapped at the column defined in the editing properties.
bg: Ако тази опция е избрана, текстовите редове ще бъдат пренесени в колоната, дефинирана в свойствата за редактиране.

en: Show Static &Word Wrap Marker
bg: Показване &маркера за статичен пренос

en: Show/hide the Word Wrap Marker, a vertical line drawn at the word wrap column as defined in the editing properties
bg: Показване/скриване на маркера за статичен пренос на думи.

en: Show Folding &Markers
bg: Показване стр&уктурата на кода

en: You can choose if the codefolding marks should be shown, if codefolding is possible.
bg: Показване структурата на кода, ако е възможно.

en: Show &Icon Border
bg: Показване &зоната за икони

en: Show/hide the icon border.<br /><br />The icon border shows bookmark symbols, for instance.
bg: Показване/скриване на границата на иконата. <br /><br /> Границата на иконата показва символи на отметки, например.

en: Show &Line Numbers
bg: Показване &номерата на редовете

en: Show/hide the line numbers on the left hand side of the view.
bg: Показване/скриване номерата на редовете в лявата страна на редактора.

en: Show Scroll&bar Marks
bg: Показване отметките на &плъзгача

en: Show/hide the marks on the vertical scrollbar.<br /><br />The marks show bookmarks, for instance.
bg: Показване/скриване на маркерите на вертикалната лента за превъртане. <br /> <br /> Маркерите показват отметки, например.

en: Show Scrollbar Mini-Map
bg: Показване на мини-карта на лентата за превъртане

en: Show/hide the mini-map on the vertical scrollbar.<br /><br />The mini-map shows an overview of the whole document.
bg: Показване/скриване на мини-картата на вертикалната лента за превъртане. <br /><br /> Мини-картата показва преглед на целия документ.

note: i18n("Show the whole document in the Mini-Map"), this); ac->addAction(QLatin1String("view_scrollbar_minimap_all"), a); a->setWhatsThis(i18n("Display the whole document in the mini-map.<br /><br />With this option set the whole document will be visible in the mini-map.")); connect(a, SIGNAL(triggered
en: Show Non-Printable Spaces
bg: Показване на непечатаеми пространства

en: Show/hide bounding box around non-printable spaces
bg: Показване/скриване на ограничителното поле около непечатаеми пространства

en: Switch to Command Line
bg: Превключване в команден режим

en: Show/hide the command line on the bottom of the view.
bg: Показване/скриване на командния ред в долната част на редактора.

en: Input Modes
bg: Режими на въвеждане

en: Activate/deactivate %1
bg: Активиране/деактивиране %1

en: &End of Line
bg: Кра&й на ред

en: Choose which line endings should be used, when you save the document
bg: Избор на край ред, който ще се използва за запис на файла.

en: Add &Byte Order Mark (BOM)
bg: До&бавяне на маркер на байтов последователност

en: Enable/disable adding of byte order marks for UTF-8/UTF-16 encoded files while saving
bg: Активиране/деактивиране на добавяне на маркер на байтов последователност за UTF-8/UTF-16 кодирани файлове при записване

en: E&ncoding
bg: Ко&дова таблица

en: Look up the first occurrence of a piece of text or regular expression.
bg: Търсене за първото срещане на зададен текст или регулярен израз.

en: Find Selected
bg: Намиране на избраното

en: Finds next occurrence of selected text.
bg: Намира следващата поява на избран текст.

en: Find Selected Backwards
bg: Намиране на избраното назад

en: Finds previous occurrence of selected text.
bg: Намира предишно появяване на избран текст.

en: Find and Select Next Occurrence
bg: Намиране и селектиране на следващата поява

en: Finds next occurrence of the word under cursor and add it to selection.
bg: Намира следващата поява на думата под курсора и я добавя към избора.

en: Mark Currently Selected Occurrence as Skipped
bg: Отбелязване на текущо избрания случай като пропуснат

en: Marks the currently selected word as skipped.
bg: Маркира текущо избраната дума като пропусната.

en: Find and Select All Occurrences
bg: Намиране и селектиране на всички появи

en: Finds all occurrences of the word under cursor and selects them.
bg: Намира всички появи на думата под курсора и ги селектира.

en: Look up the next occurrence of the search phrase.
bg: Търсене за следващото срещане на зададен текст или регулярен израз.

en: Look up the previous occurrence of the search phrase.
bg: Търсене за предишното срещане на зададен текст или регулярен израз.

en: Look up a piece of text or regular expression and replace the result with some given text.
bg: Търсене за зададен текст или регулярен израз и замяна на резултата със друг текст.

en: Add Cursors to Line Ends
bg: Добавяне на курсор в края на реда

en: Creates a cursor at the end of every line in selection.
bg: Създава курсор в края на всеки ред в селекцията.

en: Add Caret below Cursor
bg: Добавяне на знак "^" под текущия курсор

en: Adds a caret in the line below the current caret.
bg: Добавя знак "^" под текущия курсор.

en: Add Caret above Cursor
bg: Добавяне на знак "^" над текущия курсор

en: Adds a caret in the line above the current caret.
bg: Добавя знак "^" над текущия курсор.

en: Toggle Camel Case Cursor Movement
bg: Превключване на camel case предвижване на курсора

en: Toggle between normal word movement and camel case cursor movement.
bg: Превключва между нормално и  camel case предвижване на курсора

en: Remove Cursors from Empty Lines
bg: Премахване на курсора от празните редове

en: Remove cursors from empty lines
bg: Премахване на курсора от празните редове

en: Automatic Spell Checking
bg: Автоматична проверка на правописа

en: Enable/disable automatic spell checking
bg: Активиране/Деактивиране на автоматичната проверка на правописа

[ctx: @action]
en: Change Dictionary…
bg: Промяна на речника…

en: Change the dictionary that is used for spell checking.
bg: Промяна на речника, който се използва за проверка на правописа.

en: Clear Dictionary Ranges
bg: Изчистване на обхвати на речник

en: Remove all the separate dictionary ranges that were set for spell checking.
bg: Премахва всички отделни речникови обхвати, които са зададени за проверка на правописа.

en: Copy as &HTML
bg: Копиране като &HTML

en: Copy the selection as HTML, formatted using the current syntax highlighting and color scheme settings.
bg: Копиране на селекцията като HTML, форматиран с помощта на текущите настройки за подчертаване на синтаксиса и цветова схема.

[ctx: @action]
en: E&xport as HTML…
bg: Ек&спортиране като HTML…

en: This command allows you to export the current document with all highlighting information into a HTML document.
bg: Тази команда ви позволява да експортирате текущия документ с цялата информация в HTML документ.

en: Move Word Left
bg: Преместване на дума в ляво

en: Select Character Left
bg: Маркиране на знака в ляво

en: Select Word Left
bg: Маркиране на думата в ляво

en: Move Word Right
bg: Преместване на дума в дясно

en: Select Character Right
bg: Маркиране на знака в дясно

en: Select Word Right
bg: Маркиране на думата в дясно

en: Start the Marked Selection
bg: Стартиране на маркираната селекцията

en: Emulate the Emacs-like selection mode, where the beginning is marked and then the selection is continuously updated.
bg: Емулира режим на селектиране, подобен на този в Emacs, при който се маркира началото и след това селекцията се обновява непрекъснато.

en: Move to Beginning of Line
bg: Отиване в началото на реда

en: Move to Beginning of Document
bg: Отиване в началото на документа

en: Select to Beginning of Line
bg: Маркиране до началото на реда

en: Select to Beginning of Document
bg: Маркиране до началото на документа

en: Move to End of Line
bg: Отиване в края на реда

en: Move to End of Document
bg: Отиване в края на документа

en: Select to End of Line
bg: Маркиране до края на реда

en: Select to End of Document
bg: Маркиране до края на документа

en: Select to Previous Line
bg: Маркиране до предишния ред

en: Scroll Line Up
bg: Превъртане ред нагоре

en: Move to Next Line
bg: Преместване до следващия ред

en: Move to Previous Line
bg: Преместване до предишния ред

en: Move Cursor Right
bg: Преместване курсора надясно

en: Move Cursor Left
bg: Преместване курсора наляво

en: Select to Next Line
bg: Маркиране до следващия ред

en: Scroll Line Down
bg: Превъртане ред надолу

en: Scroll Page Up
bg: Превъртане страница нагоре

en: Select Page Up
bg: Маркиране страница нагоре

en: Move to Top of View
bg: Отиване в началото на видимата част

en: Select to Top of View
bg: Маркиране до началото на видимата част

en: Scroll Page Down
bg: Превъртане страница надолу

en: Select Page Down
bg: Маркиране страница надолу

en: Move to Bottom of View
bg: Отиване в края на видимата част

en: Select to Bottom of View
bg: Маркиране до края на видимата част

en: Go to Matching Bracket
bg: Преминаване към съвпадаща скоба

en: Select to Matching Bracket
bg: Маркиране до съвпадаща скоба

en: Move Sub-Word Right
bg: Преместване на под-дума в дясно

en: Select Sub-Word Right
bg: Маркиране на под-думата в дясно

en: Move Sub-Word Left
bg: Преместване на под-дума в ляво

en: Select Sub-Word Left
bg: Маркиране на под-дума в ляво

en: Transpose Characters
bg: Разместване на знаци

en: Transpose Words
bg: Транспониране на символи

en: Delete Line
bg: Изтриване на ред

en: Delete Word Left
bg: Изтриване на дума в ляво

en: Delete Word Right
bg: Изтриване на дума в дясно

en: Delete Next Character
bg: Изтриване на следващия знак

en: Backspace
bg: Изтриване на предишния знак

en: Insert Tab Character
bg: Вмъкване на табулатор

en: Insert Smart Newline
bg: Вмъкване на интелигентен нов ред

en: Insert newline including leading characters of the current line which are not letters or numbers.
bg: Вмъкване на нов ред, включително водещи символи от текущия ред, които не са букви или цифри.

en: Insert a Non-Indented Newline
bg: Вмъкване на нов ред без отстъп

en: Insert a new line without indentation, regardless of indentation settings.
bg: Вмъкване на нов ред без отстъп, независимо от настройките на отстъп.

en: Insert a Newline Above Current Line
bg: Вмъкване на нов ред отгоре

en: Insert a new line above current line without modifying the current line.
bg: Вмъкване на нов ред отгоре без променяне на текущия ред.

en: Insert a Newline Below Current Line
bg: Вмъкване на нов ред отдолу

en: Insert a new line below current line without modifying the current line.
bg: Вмъкване на нов ред отдолу без променяне на текущия ред.

en: &Indent
bg: Отстъп на&дясно

en: Use this to indent a selected block of text.<br /><br />You can configure whether tabs should be honored and used or replaced with spaces, in the configuration dialog.
bg: Използвайте това, за да зададете отстъп на избран блок от текст. <br /><br /> Можете да конфигурирате дали табулаторите трябва да бъдат зачетени и използвани или заменени с интервали в диалоговия прозорец за конфигуриране.

en: &Unindent
bg: Отстъп на&ляво

en: Use this to unindent a selected block of text.
bg: Изтриване на отстъп и преместване на текста наляво.

en: Delete Sub-Word Left
bg: Изтриване на под-дума в ляво

en: Delete Sub-Word Right
bg: Изтриване на под-дума в дясно

en: Fold Toplevel Nodes
bg: Свиване на възли от високо ниво

en: Unfold Toplevel Nodes
bg: Разгъване на възли от високо ниво

en: Toggle Current Node
bg: Превключване на текущия възел

en: Toggle Contained Nodes
bg: Превключване на съдържащите се възли

en: Say current selection or document
bg: Кажете текущата селекция или документ

en: Stop current output
bg: Спиране на текущия изход

en: Pause current output
bg: Паузиране на текущия изход

en: Resume current output
bg: Продължаване на текущия изход

en: Camel case movement disabled
bg: Деактивирано е camel case предвижване на курсора

en: Camel case movement enabled
bg: Активирано е camel case предвижване на курсора

en: Search wrapped
bg: Търсенето завърши

en: Open File
bg: Отваряне на файл

en: Align On
bg: Подравняване

en: Alignment pattern:
bg: Шаблон на подравняване:

en: Export File as HTML
bg: Експортиране на файл като HTML

en: Available Commands
bg: Налични команди

en: <p>For help on individual commands, do <code>'help &lt;command&gt;'</code></p>
bg: <p>За да получите помощ за дадена команда, напишете <code>help &lt;команда&gt;</code>.</p>

en: No help for '%1'
bg: Няма помощ за „%1“.

en: No such command <b>%1</b>
bg: Няма такава команда „%1“.

en: <p>This is the Katepart <b>command line</b>.<br />Syntax: <code><b>command [ arguments ]</b></code><br />For a list of available commands, enter <code><b>help list</b></code><br />For help for individual commands, enter <code><b>help &lt;command&gt;</b></code></p>
bg: <p>Това е <b>командният ред</b> на Katepart. <br /> Синтаксис: <code><b>команда [аргументи]</b></code><br /> За списък с налични команди въведете<code><b>help list</b></code><br /> За помощ за отделни команди въведете<code><b>help &lt; команда &gt;</b></code></p>

en: No such command: "%1"
bg: Няма такава команда: „%1“

en: Error: No range allowed for command "%1".
bg: Грешка: Не е разрешен диапазон за команда„%1“.

en: Success:
bg: Успех:

en: Command "%1" failed.
bg: Неуспешна команда „%1“.

en: Mark Type %1
bg: Маркиране на тип %1

en: Set Default Mark Type
bg: Стил по подразбиране

en: Disable Annotation Bar
bg: Деактивиране на лентата с пояснения

en: Save
bg: Запазване

en: Copy
bg: Копиране

[ctx: @action:button]
en: Background Color…
bg: Цвят на фона…

en: Show Extra Decorations
bg: Допълнителни декорации

en: Show Window Decorations
bg: Декорации на прозорци

[ctx: @title:window]
en: Take Screenshot of Selection
bg: Екранна снимка на селекцията

en: Don't Show Line Numbers
bg: Без показване на номерата на редовете

en: Show Line Numbers From 1
bg: Показване номерата на редовете от 1

en: Show Actual Line Numbers
bg: Показване на актуалните номера на редовете

[ctx: @title:window]
en: Screenshot saving failed
bg: Неуспешно запазване на снимка на екрана

en: Screenshot saving failed: %1
bg: Неуспешно запазване на снимка на екрана: %1

en: All documents written to disk
bg: Всички документи, записани на диск

en: Document written to disk
bg: Документ, записан на диск

en: <p><b>w/wa &mdash; write document(s) to disk</b></p><p>Usage: <tt><b>w[a]</b></tt></p><p>Writes the current document(s) to disk. It can be called in two ways:<br /> <tt>w</tt> &mdash; writes the current document to disk<br /> <tt>wa</tt> &mdash; writes all documents to disk.</p><p>If no file name is associated with the document, a file dialog will be shown.</p>
bg: <p><b>w/wa &mdash; запис на документ (и) на диск</b></p><p> Употреба: <tt><b>w [a] </b></tt></p><p> Записва текущия (те) документ (и) на диск. Може да се извика по два начина: <br /><tt> w </tt> &mdash; записва текущия документ на диск <br /><tt> wa </tt> &mdash; записва всички документи на диск.</p><p> Ако няма име на файл, свързан с документа, ще се покаже файлов диалогов прозорец.</p>

en: <p><b>q/qa/wq/wqa &mdash; [write and] quit</b></p><p>Usage: <tt><b>[w]q[a]</b></tt></p><p>Quits the application. If <tt>w</tt> is prepended, it also writes the document(s) to disk. This command can be called in several ways:<br /> <tt>q</tt> &mdash; closes the current view.<br /> <tt>qa</tt> &mdash; closes all views, effectively quitting the application.<br /> <tt>wq</tt> &mdash; writes the current document to disk and closes its view.<br /> <tt>wqa</tt> &mdash; writes all documents to disk and quits.</p><p>In all cases, if the view being closed is the last view, the application quits. If no file name is associated with the document and it should be written to disk, a file dialog will be shown.</p>
bg: <p><b>q/qa/wq/wqa &mdash; [ [write and] quit<</b></p><p>Употреба: <tt> <b>[w] q [a] </b></tt></p><p>Излиза от приложението. Ако <tt> w </tt> е добавен, той също записва документа (ите) на диск. Тази команда може да бъде извикана по няколко начина:<br /><tt> q </tt> &mdash; затваря текущия изглед. <br /><tt> qa </tt> &mdash;затваря всички изгледи, като ефективно излиза от приложението. <br /><tt> wq </tt>&mdash; записва текущия документ на диска и затваря изгледа му. <br /><tt> wqa </tt> &mdash; записва всички документи на диска и спира програмата.</p><p>Във всички случаи, ако изгледът, който се затваря, е последният изглед, приложението се затваря. Ако с документа не е свързано име на файл и трябва да се запише на диска, ще се покаже файлов диалогов прозорец.</p>

en: <p><b>x/xa &mdash; write and quit</b></p><p>Usage: <tt><b>x[a]</b></tt></p><p>Saves document(s) and quits (e<b>x</b>its). This command can be called in two ways:<br /> <tt>x</tt> &mdash; closes the current view.<br /> <tt>xa</tt> &mdash; closes all views, effectively quitting the application.</p><p>In all cases, if the view being closed is the last view, the application quits. If no file name is associated with the document and it should be written to disk, a file dialog will be shown.</p><p>Unlike the 'w' commands, this command only writes the document if it is modified.</p>
bg: <p><b>x/xa &mdash; записване и излизане</b></p><p> Употреба: <tt><b>x[a]</b></tt></p><p> Записва документ (и) и излиза (e <b>x</b> си). Тази команда може да бъде извикана по два начина: <br /><tt> x </tt> &mdash; затваря текущия изглед. <br /><tt> xa </tt> &mdash; затваря всички изгледи, като ефективно излиза от приложението.</p><p> Във всички случаи, ако изгледът, който се затваря, е последният изглед, програмата спира.Ако с документа не е свързано име на файл и трябва да се запише на диска, ще се покаже файлов диалогов прозорец.</p><p> За разлика от командите 'w', тази команда записва документа само, ако е модифициран.</p>

en: <p><b>sp,split&mdash; Split horizontally the current view into two</b></p><p>Usage: <tt><b>sp[lit]</b></tt></p><p>The result is two views on the same document.</p>
bg: <p><b>sp, split &mdash; Хоризонтално разделяне на текущия изглед на две</b> </p><p> Употреба: <tt><b>sp[lit]</b></tt></p><p> Резултатът е два изгледа на същия документ.</p>

en: <p><b>vs,vsplit&mdash; Split vertically the current view into two</b></p><p>Usage: <tt><b>vs[plit]</b></tt></p><p>The result is two views on the same document.</p>
bg: <p><b>vs,vsplit&mdash; Вертикално разделяне на текущия изглед на две</b></p><p> Употреба: <tt><b>vs[plit]</b></tt></p><p> Резултатът е два изгледа на същия документ.</p>

en: <p><b>clo[se]&mdash; Close the current view</b></p><p>Usage: <tt><b>clo[se]</b></tt></p><p>After executing it, the current view will be closed.</p>
bg: <p><b>clo [se] &mdash; Затваряне на текущия изглед</b></p><p> Употреба: <tt><b>clo [se] </b></tt></p><p> След изпълнението му текущият изглед ще бъде затворен.</p>

en: <p><b>[v]new &mdash; split view and create new document</b></p><p>Usage: <tt><b>[v]new</b></tt></p><p>Splits the current view and opens a new document in the new view. This command can be called in two ways:<br /> <tt>new</tt> &mdash; splits the view horizontally and opens a new document.<br /> <tt>vnew</tt> &mdash; splits the view vertically and opens a new document.<br /></p>
bg: <p><b>[v]new &mdash; разделен изглед и създаване на нов документ</b></p><p> Употреба:<tt><b>[v]new</b></tt></p><p> Разделя текущия изглед и отваря нов документ в новия изглед. Тази команда може да бъде извикана по два начина: <br /><tt> new </tt> &mdash; разделя изгледа хоризонтално и отваря нов документ.<br /><tt> vnew </tt> &mdash; разделя изгледа вертикално и отваря нов документ. <br /></p>

en: <p><b>e[dit] &mdash; reload current document</b></p><p>Usage: <tt><b>e[dit]</b></tt></p><p>Starts <b>e</b>diting the current document again. This is useful to re-edit the current file, when it was modified on disk.</p>
bg: <p><b>e [dit] &mdash; презареждане на текущия документ</b></p><p>Употреба: <tt><b>e [dit] </b></tt></p><p>Стартира <b>р</b> едактиране на текущия документ отново. Това е полезно за повторно редактиране на текущия файл, когато той е бил променен от друга програма.</p>

en: <p><b>b,buffer &mdash; Edit document N from the document list</b></p><p>Usage: <tt><b>b[uffer] [N]</b></tt></p>
bg: <p><b>b,buffer &mdash; Редактиране на документ N от списъка с документи</b> </p><p> Употреба: <tt><b>b [uffer] [N]</b></tt></p>

en: <p><b>bp,bprev &mdash; previous buffer</b></p><p>Usage: <tt><b>bp[revious] [N]</b></tt></p><p>Goes to <b>[N]</b>th previous document ("<b>b</b>uffer") in document list. </p><p> <b>[N]</b> defaults to one. </p><p>Wraps around the start of the document list.</p>
bg: <p><b>bp, bprev &mdash; предишен буфер</b></p><p> Употреба: <tt> <b>bp[revious] [N]</b></tt></p><p> Отива на <b>[N]</b> -тия предходен документ ("<b>b</b> uffer") в списъка с документи.</p><p><b>[N]</b> по подразбиране е едно.</p><p> Прехвърля се в началото на списъка с документи.</p>

en: <p><b>bn,bnext &mdash; switch to next document</b></p><p>Usage: <tt><b>bn[ext] [N]</b></tt></p><p>Goes to <b>[N]</b>th next document ("<b>b</b>uffer") in document list.<b>[N]</b> defaults to one. </p><p>Wraps around the end of the document list.</p>
bg: <p><b>bn, bnext &mdash; превключване към следващ документ</b></p><p> Употреба:<tt><b>bn [ext] [N]</b></tt></p><p> Отива на <b>[N]</b> тия следващ  документ("<b>b</b> uffer") в списъка с документи. <b>[N]</b> по подразбиране е едно.</p><p> Прехвърля се в края на списъка с документи. </p>

en: <p><b>bf,bfirst &mdash; first document</b></p><p>Usage: <tt><b>bf[irst]</b></tt></p><p>Goes to the <b>f</b>irst document ("<b>b</b>uffer") in document list.</p>
bg: <p><b>bf, bfirst &mdash; първи документ</b></p><p> Употреба: <tt><b>bf [irst]</b></tt></p><p> Отива към <b>f</b> irst - първия документ ("<b>b</b> uffer") в списъка с документи.</p>

en: <p><b>bl,blast &mdash; last document</b></p><p>Usage: <tt><b>bl[ast]</b></tt></p><p>Goes to the <b>l</b>ast document ("<b>b</b>uffer") in document list.</p>
bg: <p><b>bl,blast  &mdash; последен документ</b></p><p> Употреба: <tt><b>bl [ast]</b></tt></p><p> Отива към <b>l</b> ast - последния документ ("<b>b</b> uffer") в списъка с документи.</p>

en: <p><b>ls</b></p><p>list current buffers<p>
bg: <p><b>ls</b></p><p>списък на текущите буфери <p>

en: Missing argument. Usage: %1 <from>
bg: Липсващ аргумент. Употреба: %1 <от>

en: No mapping found for "%1"
bg: Не е намерена схема за„%1“

en: "%1" is mapped to "%2"
bg: „%1“е свързано с „%2“

en: Missing argument(s). Usage: %1 <from> [<to>]
bg: Липсващи аргументи. Употреба: %1 <от> [<до>]

en: Wrong arguments
bg: Грешни аргументи

en: Unable to open the config file for reading.
bg: Грешка при отваряне на файла с настройки за четене

en: Unable to open file
bg: Грешка при отваряне на файл

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkViCommandsOverride)
en: When selected, vi commands will override Kate's built-in commands. For example: Ctrl+R will redo, and override the standard action (showing the search and replace dialog).
bg: Когато бъдат избрани, командите vi ще заменят вградените команди на Kate. Например: Ctrl + R ще извърши операцията Повтаряне и ще замени стандартното действие (показване на диалогов прозорец за търсене и замяна).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkViCommandsOverride)
en: Let Vi commands override Kate shortcuts
bg: Командите на Vi заменят клавишните комбинации на Kate

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkViRelLineNumbers)
en: Show the line number relative to the line with the cursor in front of each line.
bg: Показване пред всеки ред номера на реда спрямо реда с курсора.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkViRelLineNumbers)
en: Display relative line numbers
bg: Показване на относителни номера на редове

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Key mapping is used to change the meaning of typed keys. This allows you to move commands to other keys or make special keypresses for doing a series of commands.
    
    Example:
    "<F2>" → "I-- <esc>"
    
    This will prepend "-- " to a line when pressing F2.
bg: Клавишните схеми се използват за промяна на значението на въведените клавиши. Това ви позволява да задавате команди към други клавиши или да извършвате серия от команди чрез специални клавишни комбинации .
    
    Например:
    "<F2>" → "I-- <esc>"
    
    Това ще добави "--" към реда при натискане на F2.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Key Mapping
bg: Клавишни схеми

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, normalTab)
en: Normal mode
bg: Нормален режим

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblNormalModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblInsertModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblVisualModeMappings)
en: Command
bg: Команда

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblNormalModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblInsertModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblVisualModeMappings)
en: Replacement
bg: Заместване

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblNormalModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblInsertModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblVisualModeMappings)
en: Recursive?
bg: Рекурсивен?

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, insertTab)
en: Insert mode
bg: Режим на вмъкване

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, visualTab)
en: Visual mode
bg: Визуален режим

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemoveSelectedRows)
en: Remove selected
bg: Премахване на избраното

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAddNewRow)
en: Add new mapping
bg: Добавяне на нова схема

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnImportNormal)
en: Read a vimrc file and attempt to import mappings specified with the "[n]noremap" command.
bg: Прочитане на vimrc файл и опит за импортиране на схемите, посочени с"[n] noremap"команда.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnImportNormal)
en: Import from vimrc file
bg: Импортиране от vimrc файл

en: Mark set: %1
bg: Маркерът е зададен: %1

en: There are no more chars for the next bookmark.
bg: Няма повече символи за следващата отметка.

en: Nothing in register %1
bg: Няма запис в регистъра %1

en: '%1' %2,  Hex %3,  Octal %4
bg: „%1“ %2,  Десетична %3,  Осмична %4

en: Mark not set: %1
bg: Маркирането не е зададено: %1
