katepart4 - en to el translation catalogue (931 entries)

en: Argument-hints
el: Βοήθειες παραμέτρων

en: Best matches
el: Καλύτερα ταιριάσματα

en: Language keywords
el: Λέξεις κλειδιά της γλώσσας

en: Auto Word Completion
el: Αυτόματη συμπλήρωση λέξεων

en: Shell Completion
el: Συμπλήρωση κελύφους

en: Reuse Word Above
el: Χρήση ξανά παραπάνω λέξης

en: Reuse Word Below
el: Χρήση ξανά παρακάτω λέξης

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
el: &Αρχείο

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
el: &Επεξεργασία

note: i18n: ectx: Menu (edit_find_menu)
en: Find Variants
el: Εύρεση παραλλαγών

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
el: Π&ροβολή

note: i18n: ectx: Menu (view_menu_word_wrap)
en: Word Wrap
el: Αναδίπλωση λέξεων

note: i18n: ectx: Menu (view_menu_borders)
en: Borders
el: Περιγράμματα

note: i18n: ectx: Menu (codefolding)
en: &Code Folding
el: &Τύλιγμα κώδικα

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
el: &Μετάβαση

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
el: Ερ&γαλεία

note: i18n: ectx: Menu (wordcompletion)
en: Word Completion
el: Συμπλήρωση λέξεων

note: i18n: ectx: Menu (spelling)
en: Spelling
el: Ορθογραφία

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
el: Ρ&υθμίσεις

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
el: Κύρια γραμμή εργαλείων

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowFoldingMarkers)
en: If this option is checked, every new view will display marks for folding.
el: Αν αυτή η επιλογή είναι ενεργοποιημένη, κάθε νέα προβολή θα εμφανίζει δείκτες τυλίγματος.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowFoldingPreview)
en: If checked, hovering over a folded region shows a preview of the folded text in a popup.
el: <p>Αν ενεργοποιηθεί αυτή η επιλογή, με πέρασμα πάνω από τυλιγμένη περιοχή , θα εμφανιστεί προεπισκόπηση του τυλιγμένου κειμένου σε αναδυόμενο.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkIconBorder)
en: <p>If this option is checked, every new view will display an icon border on the left hand side.</p><p>The icon border shows bookmark signs, for instance.</p>
el: <p>Αν ενεργοποιηθεί αυτή η επιλογή, κάθε νέα προβολή θα εμφανίζει ένα περιθώριο εικονιδίων στην αριστερή πλευρά.</p><p>Στο περιθώριο εικονιδίων εμφανίζονται, για παράδειγμα, σύμβολα σελιδοδεικτών.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkLineNumbers)
en: If this option is checked, every new view will display line numbers on the left hand side.
el: Αν αυτή η επιλογή ενεργοποιηθεί, κάθε νέα προβολή θα εμφανίζει τον αριθμό γραμμής στην αριστερή πλευρά.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkLineNumbers)
en: Show &line numbers
el: Εμφάνιση αριθμών &γραμμής

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowLineModification)
en: If this option is checked, a small indicator for modified and saved lines is shown on the left hand side.
el: Αν αυτή η επιλογή ενεργοποιηθεί, μια μικρή ένδειξη για τροποποιημένες και αποθηκευμένες γραμμές εμφανίζεται στην αριστερή πλευρά.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkScrollbarMarks)
en: <p>If this option is checked, every new view will show marks on the vertical scrollbar.</p><p>These marks will show bookmarks, for instance.</p>
el: <p>Αν ενεργοποιηθεί αυτή η επιλογή, κάθε νέα προβολή θα εμφανίζει δείκτες στην κατακόρυφη κύλιση της.</p><p>Οι δείκτες αυτοί για παράδειγμα θα σημειώνουν τους σελιδοδείκτες.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkScrollbarPreview)
en: <p>If this option is checked, hovering over the vertical scrollbar will show a preview of the text.</p>
el: <p>Αν ενεργοποιηθεί αυτή η επιλογή, με το πέρασμα από την κάθετη γραμμή κύλισης θα εμφανιστεί προεπισκόπηση του κειμένου </p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblShowScrollbars)
en: Scro&llbars visibility:
el: Ορατότητα &γραμμών κύλισης:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbShowScrollbars)
en: Always On
el: Πάντα ενεργοί

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbShowScrollbars)
en: Show When Needed
el: Εμφάνιση όταν χρειάζεται

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbShowScrollbars)
en: Always Off
el: Πάντα ανενεργό

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Minimap:
el: Μινι-χάρτης

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkScrollbarMiniMap)
en: If this option is checked, every new view will show a mini map on the vertical scrollbar.
el: Αν αυτή η επιλογή ενεργοποιηθεί, κάθε νέα προβολή θα εμφανίζει έναν μίνι χάρτη στην κατακόρυφη γραμμή κύλισης.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkScrollbarMiniMap)
en: Show minimap
el: Εμφάνιση μίνι-χάρτη

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelMiniMapWidth)
en: Minim&ap width:
el: Πλάτος μινι&χάρτη:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkScrollbarMiniMapAll)
en: If this option is checked, every new view will show a mini map of the whole document on the vertical scrollbar.
el: Αν αυτή η επιλογή ενεργοποιηθεί, κάθε νέα προβολή θα εμφανίζει έναν μίνι χάρτη όλου του εγγράφου στην κατακόρυφη γραμμή κύλισης.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkScrollbarMiniMapAll)
en: Map the whole document
el: Χαρτογράφηση όλου του εγγράφου

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbSortBookmarksByCreation)
en: Each new bookmark will be added to the bottom, independently from where it is placed in the document.
el: Κάθε νέος σελιδοδείκτης θα προστίθεται από κάτω, ανεξάρτητα από το που είναι τοποθετημένος στο έγγραφο.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbSortBookmarksByPosition)
en: The bookmarks will be ordered by the line numbers they are placed at.
el: Οι σελιδοδείκτες θα ταξινομούνται σύμφωνα με τον αριθμό γραμμής που τοποθετούνται.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Sort bookmarks menu:
el: Ταξινόμηση μενού σελιδοδεικτών:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbGeneral) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbViInputMode)
en: General
el: Γενικά

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAutoCompletionEnabled)
en: Enable &auto completion
el: Ενεργοποίηση &αυτόματης συμπλήρωσης

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbWordCompletion)
en: A&uto word completion
el: Α&υτόματη συμπλήρωση λέξεων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Minimal word length to complete:
el: Ελάχιστο μήκος λέξης για συμπλήρωση:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, removeTail)
en: Remove tail of a previous word when completion item chosen from a list
el: Διαγραφή της ουράς μιας προηγούμενης λέξης όταν το αντικείμενο συμπλήρωσης επιλέγεται από λίστα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, removeTail)
en: Remove tail on complete
el: Διαγραφή ουράς στη συμπλήρωση

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbKeywordCompletion)
en: &Keyword completion
el: &Συμπλήρωση λέξεων κλειδιών

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Keyword completion provides suggestions based on the keywords which exist in the document's language.
el: Η συμπλήρωση λέξεων κλειδιών παρέχει προτάσεις με βάση τις λέξεις κλειδιά που υπάρχουν στη γλώσσα του εγγράφου.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Word wrap:
el: Αναδίπλωση λέξεων:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkStaticWordWrap)
en: <p>Automatically start a new line of text when the current line exceeds the length specified by the <b>Wrap words at:</b> option.</p><p>This option does not wrap existing lines of text - use the <b>Apply Static Word Wrap</b> option in the <b>Tools</b> menu for that purpose.</p><p>If you want lines to be <i>visually wrapped</i> instead, according to the width of the view, enable <b>Dynamic Word Wrap</b> in the <b>Appearance</b> config page.</p>
el: <p>Αυτόματη έναρξη νέας γραμμής κειμένου όταν η τρέχουσα γραμμή υπερβαίνει το μήκος που ορίζεται με την επιλογή <b>Αναδίπλωση λέξεων στο:</b>.</p><p>Η επιλογή αυτή δεν αναδιπλώνει υπάρχουσες γραμμές κειμένου - χρησιμοποιήστε την επιλογή <b>Εφαρμογή στατικής αναδίπλωσης λέξεων</b> στο μενού <b>Εργαλεία</b> γι' αυτό.</p><p>Αν αντίθετα, επιθυμείτε οι γραμμές να είναι <i>οπτικά αναδιπλούμενες</i> σύμφωνα με το πλάτος της προβολής, ενεργοποιήστε τη <b>Δυναμική αναδίπλωση λέξεων</b> στη σελίδα διαμόρφωσης για την <b>Εμφάνιση</b>.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblWordWrap)
en: Wra&p words at:
el: Α&ναδίπλωση λέξεων στο:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbWordWrap)
en: If the Word Wrap option is selected this entry determines the length (in characters) at which the editor will automatically start a new line.
el: Αν η επιλογή αναδίπλωση λέξεων είναι ενεργοποιημένη αυτή η καταχώρηση καθορίζει το μήκος (σε χαρακτήρες) στο οποίο ο επεξεργαστής θα ξεκινά αυτόματα μια νέα γραμμή.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblInputMode)
en: Default input mode:
el: Προκαθορισμένη λειτουργία εισαγωγής:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Copy and paste:
el: Αντιγραφή και επικόλληση:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Accessibility:
el: Προσβασιμότητα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblFiletype)
en: &Filetype:
el: Τύπος &αρχείου:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbFiletypes)
en: Select the filetype you want to change.
el: Επιλέξτε τον τύπο αρχείου που επιθυμείτε την τροποποίησή του.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnNew)
en: Create a new file type.
el: Δημιουργία ενός νέου τύπου αρχείου.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnNew)
en: &New
el: &Νέο

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnDelete)
en: Delete the current file type.
el: Διαγραφή του τρέχοντος τύπου αρχείου.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnDelete)
en: &Delete
el: &Διαγραφή

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbProperties)
en: Properties
el: Ιδιότητες

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblName)
en: &Name:
el: Ό&νομα:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtName)
en: The name of the filetype will be the text of the corresponding menu item.
el: Το όνομα του τύπου του αρχείου θα είναι το κείμενο στο αντίστοιχο αντικείμενο μενού.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSection)
en: &Section:
el: &Τμήμα:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtSection)
en: The section name is used to organize the file types in menus.
el: Το όνομα τμήματος χρησιμοποιείται για την οργάνωση των τύπων αρχείων στα μενού.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblVariables)
en: &Variables:
el: &Μεταβλητές:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (VariableLineEdit, edtVariables)
en: <p>This string allows to configure Kate's settings for the files selected by this mimetype using Kate variables. Almost any configuration option can be set, such as highlight, indent-mode, encoding, etc.</p><p>For a full list of known variables, see the manual.</p>
el: <p>Αυτή η συμβολοσειρά επιτρέπει τη διαμόρφωση των ρυθμίσεων του Kate για αρχεία επιλεγμένα από αυτόν τον τύπο mime χρησιμοποιώντας μεταβλητές του Kate. Σχεδόν κάθε επιλογή διαμόρφωσης μπορεί να ορισθεί, όπως ο τονισμός, η λειτουργία εσοχής, η κωδικοποίηση, κτλ.</p><p>Για μια πλήρη λίστα των γνωστών μεταβλητών, δείτε το εγχειρίδιο.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblHl)
en: &Highlighting:
el: &Τονισμός:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblIndenter)
en: &Indentation mode:
el: &Λειτουργία εσοχών:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblExtensions)
en: File e&xtensions:
el: &Επεκτάσεις αρχείων:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtFileExtensions)
en: The wildcards mask allows to select files by filename. A typical mask uses an asterisk and the file extension, for example <code>*.txt; *.text</code>. The string is a semicolon-separated list of masks.
el: Η μάσκα με χαρακτήρες υποκατάστασης επιτρέπει την επιλογή αρχείων με το όνομά τους. Μια τυπική μάσκα χρησιμοποιεί έναν αστερίσκο και την επέκταση του αρχεία, όπως για παράδειγμα η <code>*.txt; *.text</code>. Η συμβολοσειρά είναι μια λίστα με μάσκες διαχωρισμένες με ερωτηματικό.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblMimeTypes)
en: MIME &types:
el: &Τύποι MIME:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtMimeTypes)
en: The mime type mask allows to select files by mimetype. The string is a semicolon-separated list of mimetypes, for example <code>text/plain; text/english</code>.
el: Η μάσκα τύπου mime επιτρέπει την επιλογή αρχείων ανάλογα με τον τύπο mime. Η συμβολοσειρά είναι μια λίστα με τύπους mime διαχωρισμένους με ερωτηματικά, για παράδειγμα <code>text/plain; text/english</code>.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, btnMimeTypes)
en: Displays a wizard that helps you easily select mimetypes.
el: Εμφανίζει ένα μάγο ο οποίος θα σας βοηθήσει να επιλέξετε εύκολα τύπους mime.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPriority)
en: P&riority:
el: Προ&τεραιότητα:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbPriority)
en: Sets priority for this file type. If more than one file type selects the same file, the one with the highest priority will be used.
el: Ορισμός προτεραιότητας αυτού του τύπου αρχείου. Αν παραπάνω από ένας τύπος αρχείων επιλέγει το ίδιο αρχείο, θα χρησιμοποιηθεί αυτός με τη μεγαλύτερη προτεραιότητα.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblMode)
en: Default indentation mode:
el: Προκαθορισμένη λειτουργία εσοχών:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbMode)
en: This is a list of available indentation modes. The specified indentation mode will be used for all new documents. Be aware that it is also possible to set the indentation mode with document variables, modes or a .kateconfig file.
el: Αυτή είναι η λίστα των διαθέσιμων λειτουργιών εσοχής. Η καθορισμένη λειτουργία εσοχών θα χρησιμοποιηθεί σε όλα τα νέα έγγραφα. Σημειώστε ότι είναι δυνατός ο ορισμός της λειτουργίας εσοχών μέσω μεταβλητών του εγγράφου, λειτουργιών ή ενός αρχείου .kateconfig.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbIndentationMode)
en: Indent using
el: Χρήση εσοχών

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbIndentWidth)
en: The indentation width is the number of spaces which is used to indent a line. If the option <b>Insert spaces instead of tabulators</b> in the section <b>Editing</b> is disabled, a <b>Tab</b> character is inserted if the indentation is divisible by the tab width.
el: Το πλάτος των εσοχών είναι ο αριθμός των κενών που θα χρησιμοποιηθεί για την εσοχή μιας γραμμής. Αν η επιλογή <b>εισαγωγή κενών αντί στηλοθετών</b> στο τμήμα <b>Επεξεργασία</b> είναι απενεργοποιημένη, εισάγεται ένας χαρακτήρας <b>Στηλοθέτη</b> αν η εσοχή διαιρείται με το πλάτος του στηλοθέτη.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbIndentWithSpaces)
en: &Spaces
el: &Κενά

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblIndentWidth)
en: &Indentation width:
el: &Πλάτος εσοχών:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTabWidth)
en: Tab wi&dth:
el: Π&λάτος στηλοθέτη:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbIndentWithTabs)
en: &Tabulators
el: &Στηλοθέτες

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbIndentMixed)
en: Tabulators &and Spaces
el: Στηλοθέτες κ&αι Κενά

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbProperties)
en: Indentation Properties
el: Ιδιότητες εσοχών

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkKeepExtraSpaces)
en: If this option is disabled, changing the indentation level aligns a line to a multiple of the width specified in <b>Indentation width</b>.
el: Αν αυτή η επιλογή είναι απενεργοποιημένη, η τροποποίηση του επιπέδου εσοχών στοιχίζει μια γραμμή σε πολλαπλάσιο του καθορισμένου <b>Πλάτους εσοχών</b>.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkKeepExtraSpaces)
en: &Keep extra spaces
el: Διατήρηση επιπλέον &κενών

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkIndentPaste)
en: If this option is selected, pasted code from the clipboard is indented. Triggering the <b>undo</b>-action removes the indentation.
el: Αν είναι ενεργοποιημένη αυτή η επιλογή, θα γίνει εισαγωγή εσοχών κατά την επικόλληση του κώδικα από το πρόχειρο. Οι εσοχές μπορούν να αφαιρεθούν πατώντας <b>Αναίρεση</b>.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkIndentPaste)
en: Adjust indentation of code &pasted from the clipboard
el: Προσαρμογή εσοχών στον κώδικα που ε&πικολλήθηκε από το πρόχειρο

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbKeys)
en: Indentation Actions
el: Ενέργειες εσοχών

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkBackspaceUnindents)
en: If this option is selected, the <b>Backspace</b> key decreases the indentation level if the cursor is located in the leading blank space of a line.
el: Αν αυτή η επιλογή είναι ενεργοποιημένη, Το πλήκτρο <b>Backspace</b> μειώνει το επίπεδο εσοχής αν ο δρομέας βρίσκεται στο αρχικό κενό μιας γραμμής.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBackspaceUnindents)
en: &Backspace key in leading blank space unindents
el: Το πλήκτρο &Backspace στο αρχικό κενό αναιρεί την εσοχή

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbTabAdvances)
en: If this option is selected, the <b>Tab</b> key always inserts white space so that the next tab position is reached. If the option <b>Insert spaces instead of tabulators</b> in the section <b>Editing</b> is enabled, spaces are inserted; otherwise, a single tabulator is inserted.
el: Αν ενεργοποιηθεί αυτή η επιλογή, το πλήκτρο <b>Tab</b> εισάγει πάντα κενά για τη νέα θέση του στηλοθέτη. Αν η επιλογή <b>Εισαγωγή κενών αντί στηλοθετών</b> στο τμήμα <b>Επεξεργασίας</b> είναι ενεργοποιημένη, εισάγονται κενά, ενώ σε άλλη περίπτωση εισάγεται ένας στηλοθέτης.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTabAdvances)
en: Always advance to the &next tab position
el: Πάντα προώθηση στην επόμε&νη θέση στηλοθέτη

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbTabIndents)
en: If this option is selected, the <b>Tab</b> key always indents the current line by the number of character positions specified in <b>Indentation width</b>.
el: Αν ενεργοποιηθεί αυτή η επιλογή, το πλήκτρο <b>Tab</b> πάντα δημιουργεί εσοχή στην τρέχουσα γραμμή με αριθμό θέσεων χαρακτήρων καθορισμένο από το <b>Πλάτος εσοχών</b>.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTabIndents)
en: Always increase indentation &level
el: Πάντα αύξηση του &επιπέδου εσοχής

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbTabSmart)
en: If this option is selected, the <b>Tab</b> key either indents the current line or advances to the next tab position.<p> If the insertion point is at or before the first non-space character in the line, or if there is a selection, the current line is indented by the number of character positions specified in <b>Indentation width</b>.<p> If the insertion point is located after the first non-space character in the line and there is no selection, white space is inserted so that the next tab position is reached: if the option <b>Insert spaces instead of tabulators</b> in the section <b>Editing</b> is enabled, spaces are inserted; otherwise, a single tabulator is inserted.
el: Αν ενεργοποιηθεί αυτή η επιλογή, το πλήκτρο <b>Tab</b> είτε εισάγει εσοχή στην τρέχουσα γραμμή ή μετακινεί στην επόμενη θέση στηλοθέτη.<p> Αν το σημείο εισαγωγής είναι στο ή πριν τον πρώτο κενό χαρακτήρα της γραμμής, ή αν υπάρχει κάποια επιλογή, δημιουργείται εσοχή στην τρέχουσα γραμμή κατά θέσεις χαρακτήρων καθορισμένες από το <b>Πλάτος εσοχών</b>.<p> Αν το σημείο εισαγωγή βρίσκεται στον πρώτο μη κενό χαρακτήρα της γραμμής και δεν υπάρχει κάποια επιλογή,εισάγονται κενά έτσι ώστε να συμπληρωθεί η επόμενη θέση στηλοθέτη: αν η επιλογή <b>Εισαγωγή κενών αντί στηλοθετών</b> στο τμήμα <b>Επεξεργασία</b> είναι ενεργοποιημένη, εισάγονται κενά, ενώ σε άλλη περίπτωση εισάγεται ένας  στηλοθέτης.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTabSmart)
en: Increase indentation level if in l&eading blank space
el: Αύξηση επιπέδου εσοχής αν βρίσκεστε στο α&ρχικό κενό

en: Indentation
el: Χρήση εσοχών

en: Auto Completion
el: Αυτόματη συμπλήρωση

en: Spellcheck
el: Έλεγχος ορθογραφίας

en: Text Navigation
el: Πλοήγηση στο κείμενο

en: Editing
el: Επεξεργασία

en: Editing Options
el: Επιλογές επεξεργασίας

en: Off
el: Ανενεργό

en: Follow Line Numbers
el: Ακολούθηση αριθμών γραμμής

en: Appearance
el: Εμφάνιση

en: Advanced
el: Προχωρημένα

en: You did not provide a backup suffix or prefix. Using default suffix: '~'
el: Δε δώσατε ένα πρόθεμα ή μία κατάληξη για τα αντίγραφα ασφαλείας. Χρήση του προκαθορισμένου: '~'

en: No Backup Suffix or Prefix
el: Δε δόθηκε πρόθεμα ή κατάληξη αντιγράφου ασφαλείας

en: Open/Save
el: Άνοιγμα/Αποθήκευση

en: File Opening & Saving
el: Άνοιγμα αρχείου & Αποθήκευση

en: Dictionary:
el: Λεξικό:

en: View &Difference
el: Προβολή &διαφορών

en: Shows a diff of the changes.
el: Προβολή διαφορών μεταξύ των αλλαγών.

en: &Reload
el: Επα&ναφόρτωση

[ctx: @action]
en: &Save As…
el: &Αποθήκευση ως…

en: Lets you select a location and save the file again.
el: Σας επιτρέπει να επιλέξετε μια τοποθεσία και να αποθηκεύσετε το αρχείο ξανά.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_skipBtn)
en: &Ignore
el: &Παράβλεψη

en: Ignores the changes on disk without any action.
el: Παράβλεψη των αλλαγών στον δίσκο χωρίς καμία ενέργεια.

en: The diff command failed. Please make sure that diff(1) is installed and in your PATH.
el: Η εντολή diff απέτυχε. Παρακαλώ σιγουρευτείτε ότι το diff(1) είναι εγκατεστημένο και μέσα στο PATH.

en: Error Creating Diff
el: Σφάλμα κατά τη δημιουργία Diff

en: The files are identical.
el: Τα αρχεία είναι όμοια.

en: Diff Output
el: Έξοδος diff

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbCursorMovement)
en: Text Cursor Movement
el: Κίνηση δρομέα κειμένου

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkSmartHome)
en: When selected, pressing the home key will cause the cursor to skip whitespace and go to the start of a line's text. The same applies for the end key.
el: Όταν επιλεχθεί, πατώντας το πλήκτρο home ο δρομέας θα παραλείψει το κενό και θα πάει στην αρχή του κειμένου μιας γραμμής. Το ίδιο ισχύει και για το πλήκτρο end.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSmartHome)
en: Smart ho&me and smart end
el: Έξυπνο ho&me και end

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkPagingMovesCursor)
en: Selects whether the PageUp and PageDown keys should alter the vertical position of the cursor relative to the top of the view.
el: Επιλέγει το αν τα πλήκτρα PageUp και PageDown θα τροποποιούν την κατακόρυφη θέση του δρομέα σχετικά με την κορυφή της προβολής.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkPagingMovesCursor)
en: &PageUp/PageDown moves cursor
el: Τα PageUp/PageDown μετακινούν &το δρομέα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblAutoCenterCursor)
en: &Autocenter cursor:
el: &Αυτόματο κεντράρισμα δρομέα:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbAutoCenterCursor)
en: Sets the number of lines to maintain visible above and below the cursor when possible.
el: Ορίζει τον αριθμό των γραμμών που θα διατηρούνται ορατές πάνω και κάτω από τον δρομέα, όταν αυτό είναι δυνατό.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbSwapFileMode) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, spbSwapFileSync) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, sbAutoCenterCursor)
en: Disabled
el: Απενεργοποιημένο

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, sbAutoCenterCursor)
en:  lines
el:  γραμμές

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cbNavigationMisc)
en: Misc
el: Διάφορα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTextSelectionMode)
en: Text selection mode:
el: Λειτουργία επιλογής κειμένου:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbTextSelectionMode)
en: Normal
el: Κανονικό

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbTextSelectionMode)
en: Persistent
el: Επίμονη

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkScrollPastEnd)
en: Allow scrolling past the end of the document
el: Να επιτρέπεται η μετακίνηση μετά το τέλος του εγγράφου

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkBackupLocalFiles)
en: If this option is enabled, backups for local files will be created when saving.
el: Αν αυτή η επιλογή ενεργοποιηθεί, θα δημιουργούνται αντίγραφα ασφαλείας των τοπικών αρχείων κατά την αποθήκευση.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBackupLocalFiles)
en: &Local files
el: &Τοπικά αρχεία

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkBackupRemoteFiles)
en: If this option is enabled, backups for remote files will be created when saving.
el: Αν αυτή η επιλογή ενεργοποιηθεί, θα δημιουργούνται αντίγραφα ασφαλείας των απομακρυσμένων αρχείων κατά την αποθήκευση.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBackupRemoteFiles)
en: &Remote files
el: &Απομακρυσμένα αρχεία

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtBackupPrefix)
en: Enter the prefix to prepend to the backup file names.
el: Εισάγετε το πρόθεμα για τα αρχεία αντιγράφου ασφαλείας.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtBackupSuffix)
en: Enter the suffix to append to the backup file names.
el: Εισάγετε την κατάληξη για το αρχεία αντιγράφου ασφαλείας.

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, spbSwapFileSync)
en: s
el: δ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbFileFormat)
en: File Format
el: Μορφή αρχείου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEncoding)
en: &Encoding:
el: &Κωδικοποίηση:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbEncoding)
en: This defines the standard encoding to use to open/save files, if not changed in the open/save dialog or by using a command line option.
el: Αυτό καθορίζει την τυπική κωδικοποίηση που θα χρησιμοποιείτε για το άνοιγμα/αποθήκευση αρχείων, εάν δεν αλλαχθεί στο διάλογο ανοίγματος/αποθήκευσης ή χρησιμοποιώντας την επιλογή γραμμής εντολών.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEncodingDetection)
en: &Encoding detection:
el: Ανί&χνευση κωδικοποίησης:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbEncodingDetection)
en: if neither the encoding chosen as standard above, nor the encoding specified in the open/save dialog, nor the encoding specified on command line match the content of the file, this detection will be run.
el: Εάν η επιλογή της κωδικοποίηση δεν έχει προκαθοριστεί, ή δεν έχει επιλεχθεί από τον διάλογο ανοίγματος/αποθήκευσης, ή η κωδικοποίηση δεν έχει οριστεί από την γραμμή εντολών του αρχείου, αυτή η ανίχνευση θα εκτελεστεί.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEncodingDetection2)
en: &Fallback encoding:
el: &Κωδικοποίηση μετάπτωσης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEOL)
en: E&nd of line:
el: &Τέλος γραμμής:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkDetectEOL)
en: If this option is enabled the editor will autodetect the end of line type. The first found end of line type will be used for the whole file.
el: Αν ενεργοποιηθεί αυτή η επιλογή ο επεξεργαστής κειμένου θα ανιχνεύσει αυτόματα τον τύπο τέλους γραμμής. Το πρώτο τέλος γραμμής θα χρησιμοποιηθεί για ολόκληρο το αρχείο.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkDetectEOL)
en: A&utomatic end of line detection
el: Α&υτόματη ανίχνευση τέλους γραμμής

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkEnableBOM)
en: The byte order mark is a special sequence at the beginning of Unicode encoded documents. It helps editors to open text documents with the correct Unicode encoding. The byte order mark is not visible in the displayed document.
el: Ο χαρακτήρας που δηλώνει τη σειρά των ψηφιολέξεων (BOM) είναι μια ειδική ακολουθία στην αρχή κάθε κωδικοποιημένου εγγράφου Unicode. Βοηθάει του επεξεργαστές να ανοίγουν έγγραφα κειμένου με την σωστή κωδικοποίηση unicode. Ο χαρακτήρας που δηλώνει τη σειρά των ψηφιολέξεων (BOM) δεν είναι ορατός όταν προβάλλεται το έγγραφο.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Line length limit:
el: Όριο μήκους γραμμής:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, lineLengthLimit)
en: Unlimited
el: Απεριόριστο

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbCleanups)
en: Automatic Cleanups on Save
el: Αυτόματο καθάρισμα κατά την αποθήκευση

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblRemoveTrailingSpaces) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cbRemoveTrailingSpaces)
en: Depending on the choice, trailing spaces are removed when saving a document, either in the entire document or only of modified lines.
el: Ανάλογα με την επιλογή, τα κενά τέλους αφαιρούνται με την αποθήκευση ενός εγγράφου ή σε όλο το έγγραφο ή μόνο σε τροποποιημένες γραμμές.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRemoveTrailingSpaces)
en: Re&move trailing spaces:
el: &Αφαίρεση κενών στο τέλος:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbRemoveTrailingSpaces) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, spbAutoSaveInterval) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, spacesComboBox)
en: Never
el: Ποτέ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbRemoveTrailingSpaces)
en: On Modified Lines
el: Σε τροποποιημένες γραμμές

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbRemoveTrailingSpaces)
en: In Entire Document
el: Σε όλο το έγγραφο

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkNewLineAtEof)
en: On save, a line break is appended to the document if not already present. The line break is visible after reloading the file.
el: Στην αποθήκευση, μια αλλαγή γραμμής προστίθεται στο έγγραφο αν δεν είναι ήδη εκεί. Η αλλαγή γραμμής είναι ορατή μετά την επαναφόρτωση του αρχείου.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkNewLineAtEof)
en: Append newline at end of file on save
el: Εισαγωγή νέας γραμμής στο τέλος του αρχείου κατά την αποθήκευση

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, spacesComboBox)
en: Always
el: Πάντα

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowTabs)
en: The editor will display a symbol to indicate the presence of a tab in the text.
el: Ο επεξεργαστής θα εμφανίζει ένα σύμβολο για την ένδειξη της παρουσίας ενός στηλοθέτη στο κείμενο.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowWholeBracketExpression)
en: If this is enabled, the range between the selected matching brackets will be highlighted.
el: Αν ενεργοποιηθεί αυτή η επιλογή, θα τονιστεί ολόκληρη η έκφραση μέσα στις αγκύλες με αντιστοιχία.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowWholeBracketExpression)
en: Highlight range between selected brackets
el: Τονισμός έκφρασης μέσα στις επιλεγμένες αγκύλες.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkAnimateBracketMatching)
en: Flash matching brackets
el: Αναλαμπή ταιριασμένων αγκυλών

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkAnimateBracketMatching)
en: If this is enabled, matching brackets are animated for better visibility.
el: Αν ενεργοποιηθεί αυτή η επιλογή, θα υπάρξει εφέ κίνησης στα ταιριάσματα των αγκυλών για καλύτερη ορατότητα.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkShowWordCount)
en: Show/hide word count in status bar
el: Εμφάνιση/απόκρυψη καταμέτρησης λέξεων στη γραμμή κατάστασης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowWordCount)
en: Show word count
el: Εμφάνιση καταμέτρησης λέξεων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_25)
en: Fold first line:
el: Τύλιγμα πρώτης γραμμής:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkFoldFirstLine)
en: When this setting is enabled, the editor view automatically folds
    comment blocks that start on the first line of the document. This is
    helpful to hide license headers which are commonly placed at the
    beginning of a file.
el: Όταν η ρύθμιση αυτή είναι ενεργοποιημένη, η προβολή του επεξεργαστή τυλίγει
    αυτόματα τα μπλοκ των σχολίων που ξεκινούν από την πρώτη γραμμή του 
    εγγράφου. Αυτό βοηθά στην απόκρυψη των επικεφαλίδων της άδειας χρήσης 
    που μπαίνουν συνήθως στην αρχή ενός αρχείου.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbxWordWrap)
en: Dynamic Word Wrap:
el: Δυναμική αναδίπλωση λέξεων:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblDynamicWordWrapIndicators)
en: D&ynamic word wrap indicators:
el: Δείκτες δυναμικής αναδίπ&λωσης λέξεων:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbDynamicWordWrapIndicator)
en: Choose when the Dynamic Word Wrap Indicators should be displayed.
el: Επιλέξτε το πότε θα εμφανίζονται οι δείκτες δυναμικής αναδίπλωσης λέξεων.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbDynamicWordWrapDepth)
en: <p>Enables the start of dynamically wrapped lines to be aligned vertically to the indentation level of the first line. This can help to make code and markup more readable.</p><p>Additionally, this allows you to set a maximum width of the screen, as a percentage, after which dynamically wrapped lines will no longer be vertically aligned. For example, at 50%, lines whose indentation levels are deeper than 50% of the width of the screen will not have vertical alignment applied to subsequent wrapped lines.</p>
el: <p>Ενεργοποιεί την κατακόρυφη στοίχιση, των δυναμικά αναδιπλούμενων γραμμών, στο επίπεδο εσοχής της πρώτης γραμμής. Αυτό βοηθά στην ευκολότερη ανάγνωση του κώδικα.</p><p>Επιπλέον, επιτρέπει να ορίσετε ένα μέγιστο ποσοστό του πλάτους της οθόνης, μετά το οποίο οι δυναμικά αναδιπλούμενες γραμμές δε θα στοιχίζονται κατακόρυφα. Για παράδειγμα, αν τεθεί στο 50%, για τις γραμμές που το επίπεδο εσοχής τους είναι μεγαλύτερο από το 50% του πλάτους της οθόνης δεν θα γίνεται κατακόρυφη στοίχιση των αναδιπλούμενων γραμμών που ακολουθούν.</p>

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, sbDynamicWordWrapDepth)
en: % of View Width
el: % του πλάτους προβολής

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: Show i&ndentation lines:
el: Εμφάνιση &γραμμών εσοχών:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkShowIndentationLines)
en: If this is enabled, the editor will display vertical lines to help identify indent lines.
el: Αν ενεργοποιηθεί αυτή η επιλογή, ο επεξεργαστής κειμένου θα εμφανίζει κατακόρυφες γραμμές για την εύκολη αναγνώριση των γραμμών εσοχής.

[ctx: short translation, user created new file]
en: New file
el: Νέο αρχείο

en: The file %1 could not be loaded, as it was not possible to read from it.<br />Check if you have read access to this file.
el: Το αρχείο %1 ήταν αδύνατο να φορτωθεί, καθώς δεν ήταν δυνατό να αναγνωσθεί.
    Ελέγξτε αν έχετε πρόσβαση ανάγνωσης σε αυτό το αρχείο.

[ctx: translators: you can also translate 'Try Again' with 'Reload']
en: Try Again
el: Προσπαθήστε ξανά

en: &Close
el: &Κλείσιμο

[ctx: Close the message being displayed]
en: Close message
el: Κλείσιμο μηνύματος

en: The file %1 was opened with %2 encoding but contained invalid characters.<br />It is set to read-only mode, as saving might destroy its content.<br />Either reopen the file with the correct encoding chosen or enable the read-write mode again in the tools menu to be able to edit it.
el: Το αρχείο %1 ανοίχτηκε με κωδικοποίηση %2 αλλά περιείχε μη έγκυρους χαρακτήρες.<br />Έχει οριστεί σε λειτουργία μόνο ανάγνωσης, καθώς η αποθήκευσή του μπορεί να το καταστρέψει.<br />Ανοίξτε το αρχείο με τη σωστή κωδικοποίηση ή ενεργοποιήστε τη λειτουργία ανάγνωσης-εγγραφής ξανά στο μενού για να μπορείτε να το επεξεργαστείτε.

en: The file %1 was opened and contained lines longer than the configured Line Length Limit (%2 characters).<br />The longest of those lines was %3 characters long<br/>Those lines were wrapped and the document is set to read-only mode, as saving will modify its content.
el: Το αρχείο %1 ανοίχθηκε και περιέχει γραμμές μακρύτερες από το διαμορφωμένο όριο μήκους γραμμής (%2 χαρακτήρες).<br />Οι μεγαλύτερες σε μήκος γραμμές ήταν αυτές των %3 χαρακτήρων.<br />Οι γραμμές αυτές αναδιπλώθηκαν και το έγγραφο ρυθμίστηκε σε κατάσταση για ανάγνωση-μόνο, καθώς η αποθήκευση θα μεταβάλλει το περιεχόμενό του.

en: Temporarily raise limit and reload file
el: Προσωρινή αύξηση του ορίου και επαναφόρτωση του αρχείου

en: Close
el: Κλείσιμο

en: Do you really want to save this unmodified file? You could overwrite changed data in the file on disk.
el: Σίγουρα θέλετε να αποθηκεύσετε αυτό το μη τροποποιημένο αρχείο; Μπορεί να αντικαταστήσετε αλλαγμένα δεδομένα του αρχείου στον δίσκο.

en: Trying to Save Unmodified File
el: Προσπάθεια αποθήκευσης μη τροποποιημένου αρχείου

en: Save Nevertheless
el: Αποθήκευση όπως και να 'χει

en: Do you really want to save this file? Both your open file and the file on disk were changed. There could be some data lost.
el: Σίγουρα θέλετε να αποθηκεύσετε αυτό το αρχείο; Και το ανοιγμένο αρχείο σας και το αρχείο στον δίσκο έχουν αλλάξει. Μπορεί να υπάρξει κάποια απώλεια δεδομένων.

en: Possible Data Loss
el: Πιθανή απώλεια δεδομένων

en: The selected encoding cannot encode every Unicode character in this document. Do you really want to save it? There could be some data lost.
el: Η επιλεγμένη κωδικοποίηση δεν μπορεί να μετατρέψει όλους τους Unicode χαρακτήρες του εγγράφου. Θέλετε πραγματικά να το αποθηκεύσετε; Κάποια δεδομένα μπορεί να χαθούν.

en: For file %1 no backup copy could be created before saving. If an error occurs while saving, you might lose the data of this file. A reason could be that the media you write to is full or the directory of the file is read-only for you.
el: Αδυναμία δημιουργίας αντιγράφου ασφαλείας για το αρχείο %1 πριν την αποθήκευση. Όταν συμβαίνει κάποιο σφάλμα κατά την αποθήκευση μπορεί να χάσετε τα δεδομένα του αρχείου. Μια περίπτωση είναι ότι το μέσο που γράφετε είναι γεμάτο ή ο κατάλογος του αρχείου είναι μόνο για ανάγνωση για εσάς.

en: Failed to create backup copy.
el: Αποτυχία δημιουργίας αντιγράφου ασφαλείας.

en: Try to Save Nevertheless
el: Αποθήκευση ούτως ή άλλως

en: Do you really want to continue to close this file? Data loss may occur.
el: Σίγουρα θέλετε να συνεχίσετε με το κλείσιμο αυτού του αρχείου; Μπορεί να υπάρξει απώλεια δεδομένων.

en: Close Nevertheless
el: Κλείσιμο όπως και να 'χει

en: Untitled
el: Χωρίς τίτλο

en: Save File
el: Αποθήκευση αρχείου

en: Save failed
el: Η αποθήκευση απέτυχε

en: Save Copy of File
el: Αποθήκευση αντιγράφου αρχείου

en: The document could not be saved, as it was not possible to write to %1.
    
    Check that you have write access to this file or that enough disk space is available.
el: Το έγγραφο ήταν αδύνατο να αποθηκευτεί, καθώς ήταν αδύνατη η εγγραφή στο %1.
    
    Ελέγξτε ότι έχετε πρόσβαση εγγραφής σε αυτό το αρχείο ή ότι υπάρχει αρκετός διαθέσιμος χώρος στον δίσκο.

en: The document "%1" has been modified.
    Do you want to save your changes or discard them?
el: Το έγγραφο "%1" τροποποιήθηκε.
    Επιθυμείτε την αποθήκευση των αλλαγών ή την απόρριψή τους;

en: Close Document
el: Κλείσιμο εγγράφου

en: The file <a href="%1">%2</a> is still loading.
el: Το αρχείο <a href="%1">%2</a> ακόμη φορτώνεται.

en: &Abort Loading
el: Εγκ&ατάλειψη φόρτωσης

en: OVERWRITE
el: ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

en: INSERT
el: ΕΙΣΑΓΩΓΗ

en: Normal Mode
el: Κανονική λειτουργία

en: VI: INSERT MODE
el: VI: ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ

en: VI: NORMAL MODE
el: VI: ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ

en: VI: VISUAL
el: VI: ΟΠΤΙΚΑ

en: VI: VISUAL BLOCK
el: VI: ΟΠΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ

en: VI: VISUAL LINE
el: VI: ΟΠΤΙΚΗ ΓΡΑΜΜΗ

en: VI: REPLACE
el: VI: ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

en: vi-mode
el: λειτουργία vi

en: recording
el: καταγραφή

en: Vi Input Mode
el: Λειτουργία εισαγωγής Vi

en: <Unchanged>
el: <Μη τροποποιημένο>

en: Use Default
el: Χρήση προκαθορισμένου

en: Properties of %1
el: Ιδιότητες του %1

en: New Filetype
el: Νέος τύπος αρχείου

en: Select the MimeTypes you want for this file type.
    Please note that this will automatically edit the associated file extensions as well.
el: Επιλέξτε τους τύπους mime που θέλετε για αυτόν τον τύπο αρχείου.
    Παρακαλώ σημειώστε ότι επίσης αυτό θα διορθώσει αυτόματα τις σχετιζόμενες επεκτάσεις αρχείου.

en: Select Mime Types
el: Επιλογή τύπων mime

en: Modes && Filetypes
el: Λειτουργίες && τύποι αρχείων

en: Te&xt Settings
el: Ρυθμίσεις &κειμένου

en: Print line &numbers
el: Εκτύπωση των αριθμών &γραμμής

en: Print &legend
el: Εκτύπωση &υπομνήματος

en: <p>If enabled, line numbers will be printed on the left side of the page(s).</p>
el: <p>Αν είναι ενεργοποιημένο, οι αριθμοί των γραμμών θα εκτυπωθούν στην αριστερή πλευρά των σελίδων.</p>

en: <p>Print a box displaying typographical conventions for the document type, as defined by the syntax highlighting being used.</p>
el: <p>Εκτύπωση ενός κουτιού που προβάλλει τους τυπογραφικούς κανόνες για τον τύπο του εγγράφου, όπως αυτοί ορίζονται από τον τονισμό σύνταξης που χρησιμοποιείται.</p>

en: Hea&der && Footer
el: &Κεφαλίδα && Υποσέλιδο

en: Pr&int header
el: Εκτύπωση κε&φαλίδας

en: Pri&nt footer
el: Εκτύπωση υ&ποσέλιδου

en: Header/footer font:
el: Γραμματοσειρά κεφαλίδας/υποσέλιδου:

en: Header Properties
el: Ιδιότητες κεφαλίδας

en: &Format:
el: &Μορφή:

en: Colors:
el: Χρώματα:

en: Foreground:
el: Προσκήνιο:

en: Bac&kground
el: &Φόντο

en: Footer Properties
el: Ιδιότητες υποσέλιδου

en: For&mat:
el: &Μορφή:

en: &Background
el: &Φόντο

en: <p>Format of the page header. The following tags are supported:</p>
el: <p>Μορφή της κεφαλίδας της σελίδας. Οι ακόλουθες ετικέτες υποστηρίζονται:</p>

en: <ul><li><tt>%u</tt>: current user name</li><li><tt>%d</tt>: complete date/time in short format</li><li><tt>%D</tt>: complete date/time in long format</li><li><tt>%h</tt>: current time</li><li><tt>%y</tt>: current date in short format</li><li><tt>%Y</tt>: current date in long format</li><li><tt>%f</tt>: file name</li><li><tt>%U</tt>: full URL of the document</li><li><tt>%p</tt>: page number</li><li><tt>%P</tt>: total amount of pages</li></ul><br />
el: <ul><li><tt>%u</tt>: τρέχον όνομα χρήστη</li><li><tt>%d</tt>: πλήρης ημερομηνία/ώρα σε σύντομη μορφή</li><li><tt>%D</tt>: πλήρης ημερομηνία/ώρα σε μακροσκελή μορφή</li><li><tt>%h</tt>: τρέχουσα ώρα</li><li><tt>%y</tt>: τρέχουσα ημερομηνία σε σύντομη μορφή</li><li><tt>%Y</tt>: τρέχουσα ημερομηνία σε εκτεταμένη μορφή</li><li><tt>%f</tt>: όνομα αρχείου</li><li><tt>%U</tt>: πλήρες URL του εγγράφου</li><li><tt>%p</tt>: αριθμός σελίδας</li><li><tt>%P</tt>: σύνολο σελίδων</li></ul><br />

en: <p>Format of the page footer. The following tags are supported:</p>
el: <p>Μορφή του υποσέλιδου της σελίδας. Οι ακόλουθες ετικέτες υποστηρίζονται:</p>

en: Add Placeholder...
el: Χρήση αντικαταστάτη...

en: Current User Name
el: Τρέχον όνομα χρήστη

en: Complete Date/Time (short format)
el: Πλήρης ημερομηνία/ώρα (σύντομη μορφή)

en: Complete Date/Time (long format)
el: Πλήρης ημερομηνία/ώρα (εκτεταμένη μορφή)

en: Current Time
el: Τρέχουσα ώρα

en: Current Date (short format)
el: Τρέχουσα ημερομηνία (σύντομη μορφή)

en: Current Date (long format)
el: Τρέχουσα ημερομηνία (εκτεταμένη μορφή)

en: File Name
el: Όνομα αρχείου

en: Full document URL
el: URL για το πλήρες έγγραφο

en: Page Number
el: Αριθμός σελίδας

en: Total Amount of Pages
el: Σύνολο σελίδων

en: L&ayout
el: &Διάταξη

en: Font:
el: Γραμματοσειρά:

en: Draw bac&kground color
el: Σχεδίαση χρώματος &φόντου

en: Draw &boxes
el: Σχεδίαση &κουτιών

en: Box Properties
el: Ιδιότητες κουτιού

en: W&idth:
el: &Πλάτος:

en: &Margin:
el: &Περιθώριο:

en: Co&lor:
el: &Χρώμα:

en: <p>If enabled, a box as defined in the properties below will be drawn around the contents of each page. The Header and Footer will be separated from the contents with a line as well.</p>
el: <p>Αν ενεργοποιηθεί, ένα πλαίσιο, όπως καθορίζεται στις ιδιότητες παρακάτω, θα σχεδιαστεί γύρω από τα περιεχόμενα κάθε σελίδας. Η κεφαλίδα και το υποσέλιδο επίσης θα διαχωριστούν από τα περιεχόμενα, με μία γραμμή.</p>

en: The width of the box outline
el: Το πλάτος του περιγράμματος κουτιού

en: The margin inside boxes, in pixels
el: Το περιθώριο μέσα στα πλαίσια, σε εικονοστοιχεία

en: The line color to use for boxes
el: Το χρώμα γραμμής για χρήση στα πλαίσια

en: (Selection of)
el: (Επιλογή από)

en: Typographical Conventions for %1
el: Τυπογραφικοί κανόνες για %1

en: text
el: κείμενο

[ctx: Script command name]
en: Expand Abbreviation
el: Επέκταση συντομογραφίας

[ctx: Script command name]
en: Wrap with Tag
el: Αναδίπλωση με ετικέτα

[ctx: Script command name]
en: Move Cursor to Matching Tag
el: Μετακίνηση του δρομέα στην ετικέτα που ταιριάζει

[ctx: Script command name]
en: Select HTML/XML Tag Contents Inwards
el: Επιλογή περιεχομένων HTML/XML ετικέτας προς τα μέσα

[ctx: Script command name]
en: Select HTML/XML Tag Contents Outwards
el: Επιλογή περιεχομένων HTML/XML ετικέτας προς τα έξω

[ctx: Script command name]
en: Toggle Comment
el: Εναλλαγή σχολίου

[ctx: Script command name]
en: Go to Next Edit Point
el: Μετάβαση στο επόμενο σημείο επεξεργασίας

[ctx: Script command name]
en: Go to Previous Edit Point
el: Μετακίνηση στο προηγούμενο σημείο επεξεργασίας

[ctx: Script command name]
en: Select Next Edit Point
el: Επιλέξτε επόμενο σημείο επεξεργασίας

[ctx: Script command name]
en: Select Previous Edit Point
el: Επιλέξτε προηγούμενο σημείο επεξεργασίας

[ctx: Script command name]
en: Delete Tag Under Cursor
el: Διαγραφή ετικέτας στη θέση του δρομέα

[ctx: Script command name]
en: Split or Join a Tag
el: Διαίρεση ή συνένωση ετικέτας

[ctx: Script command name]
en: Evaluate a Simple Math Expression
el: Υπολογισμός απλής μαθηματικής έκφρασης

[ctx: Script command name]
en: Decrement Number by 1
el: Μείωση αριθμού κατά 1

[ctx: Script command name]
en: Decrement Number by 10
el: Μείωση αριθμού κατά 10

[ctx: Script command name]
en: Decrement Number by 0.1
el: Μείωση αριθμού κατά 0.1

[ctx: Script command name]
en: Increment Number by 1
el: Αύξηση αριθμού κατά 1

[ctx: Script command name]
en: Increment Number by 10
el: Αύξηση αριθμού κατά 10

[ctx: Script command name]
en: Increment Number by 0.1
el: Αύξηση αριθμού κατά 0.1

en: Expands the abbreviation using Emmet expressions; see http://code.google.com/p/zen-coding/wiki/ZenHTMLSelectorsEn
el: Επεκτείνει τη συντομογραφία με χρήση Emmet εκφράσεων· δείτε http://code.google.com/p/zen-coding/wiki/ZenHTMLSelectorsEn

en: Wraps the selected text in XML tags constructed from the provided Emmet expression (defaults to div).
el: Περικλείει το επιλεγμένο κείμενο σε XML ετικέτες που κατασκευάζονται από τη δοσμένη emmet έκφραση (προκαθορισμένο το div).

en: Moves the caret to the current tag's pair
el: Μετακινεί το δείκτη στο ζεύγος της τρέχουσας ετικέτας

en: Select contents of HTML/XML tag, moving inward on continuous invocations
el: Επιλέγει τα περιεχόμενα της ετικέτας HTML/XML, για προς τα έσω μετακίνηση σε συνεχόμενες κλήσεις

en: Select contents of HTML/XML tag, moving outwards on continuous invocations
el: Επιλέγει τα περιεχόμενα της ετικέτας HTML/XML, για προς τα έξω μετακίνηση σε συνεχόμενες κλήσεις

en: Move to the next edit point (tag or empty attribute).
el: Μετακίνηση στο επόμενο σημείο επεξεργασίας (ετικέτα ή κενή ιδιότητα).

en: Move to the previous edit point (tag or empty attribute).
el: Μετακίνηση στο προηγούμενο σημείο επεξεργασίας (ετικέτα ή κενή ιδιότητα).

en: Select next edit point (tag or empty attribute).
el: Επιλέξτε επόμενο σημείο επεξεργασίας (ετικέτα ή κενή ιδιότητα).

en: Select previous edit point (tag or empty attribute).
el: Επιλέξτε προηγούμενο σημείο επεξεργασίας (ετικέτα ή κενή ιδιότητα).

en: Toggle comment of current tag or CSS selector
el: Εναλλαγή σχολίου της τρέχουσας ετικέτας ή του CSS επιλογέα

en: Deletes tag under cursor
el: Διαγράφει την ετικέτα στη θέση του δρομέα

en: Splits or joins a tag
el: Διαιρεί ή συνενώνει μια ετικέτα

en: Evaluates a simple math expression
el: Υπολογίζει μια απλή μαθηματική έκφραση

en: Decrement number under cursor by 1
el: Μείωση αριθμού στη θέση του δρομέα κατά 1

en: Decrement number under cursor by 10
el: Μείωση αριθμού στη θέση του δρομέα κατά 10

en: Decrement number under cursor by 0.1
el: Μείωση αριθμού στη θέση του δρομέα κατά 0.1

en: Increment number under cursor by 1
el: Αύξηση αριθμού στη θέση του δρομέα κατά 1

en: Increment number under cursor by 10
el: Αύξηση αριθμού στη θέση του δρομέα κατά 10

en: Increment number under cursor by 0.1
el: Αύξηση αριθμού στη θέση του δρομέα κατά 0.1

[ctx: Script command name]
en: Move Cursor to Previous Matching Indent
el: Μετακίνηση του δρομέα στην προηγούμενη εσοχή που ταιριάζει

[ctx: Script command category]
en: Navigation
el: Πλοήγηση

[ctx: Script command name]
en: Move Cursor to Next Matching Indent
el: Μετακίνηση του δρομέα στην επόμενη εσοχή που ταιριάζει

en: Move cursor to previous matching indent
el: Μετακίνηση του δρομέα στην προηγούμενη εσοχή που ταιριάζει

en: Move cursor to next matching indent
el: Μετακίνηση του δρομέα στην επόμενη εσοχή που ταιριάζει

[ctx: Script command name]
en: Go to Next Paragraph
el: Μετάβαση στην επόμενη παράγραφο

[ctx: Script command name]
en: Go to Previous Paragraph
el: Μετάβαση στην προηγούμενη παράγραφο

[ctx: Script command name]
en: Remove Trailing Spaces
el: Αφαίρεση κενών στο τέλος

[ctx: Script command category]
en: Editing
el: Επεξεργασία

[ctx: Script command name]
en: Remove Leading Spaces
el: Αφαίρεση κενών στην αρχή

[ctx: Script command name]
en: Remove Trailing and Leading Spaces
el: Αφαίρεση κενών στο τέλος και στην αρχή

[ctx: Script command name]
en: Join Lines
el: Ένωση γραμμών

[ctx: Script command name]
en: Move Lines Down
el: Μετακίνηση γραμμών κάτω

[ctx: Script command name]
en: Move Lines Up
el: Μετακίνηση γραμμών πάνω

[ctx: Script command name]
en: Duplicate Selected Lines Down
el: Αντίγραφο επιλεγμένων σειρών κάτω

[ctx: Script command name]
en: Duplicate Selected Lines Up
el: Αντίγραφο επιλεγμένων σειρών πάνω

[ctx: Script command name]
en: Duplicate selected text
el: Αντίγραφο επιλεγμένου κειμένου

[ctx: Script command name]
en: URI-encode Selected Text
el: Επιλεγμένο κείμενο σε URI κωδικοποίηση

[ctx: Script command name]
en: URI-decode Selected Text
el: Επιλεγμένο κείμενο με URI αποκωδικοποίηση

[ctx: Script command name]
en: Remove Empty Lines
el: Αφαίρεση κενών γραμμών

en: Sort the selected text or whole document.
el: Ταξινόμηση επιλεγμένου κειμένου του ή ολόκληρου εγγράφου.

en: Move selected lines down.
el: Μετακίνηση επιλεγμένων σειρών κάτω.

en: Move selected lines up.
el: Μετακίνηση επιλεγμένων σειρών επάνω.

en: Remove duplicate lines from the selected text or whole document.
el: Αφαίρεση διπλοεγγραφών από το επιλεγμένο κείμενο ή από όλο το έγγραφο.

en: Sort the selected text or whole document in natural order.<br>Here is an example to show the difference to the normal sort method:<br>sort(a10, a1, a2) => a1, a10, a2<br>natsort(a10, a1, a2) => a1, a2, a10
el: Ταξινομήστε το επιλεγμένο κείμενο ή όλο το έγγραφο σε φυσική σειρά.<br>Εδώ είναι ένα παράδειγμα που δείχνει τη διαφορά με τη μέθοδο φυσικής ταξινόμησης:<br>sort(a10, a1, a2) => a1, a10, a2<br>natsort(a10, a1, a2) => a1, a2, a10

en: Trims trailing whitespace from selection or whole document.
el: Περικόπτει καταληκτικά κενά από το επιλεγμένο ή ολόκληρο κείμενο.

en: Trims leading whitespace from selection or whole document.
el: Περικόπτει αρχικά κενά από το επιλεγμένο ή ολόκληρο κείμενο.

en: Trims leading and trailing whitespace from selection or whole document.
el: Περικόπτει καταληκτικά και αρχικά κενά από το επιλεγμένο ή ολόκληρο κείμενο.

en: Joins selected lines or whole document. Optionally pass a separator to put between each line:<br><code>join ', '</code> will e.g. join lines and separate them by a comma.
el: Ενώνει επιλεγμένες γραμμές ή όλο το κείμενο. Προαιρετικά εισάγει έναν διαχωριστή μεταξύ κάθε γραμμής:<br><code>join ', '</code> για παράδειγμα, θα ενώσει γραμμές και θα τις διαχωρίσει με κόμμα.

en: Removes empty lines from selection or whole document.
el: Αφαιρεί κενές γραμμές από το επιλεγμένο ή ολόκληρο κείμενο.

en: Given a JavaScript function as argument, call that for the list of (selected) lines and replace them with the return value of that callback.<br>Example (join selected lines):<br><code>each 'function(lines){return lines.join(", ");}'</code><br>To save you some typing, you can also do this to achieve the same:<br><code>each 'lines.join(", ")'</code>
el: Με δοσμένη μια συνάρτηση JavaScript ως όρισμα, καλέστε την για τη λίστα με τις (επιλεγμένες) γραμμές και αντικαταστήστε τις με την τιμή που επιστρέφεται.<br>Παράδειγμα (ενώνει επιλεγμένες γραμμές):<br><code>each 'function(lines){return lines.join(", ");}'</code><br>Για λιγότερη πληκτρολόγηση, μπορείτε επίσης να κάνετε το εξής με το ίδιο αποτέλεσμα:<br><code>each 'lines.join(", ")'</code>

en: Given a JavaScript function as argument, call that for the list of (selected) lines and remove those where the callback returns false.<br>Example (see also <code>rmblank</code>):<br><code>filter 'function(l){return l.length > 0;}'</code><br>To save you some typing, you can also do this to achieve the same:<br><code>filter 'line.length > 0'</code>
el: Με δοσμένη μια συνάρτηση JavaScript ως όρισμα, καλέστε την για τη λίστα με τις (επιλεγμένες) γραμμές και αφαιρέστε εκείνες για τις οποίες επιστρέφεται τιμή false.<br>Παράδειγμα (δείτε επίσης <code>rmblank</code>):<br><code>filter 'function(l){return l.length > 0;}'</code><br>Για λιγότερη πληκτρολόγηση, μπορείτε επίσης να κάνετε το εξής με το ίδιο αποτέλεσμα:<br><code>filter 'line.length > 0'</code>

en: Given a JavaScript function as argument, call that for the list of (selected) lines and replace the line with the return value of the callback.<br>Example (see also <code>ltrim</code>):<br><code>map 'function(line){return line.replace(/^\s+/, "");}'</code><br>To save you some typing, you can also do this to achieve the same:<br><code>map 'line.replace(/^\s+/, "")'</code>
el: Με δοσμένη μια συνάρτηση JavaScript ως όρισμα, καλέστε την για τη λίστα με τις (επιλεγμένες) γραμμές και αντικαταστήστε τη γραμμή με την επιστρεφόμενη τιμή.<br>Παράδειγμα (δείτε επίσης <code>ltrim</code>):<br><code>map 'function(line){return line.replace(/^\s+/, "");}'</code><br>Για λιγότερη πληκτρολόγηση, μπορείτε επίσης να κάνετε το εξής με το ίδιο αποτέλεσμα:<br><code>map 'line.replace(/^\s+/, "")'</code>

en: Duplicates the selected lines up.
el: Δημιουργία αντιγράφων γραμμών πάνω από τις επιλεγμένες.

en: Duplicates the selected lines down.
el: Δημιουργία αντιγράφων γραμμών κάτω από τις επιλεγμένες.

en: Encode special chars in a single line selection, so the result text can be used as URI.
el: Κωδικοποιήστε τους ειδικούς χαρακτήρες σε επιλογή μίας γραμμής, ώστε το παραγόμενο κείμενο να χρησιμεύσει ως URI.

en: Reverse action of URI encode.
el: Αντίστροφη ενέργεια URI κωδικοποίησης.

[ctx: Autoindent mode]
en: C++/boost Style
el: Στιλ C++/boost

[ctx: Autoindent mode]
en: C Style
el: Στιλ C

[ctx: Autoindent mode]
en: XML Style
el: Στιλ XML

en: Function '%1' not found in script: %2
el: Η συνάρτηση '%1' δεν βρέθηκε στο σενάριο: %2

en: Error calling %1
el: Σφάλμα κλήσης του %1

en: Bad quoting in call: %1. Please escape single quotes with a backslash.
el: Σφάλμα εισαγωγικών στο κάλεσμα: %1. Παρακαλώ αποφύγετε μονά εισαγωγικά με ανάποδη πλαγιοκάθετο.

en: Could not access view
el: Αδυναμία προσπέλασης της προβολής

en: Error calling 'help %1'
el: Σφάλμα κλήσης του 'help %1'

en: No help specified for command '%1' in script %2
el: Δεν προσδιορίστηκε βοήθεια για την εντολή '%1' στο σενάριο %2

en: Error loading script %1
el: Σφάλμα φόρτωσης του σεναρίου %1

en: Reload all JavaScript files (indenters, command line scripts, etc).
el: Ξαναφορτώστε όλα τα αρχεία JavaScript (διαμορφωτές, σενάρια γραμμής εντολής, κτλ).

en: Command not found: %1
el: Δεν βρέθηκε η εντολή: %1

en: Add...
el: Προσθήκη...

[ctx: short translation]
en: 1 replacement made | %1 replacements made
el[0]: 1 αντικατάσταση
el[1]: %1 αντικαταστάσεις

[ctx: short translation]
en: 1 match found | %1 matches found
el[0]: 1 ταίριασμα
el[1]: %1 ταιριάσματα

en: Reached top, continued from bottom
el: Αρχή αρχείου, συνέχιση από το τέλος

en: Reached bottom, continued from top
el: Τέλος αρχείου, συνέχιση από την αρχή

en: Not found
el: Δεν βρέθηκε

en: Bottom of file reached. Continue from top?
el: Βρίσκεστε στο τέλος του αρχείου. Συνέχεια από την αρχή ;

en: Top of file reached. Continue from bottom?
el: Βρίσκεστε στην αρχή του αρχείου. Συνέχεια από το τέλος ;

en: Continue search?
el: Συνέχιση της αναζήτησης;

en: Beginning of line
el: Αρχή της γραμμής

en: End of line
el: Τέλος της γραμμής

en: One or more occurrences
el: Μία ή περισσότερες εμφανίσεις

en: Zero or more occurrences
el: Μηδέν ή περισσότερες εμφανίσεις

en: Zero or one occurrences
el: Μηδέν ή μία εμφάνιση

en: <a> through <b> occurrences
el: <a> έως <b> εμφανίσεις

en: Group, capturing
el: Ομάδα, σύλληψη

en: Or
el: Ή

en: Set of characters
el: Σύνολο χαρακτήρων

en: Negative set of characters
el: Αντίθετο σύνολο χαρακτήρων

en: Whole match reference
el: Αναφορά πλήρους ταιριάσματος

en: Reference
el: Αναφορά

en: Line break
el: Διακοπή γραμμής

en: Tab
el: Στηλοθέτης

en: Word boundary
el: Όριο λέξης

en: Not word boundary
el: Όχι όριο λέξης

en: Digit
el: Ψηφίο

en: Non-digit
el: Μη ψηφίο

en: Whitespace (excluding line breaks)
el: Κενό (εξαίρεση διακοπών γραμμής)

en: Word character (alphanumerics plus '_')
el: Χαρακτήρας λέξης (αλφαριθμητικά και '_')

en: Non-word character
el: Χαρακτήρας όχι λέξης

en: Octal character 000 to 377 (2^8-1)
el: Οκταδικός χαρακτήρας 000 έως 377 (2^8-1)

en: Hex character 0000 to FFFF (2^16-1)
el: Δεκαεξαδικός χαρακτήρας 0000 έως FFFF (2^16-1)

en: Backslash
el: Ανάποδη κάθετος

en: Group, non-capturing
el: Ομάδα, μη σύλληψη

en: Negative lookahead
el: Αρνητική έρευνα εμπρός

en: Begin lowercase conversion
el: Έναρξη μετατροπής πεζών

en: Begin uppercase conversion
el: Έναρξη μετατροπής κεφαλαίων

en: End case conversion
el: Τέλος μετατροπής πεζών/κεφαλαίων

en: Lowercase first character conversion
el: Μετατροπή πρώτου χαρακτήρα σε πεζά

en: Uppercase first character conversion
el: Μετατροπή πρώτου χαρακτήρα σε κεφαλαία

en: Replacement counter (for Replace All)
el: Μετρητής αντικαταστάσεων (για την αντικατάσταση όλων)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: F&ind:
el: Α&ναζήτηση:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, pattern)
en: Text to search for
el: Κείμενο προς αναζήτηση

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, findNext) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, next)
en: Jump to next match
el: Μετάβαση στο επόμενο ταίριασμα

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, findPrev) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, prev)
en: Jump to previous match
el: Μετάβαση στο προηγούμενο ταίριασμα

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, matchCase)
en: Match case sensitive
el: Ταίριασμα πεζών/κεφαλαίων

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, mutate)
en: Switch to power search and replace bar
el: Εναλλαγή σε ισχυρή γραμμή αναζήτησης και αντικατάστασης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Rep&lace:
el: &Αντικατάσταση:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Mode:
el: &Λειτουργία:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, searchMode)
en: Search mode
el: Λειτουργία αναζήτησης

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchMode)
en: Plain text
el: Απλό κείμενο

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchMode)
en: Whole words
el: Ολόκληρες λέξεις

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchMode)
en: Escape sequences
el: Ακολουθίες διαφυγής

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchMode)
en: Regular expression
el: Κανονική έκφραση

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, selectionOnly)
en: Search in the selection only
el: Αναζήτηση μόνο μέσα στην τρέχουσα επιλογή

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, replaceNext)
en: Replace next match
el: Αντικατάσταση επόμενου ταιριάσματος

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, replaceNext) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_replaceBtn)
en: &Replace
el: &Αντικατάσταση

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, replaceAll)
en: Replace all matches
el: Αντικατάσταση όλων των ταιριασμάτων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, replaceAll)
en: Replace &All
el: Αντικατάσταση ό&λων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, findAll)
en: &Find All
el: Α&ναζήτηση όλων

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, mutate)
en: Switch to incremental search bar
el: Εναλλαγή σε προοδευτική γραμμή αναζήτησης

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, replacement)
en: Text to replace with
el: Κείμενο αντικατάστασης

en: Spell check canceled.
el: Ο ορθογραφικός έλεγχος ακυρώθηκε.

[ctx: @info:progress]
en: Spell checking in progress…
el: Ορθογραφικός έλεγχος σε εξέλιξη…

[ctx: @title:window]
en: Check Spelling
el: Έλεγχος ορθογραφίας

en: Spell check complete.
el: Ο ορθογραφικός έλεγχος ολοκληρώθηκε.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_unknownWord)
en: <qt><p>This word was considered to be an "unknown word" because it does not match any entry in the dictionary currently in use. It may also be a word in a foreign language.</p>
    <p>If the word is not misspelled, you may add it to the dictionary by clicking <b>Add to Dictionary</b>. If you do not want to add the unknown word to the dictionary, but you want to leave it unchanged, click <b>Ignore</b> or <b>Ignore All</b>.</p>
    <p>However, if the word is misspelled, you can try to find the correct replacement in the list below. If you cannot find a replacement there, you may type it in the text box below, and click <b>Replace</b> or <b>Replace All</b>.</p>
    </qt>
el: <qt><p>Αυτή η λέξη θεωρήθηκε "άγνωστη" γιατί δεν ταιριάζει με καμία εγγραφή στο λεξικό που χρησιμοποιείται. Μπορεί επίσης να είναι λέξη μίας ξένης γλώσσας.</p>
    <p>Αν η λέξη δεν έχει ορθογραφικά λάθη, μπορείτε να την προσθέσετε στο λεξικό κάνοντας κλικ στο <b>Προθήκη στο λεξικό</b>. Αν δε θέλετε να προσθέσετε την άγνωστη λέξη στο λεξικό, αλλά θέλετε να την αφήσετε όπως είναι, κάντε κλικ στο <b>Παράβλεψη</b> ή στο <b>Παράβλεψη όλων</b>.</p>
    <p>Αν όμως, η λέξη έχει ορθογραφικά λάθη, μπορείτε να προσπαθήσετε να βρείτε τη σωστή αντικατάστασή της στην παρακάτω λίστα. Αν δε βρείτε μία αντικατάστασή της εκεί, μπορείτε να την πληκτρολογήσετε στο παρακάτω πεδίο κειμένου, και να κάνετε κλικ στο <b>Αντικατάσταση</b> ή στο <b>Αντικατάσταση όλων</b>.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Unknown word:
el: Άγνωστη λέξη:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, m_unknownWord)
en: Unknown word
el: Άγνωστη λέξη

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_unknownWord)
en: <b>misspelled</b>
el: <b>ανορθόγραφη</b>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_addBtn)
en: <qt>
    <p>The unknown word was detected and considered unknown because it is not included in the dictionary.<br>
    Click here if you consider the unknown word not to be misspelled, and you want to avoid wrongly detecting it again in the future. If you want to let it remain as is, but not add it to the dictionary, then click <b>Ignore</b> or <b>Ignore All</b> instead.</p>
    </qt>
el: <qt>
    <p>Η άγνωστη λέξη ανιχνεύθηκε και θεωρήθηκε άγνωστη γιατί δεν περιλαμβάνεται στο λεξικό.<br>
    Κάντε κλικ εδώ αν θεωρείτε ότι η λέξη δεν έχει ορθογραφικά λάθη και θέλετε να μην ανιχνεύεται σαν άγνωστη στο μέλλον. Αν θέλετε να παραμείνει όπως είναι, αλλά δε θέλετε να την προσθέσετε στο λεξικό, κάντε κλικ στο <b>Παράβλεψη</b> ή στο <b>Παράβλεψη όλων</b>.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addBtn)
en: << Add to Dictionary
el: << Προσθήκη στο λεξικό

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel4)
en: <qt>
    <p>If the unknown word is misspelled, you should type the correction for your misspelled word here or select it from the list below.</p>
    <p>You can then click <b>Replace</b> if you want to correct only this occurrence of the word or <b>Replace All</b> if you want to correct all occurrences.</p>
    </qt>
el: <qt>
    <p>Αν η άγνωστη λέξη έχει ορθογραφικά λάθη, θα πρέπει να την πληκτρολογήσετε εδώ διορθωμένη ή να την επιλέξετε από την παρακάτω λίστα.</p>
    <p>Τότε μπορείτε να κάνετε κλικ στο <b>Αντικατάσταση</b> αν θέλετε να διορθώσετε μόνο αυτήν την εμφάνισή της ή στο <b>Αντικατάσταση όλων</b> αν θέλετε να διορθώσετε όλες τις εμφανίσεις της.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Replace with:
el: Αντικατάσταση με:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_suggestBtn)
en: S&uggest
el: Π&ρόταση

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_replaceBtn)
en: <qt>
    <p>Click here to replace this occurrence of the unknown text with the text in the edit box above (to the left).</p>
    </qt>
el: <qt>
    <p>Πατήστε εδώ για να αντικαταστήσετε αυτή την εμφάνιση του αγνώστου κειμένου με το κείμενο στο πλαίσιο επεξεργασίας παραπάνω (στα αριστερά).</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_skipBtn)
en: <qt>
    <p>Click here to let this occurrence of the unknown word remain as is.</p>
    <p>This action is useful when the word is a name, an acronym, a foreign word or any other unknown word that you want to use but not add to the dictionary.</p>
    </qt>
el: <qt>
    <p>Κάντε κλικ εδώ για να αφήσετε αυτή την εμφάνιση της άγνωστης λέξης όπως είναι.</p>
    <p>Αυτή η ενέργεια είναι χρήσιμη όταν η λέξη είναι όνομα, συντομογραφία, ξένη λέξη ή οποιαδήποτε άλλη άγνωστη λέξη την οποία θέλετε να χρησιμοποιήσετε αλλά δε θέλετε να την προσθέσετε στο λεξικό.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (Sonnet::DictionaryComboBox, m_language)
en: <qt>
    <p>Select the language of the document you are proofing here.</p>
    </qt>
el: <qt>
    <p>Επιλέξτε εδώ τη γλώσσα του εγγράφου που ελέγχετε.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: &Language:
el: &Γλώσσα:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (Sonnet::DictionaryComboBox, m_language)
en: Language Selection
el: Επιλογή γλώσσας

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_autoCorrect) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_skipAllBtn)
en: <qt>
    <p>Click here to let all occurrences of the unknown word remain as they are.</p>
    <p>This action is useful when the word is a name, an acronym, a foreign word or any other unknown word that you want to use but not add to the dictionary.</p>
    </qt>
el: <qt>
    <p>Κάντε κλικ εδώ για να αφήσετε όλες τις εμφανίσεις της άγνωστης λέξης όπως είναι.</p> 
    <p>Αυτή η ενέργεια είναι χρήσιμη όταν η λέξη είναι όνομα, συντομογραφία, ξένη λέξη ή οποιαδήποτε άλλη άγνωστη λέξη την οποία θέλετε να χρησιμοποιήσετε αλλά δε θέλετε να την προσθέσετε στο λεξικό.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_autoCorrect)
en: Autocorrect
el: Αυτόματη διόρθωση

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_replaceAllBtn)
en: <qt>
    <p>Click here to replace all occurrences of the unknown text with the text in the edit box above (to the left).</p>
    </qt>
el: <qt>
    <p>Πατήστε εδώ για να αντικαταστήσετε όλες τις εμφανίσεις του αγνώστου κειμένου με το κείμενο στο πλαίσιο επεξεργασίας παραπάνω (στα αριστερά).</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_replaceAllBtn)
en: R&eplace All
el: Αντικατάσταση όλ&ων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_skipAllBtn)
en: I&gnore All
el: &Παράβλεψη όλων

[ctx: @action]
en: Spelling (from Cursor)…
el: Ορθογραφία (από το δρομέα)…

en: Check the document's spelling from the cursor and forward
el: Έλεγχος ορθογραφίας του εγγράφου από τη θέση του δρομέα και μετά

en: Ignore Word
el: Παράβλεψη λέξης

en: Add to Dictionary
el: Προσθήκη στο Λεξικό

en: The file was not closed properly.
el: Το αρχείο δεν έκλεισε κανονικά.

en: View Changes
el: Εμφάνιση αλλαγών

en: Recover Data
el: Ανάκτηση δεδομένων

en: Discard
el: Απόρριψη

en: None
el: Κανένα

[ctx: @title:column Meaning of text in editor]
en: Context
el: Περιεχόμενο

[ctx: @title:column Text style]
en: Normal
el: Κανονικό

[ctx: @title:column Text style]
en: Selected
el: Επιλεγμένο

[ctx: @title:column Text style]
en: Background
el: Φόντο

[ctx: @title:column Text style]
en: Background Selected
el: Φόντο επιλεγμένου

en: Use Default Style
el: Χρήση προκαθορισμένου στυλ

en: &Bold
el: Έ&ντονα

en: &Italic
el: &Πλάγια

en: &Underline
el: &Υπογράμμιση

en: S&trikeout
el: &Μεσογράμμιση

[ctx: @action:inmenu]
en: Normal &Color…
el: Κανονικό &χρώμα…

[ctx: @action:inmenu]
en: &Selected Color…
el: &Επιλεγμένο χρώμα…

[ctx: @action:inmenu]
en: &Background Color…
el: Χρώμα &φόντου…

[ctx: @action:inmenu]
en: S&elected Background Color…
el: &Επιλεγμένο χρώμα φόντου…

en: Unset Normal Color
el: Καθαρισμός κανονικού χρώματος

en: Unset Selected Color
el: Καθαρισμός χρώματος επιλογής

en: Unset Background Color
el: Καθαρισμός χρώματος φόντου

en: Unset Selected Background Color
el: Καθαρισμός χρώματος φόντου επιλεγμένου κειμένου

en: Use &Default Style
el: Χρήση &προκαθορισμένου στυλ

[ctx: No text or background color set]
en: None set
el: Κανένα επιλεγμένο

en: "Use Default Style" will be automatically unset when you change any style properties.
el: Η "Χρήση προκαθορισμένου στυλ" θα απενεργοποιηθεί όταν αλλάξετε οποιαδήποτε ιδιότητα του στυλ.

en: Kate Styles
el: Στυλ του Kate

[ctx: @item:intable Text context]
en: Normal
el: Κανονικό

[ctx: @item:intable Text context]
en: Keyword
el: Λέξη κλειδί

[ctx: @item:intable Text context]
en: Function
el: Συνάρτηση

[ctx: @item:intable Text context]
en: Variable
el: Μεταβλητή

[ctx: @item:intable Text context]
en: Control Flow
el: Ροή ελέγχου

[ctx: @item:intable Text context]
en: Operator
el: Τελεστής

[ctx: @item:intable Text context]
en: Built-in
el: Ενσωματωμένο

[ctx: @item:intable Text context]
en: Extension
el: Επέκταση

[ctx: @item:intable Text context]
en: Preprocessor
el: Προεπεξεργαστής

[ctx: @item:intable Text context]
en: Attribute
el: Χαρακτηριστικό

[ctx: @item:intable Text context]
en: Character
el: Χαρακτήρας

[ctx: @item:intable Text context]
en: Special Character
el: Ειδικός χαρακτήρας

[ctx: @item:intable Text context]
en: String
el: Συμβολοσειρά

[ctx: @item:intable Text context]
en: Verbatim String
el: Αυτολεξεί συμβολοσειρά

[ctx: @item:intable Text context]
en: Special String
el: Ειδική συμβολοσειρά

[ctx: @item:intable Text context]
en: Data Type
el: Τύπος δεδομένων

[ctx: @item:intable Text context]
en: Decimal/Value
el: Δεκαδικό/τιμή

[ctx: @item:intable Text context]
en: Base-N Integer
el: Ακέραιος με βάση Ν

[ctx: @item:intable Text context]
en: Floating Point
el: Κινητής υποδιαστολής

[ctx: @item:intable Text context]
en: Constant
el: Σταθερά

[ctx: @item:intable Text context]
en: Comment
el: Σχόλιο

[ctx: @item:intable Text context]
en: Documentation
el: Τεκμηρίωση

[ctx: @item:intable Text context]
en: Annotation
el: Σχολιασμός

[ctx: @item:intable Text context]
en: Region Marker
el: Δείκτης σημείωσης περιοχής

[ctx: @item:intable Text context]
en: Information
el: Πληροφορία

[ctx: @item:intable Text context]
en: Warning
el: Προειδοποίηση

[ctx: @item:intable Text context]
en: Alert
el: Συναγερμός

[ctx: @item:intable Text context]
en: Others
el: Άλλα

[ctx: @item:intable Text context]
en: Error
el: Σφάλμα

en: Editor Background Colors
el: Χρώματα φόντου επεξεργαστή

en: Text Area
el: Περιοχή κειμένου

en: <p>Sets the background color of the editing area.</p>
el: <p>Ορίζει το χρώμα φόντου της περιοχής επεξεργασίας.</p>

en: Selected Text
el: Επιλεγμένο κείμενο

en: <p>Sets the background color of the selection.</p><p>To set the text color for selected text, use the &quot;<b>Configure Highlighting</b>&quot; dialog.</p>
el: <p>Ορίζει το χρώμα φόντου της επιλογής.</p><p>Για να ορίσετε το χρώμα κειμένου για το επιλεγμένο κείμενο, χρησιμοποιήστε το διάλογο &quot;<b>Διαμόρφωση τονισμού</b>&quot;.</p>

en: Current Line
el: Τρέχουσα γραμμή

en: <p>Sets the background color of the currently active line, which means the line where your cursor is positioned.</p>
el: <p>Ορίζει το χρώμα φόντου της τρέχουσας ενεργού γραμμής, που είναι η γραμμή στην οποία είναι τοποθετημένος ο δρομέας σας.</p>

en: Search Highlight
el: Τονισμός αναζήτησης

en: <p>Sets the background color of search results.</p>
el: <p>Ορίζει το χρώμα φόντου των αποτελεσμάτων αναζήτησης.</p>

en: Replace Highlight
el: Τονισμός αντικατάστασης

en: <p>Sets the background color of replaced text.</p>
el: <p>Ορίζει το χρώμα φόντου του κειμένου που αντικαταστάθηκε.</p>

en: Icon Border
el: Περιθώριο εικονιδίων

en: Background Area
el: Περιοχή φόντου

en: <p>Sets the background color of the icon border.</p>
el: <p>Ορίζει το χρώμα φόντου του περιθωρίου εικονιδίων.</p>

en: Line Numbers
el: Αριθμοί γραμμών

en: <p>This color will be used to draw the line numbers (if enabled).</p>
el: <p>Αυτό το χρώμα θα χρησιμοποιηθεί για τη σχεδίαση των αριθμών γραμμής (αν είναι ενεργοποιημένο).</p>

en: Current Line Number
el: Αριθμός τρέχουσας γραμμής

en: <p>This color will be used to draw the number of the current line (if enabled).</p>
el: <p>Αυτό το χρώμα θα χρησιμοποιηθεί για τη σχεδίαση του αριθμού τρέχουσας γραμμής (αν είναι ενεργοποιημένο).</p>

en: Separator
el: Διαχωριστικό

en: <p>This color will be used to draw the line between line numbers and the icon borders, if both are enabled.</p>
el: <p>Αυτό το χρώμα θα χρησιμοποιηθεί για τη σχεδίαση των αριθμών γραμμής και των οριοθετών εικονιδίων, αν και τα δύο είναι ενεργοποιημένα.</p>

en: Word Wrap Marker
el: Δείκτης αναδίπλωσης λέξεων

en: <p>Sets the color of Word Wrap-related markers:</p><dl><dt>Static Word Wrap</dt><dd>A vertical line which shows the column where text is going to be wrapped</dd><dt>Dynamic Word Wrap</dt><dd>An arrow shown to the left of visually-wrapped lines</dd></dl>
el: <p>Ορίζει το χρώμα των δεικτών που σχετίζονται με την αναδίπλωση λέξεων:</p> <dl><dt>Στατική αναδίπλωση λέξεων</dt><dd>Μια κατακόρυφη γραμμή που εμφανίζει τη στήλη όπου το κείμενο πρόκειται να αναδιπλωθεί</dd><dt>Δυναμική αναδίπλωση λέξεων</dt><dd>Ένα βέλος που εμφανίζεται στα αριστερά των οπτικά αναδιπλωμένων γραμμών</dd></dl>

en: Code Folding
el: Τύλιγμα κώδικα

en: <p>Sets the color of the code folding bar.</p>
el: <p>Ορίζει το χρώμα της γραμμής τυλίγματος κώδικα.</p>

en: Modified Lines
el: Τροποποιημένες γραμμές

en: <p>Sets the color of the line modification marker for modified lines.</p>
el: <p>Ορίζει το χρώμα του δείκτη τροποποίησης γραμμής για τροποποιημένες γραμμές.</p>

en: Saved Lines
el: Αποθηκευμένες γραμμές

en: <p>Sets the color of the line modification marker for saved lines.</p>
el: <p>Ορίζει το χρώμα του δείκτη τροποποίησης γραμμής για αποθηκευμένες γραμμές.</p>

en: Text Decorations
el: Διακοσμήσεις κειμένου

en: Spelling Mistake Line
el: Γραμμή ορθογραφικού σφάλματος

en: <p>Sets the color of the line that is used to indicate spelling mistakes.</p>
el: <p>Ορίζει το χρώμα της γραμμής, που χρησιμοποιείται για να δείξει ορθογραφικά λάθη.</p>

en: Tab and Space Markers
el: Δείκτες στηλοθέτη και κενού

en: <p>Sets the color of the tabulator marks.</p>
el: <p>Ορισμός του χρώματος των δεικτών στηλοθέτη.</p>

en: Indentation Line
el: Γραμμή χρήσης εσοχής

en: <p>Sets the color of the vertical indentation lines.</p>
el: <p>Ορισμός του χρώματος των γραμμών κατακόρυφης χρήσης εσοχής.</p>

en: Bracket Highlight
el: Τονισμός παρένθεσης

en: <p>Sets the bracket matching color. This means, if you place the cursor e.g. at a <b>(</b>, the matching <b>)</b> will be highlighted with this color.</p>
el: <p>Ορίζει το χρώμα για το ταίριασμα παρενθέσεων. Αυτό σημαίνει, ότι αν τοποθετήσετε το δρομέα π.χ. σε μία <b>(</b>, η αντίστοιχη <b>)</b> θα τονιστεί με αυτό το χρώμα.</p>

en: Marker Colors
el: Χρώματα δεικτών

en: Bookmark
el: Σελιδοδείκτης

en: Active Breakpoint
el: Ενεργό σημείο διακοπής

en: Reached Breakpoint
el: Άφιξη σε σημείο διακοπής

en: Disabled Breakpoint
el: Μη ενεργό σημείο διακοπής

en: Execution
el: Εκτέλεση

en: Warning
el: Προειδοποίηση

en: Error
el: Σφάλμα

en: <p>Sets the background color of mark type.</p><p><b>Note</b>: The marker color is displayed lightly because of transparency.</p>
el: <p>Ορίζει το χρώμα φόντου του τύπου σημείωσης.</p><p><b>Σημείωση</b>: Το χρώμα του δείκτη εμφανίζεται λιγότερο έντονο λόγω της διαφάνειας.</p>

en: Text Templates & Snippets
el: Πρότυπα και αποσπάσματα κειμένου

en: Background
el: Φόντο

en: Editable Placeholder
el: Επεξεργάσιμη θέση αντικατάστασης

en: Focused Editable Placeholder
el: Εστιασμένη επεξεργάσιμη θέση αντικατάστασης

en: Not Editable Placeholder
el: Μη επεξεργάσιμη θέση αντικατάστασης

[ctx: @item:intable]
en: Normal Text & Source Code
el: Κανονικό κείμενο και πηγαίος κώδικας

[ctx: @item:intable]
en: Numbers, Types & Constants
el: Αριθμοί, τύποι και σταθερές

[ctx: @item:intable]
en: Strings & Characters
el: Συμβολοσειρές και χαρακτήρες

[ctx: @item:intable]
en: Comments & Documentation
el: Σχόλια και τεκμηρίωση

[ctx: @item:intable]
en: Miscellaneous
el: Διάφορα

en: H&ighlight:
el: &Τονισμός:

en: <p>This list displays the contexts of the current syntax highlight mode and offers the means to edit them. The context name reflects the current style settings.</p><p>To edit using the keyboard, press <strong>&lt;SPACE&gt;</strong> and choose a property from the popup menu.</p><p>To edit the colors, click the colored squares, or select the color to edit from the popup menu.</p><p>You can unset the Background and Selected Background colors from the context menu when appropriate.</p>
el: <p>Αυτή η λίστα εμφανίζει το γλωσσικό φάσμα της τρέχουσας λειτουργίας τονισμού σύνταξης και προσφέρει τη δυνατότητα για την επεξεργασία τους. Το όνομα του φάσματος αντικατοπτρίζει τις τρέχουσες ρυθμίσεις στυλ.</p><p>Για επεξεργασία με τη χρήση του πληκτρολογίου, πιέστε το <strong>&lt;SPACE&gt;</strong> και επιλέξτε μια ιδιότητα από το αναδυόμενο μενού.</p><p>Για επεξεργασία των χρωμάτων, κάντε κλικ στα χρωματιστά πλαίσια, ή επιλέξτε το χρώμα που θέλετε να επεξεργαστείτε από το αναδυόμενο μενού.</p><p>Μπορείτε να μηδενίσετε τα χρώματα Φόντου και Επιλεγμένου φόντου από το αναδυόμενο μενού όπου είναι απαραίτητο.</p>

[ctx: @action:button]
en: Export…
el: Εξαγωγή…

[ctx: @action:button]
en: Import…
el: Εισαγωγή…

en: Colors
el: Χρώματα

en: Default Text Styles
el: Στιλ προκαθορισμένου κειμένου

en: Highlighting Text Styles
el: Στιλ τονισμένου κειμένου

[ctx: Autoindent mode]
en: None
el: Κανένα

[ctx: Autoindent mode]
en: Normal
el: Κανονικό

en: Set &Bookmark
el: Ορισμός &σελιδοδείκτη

en: If a line has no bookmark then add one, otherwise remove it.
el: Αν η γραμμή δεν έχει σελιδοδείκτη τότε προσθέστε έναν, αλλιώς αφαιρέστε τον.

en: Clear &All Bookmarks
el: Καθαρισμός όλων &των σελιδοδεικτών

en: Remove all bookmarks of the current document.
el: Αφαίρεση όλων των σελιδοδεικτών του τρέχοντος εγγράφου.

en: Next Bookmark
el: Επόμενος σελιδοδείκτης

en: Go to the next bookmark.
el: Μετάβαση στον επόμενο σελιδοδείκτη.

en: Previous Bookmark
el: Προηγούμενος σελιδοδείκτης

en: Go to the previous bookmark.
el: Μετάβαση στον προηγούμενο σελιδοδείκτη.

en: &Bookmarks
el: &Σελιδοδείκτες

en: &Next: %1 - "%2"
el: &Επόμενος: %1 - "%2"

en: &Previous: %1 - "%2"
el: &Προηγούμενος: %1 - "%2"

en: <p>indent</p><p>Indents the selected lines or the current line</p>
el: <p>indent</p><p>σχηματίζει εσοχή στις επιλεγμένες γραμμές ή στην τρέχουσα γραμμή</p>

en: <p>unindent</p><p>Unindents the selected lines or current line.</p>
el: <p>unindent</p><p>ακυρώνει την εσοχή στις επιλεγμένες γραμμές ή στην τρέχουσα γραμμή</p>

en: <p>cleanindent</p><p>Cleans up the indentation of the selected lines or current line according to the indentation settings in the document. </p>
el: <p>cleanindent</p><p>Καθαρίζει τις εσοχές στις επιλεγμένες γραμμές ή στην τρέχουσα γραμμή σύμφωνα με τις ρυθμίσεις εσοχών στο έγγραφο. </p>

en: <p>comment</p><p>Inserts comment markers to make the selection or selected lines or current line a comment according to the text format as defined by the syntax highlight definition for the document.</p>
el: <p>comment</p><p>εισάγει δείκτες σχολιασμού για να μετατρέψει την επιλογή ή τις επιλεγμένες γραμμές ή την τρέχουσα γραμμή σε σχόλιο σύμφωνα με το διαμορφωμένο κείμενο όπως ορίζεται από τον τονισμό σύνταξης για το έγγραφο.</p>

en: <p>uncomment</p><p>Removes comment markers from the selection or selected lines or current line according to the text format as defined by the syntax highlight definition for the document.</p>
el: <p>uncomment</p><p>Αφαιρεί δείκτες σχολιασμού από την επιλογή ή τις επιλεγμένες γραμμές ή την τρέχουσα γραμμή σε σχόλιο σύμφωνα με το διαμορφωμένο κείμενο όπως ορίζεται από τον τονισμό σύνταξης για το έγγραφο.</p>

en: <p>goto <b>line number</b></p><p>This command navigates to the specified line number.</p>
el: <p>goto <b>αριθμός γραμμής</b></p><p>Η εντολή αυτή οδηγεί στο δοσμένο αριθμό γραμμής.</p>

en: <p>set-indent-pasted-text <b>enable</b></p><p>If enabled, indentation of text pasted from the clipboard is adjusted using the current indenter.</p><p>Possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
el: <p>set-indentpasted-text <b>ενεργοποίηση</b></p><p>Αν είναι ενεργό, οι εσοχές του κειμένου που επικολλήθηκε από το πρόχειρο προσαρμόζονται με την τρέχουσα εφαρμογή εσοχών.</p><p>Πιθανές τιμές true: 1 on true<br/>πιθανές τιμές false: 0 off false</p>

en: Deletes the current line.
el: Διαγράφει την τρέχουσα γραμμή.

en: <p>set-tab-width <b>width</b></p><p>Sets the tab width to the number <b>width</b></p>
el: <p>set-tab-width <b>πλάτος</b></p><p>Ορίζει το πλάτος στηλοθέτη στον αριθμό <b>πλάτους</b></p>

en: <p>set-replace-tab <b>enable</b></p><p>If enabled, tabs are replaced with spaces as you type.</p><p>Possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
el: <p>set-replace-tab <b>ενεργοποίηση</b></p><p>Αν είναι ενεργό, οι στηλοθέτες αντικαθίστανται με κενά όπως πληκτρολογείτε.</p><p>Πιθανές τιμές true: 1 on true<br/>πιθανές τιμές false: 0 off false</p>

en: <p>set-show-tabs <b>enable</b></p><p>If enabled, TAB characters and trailing whitespace will be visualized by a small dot.</p><p>Possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
el: <p>set-show-tabs <b>ενεργοποίηση</b></p><p>Αν είναι ενεργό, οι χαρακτήρες TAB και τα κενά τέλους θα γίνονται ορατά με μια μικρή τελεία.</p><p>Πιθανές τιμές true: 1 on true<br/>πιθανές τιμές false: 0 off false</p>

en: <p>set-remove-trailing-spaces <b>mode</b></p><p>Removes the trailing spaces in the document depending on the <b>mode</b>.</p><p>Possible values:<ul><li><b>none</b>: never remove trailing spaces.</li><li><b>modified</b>: remove trailing spaces only of modified lines.</li><li><b>all</b>: remove trailing spaces in the entire document.</li></ul></p>
el: <p>set-remove-trailing-spaces <b>λειτουργία</b></p><p>Αφαιρεί τα κενά τέλους στο έγγραφο ανάλογα με τη <b>λειτουργία</b>.</p><p>Πιθανές τιμές:<ul><li><b>none</b>: ποτέ να μην αφαιρούνται τα κενά τέλους.</li><li><b>modified</b>: να αφαιρούνται τα κενά τέλους μόνο σε τροποποιημένες γραμμές.</li><li><b>all</b>: να αφαιρούνται τα κενά τέλους σε όλο το έγγραφο.</li></ul></p>

en: <p>set-indent-width <b>width</b></p><p>Sets the indentation width to the number <b>width</b>. Used only if you are indenting with spaces.</p>
el: <p>set-indent-width <b>πλάτος</b></p><p>Ορίζει το πλάτος εσοχής στον αριθμό <b>πλάτος</b>. Να χρησιμοποιείται μόνο αν η εσοχή γίνεται με κενά.</p>

en: <p>set-indent-mode <b>mode</b></p><p>The mode parameter is a value as seen in the Tools - Indentation menu</p>
el: <p>set-indent-mode <b>λειτουργία</b></p><p>Η παράμετρος λειτουργίας είναι μια τιμή όπως φαίνεται στο μενού Εργαλεία - Εσοχές</p>

en: <p>set-auto-indent <b>enable</b></p><p>Enable or disable autoindentation.</p><p>possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
el: <p>set-auto-indent <b>ενεργοποίηση</b></p><p>Ενεργοποίηση/απενεργοποίηση αυτόματων εσοχών.</p><p>πιθανές τιμές true: 1 on true<br/>πιθανές τιμές false: 0 off false</p>

en: <p>set-line-numbers <b>enable</b></p><p>Sets the visibility of the line numbers pane.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
el: <p>set-line-numbers <b>ενεργοποίηση</b></p><p>Ορίζει την ορατότητα του πλαισίου αρίθμησης γραμμών.</p><p> πιθανές τιμές true: 1 on true<br/>πιθανές τιμές false: 0 off false</p>

en: <p>set-folding-markers <b>enable</b></p><p>Sets the visibility of the folding markers pane.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
el: <p>set-folding-markers <b>ενεργοποίηση</b></p><p>Ορίζει την ορατότητα του πλαισίου δεικτών αναδίπλωσης.</p><p> πιθανές τιμές true: 1 on true<br/>πιθανές τιμές false: 0 off false</p>

en: <p>set-icon-border <b>enable</b></p><p>Sets the visibility of the icon border.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
el: <p>set-icon-border <b>ενεργοποίηση</b></p><p>Ορίζει την ορατότητα του οριοθέτη εικονιδίου.</p><p> πιθανές τιμές true: 1 on true<br/>πιθανές τιμές false: 0 off false</p>

en: <p>set-word-wrap <b>enable</b></p><p>Enables dynamic word wrap according to <b>enable</b></p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
el: <p>set-word-wrap <b>ενεργοποίηση</b></p><p>Ενεργοποιεί δυναμική αναδίπλωση λέξεων σύμφωνα με την <b>ενεργοποίηση</b></p><p> πιθανές τιμές true: 1 on true<br/>πιθανές τιμές false: 0 off false</p>

en: <p>set-word-wrap-column <b>width</b></p><p>Sets the line width for hard wrapping to <b>width</b>. This is used if you are having your text wrapped automatically.</p>
el: <p>set-word-wrap-column <b>πλάτος</b></p><p>Ορίζει το πλάτος γραμμής για αναδίπλωση στο <b>πλάτος</b>. Αυτό χρησιμοποιείται αν το κείμενό σας αναδιπλώνεται αυτόματα.</p>

en: <p>set-replace-tabs-save <b>enable</b></p><p>When enabled, tabs will be replaced with whitespace whenever the document is saved.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
el: <p>set-replace-tabs-save <b>ενεργοποίηση</b></p><p>Όταν είναι ενεργό, τα tab θα αντικαθίστανται με κενά όποτε το έγγραφο αποθηκεύεται.</p><p> πιθανές τιμές true: 1 on true<br/>πιθανές τιμές false: 0 off false</p>

en: <p>set-highlight <b>highlight</b></p><p>Sets the syntax highlighting system for the document. The argument must be a valid highlight name, as seen in the Tools → Highlighting menu. This command provides an autocompletion list for its argument.</p>
el: <p>set-highlight <b>τονισμός</b></p><p>Ορίζει το σύστημα  τονισμού σύνταξης για το έγγραφο. Το όρισμα πρέπει να είναι ένα έγκυρο όνομα τονισμού, όπως φαίνεται στο μενού Εργαλεία - Τονισμός. Η εντολή αυτή παρέχει μαι λίστα αυτόματης συμπλήρωσης για το όρισμά της.</p>

en: <p>set-mode <b>mode</b></p><p>Sets the mode as seen in Tools - Mode</p>
el: <p>set-mode <b>λειτουργία</b></p><p>Ορίζει τη λειτουργία όπως φαίνεται στο Εργαλεία - Λειτουργία</p>

en: <p>set-show-indent <b>enable</b></p><p>If enabled, indentation will be visualized by a vertical dotted line.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
el: <p>set-show-indent <b>ενεργοποίηση</b></p><p>Αν είναι ενεργό, οι εσοχές θα γίνονται ορατές με μια κατακόρυφη διακεκομμένη γραμμή.</p><p>Πιθανές τιμές true: 1 on true<br/>πιθανές τιμές false: 0 off false</p>

en: <p>Open the Print dialog to print the current document.</p>
el: <p>Ανοίξτε το παράθυρο διαλόγου εκτύπωσης για να εκτυπώσετε το τρέχον έγγραφο.</p>

en: Missing argument. Usage: %1 <value>
el: Απαιτείται όρισμα. Χρήση: %1 <τιμή>

en: No such highlighting '%1'
el: Δεν υπάρχει τονισμός '%1'

en: No such mode '%1'
el: Δεν υπάρχει λειτουργία '%1'

en: Failed to convert argument '%1' to integer.
el: Αποτυχία μετατροπής ορίσματος '%1' σε ακέραιο.

en: Width must be at least 1.
el: Το πλάτος πρέπει να είναι τουλάχιστον 1.

en: Column must be at least 1.
el: Η στήλη πρέπει να είναι τουλάχιστον 1.

en: Usage: %1 on|off|1|0|true|false
el: Χρήση: %1 on|off|1|0|true|false

en: Bad argument '%1'. Usage: %2 on|off|1|0|true|false
el: Λάθος όρισμα '%1'. Χρήση: %2 on|off|1|0|true|false

en: Usage: set-remove-trailing-spaces 0|-|none or 1|+|mod|modified or 2|*|all
el: Χρήση: set-remove-trailing-spaces 0|-|none or 1|+|mod|modified or 2|*|all

en: Unknown command '%1'
el: Άγνωστη εντολή '%1'

en: <p> char <b>identifier</b> </p><p>This command allows you to insert literal characters by their numerical identifier, in decimal, octal or hexadecimal form.</p><p>Examples:<ul><li>char <b>234</b></li><li>char <b>0x1234</b></li></ul></p>
el: <p> char <b>αναγνωριστικό</b> </p><p>Η εντολή αυτή σάς επιτρέπει να εισάγετε κυριόλεκτα με χρήση του αριθμητικού τους αναγνωριστικού, σε δεκαδική, οκταδική ή δεκαεξαδική μορφή.</p><p>Παραδείγματα:<ul><li>char <b>234</b></li><li>char <b>0x1234</b></li></ul></p>

en: <p>date or date <b>format</b></p><p>Inserts a date/time string as defined by the specified format, or the format yyyy-MM-dd hh:mm:ss if none is specified.</p><p>Possible format specifiers are:<table><tr><td>d</td><td>The day as number without a leading zero (1-31).</td></tr><tr><td>dd</td><td>The day as number with a leading zero (01-31).</td></tr><tr><td>ddd</td><td>The abbreviated localized day name (e.g. 'Mon'..'Sun').</td></tr><tr><td>dddd</td><td>The long localized day name (e.g. 'Monday'..'Sunday').</td></tr><tr><td>M</td><td>The month as number without a leading zero (1-12).</td></tr><tr><td>MM</td><td>The month as number with a leading zero (01-12).</td></tr><tr><td>MMM</td><td>The abbreviated localized month name (e.g. 'Jan'..'Dec').</td></tr><tr><td>yy</td><td>The year as two digit number (00-99).</td></tr><tr><td>yyyy</td><td>The year as four digit number (1752-8000).</td></tr><tr><td>h</td><td>The hour without a leading zero (0..23 or 1..12 if AM/PM display).</td></tr><tr><td>hh</td><td>The hour with a leading zero (00..23 or 01..12 if AM/PM display).</td></tr><tr><td>m</td><td>The minute without a leading zero (0..59).</td></tr><tr><td>mm</td><td>The minute with a leading zero (00..59).</td></tr><tr><td>s</td><td>The second without a leading zero (0..59).</td></tr><tr><td>ss</td><td>The second with a leading zero (00..59).</td></tr><tr><td>z</td><td>The milliseconds without leading zeroes (0..999).</td></tr><tr><td>zzz</td><td>The milliseconds with leading zeroes (000..999).</td></tr><tr><td>AP</td><td>Use AM/PM display. AP will be replaced by either "AM" or "PM".</td></tr><tr><td>ap</td><td>Use am/pm display. ap will be replaced by either "am" or "pm".</td></tr></table></p>
el: <p>ημερομηνία ή <b>μορφή</b> ημερομηνίας</p><p>Εισάγει μια συμβολοσειρά ημερομηνία/ώρα όπως ορίζεται από τη δοσμένη μορφή ή τη μορφή yyyy-MM-dd hh:mm:ss αν δεν ορίζεται καμία.</p><p>Πιθανά διακριτικά μορφής είναι:<table><tr><td>d</td><td>Η ημέρα ως αριθμός χωρίς μηδενικό αρχής (1-31).</td></tr><tr><td>dd</td><td>Η ημέρα ως αριθμός με μηδενικό αρχής (01-31).</td></tr><tr><td>ddd</td><td>Η συντομογραφία του τοπικού ονόματος της ημέρας (π.χ. 'Δευ'..'Κυρ').</td></tr><tr><td>dddd</td><td>Το πλήρες τοπικό όνομα για την ημέρα (π.χ. 'Δευτέρα'..'Κυριακή').</td></tr><tr><td>M</td><td>Ο μήνας ως αριθμός χωρίς μηδενικό αρχής (1-12).</td></tr><tr><td>MM</td><td>Ο μήνας ως αριθμός με μηδενικό αρχής (01-12).</td></tr><tr><td>MMM</td><td>Η συντομογραφία του τοπικού ονόματος του μήνα (π.χ. 'Ιουν'..'Δεκ').</td></tr><tr><td>yy</td><td>Το έτος ως διψήφιος αριθμός (00-99).</td></tr><tr><td>yyyy</td><td>Το έτος ως τετραψήφιος αριθμός (1752-8000).</td></tr><tr><td>h</td><td>Η ώρα χωρίς μηδενικό αρχής (0..23 ή 1..12 αν εμφανίζονται τα ΠΜ/ΜΜ).</td></tr><tr><td>hh</td><td>Η ώρα με μηδενικό αρχής (00..23 ή 01..12 αν εμφανίζονται τα ΠΜ/ΜΜ).</td></tr><tr><td>m</td><td>Το λεπτό χωρίς μηδενικό αρχής (0..59).</td></tr><tr><td>mm</td><td>Το λεπτό με μηδενικό αρχής (00..59).</td></tr><tr><td>s</td><td>Το δευτερόλεπτο χωρίς μηδενικό αρχής (0..59).</td></tr><tr><td>ss</td><td>Το δευτερόλεπτο με μηδενικό αρχής(00..59).</td></tr><tr><td>z</td><td>Τα χιλιοστά δευτερολέπτου χωρίς μηδενικά αρχής (0..999).</td></tr><tr><td>zzz</td><td>Τα χιλιοστά δευτερολέπτου χωρίς μηδενικά αρχής (000..999).</td></tr><tr><td>AP</td><td>Χρήση εμφάνισης ΠΜ/ΜΜ. Θα γίνεται αντικατάσταση του AP με το "ΠΜ" ή το "ΜΜ".</td></tr><tr><td>ap</td><td>Χρήση εμφάνισης πμ/μμ. Θα γίνεται αντικατάσταση του ap με το "πμ" ή το "μμ".</td></tr></table></p>

en: Embeddable editor component
el: Ενσωματώσιμο συστατικό επεξεργαστή

en: Maintainer
el: Συντηρητής

en: Core Developer
el: Κεντρικός προγραμματιστής

en: Developer
el: Προγραμματιστής

en: On-the-fly spell checking
el: Ορθογραφικός έλεγχος κατά την πληκτρολόγηση

en: Large scale bug fixing
el: Διόρθωση σφαλμάτων μεγάλης κλίμακας

en: The cool buffersystem
el: Το εξαιρετικό σύστημα ενδιάμεσης μνήμης

en: The Editing Commands
el: Οι εντολές επεξεργασίας

en: Testing, ...
el: Δοκιμές, ...

en: Former Core Developer
el: Πρώην κεντρικός προγραμματιστής

en: KWrite port to KParts
el: Μεταφορά του KWrite στην τεχνολογία KParts

en: KWrite Undo History, Kspell integration
el: Ιστορικό αναιρέσεων του KWrite, ενσωμάτωση Kspell

en: KWrite XML Syntax highlighting support
el: Υποστήριξη τονισμού σύνδεσης με XML στο KWrite

en: Patches and more
el: Μπαλώματα και άλλα

en: Various bugfixes
el: Διάφορες διορθώσεις

en: Selection, KColorScheme integration
el: Ενσωμάτωση του KColorScheme και επιλογών

en: Search bar back- and front-end
el: Σύστημα υποστήριξης γραμμής αναζήτησης

en: Original KWrite Author
el: Αρχικός συγγραφέας του KWrite

en: QA and Scripting
el: Έλεγχος ποιότητας και συγγραφή σεναρίων

en: Highlighting for RPM Spec-Files, Perl, Diff and more
el: Τονισμός για αρχεία RPM spec, Perl, Diff και άλλα

en: Highlighting for VHDL
el: Τονισμός για VHDL

en: Highlighting for SQL
el: Τονισμός για SQL

en: Highlighting for Ferite
el: Τονισμός για Ferite

en: Highlighting for ILERPG
el: Τονισμός για ILERPG

en: Highlighting for LaTeX
el: Τονισμός για LaTeX

en: Highlighting for Makefiles, Python
el: Τονισμός για Makefiles, Python

en: Highlighting for Python
el: Τονισμός για Python

en: Highlighting for Scheme
el: Τονισμός για Scheme

en: PHP Keyword/Datatype list
el: Λίστα PHP Λέξεων κλειδιών/Τύπων δεδομένων

en: Very nice help
el: Πολύ καλή βοήθεια

en: Highlighting for Lua
el: Τονισμός για Lua

en: All people who have contributed and I have forgotten to mention
el: Όλοι όσοι προσέφεραν και ξέχασα να τους αναφέρω

en: Configure
el: Διαμόρφωση

en: replace with %1?
el: αντικατάσταση με %1;

[ctx: %2 is the translation of the next message]
en: 1 replacement done on %2 | %1 replacements done on %2
el[0]: Έγινε 1 αντικατάσταση σε %2
el[1]: Έγιναν %1 αντικαταστάσεις σε %2

[ctx: substituted into the previous message]
en: 1 line | %1 lines
el[0]: 1 γραμμή
el[1]: %1 γραμμές

en: Variables
el: Μεταβλητές

en: Kate Handbook.
el: Εγχειρίδιο Kate.

en: Show list of valid variables.
el: Εμφάνιση λίστας έγκυρων μεταβλητών.

[ctx: short translation please]
en: Enable automatic insertion of brackets.
el: Ενεργοποίηση αυτόματης εισαγωγής παρενθέσεων.

[ctx: short translation please]
en: Set the number of autocenter lines.
el: Αριθμός γραμμών αυτόματα στο κέντρο.

[ctx: short translation please]
en: Set the document background color.
el: Ορισμός χρώματος φόντου εγγράφου.

[ctx: short translation please]
en: Pressing backspace in leading whitespace unindents.
el: Πιέζοντας backspace σε αναίρεση αρχικών κενών.

[ctx: short translation please]
en: Enable block selection mode.
el: Ενεργοποίηση επιλογής τμημάτων.

[ctx: short translation please]
en: Set the color for the bracket highlight.
el: Επιλέξτε το χρώμα για τον τονισμό αγκυλών.

[ctx: short translation please]
en: Set the background color for the current line.
el: Ορίζει το χρώμα φόντου για την τρέχουσα γραμμή.

[ctx: short translation please]
en: Set the default dictionary used for spell checking.
el: Ορισμός προκαθορισμένου λεξικού για την ορθογραφία.

[ctx: short translation please]
en: Enable dynamic word wrap of long lines.
el: Ενεργοποίηση δυναμικής αναδίπλωσης μακρών λέξεων.

[ctx: short translation please]
en: Sets the end of line mode.
el: Ορίζει την κατάσταση τέλους γραμμής.

[ctx: short translation please]
en: Enable folding markers in the editor border.
el: Ενεργοποίηση δεικτών αναδίπλωσης στην άκρη του επεξεργαστή.

[ctx: short translation please]
en: Set the point size of the document font.
el: Ορισμός μεγέθους σημείου γραμματοσειράς εγγράφου.

[ctx: short translation please]
en: Set the font of the document.
el: Ορισμός γραμματοσειράς εγγράφου.

[ctx: short translation please]
en: Set the syntax highlighting.
el: Ορισμός τονισμού σύνταξης.

[ctx: short translation please]
en: Set the icon bar color.
el: Ορισμός χρώματος γραμμής εικονιδίων.

[ctx: short translation please]
en: Enable the icon border in the editor view.
el: Ενεργοποίηση άκρης εικονιδίου στην προβολή επεξεργαστή.

[ctx: short translation please]
en: Set the auto indentation style.
el: Ορισμός στιλ αυτόματης εσοχής.

[ctx: short translation please]
en: Adjust indentation of text pasted from the clipboard.
el: Προσαρμογή εσοχών του κειμένου που ε&πικολλήθηκε από το πρόχειρο.

[ctx: short translation please]
en: Set the indentation depth for each indent level.
el: Ορισμός βάθους εσοχών για κάθε επίπεδο εσοχής.

[ctx: short translation please]
en: Allow odd indentation level (no multiple of indent width).
el: Να επιτρέπεται περιττό επίπεδο εσοχής (όχι πολλαπλάσιο του πλάτους).

[ctx: short translation please]
en: Show line numbers.
el: Εμφάνιση αριθμών γραμμής.

[ctx: short translation please]
en: Insert newline at end of file on save.
el: Εισαγωγή νέας γραμμής στο τέλος αρχείου με την αποθήκευση.

[ctx: short translation please]
en: Enable overwrite mode in the document.
el: Ενεργοποίηση αντικατάστασης στο έγγραφο.

[ctx: short translation please]
en: Enable persistent text selection.
el: Μόνιμη επιλογή κειμένου.

[ctx: short translation please]
en: Replace tabs with spaces when saving the document.
el: Αντικατάσταση στηλοθετών με κενά στην αποθήκευση εγγράφου.

[ctx: short translation please]
en: Replace tabs with spaces.
el: Αντικατάσταση στηλοθετών με κενά.

[ctx: short translation please]
en: Remove trailing spaces when saving the document.
el: Αφαίρεση τελικών κενών στην αποθήκευση εγγράφου.

[ctx: short translation please]
en: Show scrollbar minimap.
el: Εμφάνιση μινι-χάρτη γραμμής κύλισης.

[ctx: short translation please]
en: Show scrollbar preview.
el: Εμφάνιση προεπισκόπησης γραμμής κύλισης.

[ctx: short translation please]
en: Set the color scheme.
el: Χρωματικό σχήμα.

[ctx: short translation please]
en: Set the text selection color.
el: Χρώμα επιλογής κειμένου.

[ctx: short translation please]
en: Visualize tabs and trailing spaces.
el: Οπτικοποίηση στηλοθετών και τελικών κενών.

[ctx: short translation please]
en: Enable smart home navigation.
el: Έξυπνη πλοήγηση στην αρχική.

[ctx: short translation please]
en: Pressing TAB key indents.
el: Εσοχές με πίεση του TAB.

[ctx: short translation please]
en: Set the tab display width.
el: Ορισμός του πλάτους εμφάνισης στηλοθέτη.

[ctx: short translation please]
en: Set the number of undo steps to remember (0 equals infinity).
el: Αριθμός βημάτων αναίρεσης για απομνημόνευση (0 σημαίνει άπειρο).

[ctx: short translation please]
en: Set the word wrap column.
el: Στήλη αναδίπλωσης λέξης.

[ctx: short translation please]
en: Set the word wrap marker color.
el: Χρώμα δείκτη αναδίπλωσης λέξης.

[ctx: short translation please]
en: Enable word wrap while typing text.
el: Αναδίπλωση λέξης στην πληκτρολόγηση.

en: Change dictionary
el: Αλλαγή λεξικού

en: Tab Width
el: Πλάτος στηλοθέτη

en: Indentation Width
el: Πλάτος εσοχών

en: Indentation Mode
el: Λειτουργία εσοχών

en: Tabulators && Spaces
el: Στηλοθέτες και κενά

en: Tabulators
el: &Στηλοθέτες

en: Spaces
el: Κενά

en: Encoding
el: Κωδικοποίηση

en: Mode
el: Λειτουργία

en: Here you can choose which mode should be used for the current document. This will influence the highlighting and folding being used, for example.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε τη λειτουργία που θα χρησιμοποιηθεί για το τρέχον έγγραφο. Αυτό για παράδειγμα θα επηρεάσει τον χρησιμοποιούμενο τονισμό και τύλιγμα του κώδικα.

en: Syntax highlighting
el: Συντακτική επισήμανση

en: Line/Column compact mode
el: Συμπαγής λειτουργία γραμμής/στήλης

en: [BLOCK] %1
el: [ΤΜΗΜΑ] %1

en: Line %1 of %2, Column %3
el: Γραμμή: %1 από %2, Στήλη: %3

en: Line %1, Column %2
el: Γραμμή: %1, Στήλη: %2

en: Soft Tabs: %1
el: Ευέλικτες εσοχές: %1

en: Soft Tabs: %1 (%2)
el: Ευέλικτες εσοχές: %1 (%2)

en: Tab Size: %1
el: Μέγεθος στηλοθέτη: %1

en: Indent/Tab: %1/%2
el: Εσοχή/Στηλοθέτης: %1/%2

[ctx: @item:inmenu]
en: Other…
el: Άλλο…

en: Other (%1) | Other (%1)
el[0]: Άλλο (%1)
el[1]: Άλλα (%1)

en: Please specify the wanted tab width:
el: Παρακαλώ προσδιορίστε το επιθυμητό πλάτος του στηλοθέτη:

en: Please specify the wanted indentation width:
el: Παρακαλώ προσδιορίστε το επιθυμητό πλάτος της εσοχής:

[ctx: %1 and %3 are the selected words/chars count, %2 and %4 are the total words/chars count.]
en: Words %1/%2, Chars %3/%4
el: Λέξεις %1/%2, Χαρακτήρες %3/%4

en: Cut the selected text and move it to the clipboard
el: Αποκοπή του επιλεγμένου κειμένου και μετακίνησή του στο πρόχειρο

en: Paste previously copied or cut clipboard contents
el: Επικόλληση προηγούμενα αντιγραμμένων ή αποκομμένων περιεχομένων του προχείρου

en: Use this command to copy the currently selected text to the system clipboard.
el: Χρησιμοποιήστε αυτή την εντολή για να αντιγράψετε το τρέχον επιλεγμένο κείμενο στο πρόχειρο συστήματος.

en: Save the current document
el: Αποθήκευση του τρέχοντος εγγράφου

en: Revert the most recent editing actions
el: Αντιστροφή των πιο πρόσφατων ενεργειών επεξεργασίας

en: Revert the most recent undo operation
el: Αντιστροφή της πιο πρόσφατης λειτουργίας αναίρεσης

en: &Scripts
el: &Σενάρια

en: Apply &Word Wrap
el: Εφαρμογή ανα&δίπλωσης λέξεων

en: &Clean Indentation
el: &Καθάρισμα χρήσης εσοχής

en: Use this to clean the indentation of a selected block of text (only tabs/only spaces).<br /><br />You can configure whether tabs should be honored and used or replaced with spaces, in the configuration dialog.
el: Χρησιμοποιήστε αυτό για να καθαρίσετε τη χρήση εσοχών από ένα επιλεγμένο τμήμα κειμένου (μόνο αθλοθέτησες / μόνο κενά).<br /><br />Μπορείτε να διαμορφώσετε το αν θα διατηρηθούν και χρησιμοποιηθούν οι αθλοθέτησες ή θα αντικατασταθούν με κενά, στο διάλογο ρυθμίσεων.

en: C&omment
el: &Σχόλιο

en: This command comments out the current line or a selected block of text.<br /><br />The characters for single/multiple line comments are defined within the language's highlighting.
el: Αυτή η εντολή μετατρέπει σε σχόλιο την τρέχουσα γραμμή ή ένα επιλεγμένο τμήμα κειμένου.<br /><br />Οι χαρακτήρες για μονά/πολλαπλά σχόλια γραμμής καθορίζονται από τον τονισμό της γλώσσας.

en: Unco&mment
el: &Αφαίρεση σχολίου

en: This command removes comments from the current line or a selected block of text.<br /><br />The characters for single/multiple line comments are defined within the language's highlighting.
el: Αυτή η εντολή αφαιρεί τα σχόλια από την τρέχουσα γραμμή ή ένα επιλεγμένο τμήμα κειμένου.<br /><br />Οι χαρακτήρες για μονά/πολλαπλά σχόλια γραμμής καθορίζονται από τον τονισμό της γλώσσας.

en: Toggle Comment
el: Εναλλαγή σχολίου

en: &Read Only Mode
el: Κατάσταση &μόνο ανάγνωσης

en: Lock/unlock the document for writing
el: Κλείδωμα/ξεκλείδωμα του εγγράφου για εγγραφή

en: Uppercase
el: Κεφαλαία

en: Convert the selection to uppercase, or the character to the right of the cursor if no text is selected.
el: Μετατροπή της επιλογής σε κεφαλαία ή το χαρακτήρα στα δεξιά του δρομέα αν δεν έχει επιλεχθεί κείμενο.

en: Lowercase
el: Μικρά

en: Convert the selection to lowercase, or the character to the right of the cursor if no text is selected.
el: Μετατροπή της επιλογής σε μικρά ή το χαρακτήρα στα δεξιά του δρομέα αν δεν έχει επιλεχθεί κείμενο.

en: Capitalize
el: Πρώτο γράμμα κεφαλαίο

en: Capitalize the selection, or the word under the cursor if no text is selected.
el: Μετατροπή σε κεφαλαία της επιλογής, ή της λέξης κάτω από το δρομέα αν δεν έχει επιλεγεί κείμενο.

en: Join Lines
el: Ένωση γραμμών

en: Invoke Code Completion
el: Κλήση συμπλήρωσης κώδικα

en: Manually invoke command completion, usually by using a shortcut bound to this action.
el: Χειροκίνητη κλήση συμπλήρωσης εντολής, συνήθως με τη χρήση μιας συντόμευσης γι' αυτήν την ενέργεια.

en: Remove Trailing Spaces
el: Αφαίρεση κενών στο τέλος

en: Print the current document.
el: Εκτύπωση του τρέχοντος εγγράφου.

en: Show print preview of current document
el: Εμφάνιση προεπισκόπησης εκτύπωσης του τρέχοντος εγγράφου

en: Reloa&d
el: Επα&ναφόρτωση

en: Reload the current document from disk.
el: Επαναφόρτωση του τρέχοντος εγγράφου από το δίσκο.

en: Save the current document to disk, with a name of your choice.
el: Αποθήκευση του τρέχοντος εγγράφου στον δίσκο με ένα όνομα της επιλογής σας.

[ctx: @action]
en: Save As with Encodin&g…
el: Απο&θήκευση ως με κωδικοποίηση…

[ctx: @action]
en: Save Cop&y As…
el: Αποθήκευση αντι&γράφου ως…

en: Save a copy of the current document to disk.
el: Αποθήκευση ενός αντιγράφου του τρέχοντος εγγράφου στον δίσκο.

en: This command opens a dialog and lets you choose a line that you want the cursor to move to.
el: Αυτή η εντολή ανοίγει ένα διάλογο και σας αφήνει να επιλέξετε τη γραμμή στην οποία θέλετε να μετακινηθεί ο δρομέας.

en: Move upwards to the previous modified line.
el: Μετακίνηση προς τα πάνω στην προηγούμενη τροποποιημένη γραμμή.

en: Move downwards to the next modified line.
el: Μετακίνηση προς τα κάτω στην επόμενη τροποποιημένη γραμμή.

[ctx: @action]
en: &Configure Editor…
el: Διαμόρφωσ&η επεξεργαστή…

en: Configure various aspects of this editor.
el: Διαμόρφωση διάφορων λειτουργιών αυτού του επεξεργαστή.

en: &Mode
el: &Λειτουργία

en: &Highlighting
el: &Τονισμός

en: Here you can choose how the current document should be highlighted.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε τη μέθοδο τονισμού του τρέχοντος εγγράφου.

en: &Indentation
el: Χρήσ&η εσοχών

en: Select the entire text of the current document.
el: Επιλογή ολόκληρου του κειμένου του τρέχοντος εγγράφου.

en: If you have selected something within the current document, this will no longer be selected.
el: Αν έχετε επιλέξει κάτι μέσα στο τρέχον έγγραφο αυτό δε θα είναι πλέον επιλεγμένο.

en: Enlarge Font
el: Μεγέθυνση γραμματοσειράς

en: This increases the display font size.
el: Αυτό αυξάνει το μέγεθος της γραμματοσειράς προβολής.

en: Shrink Font
el: Σμίκρυνση γραμματοσειράς

en: This decreases the display font size.
el: Αυτό μειώνει το μέγεθος της γραμματοσειράς προβολής.

en: Bl&ock Selection Mode
el: Κατάσταση επιλογής &τμημάτων

en: This command allows switching between the normal (line based) selection mode and the block selection mode.
el: Αυτή η εντολή επιτρέπει την αλλαγή μεταξύ της κατάστασης κανονικής επιλογής (γραμμής) και επιλογής τμημάτων.

en: Switch to Next Input Mode
el: Εναλλαγή στην επόμενη λειτουργία εισαγωγής

en: Switch to the next input mode.
el: Εναλλαγή στην επόμενη λειτουργία εισαγωγής.

en: Overwr&ite Mode
el: Λειτουργία &αντικατάστασης

en: Choose whether you want the text you type to be inserted or to overwrite existing text.
el: Επιλέξτε το αν θέλετε το κείμενο που πληκτρολογείτε να εισάγεται ή να αντικαθιστά το υπάρχον κείμενο.

en: &Dynamic Word Wrap
el: &Δυναμική αναδίπλωση λέξεων

en: Dynamic Word Wrap Indicators
el: Δείκτες δυναμικής αναδίπλωσης λέξεων

en: Choose when the Dynamic Word Wrap Indicators should be displayed
el: Επιλέξτε το πότε θα εμφανίζονται οι δείκτες δυναμικής αναδίπλωσης λέξεων

en: &Off
el: &Ανενεργοί

en: Follow &Line Numbers
el: Ακολούθηση αριθμών &γραμμής

en: &Always On
el: &Πάντα ενεργοί

en: Static Word Wrap
el: Στατική αναδίπλωση λέξεων

en: Show Static &Word Wrap Marker
el: Εμφάνιση σημαδιού στατικής αναδίπλωσης &λέξεων

en: Show/hide the Word Wrap Marker, a vertical line drawn at the word wrap column as defined in the editing properties
el: Εμφάνιση/απόκρυψη το σημάδι στατικής αναδίπλωσης λέξεων, μια κατακόρυφη γραμμή που εμφανίζεται στη στήλη αναδίπλωσης λέξεων όπως αυτή καθορίζεται στις επιλογές επεξεργασίας

en: Show Folding &Markers
el: Εμφάνιση &δεικτών τυλίγματος κώδικα

en: You can choose if the codefolding marks should be shown, if codefolding is possible.
el: Μπορείτε να επιλέξετε αν θα εμφανίζονται τα σημάδια τυλίγματος κώδικα, αν το τύλιγμα κώδικα μπορεί να γίνει.

en: Show &Icon Border
el: Εμφάνιση περιθωρίου &εικονιδίων

en: Show/hide the icon border.<br /><br />The icon border shows bookmark symbols, for instance.
el: Εμφάνιση/απόκρυψη του περιθωρίου εικονιδίων.<br /><br /> Στο περιθώριο εικονιδίων εμφανίζονται, για παράδειγμα, σύμβολα σελιδοδεικτών.

en: Show &Line Numbers
el: Εμφάνιση αριθμών &γραμμής

en: Show/hide the line numbers on the left hand side of the view.
el: Εμφάνιση/απόκρυψη των αριθμών γραμμής στην αριστερή πλευρά της προβολής.

en: Show Scroll&bar Marks
el: Εμφάνιση σημαδιών γραμμής κύ&λισης

en: Show/hide the marks on the vertical scrollbar.<br /><br />The marks show bookmarks, for instance.
el: Εμφάνιση/απόκρυψη των σημαδιών στην κατακόρυφη γραμμή κύλισης.<br /><br /> Τα σημάδια, για παράδειγμα, εμφανίζουν σελιδοδείκτες.

en: Show Scrollbar Mini-Map
el: Εμφάνιση μινι-χάρτη γραμμής κύ&λισης

en: Show/hide the mini-map on the vertical scrollbar.<br /><br />The mini-map shows an overview of the whole document.
el: Εμφάνιση/απόκρυψη του μινι-χάρτη στην κατακόρυφη γραμμή κύλισης.<br /><br /> Ο μινι-χάρτης παρουσιάζει μια επισκόπηση όλου του εγγράφου.

note: i18n("Show the whole document in the Mini-Map"), this); ac->addAction(QLatin1String("view_scrollbar_minimap_all"), a); a->setWhatsThis(i18n("Display the whole document in the mini-map.<br /><br />With this option set the whole document will be visible in the mini-map.")); connect(a, SIGNAL(triggered
en: Show Non-Printable Spaces
el: Εμφάνιση μη εκτυπώσιμων κενών διαστημάτων

en: Show/hide bounding box around non-printable spaces
el: Εμφάνιση/απόκρυψη του πλαισίου οριοθέτησης γύρω από τα μη εκτυπώσιμα κενά διαστήματα

en: Switch to Command Line
el: Μετάβαση στη γραμμή εντολών

en: Show/hide the command line on the bottom of the view.
el: Εμφάνιση/απόκρυψη της γραμμής εντολών στο κάτω μέρος της προβολής.

en: Input Modes
el: Λειτουργίες εισαγωγής

en: Activate/deactivate %1
el: Ενεργοποίηση/απενεργοποίηση %1

en: &End of Line
el: &Τέλος γραμμής

en: Choose which line endings should be used, when you save the document
el: Επιλέξτε τι τέλος γραμμής θα χρησιμοποιηθεί όταν αποθηκεύετε ένα έγγραφο

en: Add &Byte Order Mark (BOM)
el: Προσθήκη χαρακτήρων που δηλώνουν τη σειρά των ψηφιολέξεων (BOM)

en: E&ncoding
el: &Κωδικοποίηση

en: Look up the first occurrence of a piece of text or regular expression.
el: Αναζήτηση της πρώτης εμφάνισης ενός κομματιού κειμένου ή κανονικής έκφρασης.

en: Find Selected
el: Αναζήτηση επιλεγμένου

en: Finds next occurrence of selected text.
el: Αναζήτηση της επόμενης εμφάνισης του επιλεγμένου κειμένου.

en: Find Selected Backwards
el: Αναζήτηση επιλεγμένου προς τα πίσω

en: Finds previous occurrence of selected text.
el: Αναζήτηση της προηγούμενης εμφάνισης του επιλεγμένου κειμένου.

en: Look up the next occurrence of the search phrase.
el: Αναζήτηση της επόμενης εμφάνισης της φράσης αναζήτησης.

en: Look up the previous occurrence of the search phrase.
el: Αναζήτηση της προηγούμενης εμφάνισης της φράσης αναζήτησης.

en: Look up a piece of text or regular expression and replace the result with some given text.
el: Αναζήτηση ενός κομματιού κειμένου ή κανονικής έκφρασης και αντικατάστασή του αποτελέσματος με κάποιο δοσμένο κείμενο.

en: Automatic Spell Checking
el: Αυτόματος ορθογραφικός έλεγχος

en: Enable/disable automatic spell checking
el: Ενεργοποίηση/απενεργοποίηση αυτόματου ορθογραφικού ελέγχου

[ctx: @action]
en: Change Dictionary…
el: Αλλαγή λεξικού…

en: Change the dictionary that is used for spell checking.
el: Αλλαγή του λεξικού που χρησιμοποιείται για τον ορθογραφικό έλεγχο.

en: Clear Dictionary Ranges
el: Καθαρισμός των περιοχών του Λεξικού

en: Remove all the separate dictionary ranges that were set for spell checking.
el: Αφαίρεση όλων των διακεκριμένων περιοχών του λεξικού που είχαν σημειωθεί για ορθογραφικό έλεγχο

en: Copy as &HTML
el: Αντιγραφή ως &HTML

en: Use this command to copy the currently selected text as HTML to the system clipboard.
el: Χρησιμοποιήστε αυτή την εντολή για να αντιγράψετε το τρέχον επιλεγμένο κείμενο σαν HTML στο πρόχειρο συστήματος.

[ctx: @action]
en: E&xport as HTML…
el: Εξα&γωγή ως HTML…

en: This command allows you to export the current document with all highlighting information into a HTML document.
el: Αυτή η εντολή σας επιτρέπει να εξάγετε το τρέχον έγγραφο με όλες τις πληροφορίες τονισμού σε ένα έγγραφο HTML.

en: Move Word Left
el: Μετακίνηση λέξης αριστερά

en: Select Character Left
el: Επιλογή χαρακτήρα αριστερά

en: Select Word Left
el: Επιλογή λέξης αριστερά

en: Move Word Right
el: Μετακίνηση λέξης δεξιά

en: Select Character Right
el: Επιλογή χαρακτήρα δεξιά

en: Select Word Right
el: Επιλογή λέξης δεξιά

en: Move to Beginning of Line
el: Μετακίνηση στην αρχή της γραμμής

en: Move to Beginning of Document
el: Μετακίνηση στην αρχή του εγγράφου

en: Select to Beginning of Line
el: Επιλογή μέχρι την αρχή της γραμμής

en: Select to Beginning of Document
el: Επιλογή μέχρι την αρχή του εγγράφου

en: Move to End of Line
el: Μετακίνηση στο τέλος της γραμμής

en: Move to End of Document
el: Μετακίνηση στο τέλος του εγγράφου

en: Select to End of Line
el: Επιλογή μέχρι το τέλος της γραμμής

en: Select to End of Document
el: Επιλογή μέχρι το τέλος του εγγράφου

en: Select to Previous Line
el: Επιλογή μέχρι την προηγούμενη γραμμή

en: Scroll Line Up
el: Κύλιση μια γραμμή πάνω

en: Move to Next Line
el: Μετακίνηση στην επόμενη γραμμή

en: Move to Previous Line
el: Μετακίνηση στην προηγούμενη γραμμή

en: Move Cursor Right
el: Μετακίνηση του δρομέα δεξιά

en: Move Cursor Left
el: Μετακίνηση του δρομέα αριστερά

en: Select to Next Line
el: Επιλογή μέχρι την επόμενη γραμμή

en: Scroll Line Down
el: Κύλιση μια γραμμή κάτω

en: Scroll Page Up
el: Κύλιση μια σελίδα πάνω

en: Select Page Up
el: Επιλογή μια σελίδα πάνω

en: Move to Top of View
el: Μετακίνηση στην αρχή της προβολής

en: Select to Top of View
el: Επιλογή στην αρχή της προβολής

en: Scroll Page Down
el: Κύλιση μια σελίδα κάτω

en: Select Page Down
el: Επιλογή μια σελίδα κάτω

en: Move to Bottom of View
el: Μετακίνηση στο τέλος της προβολής

en: Select to Bottom of View
el: Επιλογή στο τέλος της προβολής

en: Select to Matching Bracket
el: Επιλογή στην αγκύλη που ταιριάζει

en: Transpose Characters
el: Μετατόπιση χαρακτήρων

en: Delete Line
el: Διαγραφή γραμμής

en: Delete Word Left
el: Διαγραφή λέξης αριστερά

en: Delete Word Right
el: Διαγραφή λέξης δεξιά

en: Delete Next Character
el: Διαγραφή του επόμενου χαρακτήρα

en: Insert Smart Newline
el: Εισαγωγή έξυπνης νέας γραμμής

en: Insert newline including leading characters of the current line which are not letters or numbers.
el: Εισαγωγή νέας γραμμής συμπεριλαμβανομένου προπορευόμενων χαρακτήρων της νέας γραμμής 
    που δεν είναι γράμματα ή αριθμοί.

en: &Indent
el: &Εσοχή

en: Use this to indent a selected block of text.<br /><br />You can configure whether tabs should be honored and used or replaced with spaces, in the configuration dialog.
el: Χρησιμοποιήστε αυτό για να κάνετε εσοχές σε ένα επιλεγμένο τμήμα κειμένου.<br /><br />Μπορείτε να διαμορφώσετε τη διατήρηση και χρήση των στηλοθετών ή την αντικατάστασή τους με κενά, στο διάλογο διαμόρφωσης.

en: &Unindent
el: &Αφαίρεση εσοχής

en: Use this to unindent a selected block of text.
el: Χρησιμοποιήστε αυτό για να αφαιρέσετε εσοχές σε ένα επιλεγμένο τμήμα κειμένου.

en: Fold Toplevel Nodes
el: Τύλιγμα κόμβων κορυφής

en: Unfold Toplevel Nodes
el: Ξετύλιγμα κόμβων κορυφής

en: Open File
el: Άνοιγμα αρχείου

en: Export File as HTML
el: Εξαγωγή αρχείου ως HTML

en: Available Commands
el: Διαθέσιμες εντολές

en: <p>For help on individual commands, do <code>'help &lt;command&gt;'</code></p>
el: <p>Για βοήθεια με μια συγκεκριμένη εντολή, εκτελέστε <code>'help &lt;εντολή&gt;'</code></p>

en: No help for '%1'
el: Δεν υπάρχει βοήθεια για το '%1'

en: No such command <b>%1</b>
el: Δεν υπάρχει τέτοια εντολή <b>%1</b>

en: <p>This is the Katepart <b>command line</b>.<br />Syntax: <code><b>command [ arguments ]</b></code><br />For a list of available commands, enter <code><b>help list</b></code><br />For help for individual commands, enter <code><b>help &lt;command&gt;</b></code></p>
el: <p>Αυτή είναι η <b>γραμμή εντολών</b> του Katepart.<br />Σύνταξη: <code><b>εντολή [ ορίσματα ]</b></code><br />Για μια λίστα των διαθέσιμων εντολών, δώστε <code><b>help list</b></code><br />Για βοήθεια για μεμονωμένες εντολές, δώστε <code><b>help &lt;εντολή&gt;</b></code></p>

en: No such command: "%1"
el: Δεν υπάρχει τέτοια εντολή: "%1"

en: Error: No range allowed for command "%1".
el: Σφάλμα: δεν επιτρέπεται εύρος στην εντολή "%1".

en: Success:
el: Επιτυχία:

en: Command "%1" failed.
el: Η εντολή "%1" απέτυχε.

en: Mark Type %1
el: Τύπος δείκτη %1

en: Set Default Mark Type
el: Ορισμός προεπιλεγμένου τύπου δείκτη

en: Disable Annotation Bar
el: Απενεργοποίηση της γραμμής επισημάνσεων

[ctx: @action:button]
en: Background Color…
el: Χρώμα φόντου…

en: All documents written to disk
el: Όλα τα έγγραφα γράφτηκαν στον δίσκο

en: Document written to disk
el: Έγγραφο αποθηκευμένο στο δίσκο

en: <p><b>w/wa &mdash; write document(s) to disk</b></p><p>Usage: <tt><b>w[a]</b></tt></p><p>Writes the current document(s) to disk. It can be called in two ways:<br /> <tt>w</tt> &mdash; writes the current document to disk<br /> <tt>wa</tt> &mdash; writes all documents to disk.</p><p>If no file name is associated with the document, a file dialog will be shown.</p>
el: <p><b>w/wa &mdash; αποθήκευση εγγράφου/εγγράφων στον δίσκο</b></p><p>Χρήση: <tt><b>w[a]</b></tt></p><p>Αποθηκεύει τα τρέχοντα έγγραφα στον δίσκο. Μπορεί να κληθεί με δύο τρόπους:<br /> <tt>w</tt> &mdash; αποθηκεύει το τρέχον έγγραφο στον δίσκο<br /> <tt>wa</tt> &mdash; αποθηκεύει όλα τα έγγραφα στον δίσκο.</p><p>Αν κανένα όνομα αρχείου δεν συνοδεύει το έγγραφο, θα παρουσιαστεί ένα παράθυρο διαλόγου για αρχεία.</p>

en: <p><b>q/qa/wq/wqa &mdash; [write and] quit</b></p><p>Usage: <tt><b>[w]q[a]</b></tt></p><p>Quits the application. If <tt>w</tt> is prepended, it also writes the document(s) to disk. This command can be called in several ways:<br /> <tt>q</tt> &mdash; closes the current view.<br /> <tt>qa</tt> &mdash; closes all views, effectively quitting the application.<br /> <tt>wq</tt> &mdash; writes the current document to disk and closes its view.<br /> <tt>wqa</tt> &mdash; writes all documents to disk and quits.</p><p>In all cases, if the view being closed is the last view, the application quits. If no file name is associated with the document and it should be written to disk, a file dialog will be shown.</p>
el: <p><b>q/qa/wq/wqa &mdash; [write and] quit</b></p><p>Χρήση: <tt><b>[w]q[a]</b></tt></p><p>Τερματίζει την εφαρμογή. Αν το <tt>w</tt> είναι στην αρχή, γράφει και το έγγραφο ή τα έγγραφα στον δίσκο. Η εντολή αυτή μπορεί να κληθεί με διάφορους τρόπους:<br /> <tt>q</tt> &mdash; κλείνει την τρέχουσα προβολή.<br /> <tt>qa</tt> &mdash; κλείνει όλες τις προβολές, κλείνοντας έτσι την εφαρμογή.<br /> <tt>wq</tt> &mdash; γράφει το τρέχον έγγραφο στον δίσκο και κλείνει την προβολή του.<br /> <tt>wqa</tt> &mdash; γράφει όλα τα έγγραφα στον δίσκο και τερματίζεται.</p><p>Σε όλες τις περιπτώσεις, αν η προβολή που κλείνει είναι η τελευταία, η εφαρμογή τερματίζεται. Αν δεν έχει οριστεί όνομα αρχείου για το έγγραφο και αυτό πρέπει να αποθηκευθεί στον δίσκο, θα εμφανιστεί ένα πλαίσιο διαλόγου.</p>

en: <p><b>x/xa &mdash; write and quit</b></p><p>Usage: <tt><b>x[a]</b></tt></p><p>Saves document(s) and quits (e<b>x</b>its). This command can be called in two ways:<br /> <tt>x</tt> &mdash; closes the current view.<br /> <tt>xa</tt> &mdash; closes all views, effectively quitting the application.</p><p>In all cases, if the view being closed is the last view, the application quits. If no file name is associated with the document and it should be written to disk, a file dialog will be shown.</p><p>Unlike the 'w' commands, this command only writes the document if it is modified.</p>
el: <p><b>x/xa &mdash; αποθήκευση και έξοδος</b></p><p>Χρήση: <tt><b>x[a]</b></tt></p><p>Αποθηκεύει έγγραφα και τερματίζει (e<b>x</b>its). Η εντολή αυτή μπορεί να κληθεί με δύο τρόπους:<br /> <tt>x</tt> &mdash; κλείνει την τρέχουσα προβολή.<br /> <tt>xa</tt> &mdash; κλείνει όλες τις προβολές, τερματίζοντας έτσι την εφαρμογή.</p><p>Σε όλες τις περιπτώσεις, αν η προβολή που κλείνει είναι η τελευταία, η εφαρμογή τερματίζεται. Αν δεν έχει οριστεί όνομα αρχείου για το έγγραφο και αυτό πρέπει να αποθηκευθεί στον δίσκο, θα εμφανιστεί ένα πλαίσιο διαλόγου.</p><p>Αντίθετα με τις εντολές 'w', η εντολή αυτή γράφει μόνο το έγγραφο αν αυτό έχει τροποποιηθεί.</p>

en: <p><b>sp,split&mdash; Split horizontally the current view into two</b></p><p>Usage: <tt><b>sp[lit]</b></tt></p><p>The result is two views on the same document.</p>
el: <p><b>sp,split&mdash; Διαίρεση οριζόντια της τρέχουσας προβολής στα δύο</b></p><p>Χρήση: <tt><b>sp[lit]</b></tt></p><p>Το αποτέλεσμα είναι δύο προβολές του ίδιου εγγράφου.</p>

en: <p><b>vs,vsplit&mdash; Split vertically the current view into two</b></p><p>Usage: <tt><b>vs[plit]</b></tt></p><p>The result is two views on the same document.</p>
el: <p><b>vs,vsplit&mdash; Διαίρεση κατακόρυφα της τρέχουσας προβολής στα δύο</b></p><p>Χρήση: <tt><b>vs[plit]</b></tt></p><p>Το αποτέλεσμα είναι δύο προβολές του ίδιου εγγράφου.</p>

en: <p><b>clo[se]&mdash; Close the current view</b></p><p>Usage: <tt><b>clo[se]</b></tt></p><p>After executing it, the current view will be closed.</p>
el: <p><b>clo[se]&mdash; Κλείνει την τρέχουσα προβολή</b></p><p>Χρήση: <tt><b>clo[se]</b></tt></p><p>Μετά την εκτέλεση, η τρέχουσα προβολή θα κλείσει.</p>

en: <p><b>[v]new &mdash; split view and create new document</b></p><p>Usage: <tt><b>[v]new</b></tt></p><p>Splits the current view and opens a new document in the new view. This command can be called in two ways:<br /> <tt>new</tt> &mdash; splits the view horizontally and opens a new document.<br /> <tt>vnew</tt> &mdash; splits the view vertically and opens a new document.<br /></p>
el: <p><b>[v]new &mdash; διαχωρίζει την προβολή και δημιουργεί νέο έγγραφο</b></p><p>Χρήση: <tt><b>[v]new</b></tt></p><p>Διαχωρίζει την τρέχουσα προβολή και ανοίγει ένα νέο έγγραφο στη νέα προβολή. Η εντολή αυτή μπορεί να κληθεί με δύο τρόπους:<br /> <tt>new</tt> &mdash; διαχωρίζει την προβολή οριζόντια και ανοίγει νέο έγγραφο.<br /> <tt>vnew</tt> &mdash; διαχωρίζει την προβολή κατακόρυφα και ανοίγει νέο έγγραφο.<br /></p>

en: <p><b>b,buffer &mdash; Edit document N from the document list</b></p><p>Usage: <tt><b>b[uffer] [N]</b></tt></p>
el: <p><b>b,buffer &mdash; Επεξεργασία του εγγράφου N από τη λίστα εγγράφων</b></p><p>Χρήση: <tt><b>b[uffer] [N]</b></tt></p>

en: <p><b>bp,bprev &mdash; previous buffer</b></p><p>Usage: <tt><b>bp[revious] [N]</b></tt></p><p>Goes to <b>[N]</b>th previous document ("<b>b</b>uffer") in document list. </p><p> <b>[N]</b> defaults to one. </p><p>Wraps around the start of the document list.</p>
el: <p><b>bp,bprev &mdash; προηγούμενη ενδιάμεση μνήμη</b></p><p>Χρήση: <tt><b>bp[revious] [N]</b></tt></p><p>Μετάβαση στο<b>[N]</b>στό προηγούμενο έγγραφο ("<b>b</b>uffer") της λίστας εγγράφων. </p><p> Η προκαθορισμένη τιμή του <b>[N]</b> είναι ένα. </p><p>Αναδιπλώνεται γύρω από την αρχή της λίστας με τα έγγραφα.</p>

en: <p><b>bn,bnext &mdash; switch to next document</b></p><p>Usage: <tt><b>bn[ext] [N]</b></tt></p><p>Goes to <b>[N]</b>th next document ("<b>b</b>uffer") in document list.<b>[N]</b> defaults to one. </p><p>Wraps around the end of the document list.</p>
el: <p><b>bn,bnext &mdash; εναλλαγή στο επόμενο έγγραφο</b></p><p>Χρήση: <tt><b>bn[ext] [N]</b></tt></p><p>Πηγαίνει στο <b>[N]</b> επόμενο έγγραφο ("<b>b</b>uffer") της λίστας εγγράφων. Η προκαθορισμένη τιμή του <b>[N]</b> είναι ένα. </p><p>Αναδιπλώνεται γύρω από το τέλος της λίστας με τα έγγραφα.</p>

en: <p><b>bf,bfirst &mdash; first document</b></p><p>Usage: <tt><b>bf[irst]</b></tt></p><p>Goes to the <b>f</b>irst document ("<b>b</b>uffer") in document list.</p>
el: <p><b>bf,bfirst &mdash; πρώτο έγγραφο</b></p><p>Χρήση: <tt><b>bf[irst]</b></tt></p><p>Πηγαίνει στο πρώτο (<b>f</b>irst) έγγραφο ("<b>b</b>uffer") της λίστας εγγράφων.</p>

en: <p><b>bl,blast &mdash; last document</b></p><p>Usage: <tt><b>bl[ast]</b></tt></p><p>Goes to the <b>l</b>ast document ("<b>b</b>uffer") in document list.</p>
el: <p><b>bl,blast &mdash; τελευταίο έγγραφο</b></p><p>Χρήση: <tt><b>bl[ast]</b></tt></p><p>Πηγαίνει στο τελευταίο (<b>l</b>ast) έγγραφο ("<b>b</b>uffer") της λίστας εγγράφων.</p>

en: <p><b>ls</b></p><p>list current buffers<p>
el: <p><b>ls</b></p><p>Εμφάνιση λίστας τρέχουσας ενδιάμεσης μνήμης (buffers)<p>

en: Missing argument. Usage: %1 <from>
el: Απαιτείται όρισμα. Χρήση: %1 <από>

en: No mapping found for "%1"
el: Δεν βρέθηκε αντιστοιχία για το "%1"

en: "%1" is mapped to "%2"
el: Το "%1" αντιστοιχεί στο "%2"

en: Missing argument(s). Usage: %1 <from> [<to>]
el: Απαιτείται ένα τουλάχιστον όρισμα. Χρήση: %1 <από> [<σε>]

en: Wrong arguments
el: Λανθασμένες παράμετροι

en: Unable to open the config file for reading.
el: Αδυναμία ανοίγματος του αρχείου διαμόρφωσης για ανάγνωση.

en: Unable to open file
el: Αδυναμία ανοίγματος του αρχείου

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkViCommandsOverride)
en: When selected, vi commands will override Kate's built-in commands. For example: Ctrl+R will redo, and override the standard action (showing the search and replace dialog).
el: Αν επιλεγεί, οι εντολές vi αντικαθιστούν τις ενσωματωμένες εντολές του Kate. Για παράδειγμα: το Ctrl+R θα εκτελεί επανάληψη στη θέση της τυπικής ενέργειας (εμφάνιση διαλόγου αναζήτησης και αντικατάστασης).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkViCommandsOverride)
en: Let Vi commands override Kate shortcuts
el: Οι εντολές Vi αντικαθιστούν τις συντομεύσεις του Kate

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkViRelLineNumbers)
en: Show the line number relative to the line with the cursor in front of each line.
el: Εμφάνιση του αριθμού της σχετικής με τον δρομέα γραμμής μπροστά από κάθε γραμμή.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkViRelLineNumbers)
en: Display relative line numbers
el: Εμφάνιση των σχετικών αριθμών γραμμής

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Key mapping is used to change the meaning of typed keys. This allows you to move commands to other keys or make special keypresses for doing a series of commands.
    
    Example:
    "<F2>" → "I-- <esc>"
    
    This will prepend "-- " to a line when pressing F2.
el: Η αντιστοίχηση κλειδιού χρησιμοποιείται για να αλλάξει τη σημασία των κλειδιών που πληκτρολογούνται. Αυτό επιτρέπει να μετακινηθούν εντολές σε άλλα κλειδιά ή να οριστούν ειδικές πληκτρολογήσεις για να εκτελεστούν σειρές από εντολές.
    
    Παράδειγμα:
    "<F2>" → "I-- <esc>"
    
    Αυτό θα βάλει πριν από μια γραμμή το "-- " όταν πατηθεί το F2.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Key Mapping
el: Αντιστοίχηση κλειδιού

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, normalTab)
en: Normal mode
el: Κανονική κατάσταση λειτουργίας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblNormalModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblInsertModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblVisualModeMappings)
en: Command
el: Εντολή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblNormalModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblInsertModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblVisualModeMappings)
en: Replacement
el: Αντικατάσταση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblNormalModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblInsertModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblVisualModeMappings)
en: Recursive?
el: Αναδρομική;

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, insertTab)
en: Insert mode
el: Λειτουργία εισαγωγής

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, visualTab)
en: Visual mode
el: Λειτουργία απεικόνισης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemoveSelectedRows)
en: Remove selected
el: Αφαίρεση επιλεγμένου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAddNewRow)
en: Add new mapping
el: Προσθήκη νέας αντιστοιχίας

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnImportNormal)
en: Read a vimrc file and attempt to import mappings specified with the "[n]noremap" command.
el: Διαβάστε ένα vimrc αρχείο και επιχειρήστε να κάνετε εισαγωγή αντιστοιχίσεων όπως ορίζονται με την εντολή "[n]noremap".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnImportNormal)
en: Import from vimrc file
el: Εισαγωγή από vimrc αρχείο

en: Mark set: %1
el: Καθορισμένος δείκτης: %1

en: There are no more chars for the next bookmark.
el: Δεν υπάρχουν άλλοι χαρακτήρες για τον επόμενο σελιδοδείκτη.

en: Nothing in register %1
el: Δεν υπάρχει τίποτα στον καταχωρητή %1

en: '%1' %2,  Hex %3,  Octal %4
el: '%1' %2,  Δεκαεξαδικό %3,  Οκταδικό %4

en: Mark not set: %1
el: Μη καθορισμένος δείκτης: %1
