katepart4 - en to ru translation catalogue (1255 entries)

en: Argument-hints
ru: Подсказки по параметрам

en: Best matches
ru: Лучшие совпадения

en: Language keywords
ru: Ключевые слова языка

en: Auto Word Completion
ru: Автодополнение слов

en: Shell Completion
ru: Автодополнение как в командной оболочке

en: Reuse Word Above
ru: Использовать вышестоящее слово

en: Reuse Word Below
ru: Использовать нижестоящее слово

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ru: &Файл

note: i18n: ectx: Menu (file_export)
en: &Print/Export
ru: &Печать и экспорт

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ru: &Правка

note: i18n: ectx: Menu (edit_find_menu)
en: Find Variants
ru: Варианты поиска

note: i18n: ectx: Menu (selection)
en: Selection
ru: Выделение

note: i18n: ectx: Menu (capitalization)
en: Capitalization
ru: Прописные буквы

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ru: &Вид

note: i18n: ectx: Menu (view_menu_word_wrap)
en: Word Wrap
ru: Перенос строк

note: i18n: ectx: Menu (view_menu_borders)
en: Borders
ru: Границы

note: i18n: ectx: Menu (codefolding)
en: &Code Folding
ru: Сворачивание &блоков кода

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
ru: Пере&ход

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
ru: С&ервис

note: i18n: ectx: Menu (wordcompletion)
en: Word Completion
ru: Автодополнение слов

note: i18n: ectx: Menu (spelling)
en: Spelling
ru: Орфография

note: i18n: ectx: Menu (speech)
en: Text to Speech
ru: Синтез речи

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ru: &Настройка

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ru: Панель инструментов

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Code block folding:
ru: Сворачивание блоков кода:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowFoldingMarkers)
en: If this option is checked, every new view will display marks for folding.
ru: Для всех новых окон будет показана полоса сворачивания блоков.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowFoldingMarkers)
en: Show arrows to collapse code blocks
ru: Показать стрелки для сворачивания блоков кода

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowFoldingPreview)
en: If checked, hovering over a folded region shows a preview of the folded text in a popup.
ru: При наведении указателя мыши на свёрнутый участок текста
    будет показано всплывающее окно с содержимым.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowFoldingPreview)
en: Show preview of folded blocks on hover
ru: Предварительный просмотр свёрнутых блоков при наведении указателя мыши

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Folding arrows visibility:
ru: Видимость стрелок свёртывания:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbFoldingArrowVisiblity)
en: Show on Hover
ru: Показывать при наведении

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbFoldingArrowVisiblity)
en: Show Always
ru: Показывать всегда

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Left side:
ru: Слева:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkIconBorder)
en: <p>If this option is checked, every new view will display an icon border on the left hand side.</p><p>The icon border shows bookmark signs, for instance.</p>
ru: <p>Для всех новых окон слева будет показана полоса отметок.</p><p>В этой полосе показываются закладки.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkIconBorder) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkScrollbarMarks)
en: Show marks
ru: Показывать метки

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkLineNumbers)
en: If this option is checked, every new view will display line numbers on the left hand side.
ru: Для всех новых окон слева будут показаны номера строк.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkLineNumbers)
en: Show &line numbers
ru: Показывать &номера строк

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowLineModification)
en: If this option is checked, a small indicator for modified and saved lines is shown on the left hand side.
ru: Слева от изменённых и сохранённых строк будут показаны метки изменений.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowLineModification)
en: Highlight changed and unsaved lines
ru: Выделять изменённые и несохранённые строки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Scrollbars:
ru: Полосы прокрутки:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkScrollbarMarks)
en: <p>If this option is checked, every new view will show marks on the vertical scrollbar.</p><p>These marks will show bookmarks, for instance.</p>
ru: <p>На вертикальной полосе прокрутки будут показаны различные отметки.</p><p>Например, это могут быть закладки.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkScrollbarPreview)
en: <p>If this option is checked, hovering over the vertical scrollbar will show a preview of the text.</p>
ru: <p>При наведении указателя мыши на вертикальную полосу прокруткиво всплывающем окне будет показан соответствующий участок текста.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkScrollbarPreview)
en: Show preview when hovering over scrollbar
ru: Предварительный просмотр &текста при наведении указателя мыши на полосу прокрутки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblShowScrollbars)
en: Scro&llbars visibility:
ru: &Видимость полос прокрутки:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbShowScrollbars)
en: Always On
ru: Видны всегда

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbShowScrollbars)
en: Show When Needed
ru: Видны при необходимости

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbShowScrollbars)
en: Always Off
ru: Всегда скрыты

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Minimap:
ru: Мини-карта:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkScrollbarMiniMap)
en: If this option is checked, every new view will show a mini map on the vertical scrollbar.
ru: Для всех новых окон в вертикальной полосе прокрутки будет показана мини-карта.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkScrollbarMiniMap)
en: Show minimap
ru: Показать мини-карту

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelMiniMapWidth)
en: Minim&ap width:
ru: &Ширина мини-карты:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkScrollbarMiniMapAll)
en: If this option is checked, every new view will show a mini map of the whole document on the vertical scrollbar.
ru: Для всех новых окон в вертикальной полосе прокрутки будет показана мини-карта всего документа.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkScrollbarMiniMapAll)
en: Map the whole document
ru: Карта всего документа

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbSortBookmarksByCreation)
en: Each new bookmark will be added to the bottom, independently from where it is placed in the document.
ru: Каждая новая закладка будет добавлена в конец, независимо от положения в документе.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbSortBookmarksByCreation)
en: By date created
ru: По дате создания

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbSortBookmarksByPosition)
en: The bookmarks will be ordered by the line numbers they are placed at.
ru: Закладки будут отсортированы по номерам строк, где они установлены.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbSortBookmarksByPosition)
en: By line number
ru: По номеру строки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Sort bookmarks menu:
ru: Сортировка закладок в меню:

en: Select text to paste.
ru: Выберите текст для вставки.

en: No entries in clipboard history
ru: В журнале буфера обмена нет записей

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbGeneral) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbViInputMode)
en: General
ru: Главное

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAutoCompletionEnabled)
en: Enable &auto completion
ru: Включить &автодополнение

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAutoSelectFirstEntry)
en: Auto select &first completion entry
ru: Автоматическое выделение &первой записи автодополнения

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkTabCompletion)
en: Cycle through the list of completions using Tab / Shift+Tab
ru: Циклический переход по списку дополнений с помощью Tab / Shift+Tab

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkEnterCompletion)
en: Pressing enter will insert the text of selected completion item into the editor. If disabled, Tab key or double-click can still be used to trigger completion.
ru: При нажатии клавиши «Ввод» в редактор будет вставлен текст выбранного варианта дополнения. Если отключено, дополнение можно выполнить по нажатию клавиши Tab или по двойному щелчку.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkEnterCompletion)
en: Use Enter key to insert selected completion
ru: Использовать клавишу «Ввод» для вставки выбранного варианта дополнения

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbWordCompletion)
en: A&uto word completion
ru: Авто&дополнение слов

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Minimal word length to complete:
ru: Минимальная длина слова для автодополнения:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, removeTail)
en: Remove tail of a previous word when completion item chosen from a list
ru: Удалять окончание предыдущего слова при выборе предложенного завершения из списка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, removeTail)
en: Remove tail on complete
ru: Удалять окончание при завершении

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Word completion provides suggestions based on the words found in the document
ru: Функция дополнения слов предлагает для подстановки слова, найденные в документе

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbKeywordCompletion)
en: &Keyword completion
ru: Автодополнение &ключевых слов

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Keyword completion provides suggestions based on the keywords which exist in the document's language.
ru: Функция дополнения ключевых слов предлагает для подстановки ключевые слова из языка текущего документа.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbShowDoc)
en: Documentation with completion
ru: Документация с автодополнением

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Show documentation beside completion box. If disabled, documentation can be shown by pressing Alt key.
ru: Показать документацию рядом с полем автодополнения. Если отключено, документацию возможно отобразить нажатием клавиши Alt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Word wrap:
ru: Перенос строк:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkStaticWordWrap)
en: <p>Automatically start a new line of text when the current line exceeds the length specified by the <b>Wrap words at:</b> option.</p><p>This option does not wrap existing lines of text - use the <b>Apply Static Word Wrap</b> option in the <b>Tools</b> menu for that purpose.</p><p>If you want lines to be <i>visually wrapped</i> instead, according to the width of the view, enable <b>Dynamic Word Wrap</b> in the <b>Appearance</b> config page.</p>
ru: <p>Автоматически переносить текст на новую строку, когда строки превышает значение параметра <b>Переносить после</b>.</p><p>При этом уже существующие строки не будут переноситься. Чтобы применить перенос и к ним также, выберите в меню «Сервис» пункт «Выполнить перенос строк».</p><p>Если вы хотите, чтобы строки просто <i>выглядели перенесёнными</i> и визуально вписывались в окно, установите режим <b>Динамический перенос строк</b> в меню <b>Вид</b>.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkStaticWordWrap)
en: Wrap &words at a fixed column
ru: Переносить &слова на фиксированный столбец

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowStaticWordWrapMarker)
en: <p>If this option is checked, a vertical line will be drawn at the word wrap column as defined in the <strong>Editing</strong> properties.</p>
ru: <p>В колонке переноса строк будет показана вертикальная линия (согласно параметру в разделе <strong>Редактирование</strong>).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowStaticWordWrapMarker)
en: &Draw vertical line at the word wrap column
ru: &Вставлять вертикальную линию в столбце переноса слов

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblWordWrap)
en: Wra&p words at:
ru: П&ереносить слова на новую строку после:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbWordWrap)
en: If the Word Wrap option is selected this entry determines the length (in characters) at which the editor will automatically start a new line.
ru: При включении переноса по строкам здесь указывается число колонок, составляющих ширину страницы.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblInputMode)
en: Default input mode:
ru: Режим ввода по умолчанию:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Brackets:
ru: Скобки:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAutoBrackets)
en: Automatically close brackets when opening bracket is typed
ru: Автоматически закрывать скобки при печати открытой скобки

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbEncloseSelection)
en: When some text is selected these chars will be added on both its sides in a way "Auto Bracket" do
ru: Набор символов для добавления с обеих сторон выделенного текста в качестве парных скобок.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbEncloseSelection)
en: Enclosing characters:
ru: Заключающие символы:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Copy and paste:
ru: Буфер обмена:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkTextDragAndDrop)
en: Move selected text when dragged
ru: Перемещать выделенный текст при перетаскивании

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSmartCopyCut)
en: Copy/cut the current line if invoked without any text selected
ru: Выреза́ть или копировать текущую строку, если текст не выделен

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkMousePasteAtCursorPosition)
en: Don't move the text cursor when pasting by mouse
ru: Не перемещать текстовый указатель при вставке мышью

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblClipboardHistoryEntries)
en: Max Clipboard History Entries:
ru: Макс. кол-во записей в журнале буфера обмена:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbClipboardHistoryEntries)
en: This determines the number of entries to keep in the clipboard history
ru: Определяет количество записей для хранения в журнале буфера обмена

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblBracketHelp)
en: When you type these characters while text is selected, they will surround the selected text instead of replacing it.
ru: При вводе этих символов во время выделения текста они будут окружать выделенный текст, а не заменять его.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAccessibility)
en: Enable accessibility notifications
ru: Включить уведомления о специальных возможностях

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Accessibility:
ru: Специальные возможности:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblFiletype)
en: &Filetype:
ru: &Тип файла:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbFiletypes)
en: Select the filetype you want to change.
ru: Выберите тип файла, параметры работы с которым необходимо изменить.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnNew)
en: Create a new file type.
ru: Добавить новый тип файлов.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnNew)
en: &New
ru: Созд&ать

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnDelete)
en: Delete the current file type.
ru: Удалить тип файлов.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnDelete)
en: &Delete
ru: &Удалить

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbProperties)
en: Properties
ru: Свойства

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblName)
en: &Name:
ru: &Имя:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtName)
en: The name of the filetype will be the text of the corresponding menu item.
ru: Название типа файлов, которое будет показано в меню.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSection)
en: &Section:
ru: &Раздел:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtSection)
en: The section name is used to organize the file types in menus.
ru: Название раздела для группировки типов файлов в меню.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblVariables)
en: &Variables:
ru: &Переменные:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (VariableLineEdit, edtVariables)
en: <p>This string allows to configure Kate's settings for the files selected by this mimetype using Kate variables. Almost any configuration option can be set, such as highlight, indent-mode, encoding, etc.</p><p>For a full list of known variables, see the manual.</p>
ru: <p>Эта строка позволяет вам настроить поведение редактора при открытии файлов указанного типа MIME. Вы можете указать любые параметры настройки, включая подсветку, режим расстановки отступов, кодировку по умолчанию и т.д.</p><p>Полный список параметров приведён в руководстве пользователя.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblHl)
en: &Highlighting:
ru: &Подсветка:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblIndenter)
en: &Indentation mode:
ru: &Режим расстановки отступов:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblExtensions)
en: File e&xtensions:
ru: Рас&ширения файлов:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtFileExtensions)
en: The wildcards mask allows to select files by filename. A typical mask uses an asterisk and the file extension, for example <code>*.txt; *.text</code>. The string is a semicolon-separated list of masks.
ru: Маска файлов позволяет определять тип файла по имени. Обычно маска представляет собой звёздочку и расширение файла, например, <code>*.txt;*.text</code>. Маски файлов в списке разделяются точкой с запятой.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblMimeTypes)
en: MIME &types:
ru: &Типы MIME:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtMimeTypes)
en: The mime type mask allows to select files by mimetype. The string is a semicolon-separated list of mimetypes, for example <code>text/plain; text/english</code>.
ru: Маска по типу MIME позволяет определять тип файла по типу MIME. Типы MIME в списке разделяются точкой с запятой, например, <code>text/plain;text/english</code>.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, btnMimeTypes)
en: Displays a wizard that helps you easily select mimetypes.
ru: Запустить мастер выбора типов MIME.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPriority)
en: P&riority:
ru: &Приоритет:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbPriority)
en: Sets priority for this file type. If more than one file type selects the same file, the one with the highest priority will be used.
ru: Установить приоритет типа файлов. При открытии файлов этого типа будут применены параметры типа с самым высоким приоритетом.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblMode)
en: Default indentation mode:
ru: Режим расстановки отступов по умолчанию:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbMode)
en: This is a list of available indentation modes. The specified indentation mode will be used for all new documents. Be aware that it is also possible to set the indentation mode with document variables, modes or a .kateconfig file.
ru: Это список доступных режимов расстановки отступов. Выбранный режим будет использован для всех новых документов. Также режим расстановки отступов можно устанавливать с помощью переменных типа документа и файла .kateconfig.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbIndentationMode)
en: Indent using
ru: Отступы

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbIndentWidth)
en: The indentation width is the number of spaces which is used to indent a line. If the option <b>Insert spaces instead of tabulators</b> in the section <b>Editing</b> is disabled, a <b>Tab</b> character is inserted if the indentation is divisible by the tab width.
ru: Ширина отступа — это число пробелов, используемых для отступа в строке. Если параметр <b>Отступы пробелами вместо символов табуляции</b> из раздела <b>Редактирование</b> не включён, то будут использованы символы табуляции, и отступ будет кратен ширине табуляции.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbIndentWithSpaces)
en: &Spaces
ru: &Пробелы

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblIndentWidth)
en: &Indentation width:
ru: Ширина &отступа:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTabWidth)
en: Tab wi&dth:
ru: &Ширина табуляции:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbIndentWithTabs)
en: &Tabulators
ru: &Табуляция

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbIndentMixed)
en: Tabulators &and Spaces
ru: Табуляция &и пробелы

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAutoDetectIndent)
en: Automatically detect file indentation
ru: Автоматическое определение отступов в файлах

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbProperties)
en: Indentation Properties
ru: Правила расстановки отступов

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkKeepExtraSpaces)
en: If this option is disabled, changing the indentation level aligns a line to a multiple of the width specified in <b>Indentation width</b>.
ru: Если параметр отключён, изменение отступа выравнивает строку согласно параметру <b>Ширина табуляции</b>.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkKeepExtraSpaces)
en: &Keep extra spaces
ru: &Сохранять лишние пробелы

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkIndentPaste)
en: If this option is selected, pasted code from the clipboard is indented. Triggering the <b>undo</b>-action removes the indentation.
ru: Выполнять расстановку отступов для вставляемого текста в соответствии с контекстом вставки. Расстановку отступов можно <b>Отменить</b> после вставки текста.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkIndentPaste)
en: Adjust indentation of code &pasted from the clipboard
ru: Выполнять расстановку отступов для &вставляемого из буфера обмена кода

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbKeys)
en: Indentation Actions
ru: Работа с отступами

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkBackspaceUnindents)
en: If this option is selected, the <b>Backspace</b> key decreases the indentation level if the cursor is located in the leading blank space of a line.
ru: Если параметр включён, при нажатии клавиши <b>Backspace</b> отступ текущей строки будет уменьшен на один шаг, если курсор находится в начале строки.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBackspaceUnindents)
en: &Backspace key in leading blank space unindents
ru: У&меньшение отступа клавишей Backspace

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body>
    <p>Tab key action (if no selection exists) <a href="If you want <b>Tab</b> to align the current line in the current code block like in Emacs, make <b>Tab</b> a shortcut to the action <b>Format Indentation</b>."><span>More ...</span></a></p></body></html>
ru: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body>
    <p>Действие при нажатии клавиши Tab (если ничего не выделено) <a href="Чтобы по нажатию клавиши <b>Tab</b> выполнялось выравнивание текста в текущем блоке кода как в Emacs, укажите для действия <b>Сервис</b>—<b>Форматированный отступ</b> клавишу <b>Tab</b>."><span>Подробнее...</span></a></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbTabAdvances)
en: If this option is selected, the <b>Tab</b> key always inserts white space so that the next tab position is reached. If the option <b>Insert spaces instead of tabulators</b> in the section <b>Editing</b> is enabled, spaces are inserted; otherwise, a single tabulator is inserted.
ru: Если флажок установлен, при нажатии клавиши <b>Tab</b> будут вставлено необходимое количество пробелов или символ табуляции до следующей позиции табуляции. Если флажок <b>Отступы пробелами вместо символов табуляции</b> в разделе <b>Редактирование</b> установлен, будут вставлены пробелы. В противном случае будет вставлен один символ табуляции.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTabAdvances)
en: Always advance to the &next tab position
ru: Всегда добавлять &табуляцию (либо эквивалентное количество пробелов)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbTabIndents)
en: If this option is selected, the <b>Tab</b> key always indents the current line by the number of character positions specified in <b>Indentation width</b>.
ru: Если флажок установлен, при нажатии клавиши <b>Tab</b> будет вставлен дополнительный отступ в начале текущей строки.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTabIndents)
en: Always increase indentation &level
ru: Всегда увеличивать &уровень отступа

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbTabSmart)
en: If this option is selected, the <b>Tab</b> key either indents the current line or advances to the next tab position.<p> If the insertion point is at or before the first non-space character in the line, or if there is a selection, the current line is indented by the number of character positions specified in <b>Indentation width</b>.<p> If the insertion point is located after the first non-space character in the line and there is no selection, white space is inserted so that the next tab position is reached: if the option <b>Insert spaces instead of tabulators</b> in the section <b>Editing</b> is enabled, spaces are inserted; otherwise, a single tabulator is inserted.
ru: Если параметр включён, клавиша <b>Tab</b> может или увеличить отступ строки или перенести текст на следующую позицию табуляции.<p>Если текущая позиция курсора находится до первого непробельного символа строки, отступ строки будет увеличен на <b>ширину табуляции</b>. В другом случае будут вставлены пробелы или один символ табуляции до следующей позиции табуляции.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTabSmart)
en: Increase indentation level if in l&eading blank space
ru: Ув&еличивать уровень отступа если курсор стоит в начале строки

en: %v character | %v characters
ru[0]: %v символ
ru[1]: %v символа
ru[2]: %v символов
ru[3]: %v символ

en: Indentation
ru: Отступы

en: Auto Completion
ru: Автодополнение

en: Spellcheck
ru: Проверка правописания

en: Text Navigation
ru: Навигация по тексту

[ctx: Wrap words at (value is at 20 or larger)]
en: %v character | %v characters
ru[0]: %v символ
ru[1]: %v символа
ru[2]: %v символов
ru[3]: %v символ

en: Feature is not active
ru: Функция неактивна

en: Disable Feature
ru: Не использовать

en: May be handy with Markdown
ru: Набор символов, использующийся в разметке Markdown

en: Mirror characters, similar but not exactly like auto brackets
ru: Набор символов, похожий на использующийся для автоматической вставки парных скобок

en: Non letter character
ru: Небуквенные символы

en: Editing
ru: Редактирование

en: Editing Options
ru: Параметры редактирования

en: Statusbar
ru: Строка состояния

en: Off
ru: Выключить

en: Follow Line Numbers
ru: За номерами строк

en: Appearance
ru: Внешний вид

en: %1 backs up unsaved files to "swap files." Swap files allow %1 to recover your work in the case of a system crash. Disabling swap files may cause data loss in case of a system crash.
ru: %1 создаёт резервную копию несохранённых файлов в «файлы подкачки». Файлы подкачки позволяют %1 восстановить работу в случае сбоя системы. Отключение файлов подкачки может привести к потере данных в случае сбоя системы.

en: Advanced
ru: Дополнительно

en: You did not provide a backup suffix or prefix. Using default suffix: '~'
ru: Не задан суффикс или префикс файлов резервных копий. Используется суффикс по умолчанию: «~»

en: No Backup Suffix or Prefix
ru: Резервные копии без суффикса или префикса

en: Open/Save
ru: Открытие и сохранение

en: File Opening & Saving
ru: Открытие и сохранение файлов

en: &Line:
ru: С&трока:

en: Go to line number from clipboard
ru: Перейти к строке с номером из буфера обмена

en: Go to
ru: Перейти

en: No valid line number found in clipboard
ru: Буфер обмена не содержит действительного номера строки

en: Dictionary:
ru: Словарь:

en: Enable Auto Reload
ru: Загружать документ при его изменении

en: Reloads and will automatically reload without warning about disk changes from now until you close either the tab or window.
ru: В случае внешнего изменения файла, он автоматически будет загружен без запроса дополнительного подтверждения. Такое поведение будет действовать до закрытия вкладки.

en: View &Difference
ru: Просмотреть &различия

en: Shows a diff of the changes.
ru: Показать список изменений

en: &Reload
ru: &Перезагрузить файл

en: Reloads the file from disk. Unsaved changes will be lost.
ru: Открыть файл с диска. Если у вас есть несохранённые изменения, они будут потеряны.

[ctx: @action:button closes the opened file]
en: &Close File
ru: &Закрыть файл

en: Closes the file, discarding its content.
ru: Закрыть текущий файл без сохранения изменений.

[ctx: @action]
en: &Save As…
ru: Сохранить &как…

en: Lets you select a location and save the file again.
ru: Сохранить файл в другом месте и/или под другим именем.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_skipBtn)
en: &Ignore
ru: &Игнорировать

en: Ignores the changes on disk without any action.
ru: Игнорировать изменения на диске, то есть не выполнять никаких действий.

en: The diff command failed. Please make sure that diff(1) is installed and in your PATH.
ru: Ошибка вызова команды «diff». Проверьте, установлена ли программа diff (1) и доступна ли она в пути, определённом переменной PATH.

en: Error Creating Diff
ru: Ошибка поиска различий

en: The files are identical.
ru: Файлы идентичны.

en: Diff Output
ru: Результат сравнения

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbCursorMovement)
en: Text Cursor Movement
ru: Перемещение курсора

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkSmartHome)
en: When selected, pressing the home key will cause the cursor to skip whitespace and go to the start of a line's text. The same applies for the end key.
ru: В этом режиме нажатие клавиши Home приведёт к тому, что курсор пропустит пробелы в начале строки и перейдёт на начало текста, аналогично и для клавиши End.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSmartHome)
en: Smart ho&me and smart end
ru: &Интеллектуальная навигация клавишами Home и End

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkPagingMovesCursor)
en: Selects whether the PageUp and PageDown keys should alter the vertical position of the cursor relative to the top of the view.
ru: Указывает, будут ли нажатия клавиш PageUp и PageDown изменять позицию курсора по отношению к текущему окну.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkPagingMovesCursor)
en: &PageUp/PageDown moves cursor
ru: Клави&ши PageUp и PageDown перемещают курсор

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkCamelCursor)
en: Selects whether cursor jumps full words or breaks at camel case humps.
ru: Будет ли курсор перескакивать через полные слова или останавливаться на заглавных буквах горбатого регистра.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkCamelCursor)
en: Enable camel case cursor movement
ru: Включить перемещение курсора по горбатому регистру

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblAutoCenterCursor)
en: &Autocenter cursor:
ru: О&ставлять между курсором и краем строк:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbAutoCenterCursor)
en: Sets the number of lines to maintain visible above and below the cursor when possible.
ru: Количество строк, остающихся по возможности видимыми над и под строкой, на которой находится курсор.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbSwapFileMode) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, spbSwapFileSync) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, sbAutoCenterCursor)
en: Disabled
ru: Отключено

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, sbAutoCenterCursor)
en:  lines
ru:  строк

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cbNavigationMisc)
en: Misc
ru: Дополнительно

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTextSelectionMode)
en: Text selection mode:
ru: Режим выделения текста:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbTextSelectionMode)
en: Normal
ru: Обычный

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbTextSelectionMode)
en: Persistent
ru: Не снимать выделение

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkScrollPastEnd)
en: Allow scrolling past the end of the document
ru: Позволять прокручивать документ ниже его конца

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkBackspaceRemoveComposed)
en: When selected, composed characters are removed with their diacritics instead of only removing the base character. This is useful for Indic locales.
ru: В этом режиме стирается не только символ, а символ вместе с диакритическим знаком. Полезно для текстов на индоарийских языках.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBackspaceRemoveComposed)
en: Backspace key removes character’s base with its diacritics
ru: Клавиша Backspace удаляет символ совместно с его диакритическим знаком

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbCycleBookmarks)
en: Allow to cycle through bookmarks
ru: Позволять циклический переход по закладкам

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbMulticursor)
en: Multicursor
ru: Мультикурсор

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblMulticursormodifiers)
en: Multiple Cursor Modifiers
ru: Модификаторы мультикурсора

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAutoReloadVersionControl)
en: Auto reload files in version control
ru: Автоматическая перезагрузка файлов, контролируемых системой управления версиями

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAutoReloadOnExternalChanges)
en: Auto reload files on external changes
ru: Автоматическая перезагрузка файлов при их внешнем изменении

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Write a backup file on save for:
ru: Делать копию при сохранении для:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkBackupLocalFiles)
en: If this option is enabled, backups for local files will be created when saving.
ru: Создавать резервные копии локальных файлов при сохранении.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBackupLocalFiles)
en: &Local files
ru: Для &локальных файлов

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkBackupRemoteFiles)
en: If this option is enabled, backups for remote files will be created when saving.
ru: Создавать резервные копии удалённых файлов при сохранении.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBackupRemoteFiles)
en: &Remote files
ru: Для &удалённых файлов

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Prefix for backup files:
ru: Префикс названия резервных файлов:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtBackupPrefix)
en: Enter the prefix to prepend to the backup file names.
ru: Введите префикс, добавляемый к именам файлов резервных копий.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Suffix for backup files:
ru: Суффикс названий резервного файла:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtBackupSuffix)
en: Enter the suffix to append to the backup file names.
ru: Введите суффикс, добавляемый к именам файлов резервных копий.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSwapFileMode)
en: Swap file mode:
ru: Режим файла подкачки:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbSwapFileMode)
en: Enabled, Store In Default Directory
ru: Включено, хранить в каталоге по умолчанию

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbSwapFileMode)
en: Enabled, Store In Custom Directory
ru: Включено, хранить в другом каталоге

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSwapDirectory)
en: Store swap files in:
ru: Хранить файлы подкачки в:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSwapFileSync)
en: Save swap files every:
ru: Сохранять файлы подкачки каждые:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, spbSwapFileSync)
en: s
ru:  с

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblExplanatory)
en: This string is located in katedialogs.cpp in KateSaveConfigTab's constructor.
ru: Строка содержится в файле katedialogs.cpp в конструкторе KateSaveConfigTab.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkEditorConfig)
en: Honor settings in .editorconfig file
ru: Использовать параметры в файле .editorconfig

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbFileFormat)
en: File Format
ru: Формат файла

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEncoding)
en: &Encoding:
ru: &Кодировка:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbEncoding)
en: This defines the standard encoding to use to open/save files, if not changed in the open/save dialog or by using a command line option.
ru: Стандартная кодировка, в которой по умолчанию будут открываться и сохраняться файлы. Эту кодировку можно изменить в диалоге открытия или сохранения файла или путём передачи соответствующего параметра командной строки.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEncodingDetection)
en: &Encoding detection:
ru: Авто&определение кодировки:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbEncodingDetection)
en: if neither the encoding chosen as standard above, nor the encoding specified in the open/save dialog, nor the encoding specified on command line match the content of the file, this detection will be run.
ru: Если ни указанная выше стандартная кодировка, ни кодировка, указанная в диалоге открытия или сохранения файла или переданная в параметре командной строки, не соответствуют содержимому файла, то будет выполнено автоматическое определение кодировки.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEncodingDetection2)
en: &Fallback encoding:
ru: &Резервная кодировка:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbEncodingFallback)
en: This defines the fallback encoding to try for opening files if neither the encoding chosen as standard above, nor the encoding specified in the open/save dialog, nor the encoding specified on command line match the content of the file.  Before this is used, an attempt will be made to determine the encoding to use by looking for a byte order mark at start of file: if one is found, the right Unicode encoding will be chosen; otherwise encoding detection will run, if both fail the fallback encoding will be tried.
ru: Определяет кодировку, в которой будут открываться файлы, если ни стандартная кодировка (выше), ни кодировка в диалоге открытия или сохранения файла, ни кодировка, указанная в командной строке, не соответствуют содержимому файла. Перед открытием файла в указанной здесь кодировке будет также проверено наличие отметки о порядке байтов (что укажет на кодировку Unicode) и запущено автоматическое определение кодировки.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEOL)
en: E&nd of line:
ru: Коне&ц строки:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkDetectEOL)
en: If this option is enabled the editor will autodetect the end of line type. The first found end of line type will be used for the whole file.
ru: Включите этот параметр для автоматического определения символов конца строки. Первый перенос строки задаст правила определения конца строк.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkDetectEOL)
en: A&utomatic end of line detection
ru: Автоматическое определение символов &конца строки

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkEnableBOM)
en: The byte order mark is a special sequence at the beginning of Unicode encoded documents. It helps editors to open text documents with the correct Unicode encoding. The byte order mark is not visible in the displayed document.
ru: Отметка о порядке байтов (BOM) — это специальная последовательность байтов в начале документов в кодировке Unicode. Она позволяет текстовым редакторам сразу открыть документы в правильной кодировке. Отметка о порядке байтов не показывается в тексте документа.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkEnableBOM)
en: Enable byte order mark (BOM)
ru: Использовать отметку о порядке байтов (BOM)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Line length limit:
ru: Ограничение на длину строки:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, lineLengthLimit)
en: Unlimited
ru: не ограничено

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbCleanups)
en: Automatic Cleanups on Save
ru: Автоматическая очистка при сохранении

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblRemoveTrailingSpaces) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cbRemoveTrailingSpaces)
en: Depending on the choice, trailing spaces are removed when saving a document, either in the entire document or only of modified lines.
ru: В зависимости от выбранного варианта лишние пробелы в конце строк могут удаляться либо во всём документе, либо только в изменённых строках.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRemoveTrailingSpaces)
en: Re&move trailing spaces:
ru: У&далять пробелы в конце строк:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbRemoveTrailingSpaces) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, spbAutoSaveInterval) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, spacesComboBox)
en: Never
ru: никогда

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbRemoveTrailingSpaces)
en: On Modified Lines
ru: у изменённых строк

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbRemoveTrailingSpaces)
en: In Entire Document
ru: во всём документе

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkNewLineAtEof)
en: On save, a line break is appended to the document if not already present. The line break is visible after reloading the file.
ru: Если документ не оканчивается переводом строки, то он будет автоматически добавляться при сохранении. Этот перевод строки станет видимым после перезагрузки файла.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkNewLineAtEof)
en: Append newline at end of file on save
ru: Добавлять перевод строки в конец файла при сохранении

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbAutoSave)
en: Enable Auto Save (local files only)
ru: Включить автосохранение (только для локальных файлов)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbAutoSaveOnFocus)
en: Auto save document when the active document is losing focus
ru: Автоматически сохранять документ при утрате фокуса активным документом

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Auto save interval:
ru: Интервал автосохранения:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, spbAutoSaveInterval)
en:  seconds
ru:  сек.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowHighlightingMode)
en: Show highlighting mode
ru: Показывать режим подсветки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowInputMode)
en: Show input mode
ru: Показывать режим ввода

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowActiveDictionary)
en: Show active dictionary
ru: Показывать активный словарь

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowTabSetting)
en: Show tab setting
ru: Показывать параметр табуляции

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowLineColumn)
en: Show line column
ru: Показывать позицию в строке

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowEncoding)
en: Show File Encoding
ru: Показывать кодировку файла

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowEOL)
en: Show Line Ending Type
ru: Показывать тип конца строки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Editor font:
ru: Шрифт редактора:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblLineHeight)
en: &Line Height Multiplier:
ru: &Коэффициент высоты строки:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, spbLineHeightMultiplier)
en: This value will be multiplied with the font's default line height. A value of 1.0 means that the default height will be used.
ru: Это значение умножается на стандартную высоту строки шрифта. Если значение равняется единице, будет использоваться стандартная высота.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Show whitespace indicators:
ru: Показывать индикаторы пробелов:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, spacesComboBox)
en: At the end of a line
ru: В конце строки

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, spacesComboBox)
en: Always
ru: Всегда

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbMarkerDescription)
en: Whitespace indicator si&ze:
ru: Размер &индикатора пробелов:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, sliSetMarkerSize)
en: Size of the visible highlight marker.
ru: Параметр задаёт размер символа выделения.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Show &tab indicators:
ru: Показывать индикаторы &вкладок:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowTabs)
en: The editor will display a symbol to indicate the presence of a tab in the text.
ru: Показ символов табуляции в тексте.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Bracket matching:
ru: Парные скобки:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowWholeBracketExpression)
en: If this is enabled, the range between the selected matching brackets will be highlighted.
ru: Если данный пункт выбран, то пространство между скобками будет выделяться.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowWholeBracketExpression)
en: Highlight range between selected brackets
ru: Выделять пространство между скобками

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkShowBracketMatchPreview)
en: Show the matching open bracket and lines adjacent to it for context
ru: Показывать соответсвующую открытую скобку и строки, прилегающие к ней, для контекста

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowBracketMatchPreview)
en: If this is enabled, a preview of the lines near a matching open bracket is shown. This can help in quickly determining the context of a closing bracket, especially in long function/class declarations and deeply nested if blocks
ru: Если эта функция включена, будет отображаться просмотр строк рядом с соответствующей открытой скобкой. Это помогает в быстром определении контекста закрывающей скобки, особенно в длинных объявлениях функций, классов и в глубоко вложенных блоках «если»

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowBracketMatchPreview)
en: Show preview of matching open bracket
ru: Показывать просмотр открывающей/закрывающей скобки

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkAnimateBracketMatching)
en: Flash matching brackets
ru: Сделать парные скобки мигающими

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkAnimateBracketMatching)
en: If this is enabled, matching brackets are animated for better visibility.
ru: При включении этого режима парные скобки будут мигать для большей наглядности.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAnimateBracketMatching)
en: Flash matching bracket when cursor moves to other bracket in pair
ru: Сделать парные скобки мигающими, когда указатель мыши перемещается к другой скобке в паре

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Counts:
ru: Количество:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkShowWordCount)
en: Show/hide word count in status bar
ru: Показать/скрыть счётчик слов и символов в строке состояния

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowWordCount)
en: Show word count
ru: Показать счётчик слов и символов

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkShowLineCount)
en: Show/hide line count in status bar
ru: Показать/скрыть счётчик строк в строке состояния

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowLineCount)
en: Show line count
ru: Показать счётчик строк

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_25)
en: Fold first line:
ru: Сворачивать блок, начинающийся в первой строке:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkFoldFirstLine)
en: When this setting is enabled, the editor view automatically folds
    comment blocks that start on the first line of the document. This is
    helpful to hide license headers which are commonly placed at the
    beginning of a file.
ru: Если включено, редактор автоматически свернёт блоки комментариев,
    начинающиеся на первой строке документа. Это полезно для скрытия
    уведомлений о лицензии, которое обычно пишут в комментарии в начале
    файла с исходным кодом.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbxWordWrap)
en: Dynamic Word Wrap:
ru: Динамический перенос строк:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkDynWrapAtStaticMarker)
en: Wrap dynamically at static word wrap marker
ru: Динамический перенос строк по маркеру статического переноса

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkDynWrapAnywhere)
en: Disregard word boundaries for dynamic wrapping
ru: Игнорировать границы слов для динамического переноса

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblDynamicWordWrapIndicators)
en: D&ynamic word wrap indicators:
ru: Маркеры д&инамического переноса строк

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbDynamicWordWrapIndicator)
en: Choose when the Dynamic Word Wrap Indicators should be displayed.
ru: Местоположение маркеров динамически перенесённых строк.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: I&ndent wrapped lines:
ru: &Делать отступы для перенесённых строк:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblDynamicWordWrapIndicators_2)
en: &Don't indent lines wider than:
ru: &Не делать отступы в строках шире, чем:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbDynamicWordWrapDepth)
en: <p>Enables the start of dynamically wrapped lines to be aligned vertically to the indentation level of the first line. This can help to make code and markup more readable.</p><p>Additionally, this allows you to set a maximum width of the screen, as a percentage, after which dynamically wrapped lines will no longer be vertically aligned. For example, at 50%, lines whose indentation levels are deeper than 50% of the width of the screen will not have vertical alignment applied to subsequent wrapped lines.</p>
ru: <p>Включает режим, в котором динамически перенесённые строки будут выравниваться по вертикали по отступу первой строки. Это способствует улучшению читабельности кода и разметки.</p><p>Дополнительно это позволяет задавать максимальную ширину экрана в процентах, после которой динамически перенесённые строки не будут выравниваться по вертикали. Например, при 50% строки, чья глубина отступа превышает 50% ширины экрана, не будут более выравниваться по вертикали.</p>

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, sbDynamicWordWrapDepth)
en: % of View Width
ru: % ширины всей области

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: Show i&ndentation lines:
ru: Показывать линии &отступов:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkShowIndentationLines)
en: If this is enabled, the editor will display vertical lines to help identify indent lines.
ru: При включении этого параметра в редакторе будут показываться вертикальные линии для показа отступов.

[ctx: short translation, user created new file]
en: New file
ru: Новый файл

en: Auto Reload Document
ru: Загружать документ при его изменении

en: Automatic reload the document when it was changed on disk
ru: Автоматически загружать документ при его изменении

en: The file %1 could not be loaded, as it was not possible to read from it.<br />Check if you have read access to this file.
ru: Не удалось открыть файл %1.<br />Проверьте ваши права на чтение этого файла.

[ctx: translators: you can also translate 'Try Again' with 'Reload']
en: Try Again
ru: Повторить попытку

en: &Close
ru: &Закрыть

[ctx: Close the message being displayed]
en: Close message
ru: Закрыть сообщение

en: The file %1 was opened with %2 encoding but contained invalid characters.<br />It is set to read-only mode, as saving might destroy its content.<br />Either reopen the file with the correct encoding chosen or enable the read-write mode again in the tools menu to be able to edit it.
ru: Файл %1 был открыт в кодировке %2, но он содержит недопустимые символы. <br />Установлен режим «только чтение», так как сохранение может повредить файл. <br />Либо откройте данный файл, выбрав правильную кодировку, либо отключите защиту от изменений в меню «Сервис».

en: The file %1 was opened and contained lines longer than the configured Line Length Limit (%2 characters).<br />The longest of those lines was %3 characters long<br/>Those lines were wrapped and the document is set to read-only mode, as saving will modify its content.
ru: Файл %1 был открыт, но он содержит строки длиннее %2 символов (указано в параметре «Ограничение на длину строки»). <br />Самая длинная строка содержит %3 символов.<br/>Эти строки были разбиты на более короткие, и был установлен режим «только чтение», так как сохранение может повредить файл.

en: Temporarily raise limit and reload file
ru: Временно ослабить ограничение и загрузить файл

en: Close
ru: Закрыть

en: Do you really want to save this unmodified file? You could overwrite changed data in the file on disk.
ru: Вы действительно хотите сохранить не изменённый файл? Вы можете потерять изменения, внесённые в файл другой программой.

en: Trying to Save Unmodified File
ru: Попытка сохранения не изменённого файла

en: Save Nevertheless
ru: Продолжить

en: Do you really want to save this file? Both your open file and the file on disk were changed. There could be some data lost.
ru: Вы действительно хотите сохранить файл? Открытый файл и файл на диске были изменены. Некоторые данные могут быть утеряны.

en: Possible Data Loss
ru: Возможна потеря данных

en: The selected encoding cannot encode every Unicode character in this document. Do you really want to save it? There could be some data lost.
ru: Некоторые символы не могут быть представлены в указанной кодировке. Вы действительно хотите сохранить документ? Некоторые данные могут быть утеряны. Если вы не уверены, какую кодировку использовать, выберите UTF-8 или UTF-16.

en: The document could not be saved, as it was not possible to write to %1.
    Check that you have write access to this file or that enough disk space is available.
    The original file may be lost or damaged. Don't quit the application until the file is successfully written.
ru: Документ не может быть сохранён, поскольку не удалось записать в «%1».
    
    Проверьте права на запись в этот файл и наличие доступного места на диске. Исходный файл может быть утерян или повреждён. Не выходите из приложения до тех пор, пока файл не будет успешно сохранён.

en: For file %1 no backup copy could be created before saving. If an error occurs while saving, you might lose the data of this file. A reason could be that the media you write to is full or the directory of the file is read-only for you.
ru: Невозможно создать резервную копию для файла %1 до сохранения. Ошибка при сохранении может привести к потере данных. Возможно, носитель данных заполнен или у вас нет прав на запись в папку, содержащую данный файл.

en: Failed to create backup copy.
ru: Невозможно создать резервную копию.

en: Try to Save Nevertheless
ru: Всё равно попробовать сохранить

en: Do you really want to continue to close this file? Data loss may occur.
ru: Закрыть этот файл? Возможна потеря данных.

en: Close Nevertheless
ru: Не сохранять

en: Untitled (%1)
ru: ДаваБезымянный (%1)

en: Untitled
ru: Безымянный

en: Save File
ru: Сохранить

en: Save failed
ru: Ошибка сохранения

en: Save Copy of File
ru: Сохранение копии файла

en: The document could not be saved, as it was not possible to write to %1.
    
    Check that you have write access to this file or that enough disk space is available.
ru: Документ не может быть сохранён, поскольку не удалось записать в %1.
    
    Проверьте права на запись в этот файл и наличие доступного места на диске.

en: Using deprecated modeline 'remove-trailing-space'. Please replace with 'remove-trailing-spaces modified;', see https://docs.kde.org/?application=katepart&branch=stable5&path=config-variables.html#variable-remove-trailing-spaces
ru: Использование устаревшего режима «remove-trailing-space». Замените его на «remove-trailing-spaces modified;», подробнее: https://docs.kde.org/?application=katepart&branch=stable5&path=config-variables.html#variable-remove-trailing-spaces

en: Using deprecated modeline 'replace-trailing-space-save'. Please replace with 'remove-trailing-spaces all;', see https://docs.kde.org/?application=katepart&branch=stable5&path=config-variables.html#variable-remove-trailing-spaces
ru: Использование устаревшего режиме «replace-trailing-space-save». Замените его на «remove-trailing-spaces all;», подробнее: https://docs.kde.org/?application=katepart&branch=stable5&path=config-variables.html#variable-remove-trailing-spaces

en: The file '%1' was modified on disk.
ru: Файл «%1» был изменён на диске.

en: The file '%1' was deleted or moved on disk.
ru: Файл «%1» был удалён или перемещён.

en: The document "%1" has been modified.
    Do you want to save your changes or discard them?
ru: Документ «%1» был изменён.
    Сохранить изменения или отклонить их?

en: Close Document
ru: Закрыть документ

en: The file <a href="%1">%2</a> is still loading.
ru: Загрузка файла <a href="%1">%2</a> ещё не завершена.

en: &Abort Loading
ru: Прерв&ать загрузку

en: OVERWRITE
ru: ЗАМЕНА

en: INSERT
ru: ВСТАВКА

en: Normal Mode
ru: Обычный режим

en: VI: INSERT MODE
ru: VI: РЕЖИМ ВСТАВКИ

en: VI: NORMAL MODE
ru: VI: ОБЫЧНЫЙ РЕЖИМ

en: VI: VISUAL
ru: VI: РЕЖИМ ВЫДЕЛЕНИЯ

en: VI: VISUAL BLOCK
ru: VI: РЕЖИМ ВЫДЕЛЕНИЯ БЛОКОВ

en: VI: VISUAL LINE
ru: VI: РЕЖИМ ВЫДЕЛЕНИЯ СТРОК

en: VI: REPLACE
ru: VI: РЕЖИМ ЗАМЕНЫ

en: vi-mode
ru: Режим Vi

en: recording
ru: запись

en: Vi Input Mode
ru: Режим ввода Vi

en: <Unchanged>
ru: <нет изменений>

en: Use Default
ru: Использовать по умолчанию

en: Properties of %1
ru: Свойства %1

en: New Filetype
ru: Новый тип файла

en: Select the MimeTypes you want for this file type.
    Please note that this will automatically edit the associated file extensions as well.
ru: Выберите типы MIME для этого файла.
    Соответствующие изменения будут автоматически внесены в список расширений файлов.

en: Select Mime Types
ru: Выбор типов MIME

en: Modes && Filetypes
ru: Типы файлов

[ctx: @info:placeholder]
en: Search…
ru: Введите текст для поиска…

[ctx: ToolTip of the search bar of modes of syntax highlighting]
en: Search for syntax highlighting modes by language name or file extension (for example, C++ or .cpp)
ru: Поиск режимов подсветки синтаксиса по названиям языков и расширениями файлов (например, C++ или .cpp)

[ctx: A search yielded no results]
en: No items matching your search
ru: Ничего не найдено

[ctx: Title (in singular) of the best result in an item search. Please, that the translation doesn't have more than 34 characters, since the menu where it's displayed is small and fixed.]
en: Best Search Match
ru: Лучшее совпадение

[ctx: Title (in plural) of the best results in an item search. Please, that the translation doesn't have more than 34 characters, since the menu where it's displayed is small and fixed.]
en: Best Search Matches
ru: Лучшие совпадения

en: Te&xt Settings
ru: Вывод &текста

en: Print line &numbers
ru: Печатать &номера строк

en: Print &legend
ru: Печатать &обозначения

en: Don't print folded code
ru: Не печатать свёрнутый код

en: <p>If enabled, line numbers will be printed on the left side of the page(s).</p>
ru: <p>При включении этого параметра будут распечатаны номера строк по левой стороне листа.</p>

en: <p>Print a box displaying typographical conventions for the document type, as defined by the syntax highlighting being used.</p>
ru: <p>Будет распечатана информация о типографских соглашениях, связанных с типом документа, и используемой подсветкой синтаксиса.</p>

en: Hea&der && Footer
ru: &Колонтитулы

en: Pr&int header
ru: Печатать &верхний колонтитул

en: Pri&nt footer
ru: Печатать &нижний колонтитул

en: Header/footer font:
ru: Шрифт колонтитулов:

en: Header Properties
ru: Верхний колонтитул

en: &Format:
ru: &Формат:

en: Colors:
ru: Цвета:

en: Foreground:
ru: Текст:

en: Bac&kground
ru: Ф&он

en: Footer Properties
ru: Нижний колонтитул

en: For&mat:
ru: Фо&рмат:

en: &Background
ru: Фо&н

en: <p>Format of the page header. The following tags are supported:</p>
ru: <p>Формат верхнего колонтитула. Можно использовать следующие поля:</p>

en: <ul><li><tt>%u</tt>: current user name</li><li><tt>%d</tt>: complete date/time in short format</li><li><tt>%D</tt>: complete date/time in long format</li><li><tt>%h</tt>: current time</li><li><tt>%y</tt>: current date in short format</li><li><tt>%Y</tt>: current date in long format</li><li><tt>%f</tt>: file name</li><li><tt>%U</tt>: full URL of the document</li><li><tt>%p</tt>: page number</li><li><tt>%P</tt>: total amount of pages</li></ul><br />
ru: <ul><li><tt>%u</tt>: имя пользователя</li><li><tt>%d</tt>: краткая дата и время</li><li><tt>%D</tt>: полная дата и время</li><li><tt>%h</tt>: текущее время</li><li><tt>%y</tt>: дата в кратком формате</li><li><tt>%Y</tt>: дата в полном формате</li><li><tt>%f</tt>: имя файла</li><li><tt>%U</tt>: полный путь к документу</li><li><tt>%p</tt>: номер страницы</li><li><tt>%P</tt>: общее количество страниц</li></ul><br />

en: <p>Format of the page footer. The following tags are supported:</p>
ru: <p>Формат нижнего колонтитула. Можно использовать следующие поля:</p>

en: Add Placeholder...
ru: Добавить заполнитель...

en: Current User Name
ru: Имя текущего пользователя

en: Complete Date/Time (short format)
ru: Дата и время (краткий формат)

en: Complete Date/Time (long format)
ru: Дата и время (полный формат)

en: Current Time
ru: Текущее время

en: Current Date (short format)
ru: Текущая дата (краткий формат)

en: Current Date (long format)
ru: Текущая дата (полный формат)

en: File Name
ru: Имя файла

en: Full document URL
ru: Полный путь к документу

en: Page Number
ru: Номер страницы

en: Total Amount of Pages
ru: Количество страниц

en: L&ayout
ru: &Разметка

en: &Color theme:
ru: &Цветовая схема:

en: Font:
ru: Шрифт:

en: Draw bac&kground color
ru: &Цвет фона

en: Draw &boxes
ru: &Рамки

en: Box Properties
ru: Рамки

en: W&idth:
ru: &Толщина:

en: &Margin:
ru: &Отступ в рамке:

en: Co&lor:
ru: &Цвет:

en: Select the color theme to use for the print.
ru: Выберите цветовую схему для печати.

en: <p>If enabled, the background color of the editor will be used.</p><p>This may be useful if your color theme is designed for a dark background.</p>
ru: <p>При включении этого флажка, будет использован цвет фона редактора.</p> <p>Это может быть полезно, если вы используете тёмный фон редактора.</p>

en: <p>If enabled, a box as defined in the properties below will be drawn around the contents of each page. The Header and Footer will be separated from the contents with a line as well.</p>
ru: <p>При включении этого флажка вокруг текста на каждой странице будет нарисована рамка. Колонтитулы будут отделены от содержимого одной строкой.</p>

en: The width of the box outline
ru: Ширина рамки

en: The margin inside boxes, in pixels
ru: Размер в точках отступа текста от рамки

en: The line color to use for boxes
ru: Цвет линии рамки

en: (Selection of)
ru: (Выделение)

en: Typographical Conventions for %1
ru: Типографские соглашения для %1

en: text
ru: текст

[ctx: Script command name]
en: Expand Abbreviation
ru: Развернуть сокращение

[ctx: Script command name]
en: Wrap with Tag
ru: Обернуть в тег

[ctx: Script command name]
en: Move Cursor to Matching Tag
ru: Переместить курсор к соответствующему тегу

[ctx: Script command name]
en: Select HTML/XML Tag Contents Inwards
ru: Выделить содержимое тега HTML/XML, перемещаясь внутрь

[ctx: Script command name]
en: Select HTML/XML Tag Contents Outwards
ru: Выделить содержимое тега HTML/XML, перемещаясь наружу

[ctx: Script command name]
en: Toggle Comment
ru: Закомментировать или раскомментировать

[ctx: Script command name]
en: Go to Next Edit Point
ru: Перейти к следующей точке редактирования

[ctx: Script command name]
en: Go to Previous Edit Point
ru: Перейти к предыдущей точке редактирования

[ctx: Script command name]
en: Select Next Edit Point
ru: Выделить следующую точку редактирования

[ctx: Script command name]
en: Select Previous Edit Point
ru: Выделить предыдущую точку редактирования

[ctx: Script command name]
en: Delete Tag Under Cursor
ru: Удалить тег под курсором

[ctx: Script command name]
en: Split or Join a Tag
ru: Разделить или объединить тег

[ctx: Script command name]
en: Evaluate a Simple Math Expression
ru: Вычислить простое математическое выражение

[ctx: Script command name]
en: Decrement Number by 1
ru: Уменьшить число на 1

[ctx: Script command name]
en: Decrement Number by 10
ru: Уменьшить число на 10

[ctx: Script command name]
en: Decrement Number by 0.1
ru: Уменьшить число на 0,1

[ctx: Script command name]
en: Increment Number by 1
ru: Увеличить число на 1

[ctx: Script command name]
en: Increment Number by 10
ru: Увеличить число на 10

[ctx: Script command name]
en: Increment Number by 0.1
ru: Увеличить число на 0,1

en: Expands the abbreviation using Emmet expressions; see http://code.google.com/p/zen-coding/wiki/ZenHTMLSelectorsEn
ru: Разворачивает сокращения Emmet; см. http://code.google.com/p/zen-coding/wiki/ZenHTMLSelectorsEn

en: Wraps the selected text in XML tags constructed from the provided Emmet expression (defaults to div).
ru: Заворачивает выделенный текст в теги XML, составленные из заданного выражения Emmet (по умолчанию div).

en: Moves the caret to the current tag's pair
ru: Перемещает курсор к паре текущего тега

en: Select contents of HTML/XML tag, moving inward on continuous invocations
ru: Выделяет содержимое тега HTML/XML, опускаясь глубже при последовательных вызовах

en: Select contents of HTML/XML tag, moving outwards on continuous invocations
ru: Выделяет содержимое тега HTML/XML, поднимаясь выше при последовательных вызовах

en: Move to the next edit point (tag or empty attribute).
ru: Перемещает к следующей точке редактирования (тегу или пустому атрибуту).

en: Move to the previous edit point (tag or empty attribute).
ru: Перемещает к предыдущей точке редактирования (тегу или пустому атрибуту).

en: Select next edit point (tag or empty attribute).
ru: Выделяет следующую точку редактирования (тег или пустой атрибут).

en: Select previous edit point (tag or empty attribute).
ru: Выделяет предыдущую точку редактирования (тег или пустой атрибут).

en: Toggle comment of current tag or CSS selector
ru: Комментирует/раскомментирует текущий тег или элемент CSS

en: Deletes tag under cursor
ru: Удаляет тег под курсором

en: Splits or joins a tag
ru: Разделяет или объединяет тег

en: Evaluates a simple math expression
ru: Вычисляет простое математическое выражение

en: Decrement number under cursor by 1
ru: Уменьшает число под курсором на 1

en: Decrement number under cursor by 10
ru: Уменьшает число под курсором на 10

en: Decrement number under cursor by 0.1
ru: Уменьшает число под курсором на 0,1

en: Increment number under cursor by 1
ru: Увеличивает число под курсором на 1

en: Increment number under cursor by 10
ru: Увеличивает число под курсором на 10

en: Increment number under cursor by 0.1
ru: Увеличивает число под курсором на 0,1

[ctx: Script command name]
en: Move Cursor to Previous Matching Indent
ru: Перейти к предыдущему такому же отступу

[ctx: Script command category]
en: Navigation
ru: Навигация

[ctx: Script command name]
en: Move Cursor to Next Matching Indent
ru: Перейти к следующему такому же отступу

[ctx: Script command name]
en: Move Cursor to Next Blank Line
ru: Переместить курсор на следующую пустую строку

[ctx: Script command name]
en: Move Cursor to Previous Blank Line
ru: Переместить курсор на предыдущую пустую строку

en: Move cursor to previous matching indent
ru: Перейти к предыдущему такому же отступу

en: Move cursor to next matching indent
ru: Перейти к следующему такому же отступу

en: Move cursor to next blank line
ru: Переместить курсор на следующую пустую строку

en: Move cursor to previous blank line
ru: Переместить курсор на предыдущую пустую строку

[ctx: Script command name]
en: Go to Next Paragraph
ru: Перейти к следующему параграфу

[ctx: Script command name]
en: Go to Previous Paragraph
ru: Перейти к предыдущему параграфу

[ctx: Script command name]
en: Remove Trailing Spaces
ru: Удалить пробелы в конце

[ctx: Script command category]
en: Editing
ru: Редактирование

[ctx: Script command name]
en: Remove Leading Spaces
ru: Удалить пробелы в начале

[ctx: Script command name]
en: Remove Trailing and Leading Spaces
ru: Удалить пробелы в конце  и начале

[ctx: Script command name]
en: Join Lines
ru: Объединить строки

[ctx: Script command name]
en: Move Lines Down
ru: Переместить строки ниже

[ctx: Script command name]
en: Move Lines Up
ru: Переместить строки выше

[ctx: Script command name]
en: Duplicate Selected Lines Down
ru: Продублировать выделенные строки ниже

[ctx: Script command name]
en: Duplicate Selected Lines Up
ru: Продублировать выделенные строки выше

[ctx: Script command name]
en: Duplicate selected text
ru: Продублировать выделенный текст

[ctx: Script command name]
en: URI-encode Selected Text
ru: Закодировать выделенный текст в формат URI

[ctx: Script command name]
en: URI-decode Selected Text
ru: Декодировать выделенный текст в формате URI

[ctx: Script command name]
en: Remove Empty Lines
ru: Удалить пустые строки

en: Sort the selected text or whole document.
ru: Отсортировать выделенный текст или весь текст текущего документа.

en: Move selected lines down.
ru: Переместить выделенные строки ниже

en: Move selected lines up.
ru: Переместить выделенные строки выше

en: Remove duplicate lines from the selected text or whole document.
ru: Удалить повторяющиеся строки из выделенного текста или из всего документа.

en: Sort the selected text or whole document in natural order.<br>Here is an example to show the difference to the normal sort method:<br>sort(a10, a1, a2) => a1, a10, a2<br>natsort(a10, a1, a2) => a1, a2, a10
ru: Отсортировать выделенный текст или текст всего документа с соблюдением правильного порядка номеров.<br>Пример, показывающий отличие от обычной сортировки: <br>sort(a10, a1, a2) => a1, a10, a2<br>natsort(a10, a1, a2) => a1, a2, a10

en: Trims trailing whitespace from selection or whole document.
ru: Удалить пробельные символы в конце строк из выделенного текста или из всего документа.

en: Trims leading whitespace from selection or whole document.
ru: Удалить пробельные символы в начале строк из выделенного текста или из всего документа.

en: Trims leading and trailing whitespace from selection or whole document.
ru: Удалить пробельные символы в начале и в конце строк из выделенного текста или из всего документа.

en: Joins selected lines or whole document. Optionally pass a separator to put between each line:<br><code>join ', '</code> will e.g. join lines and separate them by a comma.
ru: Объединить выделенные строки или все строки документа. В качестве параметра можно передать разделитель строк:<br><code>join ', '</code> объединит строки, разделяя их запятыми.

en: Removes empty lines from selection or whole document.
ru: Удалить пустые строки из выделенного текста или из всего документа.

en: This command aligns lines in the selected block or whole document on the column given by a regular expression given as an argument.<br><br>If you give an empty pattern it will align on the first non-blank character by default.<br>If the pattern has a capture it will indent on the captured match.<br><br><i>Examples</i>:<br>'<code>alignon -</code>' will insert spaces before the first '-' of each lines to align them all on the same column.<br>'<code>alignon :\s+(.)</code>' will insert spaces before the first non-blank character that occurs after a colon to align them all on the same column.
ru: Эта команда выравнивает строки в выбранном блоке или всём документе по позиции, определённой регулярным выражением, которое указано в качестве аргумента.<br><br>Если указать пустой образец, выравнивание по умолчанию выполняется по первому непустому символу.<br>Если в образце есть блок захвата, выравнивание будет выполнено по захваченному совпадению.<br><br><i>Примеры</i>:<br>«<code>alignon -</code>» вставит пробелы перед первым «-» в каждой строке, чтобы выровнять их все по одной и той же позиции.<br>«<code>alignon :\s+(.)</code>» вставит пробелы перед первым непустым символом, который идёт после двоеточия, чтобы выровнять их все по одной и той же позиции.

en: Given a JavaScript function as argument, call that for the list of (selected) lines and replace them with the return value of that callback.<br>Example (join selected lines):<br><code>each 'function(lines){return lines.join(", ");}'</code><br>To save you some typing, you can also do this to achieve the same:<br><code>each 'lines.join(", ")'</code>
ru: Замена выделенных строк текста на результат выполнения указанной функции JavaScript.<br>Пример (объединение выделенных строк):<br><code>each 'function(lines){return lines.join(", ");}'</code><br>То же самое можно сделать проще:<br><code>each 'lines.join(", ")'</code>

en: Given a JavaScript function as argument, call that for the list of (selected) lines and remove those where the callback returns false.<br>Example (see also <code>rmblank</code>):<br><code>filter 'function(l){return l.length > 0;}'</code><br>To save you some typing, you can also do this to achieve the same:<br><code>filter 'line.length > 0'</code>
ru: Удаление среди выделенных строк тех, для которых указанная функция JavaScript возвращает false.<br>Пример (смотрите также <code>rmblank</code>):<br><code>filter 'function(l){return l.length > 0;}'</code><br>То же самое можно сделать проще:<br><code>filter 'line.length > 0'</code>

en: Given a JavaScript function as argument, call that for the list of (selected) lines and replace the line with the return value of the callback.<br>Example (see also <code>ltrim</code>):<br><code>map 'function(line){return line.replace(/^\s+/, "");}'</code><br>To save you some typing, you can also do this to achieve the same:<br><code>map 'line.replace(/^\s+/, "")'</code>
ru: Замена каждой из выделенных строк текста на результат выполнения указанной функции JavaScript.<br>Пример (смотрите также <code>ltrim</code>):<br><code>map 'function(line) {return line.replace(/^\s+/, "");}'</code><br>То же самое можно сделать проще:<br><code>map 'line.replace(/^\s+/, "")'</code>

en: Duplicates the selected lines up.
ru: Скопировать выделенные строки выше.

en: Duplicates the selected lines down.
ru: Скопировать выделенные строки ниже.

en: Encode special chars in a single line selection, so the result text can be used as URI.
ru: Закодировать спецсимволы в выделенной строке так, чтобы результат можно было использовать в URI.

en: Reverse action of URI encode.
ru: Обратная операция к кодированию URI.

en: Select text forward from current cursor position to the first occurrence of the given argument after it (or the end of the current line by default).
ru: Выбор текста по направлению вперёд от текущей позиции курсора до первого вхождения указанного аргумента (или конца текущей строки по умолчанию).

en: Select text backward from current cursor position to the last occurrence of the given argument before it (or the beginning of the current line by default).
ru: Выбор текста по направлению назад от текущей позиции курсора до последнего вхождения указанного аргумента (или начала текущей строки по умолчанию).

[ctx: Autoindent mode]
en: ada
ru: Ada

[ctx: Autoindent mode]
en: C++/boost Style
ru: Стиль C++/boost

[ctx: Autoindent mode]
en: C Style
ru: Стиль C

[ctx: Autoindent mode]
en: Latex
ru: LaTeX

[ctx: Autoindent mode]
en: XML Style
ru: Стиль XML

en: Function '%1' not found in script: %2
ru: Не удалось найти функцию «%1» в сценарии %2

en: Error calling %1
ru: Не удалось запустить функцию «%1»

en: Bad quoting in call: %1. Please escape single quotes with a backslash.
ru: Неправильное использование кавычек в вызове: %1. Перед одинарными кавычками добавляйте обратную косую черту (\).

en: Could not access view
ru: Невозможно получить доступ к виду

en: Error calling 'help %1'
ru: Не удалось выполнить команду «help %1»

en: No help specified for command '%1' in script %2
ru: Нет справки для команды «%1» в сценарии %2

en: Error loading script %1: %2
ru: Ошибка загрузки сценария %1: %2

en: Reload all JavaScript files (indenters, command line scripts, etc).
ru: Перезагрузить все сценарии на JavaScript (сценарии форматирования текста, сценарии командной строки и другие).

en: Command not found: %1
ru: Команда не найдена: %1

en: Add...
ru: Добавить...

[ctx: short translation]
en: 1 replacement made | %1 replacements made
ru[0]: Произведена %1 замена
ru[1]: Произведены %1 замены
ru[2]: Произведены %1 замен
ru[3]: Произведена %1 замена

[ctx: short translation]
en: 1 match found | %1 matches found
ru[0]: Найдено %1 совпадение
ru[1]: Найдены %1 совпадения
ru[2]: Найдены %1 совпадений
ru[3]: Найдено %1 совпадение

en: Reached top, continued from bottom
ru: Достигнуто начало документа, переход в конец

en: Reached bottom, continued from top
ru: Достигнут конец документа, переход в начало

en: Not found
ru: Не найдено

en: Bottom of file reached. Continue from top?
ru: Достигнут конец документа, продолжить с начала?

en: Top of file reached. Continue from bottom?
ru: Достигнуто начало документа, продолжить с конца?

en: Continue search?
ru: Продолжить поиск?

en: SearchHighLight
ru: Подсветка найденного

en: Clear history
ru: Очистить журнал

en: Beginning of line
ru: Начало строки

en: End of line
ru: Конец строки

en: Match any character excluding new line (by default)
ru: Любой символ, кроме символов новой строки (по умолчанию)

en: One or more occurrences
ru: Повторяется один или более раз

en: Zero or more occurrences
ru: Повторяется ноль или более раз

en: Zero or one occurrences
ru: Повторяется ноль или один раз

en: <a> through <b> occurrences
ru: Повторяется от <a> до <b> раз

en: Group, capturing
ru: Группа с обратной ссылкой

en: Or
ru: Или

en: Set of characters
ru: Класс

en: Negative set of characters
ru: Исключающий класс

en: Whole match reference
ru: Полное совпадение

en: Reference
ru: Обратная ссылка

en: Line break
ru: Перенос строки

en: Tab
ru: Знак табуляции

en: Word boundary
ru: Граница слова

en: Not word boundary
ru: Не граница слова

en: Digit
ru: Цифра

en: Non-digit
ru: Не цифра

en: Whitespace (excluding line breaks)
ru: Пробельный символ

en: Non-whitespace
ru: Непробельный символ

en: Word character (alphanumerics plus '_')
ru: Буква или цифра (включая «_»)

en: Non-word character
ru: Не буква, цифра или символ «_»

en: Octal character 000 to 377 (2^8-1)
ru: Символ с восьмеричным кодом 000—377 (2^8-1)

en: Hex character 0000 to FFFF (2^16-1)
ru: Символ с шестнадцатеричным кодом 0000—FFFF (2^16-1)

en: Backslash
ru: Обратная косая черта

en: Group, non-capturing
ru: Группа без обратной ссылки

en: Positive Lookahead
ru: Подтверждающий поиск по отрицанию

en: Negative lookahead
ru: Упреждающий поиск по отрицанию

en: Fixed-length positive lookbehind
ru: Подтверждающий просмотр фиксированной длины

en: Fixed-length negative lookbehind
ru: Отрицающий просмотр фиксированной длины

en: Begin lowercase conversion
ru: Начало преобразования в нижний регистр

en: Begin uppercase conversion
ru: Начало преобразования в верхний регистр

en: End case conversion
ru: Конец преобразования регистра

en: Lowercase first character conversion
ru: Преобразование первой буквы в нижний регистр

en: Uppercase first character conversion
ru: Преобразование первой буквы в верхний регистр

en: Replacement counter (for Replace All)
ru: Счётчик замен (для замены по всему документу)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: F&ind:
ru: &Искать:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, pattern)
en: Text to search for
ru: Текст для поиска

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, findNext) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, next)
en: Jump to next match
ru: Перейти к следующему вхождению

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, findPrev) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, prev)
en: Jump to previous match
ru: Перейти к предыдущему вхождению

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, matchCase)
en: Match case sensitive
ru: С учётом регистра

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, mutate)
en: Switch to power search and replace bar
ru: Перейти к расширенному диалогу поиска и замены

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Fin&d:
ru: &Искать:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Rep&lace:
ru: &Заменить на:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Mode:
ru: &Режим:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, searchMode)
en: Search mode
ru: Режим поиска

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchMode)
en: Plain text
ru: Обычный текст

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchMode)
en: Whole words
ru: Только полные слова

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchMode)
en: Escape sequences
ru: Управляющие последовательности

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchMode)
en: Regular expression
ru: Регулярное выражение

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, selectionOnly)
en: Search in the selection only
ru: Искать только в выделенном фрагменте

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, replaceNext)
en: Replace next match
ru: Заменить следующее вхождение

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, replaceNext) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_replaceBtn)
en: &Replace
ru: &Заменить

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, replaceAll)
en: Replace all matches
ru: Заменить все вхождения

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, replaceAll)
en: Replace &All
ru: Заменить &все

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, findAll)
en: &Find All
ru: &Найти все

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancel)
en: Cancel
ru: Отмена

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, mutate)
en: Switch to incremental search bar
ru: Показать расширенную панель поиска

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, replacement)
en: Text to replace with
ru: Текст для замены

en: Spell check canceled.
ru: Проверка орфографии отменена.

[ctx: @info:progress]
en: Spell checking in progress…
ru: Выполняется проверка орфографии…

[ctx: @title:window]
en: Check Spelling
ru: Проверка орфографии

en: Spell check complete.
ru: Проверка орфографии завершена.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_unknownWord)
en: <qt><p>This word was considered to be an "unknown word" because it does not match any entry in the dictionary currently in use. It may also be a word in a foreign language.</p>
    <p>If the word is not misspelled, you may add it to the dictionary by clicking <b>Add to Dictionary</b>. If you do not want to add the unknown word to the dictionary, but you want to leave it unchanged, click <b>Ignore</b> or <b>Ignore All</b>.</p>
    <p>However, if the word is misspelled, you can try to find the correct replacement in the list below. If you cannot find a replacement there, you may type it in the text box below, and click <b>Replace</b> or <b>Replace All</b>.</p>
    </qt>
ru: <qt><p>Это слово отсутствует в текущем словаре. Возможно, это иностранное слово или неологизм.</p>
    <p>Если вы уверены, что слово не содержит ошибок, вы можете его <b>Добавить в словарь</b>. Если вы не хотите это делать, просто нажмите <b>Игнорировать</b> или <b>Игнорировать везде</b>.</p>
    <p>Если слово содержит опечатку, выберите из списка подходящий вариант. Если такого не имеется, введите слово вручную и нажмите <b>Заменить</b> или <b>Заменить все</b>.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Unknown word:
ru: Неизвестное слово:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, m_unknownWord)
en: Unknown word
ru: Неизвестное слово

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_unknownWord)
en: <b>misspelled</b>
ru: <b>ошибочно</b>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_addBtn)
en: <qt>
    <p>The unknown word was detected and considered unknown because it is not included in the dictionary.<br>
    Click here if you consider the unknown word not to be misspelled, and you want to avoid wrongly detecting it again in the future. If you want to let it remain as is, but not add it to the dictionary, then click <b>Ignore</b> or <b>Ignore All</b> instead.</p>
    </qt>
ru: <qt>
    <p>Это слово отсутствует в текущем словаре. Возможно, это иностранное слово или неологизм.</p>
    <p>Если вы уверены, что слово не содержит ошибок, вы можете его <b>Добавить в словарь</b>. Если вы не хотите этого делать, просто нажмите <b>Игнорировать</b> или <b>Игнорировать везде</b>.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addBtn)
en: << Add to Dictionary
ru: << Добавить в словарь

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel4)
en: <qt>
    <p>If the unknown word is misspelled, you should type the correction for your misspelled word here or select it from the list below.</p>
    <p>You can then click <b>Replace</b> if you want to correct only this occurrence of the word or <b>Replace All</b> if you want to correct all occurrences.</p>
    </qt>
ru: <qt>
    <p>Введите здесь правильный вариант написания слова или выберите го из списка.</p>
    <p>Затем нажмите <b>Заменить</b> либо <b>Заменить все</b>.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Replace with:
ru: Заменить на:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_suggestBtn)
en: S&uggest
ru: Похожие слов&а

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_replaceBtn)
en: <qt>
    <p>Click here to replace this occurrence of the unknown text with the text in the edit box above (to the left).</p>
    </qt>
ru: <qt>
    <p>Заменить слово в данном случае.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_skipBtn)
en: <qt>
    <p>Click here to let this occurrence of the unknown word remain as is.</p>
    <p>This action is useful when the word is a name, an acronym, a foreign word or any other unknown word that you want to use but not add to the dictionary.</p>
    </qt>
ru: <qt>
    <p>Не проверять это слово.</p>
    <p>Это может быть полезно, если слово является именем, сокращением, иностранным словом или любым другим словом, которое вы хотите использовать, но не хотите добавлять в словарь.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (Sonnet::DictionaryComboBox, m_language)
en: <qt>
    <p>Select the language of the document you are proofing here.</p>
    </qt>
ru: <qt>
    <p>Выберите язык проверяемого документа.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: &Language:
ru: &Язык:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (Sonnet::DictionaryComboBox, m_language)
en: Language Selection
ru: Выбор языка

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_autoCorrect) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_skipAllBtn)
en: <qt>
    <p>Click here to let all occurrences of the unknown word remain as they are.</p>
    <p>This action is useful when the word is a name, an acronym, a foreign word or any other unknown word that you want to use but not add to the dictionary.</p>
    </qt>
ru: <qt>
    <p>Не проверять все вхождения этого слова в тексте.</p>
    <p>Это может быть полезно, если слово является именем, сокращением, иностранным словом или любым другим словом, которое вы хотите использовать, но не хотите добавлять в словарь.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_autoCorrect)
en: Autocorrect
ru: Автоисправление

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_replaceAllBtn)
en: <qt>
    <p>Click here to replace all occurrences of the unknown text with the text in the edit box above (to the left).</p>
    </qt>
ru: <qt>
    <p>Заменить это слово во всём документе.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_replaceAllBtn)
en: R&eplace All
ru: Зам&енить все

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_skipAllBtn)
en: I&gnore All
ru: Игнорировать вез&де

[ctx: @action]
en: Spelling (from Cursor)…
ru: Проверка орфографии от курсора…

en: Check the document's spelling from the cursor and forward
ru: Проверка орфографии в документе от курсора до конца файла

en: Ignore Word
ru: Игнорировать слово

en: Add to Dictionary
ru: Добавить в словарь

en: Spelling '%1'
ru: Правописание «%1»

en: The diff command could not be found. Please make sure that diff(1) is installed and in your PATH.
ru: Не удаётся найти команду «diff». Проверьте, установлена ли программа diff (1) и доступна ли она в пути, определённом переменной PATH.

en: The diff command '%1' could not be started.
ru: Не удалось запустить команду diff «%1».

en: The file was not closed properly.
ru: Этот файл не был закрыт надлежащим образом

en: View Changes
ru: Просмотреть изменения

en: Recover Data
ru: Восстановить

en: Discard
ru: Отклонить

en: Use default color from the color theme
ru: Использовать по умолчанию цвета из цветовой схемы

en: None
ru: Не выделять

[ctx: @title:column Meaning of text in editor]
en: Context
ru: Контекст

[ctx: @title:column Text style]
en: Normal
ru: Обычный текст

[ctx: @title:column Text style]
en: Selected
ru: Выделенный текст

[ctx: @title:column Text style]
en: Background
ru: Фон

[ctx: @title:column Text style]
en: Background Selected
ru: Фон выделения

en: Use Default Style
ru: Использовать стиль по умолчанию

en: &Bold
ru: Полу&жирный

en: &Italic
ru: &Курсив

en: &Underline
ru: По&дчёркнутый

en: S&trikeout
ru: &Зачёркнутый

[ctx: @action:inmenu]
en: Normal &Color…
ru: &Цвет текста…

[ctx: @action:inmenu]
en: &Selected Color…
ru: Цвет &выделенного текста…

[ctx: @action:inmenu]
en: &Background Color…
ru: Цвет &фона…

[ctx: @action:inmenu]
en: S&elected Background Color…
ru: Цвет фона в&ыделенного текста…

en: Unset Normal Color
ru: Цвет обычного текста по умолчанию

en: Unset Selected Color
ru: Цвет выделенного текста по умолчанию

en: Unset Background Color
ru: Цвет фона по умолчанию

en: Unset Selected Background Color
ru: Цвет фона выделенного текста по умолчанию

en: Use &Default Style
ru: Использовать стиль по &умолчанию

[ctx: No text or background color set]
en: None set
ru: Не указан

en: "Use Default Style" will be automatically unset when you change any style properties.
ru: Параметр «Использовать стиль по умолчанию» будет сброшен автоматически после изменения параметров стиля.

en: Kate Styles
ru: Стили Kate

[ctx: @item:intable Text context]
en: Normal
ru: Обычный текст

[ctx: @item:intable Text context]
en: Keyword
ru: Ключевое слово

[ctx: @item:intable Text context]
en: Function
ru: Функция

[ctx: @item:intable Text context]
en: Variable
ru: Переменная

[ctx: @item:intable Text context]
en: Control Flow
ru: Управляющая конструкция

[ctx: @item:intable Text context]
en: Operator
ru: Операция

[ctx: @item:intable Text context]
en: Built-in
ru: Встроенная функция

[ctx: @item:intable Text context]
en: Extension
ru: Расширение языка

[ctx: @item:intable Text context]
en: Preprocessor
ru: Команды препроцессора

[ctx: @item:intable Text context]
en: Attribute
ru: Атрибут

[ctx: @item:intable Text context]
en: Character
ru: Символ

[ctx: @item:intable Text context]
en: Special Character
ru: Специальный символ

[ctx: @item:intable Text context]
en: String
ru: Строка

[ctx: @item:intable Text context]
en: Verbatim String
ru: Текстовая строка

[ctx: @item:intable Text context]
en: Special String
ru: Специальная строка

[ctx: @item:intable Text context]
en: Imports, Modules, Includes
ru: Импорт, подключение модуля, включение

[ctx: @item:intable Text context]
en: Data Type
ru: Тип данных

[ctx: @item:intable Text context]
en: Decimal/Value
ru: Десятичное число

[ctx: @item:intable Text context]
en: Base-N Integer
ru: Целое по основанию N

[ctx: @item:intable Text context]
en: Floating Point
ru: Число с плавающей точкой

[ctx: @item:intable Text context]
en: Constant
ru: Константа

[ctx: @item:intable Text context]
en: Comment
ru: Комментарий

[ctx: @item:intable Text context]
en: Documentation
ru: Документация

[ctx: @item:intable Text context]
en: Annotation
ru: Аннотация

[ctx: @item:intable Text context]
en: Comment Variable
ru: Переменная в комментарии

[ctx: @item:intable Text context]
en: Region Marker
ru: Маркер блока

[ctx: @item:intable Text context]
en: Information
ru: Информационное сообщение

[ctx: @item:intable Text context]
en: Warning
ru: Предупреждение

[ctx: @item:intable Text context]
en: Alert
ru: Серьёзное предупреждение

[ctx: @item:intable Text context]
en: Others
ru: Другое

[ctx: @item:intable Text context]
en: Error
ru: Ошибка

en: Use Default Colors
ru: Использовать цвета по умолчанию

en: Editor Background Colors
ru: Область редактирования

en: Text Area
ru: Фон

en: <p>Sets the background color of the editing area.</p>
ru: <p>Цвет фона в области редактирования.</p>

en: Selected Text
ru: Выделенный текст

en: <p>Sets the background color of the selection.</p><p>To set the text color for selected text, use the &quot;<b>Configure Highlighting</b>&quot; dialog.</p>
ru: <p>Цвет фона выделенного фрагмента текста. </p><p>Для установки цвета текста выделенного фрагмента используйте диалог &quot;<b>Настройка подсветки</b>&quot;.</p>

en: Current Line
ru: Текущая строка

en: <p>Sets the background color of the currently active line, which means the line where your cursor is positioned.</p>
ru: <p>Цвет фона строки, на которой находится курсор.</p>

en: Search Highlight
ru: Найденный текст

en: <p>Sets the background color of search results.</p>
ru: <p>Цвет фона текста, найденного через панель поиска.</p>

en: Replace Highlight
ru: Заменённый текст

en: <p>Sets the background color of replaced text.</p>
ru: <p>Цвет фона текста, заменённого через панель поиска.</p>

en: Icon Border
ru: Полоса закладок

en: Background Area
ru: Фон

en: <p>Sets the background color of the icon border.</p>
ru: <p>Цвет фона в полосе отметок.</p>

en: Line Numbers
ru: Номера строк

en: <p>This color will be used to draw the line numbers (if enabled).</p>
ru: <p>Цвет номеров строк.</p>

en: Current Line Number
ru: Номер текущей строки

en: <p>This color will be used to draw the number of the current line (if enabled).</p>
ru: <p>Цвет номера текущей строки (есть включён показ номеров строк).</p>

en: Separator
ru: Разделитель

en: <p>This color will be used to draw the line between line numbers and the icon borders, if both are enabled.</p>
ru: <p>Цвет линии между номерами строк и полосой закладок, если они включены.</p>

en: Word Wrap Marker
ru: Маркер переноса слов

en: <p>Sets the color of Word Wrap-related markers:</p><dl><dt>Static Word Wrap</dt><dd>A vertical line which shows the column where text is going to be wrapped</dd><dt>Dynamic Word Wrap</dt><dd>An arrow shown to the left of visually-wrapped lines</dd></dl>
ru: <p>Цвет маркеров переноса строк:</p><dl><dt>Статический</dt> <dd>вертикальная черта в столбце переноса строки</dd> <dt>Динамический</dt><dd>стрелка слева от визуально перенесённых строк</dd></dl>

en: Code Folding
ru: Сворачивание блоков кода

en: <p>Sets the color of the code folding bar.</p>
ru: <p>Цвет полосы сворачивания блоков кода.</p>

en: Modified Lines
ru: Изменённые строки

en: <p>Sets the color of the line modification marker for modified lines.</p>
ru: <p>Цвет отметок изменённых строк.</p>

en: Saved Lines
ru: Сохранённые строки

en: <p>Sets the color of the line modification marker for saved lines.</p>
ru: <p>Цвет отметок сохранённых строк.</p>

en: Text Decorations
ru: Обрамление текста

en: Spelling Mistake Line
ru: Подчёркивание орфографической ошибки

en: <p>Sets the color of the line that is used to indicate spelling mistakes.</p>
ru: <p>Цвет линии, которой подчёркивается орфографическая ошибка.</p>

en: Tab and Space Markers
ru: Маркеры табуляции и пробелов

en: <p>Sets the color of the tabulator marks.</p>
ru: <p>Цвет маркеров табуляции.</p>

en: Indentation Line
ru: Отступы

en: <p>Sets the color of the vertical indentation lines.</p>
ru: <p>Цвет линий отступов.</p>

en: Bracket Highlight
ru: Подсветка скобок

en: <p>Sets the bracket matching color. This means, if you place the cursor e.g. at a <b>(</b>, the matching <b>)</b> will be highlighted with this color.</p>
ru: <p>Цвет скобки, связанной с той, на которой находится курсор. То есть если вы поместили курсор у скобки <b>(</b>, соответствующая ей скобка <b>)</b> будет выделена этим цветом.</p>

en: Marker Colors
ru: Маркеры

en: Bookmark
ru: Закладка

en: Active Breakpoint
ru: Активная точка останова

en: Reached Breakpoint
ru: Текущая точка останова

en: Disabled Breakpoint
ru: Неактивная точка останова

en: Execution
ru: Выполнение

en: Warning
ru: Предупреждение

en: Error
ru: Ошибка

en: <p>Sets the background color of mark type.</p><p><b>Note</b>: The marker color is displayed lightly because of transparency.</p>
ru: <p>Цвет фона выделенного маркера.</p><p><b>Примечание</b>: маркер показывается более бледным цветом, поскольку является полупрозрачным элементом.</p>

en: Text Templates & Snippets
ru: Шаблоны и фрагменты текста

en: Background
ru: Фон

en: Editable Placeholder
ru: Редактируемый местозаполнитель

en: Focused Editable Placeholder
ru: Текущий редактируемый местозаполнитель

en: Not Editable Placeholder
ru: Нередактируемый местозаполнитель

en: <p>This list displays the default styles for the current color theme and offers the means to edit them. The style name reflects the current style settings.</p><p>To edit the colors, click the colored squares, or select the color to edit from the popup menu.</p><p>You can unset the Background and Selected Background colors from the popup menu when appropriate.</p>
ru: <p>Этот список показывает стили текущей цветовой темы подсветки и позволяет изменять их. Имя стиля зависит от выбранного стиля.</p><p>Для редактирования цветов щёлкните по кнопке с цветом или выберите цвет.</p><p>Восстановить значения цвета фона и цвета выделенного фона по умолчанию можно в диалоге выбора цвета.</p>

[ctx: @item:intable]
en: Normal Text & Source Code
ru: Обычный текст и исходный код

[ctx: @item:intable]
en: Numbers, Types & Constants
ru: Числа, типы и константы

[ctx: @item:intable]
en: Strings & Characters
ru: Строки и символы

[ctx: @item:intable]
en: Comments & Documentation
ru: Комментарии и документация

[ctx: @item:intable]
en: Miscellaneous
ru: Разное

en: H&ighlight:
ru: &Подсветка:

en: <p>This list displays the contexts of the current syntax highlight mode and offers the means to edit them. The context name reflects the current style settings.</p><p>To edit using the keyboard, press <strong>&lt;SPACE&gt;</strong> and choose a property from the popup menu.</p><p>To edit the colors, click the colored squares, or select the color to edit from the popup menu.</p><p>You can unset the Background and Selected Background colors from the context menu when appropriate.</p>
ru: <p>Этот список показывает элементы текущего режима подсветки и позволяет изменять их. Имя стиля зависит от выбранного стиля.</p><p>Для редактирования с помощью клавиатуры нажмите <strong>пробел</strong> и выберите свойство из контекстного меню.</p><p>Для редактирования цветов щёлкните по цветному квадрату или выберите цвет для изменения из контекстного меню.</p><p>Вернуть значения цвета текста и фона по умолчанию можно через контекстное меню.</p>

en: Default Theme
ru: Тема по умолчанию

en: Theme Editor
ru: Редактор тем

en: Select theme:
ru: Выбор темы:

en: &Theme:
ru: &Тема:

[ctx: @action:button]
en: &Copy…
ru: &Копировать…

[ctx: @action:button]
en: Export…
ru: Экспорт…

[ctx: @action:button]
en: Import…
ru: Импорт…

en: Bundled read-only theme. To modify the theme, please copy it.
ru: Эта тема доступна только для чтения. Чтобы изменить тему, скопируйте её.

en: Colors
ru: Цвета

en: Default Text Styles
ru: Стиль текста

en: Highlighting Text Styles
ru: Для отдельных форматов

en: Exporting color theme: %1
ru: Экспорт цветовой схемы: %1

en: Color theme
ru: Цветовая схема

en: Importing Color Theme
ru: Импорт цветовой схемы

en: Importing will overwrite the existing theme file "%1". This can not be undone.
ru: При продолжении импорта файл схемы «%1» будет перезаписан. Это необратимое действие.

en: Import Nevertheless
ru: Импортировать

en: Follow System Color Scheme
ru: Использовать системную цветовую схему

en: Do you really want to delete the theme "%1"? This can not be undone.
ru: Удалить схему «%1»? Это необратимое действие.

en: Delete Nevertheless
ru: Удалить

en: Copy theme
ru: Копировать схему

en: Name for copy of color theme "%1":
ru: Название копии цветовой схемы «%1»:

en: <p>The theme "%1" already exists.</p><p>Please choose a different theme name.</p>
ru: <p>Схема с именем «%1» уже существует.</p> <p>Выберите другое имя.</p>

en: Copy Theme
ru: Копировать схему

en: Color Themes
ru: Цветовые схемы

[ctx: Autoindent mode]
en: None
ru: Без автоматического отступа

[ctx: Autoindent mode]
en: Normal
ru: Обычный

en: Toggle &Bookmark
ru: Установить/снять &закладку

en: If a line has no bookmark then add one, otherwise remove it.
ru: Если на эту строку не поставлена закладка, она ставится. Если она там есть, она убирается.

en: Clear &All Bookmarks
ru: Убрать &все закладки

en: Remove all bookmarks of the current document.
ru: Удаляет все закладки текущего документа.

en: Next Bookmark
ru: Следующая закладка

en: Go to the next bookmark.
ru: Перейти на следующую закладку.

en: Previous Bookmark
ru: Предыдущая закладка

en: Go to the previous bookmark.
ru: Перейти на предыдущую закладку.

en: &Bookmarks
ru: &Закладки

en: &Next: %1 - "%2"
ru: &Следующая: %1 — «%2»

en: &Previous: %1 - "%2"
ru: &Предыдущая: %1 — «%2»

en: <p>indent</p><p>Indents the selected lines or the current line</p>
ru: <p>indent</p><p>Увеличивает отступ текущей или выделенных строк.</p>

en: <p>unindent</p><p>Unindents the selected lines or current line.</p>
ru: <p>unindent</p><p>Уменьшает отступ текущей или выделенных строк.</p>

en: <p>cleanindent</p><p>Cleans up the indentation of the selected lines or current line according to the indentation settings in the document. </p>
ru: <p>cleanindent</p><p>Очищает отступы в текущей или выбранной строке в соответствии с параметрами отступов в документе.</p>

en: <p>comment</p><p>Inserts comment markers to make the selection or selected lines or current line a comment according to the text format as defined by the syntax highlight definition for the document.</p>
ru: <p>comment</p><p>Заключает выделенный текст или текущую строку в комментарий в соответствии с форматом документа, выбранным для подсветки синтаксических конструкций.</p>

en: <p>uncomment</p><p>Removes comment markers from the selection or selected lines or current line according to the text format as defined by the syntax highlight definition for the document.</p>
ru: <p>uncomment</p><p>Убирает комментарий с выделенного текста или текущей строки в соответствии с форматом документа, выбранным для подсветки синтаксических конструкций.</p>

en: <p>goto <b>line number</b></p><p>This command navigates to the specified line number.</p>
ru: <p>goto <b>номер строки</b></p><p>Эта команда перемещает курсор к заданной строке.</p>

en: <p>set-indent-pasted-text <b>enable</b></p><p>If enabled, indentation of text pasted from the clipboard is adjusted using the current indenter.</p><p>Possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
ru: <p>set-indent-pasted-text <b>1/0</b></p><p>Включает режим расстановки отступов (с текущими настройками) для текста, вставляемого из буфера обмена.</p><p>Для включения можно указать значения 1, on или true,<br/>для выключения — 0, off или false.</p>

en: Deletes the current line.
ru: Удаляет текущую строку.

en: <p>set-tab-width <b>width</b></p><p>Sets the tab width to the number <b>width</b></p>
ru: <p>set-tab-width <b>размер</b></p><p>Задаёт указанный размер табуляции.</p>

en: <p>set-replace-tab <b>enable</b></p><p>If enabled, tabs are replaced with spaces as you type.</p><p>Possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
ru: <p>set-replace-tab <b>1/0</b></p><p>Включает режим замены табуляций пробелами.</p><p>Для включения можно указать значения 1, on или true,<br/>для выключения — 0, off или false.</p>

en: <p>set-show-tabs <b>enable</b></p><p>If enabled, TAB characters and trailing whitespace will be visualized by a small dot.</p><p>Possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
ru: <p>set-show-tabs <b>1/0</b></p><p>Включает режим отображения символов TAB и пробелов в конце строки в виде точек.</p><p>Для включения можно указать значения 1, on или true,<br/>для выключения — 0, off или false.</p>

en: <p>set-remove-trailing-spaces <b>mode</b></p><p>Removes the trailing spaces in the document depending on the <b>mode</b>.</p><p>Possible values:<ul><li><b>none</b>: never remove trailing spaces.</li><li><b>modified</b>: remove trailing spaces only of modified lines.</li><li><b>all</b>: remove trailing spaces in the entire document.</li></ul></p>
ru: <p>set-remove-trailing-spaces <b>режим</b></p><p>Убирает в документе пробелы в конце строк.</p><p>Возможные режимы:<ul><li><b>none</b>: не убирать конечные пробелы;</li><li><b>modified</b>: убирать конечные пробелы только в изменённых строках;</li><li><b>all</b>: убирать конечные пробелы во всём документе.</li></ul></p>

en: <p>set-indent-width <b>width</b></p><p>Sets the indentation width to the number <b>width</b>. Used only if you are indenting with spaces.</p>
ru: <p>set-indent-width <b>размер</b></p><p>Задаёт размер отступа. Действует только если отступы состоят из пробелов.</p>

en: <p>set-indent-mode <b>mode</b></p><p>The mode parameter is a value as seen in the Tools - Indentation menu</p>
ru: <p>set-indent-mode <b>режим</b></p><p>Возможные значения режима можно увидеть в меню Сервис → Расстановка отступов.</p>

en: <p>set-auto-indent <b>enable</b></p><p>Enable or disable autoindentation.</p><p>possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
ru: <p>set-auto-indent <b>1/0</b></p><p>Включает режим автоотступа.</p><p>Для включения можно указать значения 1, on или true,<br/>для выключения — 0, off или false.</p>

en: <p>set-line-numbers <b>enable</b></p><p>Sets the visibility of the line numbers pane.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
ru: <p>set-line-numbers <b>1/0</b></p><p>Включает полосу с номерами строк.</p><p>Для включения можно указать значения 1, on или true,<br/>для выключения — 0, off или false.</p>

en: <p>set-folding-markers <b>enable</b></p><p>Sets the visibility of the folding markers pane.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
ru: <p>set-folding-markers <b>enable</b></p><p>Включает полосу сворачивания блоков кода.</p><p>Для включения можно указать значения 1, on или true,<br/> для выключения — 0, off или false.</p>

en: <p>set-icon-border <b>enable</b></p><p>Sets the visibility of the icon border.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
ru: <p>set-icon-border <b>enable</b></p><p>Включает полосу отметок.</p><p>Для включения можно указать значения 1, on или true,<br/>для выключения — 0, off или false.</p>

en: <p>set-word-wrap <b>enable</b></p><p>Enables dynamic word wrap according to <b>enable</b></p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
ru: <p>set-word-wrap <b>1/0</b></p><p>Включает динамический перенос строк.</p><p>Для включения можно указать значения 1, on или true,<br/>для выключения — 0, off или false.</p>

en: <p>set-word-wrap-column <b>width</b></p><p>Sets the line width for hard wrapping to <b>width</b>. This is used if you are having your text wrapped automatically.</p>
ru: <p>set-word-wrap-column <b>ширина</b></p><p>Устанавливает ширину, при превышении которой строка должна переноситься. Это используется в режиме автоматического переноса текста.</p>

en: <p>set-replace-tabs-save <b>enable</b></p><p>When enabled, tabs will be replaced with whitespace whenever the document is saved.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
ru: <p>set-replace-tabs-save <b>1/0</b></p><p>Включает режим замены табуляций пробелами при сохранении документа.</p><p>Для включения можно указать значения 1, on или true,<br/>для выключения — 0, off или false.</p>

en: <p>set-highlight <b>highlight</b></p><p>Sets the syntax highlighting system for the document. The argument must be a valid highlight name, as seen in the Tools → Highlighting menu. This command provides an autocompletion list for its argument.</p>
ru: <p>set-highlight <b>схема</b></p><p>Устанавливает схему подсветки синтаксических конструкций для документа. Аргументом может быть имя одной из схем, представленных в меню Сервис → Подсветка. Эта команда предлагает автодополнение аргумента при вводе.</p>

en: <p>set-mode <b>mode</b></p><p>Sets the mode as seen in Tools - Mode</p>
ru: <p>set-mode <b>режим</b></p><p>Устанавливает тип документа (один из представленных в меню Сервис → Тип документа).</p>

en: <p>set-show-indent <b>enable</b></p><p>If enabled, indentation will be visualized by a vertical dotted line.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
ru: <p>set-show-indent <b>1/0</b></p><p>Включает режим представления отступов вертикальными пунктирными линиями.</p><p>Для включения можно указать значения 1, on или true,<br/>для выключения — 0, off или false.</p>

en: <p>Open the Print dialog to print the current document.</p>
ru: <p>Открывает диалог печати для текущего документа.</p>

en: Missing argument. Usage: %1 <value>
ru: Отсутствует параметр. Использование: %1 <значение>

en: No such highlighting '%1'
ru: Нет схемы подсветки «%1»

en: No such mode '%1'
ru: Нет типа документа «%1»

en: Failed to convert argument '%1' to integer.
ru: Ошибка преобразования параметра «%1» в целое число.

en: Width must be at least 1.
ru: Значение ширины должно быть больше или равно 1.

en: Column must be at least 1.
ru: Номер столбца должен быть больше или равен 1.

en: Usage: %1 on|off|1|0|true|false
ru: Использование: %1 on|off|1|0|true|false

en: Bad argument '%1'. Usage: %2 on|off|1|0|true|false
ru: Недопустимый параметр «%1». Возможные значения %2: on|off|1|0|true|false

en: Usage: set-remove-trailing-spaces 0|-|none or 1|+|mod|modified or 2|*|all
ru: Использование: set-remove-trailing-spaces 0|-|none или 1|+|mod|modified или 2|*|all

en: Unknown command '%1'
ru: Неизвестная команда «%1»

en: <p> char <b>identifier</b> </p><p>This command allows you to insert literal characters by their numerical identifier, in decimal, octal or hexadecimal form.</p><p>Examples:<ul><li>char <b>234</b></li><li>char <b>0x1234</b></li></ul></p>
ru: <p> char <b>код</b> </p><p>Эта команда позволяет вставлять символы по числовому коду в десятичном, восьмеричном или шестнадцатеричном виде.</p><p>Примеры:<ul><li>char <b>234</b></li><li>char <b>0x1234</b></li></ul></p>

en: <p>date or date <b>format</b></p><p>Inserts a date/time string as defined by the specified format, or the format yyyy-MM-dd hh:mm:ss if none is specified.</p><p>Possible format specifiers are:<table><tr><td>d</td><td>The day as number without a leading zero (1-31).</td></tr><tr><td>dd</td><td>The day as number with a leading zero (01-31).</td></tr><tr><td>ddd</td><td>The abbreviated localized day name (e.g. 'Mon'..'Sun').</td></tr><tr><td>dddd</td><td>The long localized day name (e.g. 'Monday'..'Sunday').</td></tr><tr><td>M</td><td>The month as number without a leading zero (1-12).</td></tr><tr><td>MM</td><td>The month as number with a leading zero (01-12).</td></tr><tr><td>MMM</td><td>The abbreviated localized month name (e.g. 'Jan'..'Dec').</td></tr><tr><td>yy</td><td>The year as two digit number (00-99).</td></tr><tr><td>yyyy</td><td>The year as four digit number (1752-8000).</td></tr><tr><td>h</td><td>The hour without a leading zero (0..23 or 1..12 if AM/PM display).</td></tr><tr><td>hh</td><td>The hour with a leading zero (00..23 or 01..12 if AM/PM display).</td></tr><tr><td>m</td><td>The minute without a leading zero (0..59).</td></tr><tr><td>mm</td><td>The minute with a leading zero (00..59).</td></tr><tr><td>s</td><td>The second without a leading zero (0..59).</td></tr><tr><td>ss</td><td>The second with a leading zero (00..59).</td></tr><tr><td>z</td><td>The milliseconds without leading zeroes (0..999).</td></tr><tr><td>zzz</td><td>The milliseconds with leading zeroes (000..999).</td></tr><tr><td>AP</td><td>Use AM/PM display. AP will be replaced by either "AM" or "PM".</td></tr><tr><td>ap</td><td>Use am/pm display. ap will be replaced by either "am" or "pm".</td></tr></table></p>
ru: <p>date или date <b>формат</b></p><p>Вставляет дату/время в заданном формате (либо в формате yyyy-MM-dd hh:mm:ss, если формат не задан).</p><p>Возможные спецификаторы формата:<table><tr><td>d</td><td>Номер дня без ведущего нуля (1-31)</td></tr><tr><td>dd</td><td>Номер дня с ведущим нулём (01-31)</td></tr><tr><td>ddd</td><td>Краткое локализованное название дня ('Пн'..'Вс')</td></tr><tr><td>dddd</td><td>Полное локализованное название дня ('Понедельник'..'Воскресенье')</td></tr><tr><td>M</td><td>Номер месяца без ведущего нуля (1-12)</td></tr><tr><td>MM</td><td>Номер месяца с ведущим нулём (01-12)</td></tr><tr><td>MMM</td><td>Краткое локализованное название месяца ('Янв' ..'Дек')</td></tr><tr><td>yy</td><td>Две последние цифры года (00-99)</td></tr><tr><td>yyyy</td><td>Четыре цифры года (1752-8000)</td></tr><tr><td>h</td><td>Часы без ведущего нуля (0..23 или 1..12 AM/PM)</td></tr><tr><td>hh</td><td>Часы с ведущим нулём (00..23 или 01..12 AM/PM)</td></tr><tr><td>m</td><td>Минуты без ведущего нуля (0..59)</td></tr><tr><td>mm</td><td>Минуты с ведущим нулём (00..59)</td></tr><tr><td>s</td><td>Секунды без ведущего нуля (0..59)</td></tr><tr><td>ss</td><td>Секунды с ведущим нулём (00..59)</td></tr><tr><td>z</td><td>Миллисекунды без ведущих нулей (0..999)</td></tr><tr><td>zzz</td><td>Миллисекунды с ведущими нулями (000..999)</td></tr><tr><td>AP</td><td>Выводить время в формате AM/PM ("AP" будет заменено на "AM" или "PM")</td></tr><tr><td>ap</td><td>Выводить время в формате am/pm ("ap" будет заменено на "am" или "pm")</td></tr></table></p>

en: Remove Duplicate Lines
ru: Удалить повторяющиеся строки

en: Remove Duplicates and Sort Text Alphabetically
ru: Удалить дубликаты и упорядочить текст в алфавитном порядке

en: Sort Text Naturally
ru: Упорядочить текст в естественном порядке

en: Sort Selected Text Alphabetically
ru: Упорядочить выделенный текст в алфавитном порядке

en: <p>sort</p><p>Sort the selected text or whole document if there is no selection</p>
ru: <p>sort</p><p>Отсортировать выделенный текст или весь текст текущего документа, если ничего не выделено.</p>

en: <p>uniq</p><p>Remove duplicate lines from the selected text or whole document if there is no selection.</p>
ru: <p>uniq</p><p>Удалить повторяющиеся строки из выделенного текста или из всего документа, если ничего не выделено.</p>

en: <p>sortuniq</p><p>Sort the selected text or whole document and then remove all duplicate lines.</p>
ru: <p>sortuniq</p><p>Отсортировать выделенный текст или документ целиком и затем удалить все повторяющиеся строки.</p>

en: <p>natsort</p><p>Sort the selected text or whole document in natural order.<br>Here is an example to show the difference to the normal sort method:<br>sort(a10, a1, a2) => a1, a10, a2<br>natsort(a10, a1, a2) => a1, a2, a10</p>
ru: <p>natsort</p><p>Отсортировать выделенный текст или текст всего документа с соблюдением правильного порядка номеров.<br>Пример, показывающий отличие от обычной сортировки: <br>sort(a10, a1, a2) => a1, a10, a2<br>natsort(a10, a1, a2) => a1, a2, a10</p>

en: Kate Part
ru: Компонент Kate

en: Embeddable editor component
ru: Внедряемый компонент редактора

en: (c) 2000-2025 The Kate Authors
ru: © Авторы Kate, 2000–2025

en: Maintainer
ru: Сопровождающий

en: Core Developer
ru: Ведущий разработчик

en: Developer
ru: Разработчик

en: On-the-fly spell checking
ru: Динамическая проверка орфографии

en: Large scale bug fixing
ru: Масштабные исправления ошибок

en: The cool buffersystem
ru: Классная реализация буфера

en: The Editing Commands
ru: Команды редактирования

en: Testing, ...
ru: Тестирование и прочее

en: Former Core Developer
ru: Бывший ведущий разработчик

en: KWrite port to KParts
ru: Перенос KWrite на KParts

en: KWrite Undo History, Kspell integration
ru: Журнал действий KWrite, подключение KSpell

en: KWrite XML Syntax highlighting support
ru: Подсветка синтаксиса XML в KWrite

en: Patches and more
ru: Исправления и прочее

en: Various bugfixes
ru: Различные исправления ошибок

en: Selection, KColorScheme integration
ru: Реализация выделения, интеграция с KColorScheme

en: Search bar back- and front-end
ru: Панель поиска

en: Original KWrite Author
ru: Первоначальный автор KWrite

en: QA and Scripting
ru: Контроль качества, сценарии

en: Highlighting for RPM Spec-Files, Perl, Diff and more
ru: Подсветка для spec-файлов RPM, Perl, diff и других

en: Highlighting for VHDL
ru: Подсветка для VHDL

en: Yury Lebedev
ru: Юрий Лебедев

en: Highlighting for SQL
ru: Подсветка для SQL

en: Highlighting for Ferite
ru: Подсветка для Ferite

en: Highlighting for ILERPG
ru: Подсветка для ILERPG

en: Highlighting for LaTeX
ru: Подсветка для LaTeX

en: Highlighting for Makefiles, Python
ru: Подсветка для Makefile, Python

en: Highlighting for Python
ru: Подсветка для Python

en: Highlighting for Scheme
ru: Подсветка для Scheme

en: PHP Keyword/Datatype list
ru: Список ключевых слов и типов данных PHP

en: Very nice help
ru: Очень ценная помощь

en: Highlighting for Lua
ru: Подсветка для Lua

en: All people who have contributed and I have forgotten to mention
ru: Все, кто участвовал в этом проекте, но не были упомянуты

en: Configure
ru: Настройка

en: replace with %1?
ru: заменить на %1?

[ctx: %2 is the translation of the next message]
en: 1 replacement done on %2 | %1 replacements done on %2
ru[0]: Сделана %1 замена на %2
ru[1]: Сделано %1 замены на %2
ru[2]: Сделано %1 замен на %2
ru[3]: Сделана %1 замена на %2

[ctx: substituted into the previous message]
en: 1 line | %1 lines
ru[0]: %1 строка
ru[1]: %1 строки
ru[2]: %1 строк
ru[3]: %1 строка

en: <value>
ru: <значение>

en: Insert variable
ru: Вставить переменную

en: Variables
ru: Переменные

en: Filter
ru: Фильтр

en: Please select a variable.
ru: Выберите переменную.

en: Current value: %1<value>
ru: Текущая значение: %1<значение>

en: Current value: %1
ru: Текущая значение: %1

en: File base name without path and suffix of the current document.
ru: Имя файла текущего документа без пути и суффикса (расширения).

en: File extension of the current document.
ru: Расширение файла текущего документа.

en: File name without path of the current document.
ru: Имя файла текущего документа без пути.

en: Full path of the current document including the file name.
ru: Полный путь к текущему документу, включая имя файла.

en: Contents of the current document.
ru: Содержимое текущего документа.

en: Full path of the current document excluding the file name.
ru: Путь к текущему документу, исключая имя файла.

en: Full document path including file name, with native path separator (backslash on Windows).
ru: Полный путь к текущему документу, включая имя файла, со стандартными для ОС разделителями (обратная косая черта в Windows).

en: Full document path excluding file name, with native path separator (backslash on Windows).
ru: Полный путь к текущему документу, исключая имя файла, со стандартными для ОС разделителями (обратная косая черта в Windows).

en: Line number of the text cursor position in current document (starts with 0).
ru: Номер строки текущей позиции курсора в текущем документе (номера начинаются с 0).

en: Column number of the text cursor position in current document (starts with 0).
ru: Номер столбца текущей позиции курсора в текущем документе (номера начинаются с 0).

en: X component in global screen coordinates of the cursor position.
ru: Координата X на экране текущей позиции курсора.

en: Y component in global screen coordinates of the cursor position.
ru: Координата Y на экране текущей позиции курсора.

en: Text selection of the current document.
ru: Выделенный текст в текущем документе.

en: Start line of selected text of the current document.
ru: Строка начала выделенного текста в текущем документе.

en: Start column of selected text of the current document.
ru: Столбец начала выделенного текста в текущем документе.

en: End line of selected text of the current document.
ru: Строка конца выделенного текста в текущем документе.

en: End column of selected text of the current document.
ru: Столбец конца выделенного текста в текущем документе.

en: Number of rows of the current document.
ru: Количество строк в текущем документе.

en: Read a document variable.
ru: Читать переменную типа документа.

en: The current date in current locale format.
ru: Текущая дата в формате текущей локали.

en: The current date (ISO).
ru: Текущая дата (в формате ISO).

en: The current date (QDate formatstring).
ru: Текущая дата (форматная строка QDate).

en: The current time in current locale format.
ru: Текущее время в формате текущей локали.

en: The current time (ISO).
ru: Текущее время (в формате ISO).

en: The current time (QTime formatstring).
ru: Текущее время (форматная строка QTime).

en: Access to environment variables.
ru: Доступ к переменным окружения.

en: Evaluate simple JavaScript statements.
ru: Вычислить простое выражение JavaScript.

en: Encode text to make it URL compatible.
ru: Кодировать текст для использования в URL.

en: Generate a new UUID.
ru: Создать новый UUID.

en: Kate Handbook.
ru: Руководство пользователя Kate

en: true
ru: да

en: false
ru: нет

[ctx: value for variable remove-trailing-spaces]
en: none
ru: нет

[ctx: value for variable remove-trailing-spaces]
en: modified
ru: изменённые

[ctx: value for variable remove-trailing-spaces]
en: all
ru: все

en: Show list of valid variables.
ru: Показать список возможных переменных

[ctx: short translation please]
en: Enable automatic insertion of brackets.
ru: Автоматически вставлять закрывающую скобку.

[ctx: short translation please]
en: Set the number of autocenter lines.
ru: Число видимых строк при прокрутке.

[ctx: short translation please]
en: Set the document background color.
ru: Цвет фона в документе.

[ctx: short translation please]
en: Pressing backspace in leading whitespace unindents.
ru: Уменьшение отступа клавишей Backspace.

[ctx: short translation please]
en: Enable block selection mode.
ru: Блочное выделение.

[ctx: short translation please]
en: Enable the byte order mark (BOM) when saving Unicode files.
ru: Отметка о порядке байтов Unicode.

[ctx: short translation please]
en: Set the color for the bracket highlight.
ru: Цвет фона подсвечиваемых скобок.

[ctx: short translation please]
en: Set the background color for the current line.
ru: Цвет фона текущей строки.

[ctx: short translation please]
en: Set the default dictionary used for spell checking.
ru: Словарь для проверки орфографии.

[ctx: short translation please]
en: Enable dynamic word wrap of long lines.
ru: Динамический перенос длинных строк.

[ctx: short translation please]
en: Sets the end of line mode.
ru: Тип конца строки.

[ctx: short translation please]
en: Enable whether pressing enter will insert selected auto completion item.
ru: Вставка выбранного варианта автодополнения по нажатию клавиши «Ввод».

[ctx: short translation please]
en: Enable folding markers in the editor border.
ru: Показать полосу сворачивания блоков кода.

[ctx: short translation please]
en: Enable folding preview in the editor border.
ru: Включить предварительный просмотр свёрнутого кода.

[ctx: short translation please]
en: Set the point size of the document font.
ru: Размер используемого шрифта в точках.

[ctx: short translation please]
en: Set the font of the document.
ru: Используемый шрифт.

[ctx: short translation please]
en: Set the syntax highlighting.
ru: Подсветка синтаксиса.

[ctx: short translation please]
en: Set the icon bar color.
ru: Цвет фона полосы закладок.

[ctx: short translation please]
en: Enable the icon border in the editor view.
ru: Показать полосу отметок в редакторе.

[ctx: short translation please]
en: Set the auto indentation style.
ru: Режим расстановки отступов.

[ctx: short translation please]
en: Adjust indentation of text pasted from the clipboard.
ru: Выполнять расстановку отступов для текста из буфера обмена

[ctx: short translation please]
en: Set the indentation depth for each indent level.
ru: Ширина отступа.

[ctx: short translation please]
en: Allow odd indentation level (no multiple of indent width).
ru: Учитывать лишние пробелы при подсчёте ширины отступа.

[ctx: short translation please]
en: Show line numbers.
ru: Показывать номера строк.

[ctx: short translation please]
en: Insert newline at end of file on save.
ru: Добавлять перевод строки в конец файла при сохранении.

[ctx: short translation please]
en: Enable overwrite mode in the document.
ru: Включить режим замены.

[ctx: short translation please]
en: Enable persistent text selection.
ru: Не снимать выделение текста.

[ctx: short translation please]
en: Replace tabs with spaces when saving the document.
ru: Заменять символы табуляции на пробелы при сохранении.

[ctx: short translation please]
en: Replace tabs with spaces.
ru: Заменять символы табуляции на пробелы.

[ctx: short translation please]
en: Remove trailing spaces when saving the document.
ru: Удалять пробелы в конце строк при сохранении.

[ctx: short translation please]
en: Show scrollbar minimap.
ru: Мини-карта в полосе прокрутки.

[ctx: short translation please]
en: Show scrollbar preview.
ru: Предварительный просмотр в полосе прокрутки.

[ctx: short translation please]
en: Set the color scheme.
ru: Цветовая схема.

[ctx: short translation please]
en: Set the text selection color.
ru: Цвет фона выделенного текста.

[ctx: short translation please]
en: Visualize tabs and trailing spaces.
ru: Подсвечивать символы табуляции и лишних пробелов.

[ctx: short translation please]
en: Enable smart home navigation.
ru: Интеллектуальная навигация клавишами Home и End.

[ctx: short translation please]
en: Pressing TAB key indents.
ru: Добавление отступов нажатием Tab.

[ctx: short translation please]
en: Set the tab display width.
ru: Ширина отступа.

[ctx: short translation please]
en: Set the number of undo steps to remember (0 equals infinity).
ru: Количество действий, которые могут быть отменены (при 0 будут запоминаться все).

[ctx: short translation please]
en: Set the word wrap column.
ru: Вставлять перенос строки после указанного количества символов.

[ctx: short translation please]
en: Set the word wrap marker color.
ru: Цвет маркера переноса строк.

[ctx: short translation please]
en: Enable word wrap while typing text.
ru: Статичный перенос строк.

en: Current cursor position. Click to go to a specific line.
ru: Текущая позиция курсора. Двойным щелчком мышью открывается диалог перехода к выбранной строке.

en: Insert mode and VI input mode indicator. Click to change the mode.
ru: Индикатор режима вставки и режима Vi. Режим переключается щелчком левой кнопкой миши.

en: Change dictionary
ru: Выбрать словарь

en: Tab Width
ru: Ширина табуляции

en: Indentation Width
ru: Ширина отступа

en: Indentation Mode
ru: Режим расстановки отступов

en: Tabulators && Spaces
ru: Табуляция и пробелы

en: Tabulators
ru: Табуляция

en: Spaces
ru: Пробелы

en: Encoding
ru: Кодировка

en: End of line type
ru: Тип конца строки

en: Mode
ru: Режим

en: Here you can choose which mode should be used for the current document. This will influence the highlighting and folding being used, for example.
ru: Здесь можно выбрать, какой режим будет использован для текущего документа. Режим влияет, например, на подсветку и вид полосы сворачивания блоков.

en: Syntax highlighting
ru: Подсветка синтаксиса

en: Line/Column compact mode
ru: Компактный режим строк и столбцов

en: [BLOCK] %1
ru: [Блок] %1

en: Line %1 of %2, Column %3
ru: Строка: %1 из %2, столбец: %3

en: Line %1, Column %2
ru: Строка: %1, столбец: %2

en: Soft Tabs: %1
ru: Отступы: %1

en: Soft Tabs: %1 (%2)
ru: Отступы: %1 (%2)

en: Tab Size: %1
ru: Табуляция: %1

en: Indent/Tab: %1/%2
ru: Отступ/табуляция: %1/%2

[ctx: @item:inmenu]
en: Other…
ru: Другое…

en: Other (%1) | Other (%1)
ru[0]: Другая (%1)
ru[1]: Другая (%1)
ru[2]: Другая (%1)
ru[3]: Другая (%1)

en: Please specify the wanted tab width:
ru: Укажите желаемую ширину табуляции:

en: Please specify the wanted indentation width:
ru: Укажите желаемую ширину отступа:

[ctx: %1 and %3 are the selected words/chars count, %2 and %4 are the total words/chars count.]
en: Words %1/%2, Chars %3/%4
ru: Слова: %1/%2, символы: %3/%4

[ctx: %1 and %2 are the total words/chars count.]
en: Words %1, Chars %2
ru: Слова: %1, символы: %2

en: Zoom: %1%
ru: Масштаб: %1%

en: Cut the selected text and move it to the clipboard
ru: Вырезать выделенный текст и поместить его в буфер обмена

en: Paste previously copied or cut clipboard contents
ru: Вставить текст, скопированный ранее в буфер обмена

en: Use this command to copy the currently selected text to the system clipboard.
ru: Копирование выделенного фрагмента текста в буфер обмена.

en: Clipboard &History Paste
ru: Вставка из журнала буфера обмена

en: Paste Selection
ru: Вставить выделенное

en: Paste previously mouse selection contents
ru: Вставить текст, ранее выделенный мышью

en: Paste From File
ru: Вставить из файла

en: Copy File Location
ru: Копировать путь к файлу

en: Copy the current file name and line number
ru: Копировать имя файла и номер строки

en: Swap with Clipboard Contents
ru: Вставить с заменой буфера обмена

en: Swap the selected text with the clipboard contents
ru: Вставить с заменой буфера обмена выделением

en: Take Screenshot of Selection
ru: Создать снимок экрана выделенного текста

en: Save the current document
ru: Сохранить текущий документ

en: Revert the most recent editing actions
ru: Возвратить часто используемые команды редактирования

en: Revert the most recent undo operation
ru: Возвратить часто используемые команды отмены

en: &Scripts
ru: С&ценарии

en: Apply &Word Wrap
ru: Выпо&лнить перенос строк

en: Use this to wrap the current line, or to reformat the selected lines as paragraph, to fit the 'Wrap words at' setting in the configuration dialog.<br /><br />This is a static word wrap, meaning the document is changed.
ru: Перенести текущую строку или обновить переносы строк в выделенном абзаце так, чтобы вместить текст в ограничение длины строки, заданное параметром «Переносить слова на новую строку после:» в диалоге настройки.<br /><br />Это статический перенос строк, то есть документ будет изменён.

en: &Clean Indentation
ru: &Привести отступы в порядок

en: Use this to clean the indentation of a selected block of text (only tabs/only spaces).<br /><br />You can configure whether tabs should be honored and used or replaced with spaces, in the configuration dialog.
ru: Привести отступы в выделенном фрагменте текста в соответствие с текущими правилами расстановки отступов.<br/><br/>Количество пробелов для одного уровня отступа и использование символов табуляции/пробелов можно настроить.

en: Convert Indentation to Spaces
ru: Преобразовать отступы в пробелы

en: Convert Indentation to Tabs
ru: Преобразовать отступы во вкладки

en: &Format Indentation
ru: &Форматированный отступ

en: Use this to auto indent the current line or block of text to its proper indent level.
ru: Автоматический отступ текущей строки или выделенного фрагмента текста на надлежащее расстояние.

[ctx: @action]
en: &Align On…
ru: В&ыровнять по…

en: This command aligns lines in the selected block or whole document on the column given by a regular expression that you will be prompted for.<br /><br />If you give an empty pattern it will align on the first non-blank character by default.<br />If the pattern has a capture it will indent on the captured match.<br /><br /><i>Examples</i>:<br />With '-' it will insert spaces before the first '-' of each lines to align them all on the same column.<br />With ':\s+(.)' it will insert spaces before the first non-blank character that occurs after a colon to align them all on the same column.
ru: Эта команда выравнивает строки в выбранном блоке или всём документе по позиции, определённой регулярным выражением, которое будет предложено указать.<br /><br />Если указать пустой образец, выравнивание по умолчанию выполняется по первому непустому символу.<br />Если в образце есть блок захвата, выравнивание будет выполнено по захваченному совпадению.<br /><br /><i>Примеры</i>:<br« />С «-» будут вставлены пробелы перед первым «-» в каждой строке, чтобы выровнять их все по одной и той же позиции.<br« />С «:\s+(.)» будут вставлены пробелы перед первым непустым символом, который идёт после двоеточия, чтобы выровнять их все по одной и той же позиции.

en: C&omment
ru: Зако&мментировать

en: This command comments out the current line or a selected block of text.<br /><br />The characters for single/multiple line comments are defined within the language's highlighting.
ru: Вставляет символ комментариев для текущей строки или выделенного фрагмента текста. <br/><br/>Символы комментариев зависят от языка и задаются в описании подсветки синтаксиса.

en: Go to Previous Editing Location
ru: Перейти к предыдущему месту редактирования

en: Go to Next Editing Location
ru: Перейти к следующему месту редактирования

en: Unco&mment
ru: Р&аскомментировать

en: This command removes comments from the current line or a selected block of text.<br /><br />The characters for single/multiple line comments are defined within the language's highlighting.
ru: Удаляет символ комментариев для текущей строки или выделенного фрагмента текста. <br/><br/>Символы комментариев зависят от языка и задаются в подсветке синтаксиса.

en: Toggle Comment
ru: Закомментировать или раскомментировать

en: &Read Only Mode
ru: За&блокировать изменение текста

en: Lock/unlock the document for writing
ru: Защитить документ от изменений

en: &Force RTL Direction
ru: &Принудительно использовать направление написания справа налево

en: Force RTL Text Direction
ru: Принудительно использовать направление написания текста справа налево

en: Uppercase
ru: Перевести в ВЕРХНИЙ РЕГИСТР

en: Convert the selection to uppercase, or the character to the right of the cursor if no text is selected.
ru: Преобразовать выделение (или символ справа, если текст не выделен) в верхний регистр.

en: Lowercase
ru: Перевести в нижний регистр

en: Convert the selection to lowercase, or the character to the right of the cursor if no text is selected.
ru: Преобразовать выделение (или символ справа, если текст не выделен) в нижний регистр.

en: Capitalize
ru: Перевести в регистр Как в предложениях

en: Capitalize the selection, or the word under the cursor if no text is selected.
ru: Преобразовать выделение (или слово, на котором находится курсор, если текст не выделен) в регистр как предложениях (первая буква слова — заглавная, остальные — в нижнем регистре).

en: Join Lines
ru: Объединить строки

en: Invoke Code Completion
ru: Дополнить код

en: Manually invoke command completion, usually by using a shortcut bound to this action.
ru: Вызвать функцию дополнения кода, обычно посредством комбинации клавиш.

en: Remove Trailing Spaces
ru: Удалить пробелы в конце

en: Print the current document.
ru: Печать текущего документа.

en: Show print preview of current document
ru: Показать предварительный просмотр текущего документа

en: Reloa&d
ru: О&бновить

en: Reload the current document from disk.
ru: Обновляет текущий документ с диска.

en: Save the current document to disk, with a name of your choice.
ru: Сохраняет документ на диске с запросом его нового имени и расположения.

[ctx: @action]
en: Save As with Encodin&g…
ru: Сохранить в другой &кодировке…

[ctx: @action]
en: Save Cop&y As…
ru: Сохранить ко&пию как…

en: Save a copy of the current document to disk.
ru: Сохранить на диске копию текущего документа.

en: This command opens a dialog and lets you choose a line that you want the cursor to move to.
ru: Переходит на указанную в диалоге строку.

en: Go to Previous Modified Line
ru: Перейти к предыдущей изменённой строке

en: Move upwards to the previous modified line.
ru: Подняться вверх к предыдущей изменённой строке.

en: Go to Next Modified Line
ru: Перейти к следующей изменённой строке

en: Move downwards to the next modified line.
ru: Опуститься вниз к следующей изменённой строке.

[ctx: @action]
en: &Configure Editor…
ru: &Настроить редактор…

en: Configure various aspects of this editor.
ru: Настройка различных параметров редактора.

en: &Mode
ru: &Тип документа

en: &Highlighting
ru: Под&светка

en: Here you can choose how the current document should be highlighted.
ru: Здесь вы можете настроить подсветку синтаксиса в текущем документе.

en: &Editor Color Theme
ru: &Цветовая схема редактора

en: &Indentation
ru: &Расстановка отступов

en: Select the entire text of the current document.
ru: Выделяет весь текст текущего документа.

en: If you have selected something within the current document, this will no longer be selected.
ru: Если в документе уже есть выделение, то оно снимается.

en: Enlarge Font
ru: Увеличить размер шрифта

en: This increases the display font size.
ru: Увеличивает размер шрифта текста документа.

en: Shrink Font
ru: Уменьшить размер шрифта

en: This decreases the display font size.
ru: Уменьшает размер шрифта текста документа.

en: Reset Font Size
ru: Сбросить размер шрифта

en: This resets the display font size.
ru: Сбрасывает размер шрифта текста документа в исходное значение.

en: Bl&ock Selection Mode
ru: &Блочное выделение

en: This command allows switching between the normal (line based) selection mode and the block selection mode.
ru: Переключает режим выделения между обычным (выделение по строкам) и блочным (прямоугольным) выделением.

en: Switch to Next Input Mode
ru: Переключить на следующий режим ввода

en: Switch to the next input mode.
ru: Сменить режим ввода на следующий.

en: Overwr&ite Mode
ru: Режим &замены

en: Choose whether you want the text you type to be inserted or to overwrite existing text.
ru: Переключает режимы вставки текста или его перезаписи при вводе текста.

en: Show Whitespace
ru: Показывать пробелы

en: If this option is checked, whitespaces in this document will be visible.<br /><br />This is only a view option, meaning the document will not be changed.
ru: Показ пробелов в документе.<br /><br />Данный параметр изменяет только способ отображения документа, но не его содержимое.

en: &Dynamic Word Wrap
ru: &Динамический перенос строк

en: If this option is checked, the text lines will be wrapped at the view border on the screen.<br /><br />This is only a view option, meaning the document will not be changed.
ru: Перенос строк по размеру окна. <br /><br />Данный параметр изменяет только способ отображения документа, но не его содержимое.

en: Dynamic Word Wrap Indicators
ru: Маркеры динамического переноса строк

en: Choose when the Dynamic Word Wrap Indicators should be displayed
ru: Маркеры динамически перенесённых строк

en: &Off
ru: &Не показывать

en: Follow &Line Numbers
ru: За &номерами строк

en: &Always On
ru: &Всегда показывать

en: Static Word Wrap
ru: Статический перенос строк

en: If this option is checked, the text lines will be wrapped at the column defined in the editing properties.
ru: Перенос строк по достижению длины, заданной в параметрах.

en: Show Static &Word Wrap Marker
ru: Маркеры &статического переноса строк

en: Show/hide the Word Wrap Marker, a vertical line drawn at the word wrap column as defined in the editing properties
ru: Показать/скрыть границу переноса строк (вертикальную линию в позиции, определённой в свойствах редактора)

en: Show Folding &Markers
ru: Полоса сворачивания &блоков

en: You can choose if the codefolding marks should be shown, if codefolding is possible.
ru: Вы можете включить полосу сворачивания блоков программы, если это возможно для выбранного документа.

en: Show &Icon Border
ru: Полоса &закладок

en: Show/hide the icon border.<br /><br />The icon border shows bookmark symbols, for instance.
ru: Показать/скрыть полосу отметок.<br /><br />В этой полосе показываются закладки.

en: Show &Line Numbers
ru: &Номера строк

en: Show/hide the line numbers on the left hand side of the view.
ru: Показать/скрыть номера строк по левой стороне окна.

en: Show Scroll&bar Marks
ru: О&тметки на полосе прокрутки

en: Show/hide the marks on the vertical scrollbar.<br /><br />The marks show bookmarks, for instance.
ru: Показать/скрыть отметки на вертикальной полосе прокрутки.<br /><br />Они показывают позиции закладок в тексте.

en: Show Scrollbar Mini-Map
ru: Мини-карта в полосе прокрутки

en: Show/hide the mini-map on the vertical scrollbar.<br /><br />The mini-map shows an overview of the whole document.
ru: Включить мини-карту в вертикальной полосе прокрутки.<br /><br />Мини-карта показывает общий план всего документа.

note: i18n("Show the whole document in the Mini-Map"), this); ac->addAction(QLatin1String("view_scrollbar_minimap_all"), a); a->setWhatsThis(i18n("Display the whole document in the mini-map.<br /><br />With this option set the whole document will be visible in the mini-map.")); connect(a, SIGNAL(triggered
en: Show Non-Printable Spaces
ru: Показать непечатаемые пробелы

en: Show/hide bounding box around non-printable spaces
ru: Показать/скрыть рамку вокруг непечатаемых пробельных символов

en: Switch to Command Line
ru: Командная строка

en: Show/hide the command line on the bottom of the view.
ru: Показать/скрыть командную строку под документом.

en: Input Modes
ru: Режимы ввода

en: Activate/deactivate %1
ru: Включить или выключить %1

en: &End of Line
ru: Коне&ц строки

en: Choose which line endings should be used, when you save the document
ru: Устанавливает символы конца строк, которые будут использованы при сохранении документов.

[ctx: @item:inmenu End of Line]
en: &UNIX
ru: UNIX

[ctx: @item:inmenu End of Line]
en: &Windows/DOS
ru: Windows/DOS

[ctx: @item:inmenu End of Line]
en: &Macintosh
ru: Макинтош

en: Add &Byte Order Mark (BOM)
ru: Добавлять отметку о порядке ба&йтов (BOM)

en: Enable/disable adding of byte order marks for UTF-8/UTF-16 encoded files while saving
ru: Включить или выключить добавление отметок о порядке байтов в файлы в кодировках UTF-8 и UTF-16 при их сохранении

en: E&ncoding
ru: &Кодировка

en: Look up the first occurrence of a piece of text or regular expression.
ru: Поиск первого вхождения указанного текста или регулярного выражения.

en: Find Selected
ru: Следующее вхождение выделенного текста

en: Finds next occurrence of selected text.
ru: Найти следующее вхождение выделенного текста.

en: Find Selected Backwards
ru: Предыдущее вхождение выделенного текста

en: Finds previous occurrence of selected text.
ru: Находит предыдущее вхождение выделенного текста.

en: Find and Select Next Occurrence
ru: Найти и выбрать следующее вхождение

en: Finds next occurrence of the word under cursor and add it to selection.
ru: Находит следующее вхождение слова под курсором и добавляет его к выделению.

en: Mark Currently Selected Occurrence as Skipped
ru: Отметить выделенное вхождение как пропущенное

en: Marks the currently selected word as skipped.
ru: Отмечает выделенное слово как пропущенное.

en: Find and Select All Occurrences
ru: Найти и выбрать все вхождения

en: Finds all occurrences of the word under cursor and selects them.
ru: Находит все вхождения слова под курсором и выбирает их.

en: Look up the next occurrence of the search phrase.
ru: Поиск следующего соответствия поисковой фразе.

en: Look up the previous occurrence of the search phrase.
ru: Поиск предыдущего соответствия фразе поиска.

en: Look up a piece of text or regular expression and replace the result with some given text.
ru: Поиск текста, соответствующего указанному тексту или регулярному выражению и замена его другим текстом.

en: Add Cursors to Line Ends
ru: Добавить курсоры в конце строк

en: Creates a cursor at the end of every line in selection.
ru: Создаёт курсор в конце каждой строки в выбранном фрагменте.

en: Add Caret below Cursor
ru: Добавить точку вставки под курсором

en: Adds a caret in the line below the current caret.
ru: Добавляет точку вставки в строку под текущим курсором.

en: Add Caret above Cursor
ru: Добавить точку вставки над курсором

en: Adds a caret in the line above the current caret.
ru: Добавляет точку вставки в строку над текущим курсором.

en: Toggle Camel Case Cursor Movement
ru: Включить или отключить перемещение курсора по горбатому регистру

en: Toggle between normal word movement and camel case cursor movement.
ru: Переключение между обычным перемещением курсора по словам и перемещением по горбатому регистру

en: Remove Cursors from Empty Lines
ru: Удалить курсоры из пустых строк

en: Remove cursors from empty lines
ru: Удалить курсоры из пустых строк

en: Automatic Spell Checking
ru: Автоматическая проверка орфографии

en: Enable/disable automatic spell checking
ru: Включение/выключение автоматической проверки орфографии

[ctx: @action]
en: Change Dictionary…
ru: Выбрать словарь…

en: Change the dictionary that is used for spell checking.
ru: Выбрать словарь, используемый для проверки орфографии.

en: Clear Dictionary Ranges
ru: Один словарь для всего текста

en: Remove all the separate dictionary ranges that were set for spell checking.
ru: Отменить настройку использования специальных словарей для отдельных участков текста. Для всего текста в документе при проверке орфографии будет использоваться словарь по умолчанию.

en: Copy as &HTML
ru: Копировать в ф&ормате HTML

en: Copy the selection as HTML, formatted using the current syntax highlighting and color scheme settings.
ru: Скопировать выделенный текст в формате HTML с текущими параметрами подсветки синтаксиса и цветовой схемы.

[ctx: @action]
en: E&xport as HTML…
ru: &Экспорт в HTML…

en: This command allows you to export the current document with all highlighting information into a HTML document.
ru: Эта команда позволяет экспортировать текущий документ с подсветкой кода в виде страницы HTML.

en: Move Word Left
ru: На слово влево

en: Select Character Left
ru: Выделить символ слева

en: Select Word Left
ru: Выделить слово слева

en: Move Word Right
ru: На слово вправо

en: Select Character Right
ru: Выделить символ справа

en: Select Word Right
ru: Выделить слово справа

en: Start the Marked Selection
ru: Начать отмеченное выделение

en: Emulate the Emacs-like selection mode, where the beginning is marked and then the selection is continuously updated.
ru: Эмулировать режим выделения в стиле Emacs (начало отмечается, затем выделение постоянно обновляется).

en: Move to Beginning of Line
ru: На начало строки

en: Move to Beginning of Document
ru: На начало документа

en: Select to Beginning of Line
ru: Выделить до начала строки

en: Select to Beginning of Document
ru: Выделить до начала документа

en: Move to End of Line
ru: На конец строки

en: Move to End of Document
ru: На конец документа

en: Select to End of Line
ru: Выделить до конца строки

en: Select to End of Document
ru: Выделить до конца документа

en: Select to Previous Line
ru: Выделить до предыдущей строки

en: Scroll Line Up
ru: Прокрутить на одну строку вверх

en: Move to Next Line
ru: Перейти на следующую строку

en: Move to Previous Line
ru: Перейти на предыдущую строку

en: Move Cursor Right
ru: Переместить курсор вправо

en: Move Cursor Left
ru: Переместить курсор влево

en: Select to Next Line
ru: Выделить до следующей строки

en: Scroll Line Down
ru: Прокрутить на одну строку вниз

en: Scroll Page Up
ru: Прокрутить на одну страницу вверх

en: Select Page Up
ru: Выделить на одну страницу вверх

en: Move to Top of View
ru: На начало вида

en: Select to Top of View
ru: Выделить до начала вида

en: Scroll Page Down
ru: Прокрутить на одну страницу вниз

en: Select Page Down
ru: Выделить на одну страницу вниз

en: Move to Bottom of View
ru: На конец вида

en: Select to Bottom of View
ru: Выделить до конца вида

en: Go to Matching Bracket
ru: Перейти к парной скобке

en: Select to Matching Bracket
ru: Выделить до открывающей/закрывающей скобки

en: Move Sub-Word Right
ru: На подслово вправо

en: Select Sub-Word Right
ru: Выделить подслово справа

en: Move Sub-Word Left
ru: На подслово влево

en: Select Sub-Word Left
ru: Выделить подслово слева

en: Transpose Characters
ru: Поменять символы местами

en: Transpose Words
ru: Поменять слова местами

en: Delete Line
ru: Удалить строку

en: Delete Word Left
ru: Удалить слово слева

en: Delete Word Right
ru: Удалить слово справа

en: Delete Next Character
ru: Удалить символ справа

en: Backspace
ru: Удалить символ слева

en: Insert Tab Character
ru: Вставить символ табуляции

en: Insert Smart Newline
ru: Вставить строку с отступом

en: Insert newline including leading characters of the current line which are not letters or numbers.
ru: Вставить новую строку и вставить в её начало все начальные пробельные символы, как на текущей строке.

en: Insert a Non-Indented Newline
ru: Вставить строку без отступа

en: Insert a new line without indentation, regardless of indentation settings.
ru: Вставить новую строку без отступа, вне зависимости от заданных параметров отступа в начале новой строки.

en: Insert a Newline Above Current Line
ru: Вставить новую строку над текущей строкой

en: Insert a new line above current line without modifying the current line.
ru: Вставить новую строку над текущей строкой без внесения изменений в текущую строку.

en: Insert a Newline Below Current Line
ru: Вставить новую строку под текущей строкой

en: Insert a new line below current line without modifying the current line.
ru: Вставить новую строку под текущей строкой без внесения изменений в текущую строку.

en: &Indent
ru: &Вставить отступ

en: Use this to indent a selected block of text.<br /><br />You can configure whether tabs should be honored and used or replaced with spaces, in the configuration dialog.
ru: Сдвигает строки выделенного фрагмента текста вправо.<br/> <br/>Вы можете настроить на сколько символов будет осуществлён отступ и будут ли использован символ табуляции или пробелы в диалоге настройки.

en: &Unindent
ru: Уме&ньшить отступ

en: Use this to unindent a selected block of text.
ru: Сдвигает строки выделенного фрагмента текста влево на один шаг отступа.

en: Delete Sub-Word Left
ru: Удалить подслово слева

en: Delete Sub-Word Right
ru: Удалить подслово справа

en: Fold Toplevel Nodes
ru: Свернуть блоки 1-го уровня

en: Unfold Toplevel Nodes
ru: Развернуть блоки 1-го уровня

en: Toggle Current Node
ru: Свернуть или развернуть текущий блок кода

en: Toggle Contained Nodes
ru: Свернуть или развернуть вложенные блоки кода

en: Say current selection or document
ru: Проговорить выделенный фрагмент или текущий документ

en: Stop current output
ru: Остановить текущий вывод

en: Pause current output
ru: Приостановить текущий вывод

en: Resume current output
ru: Возобновить текущий вывод

en: (R/O) %1
ru: %1 (только чтение)

en: Camel case movement disabled
ru: Перемещение курсора по горбатому регистру отключено

en: Camel case movement enabled
ru: Перемещение курсора по горбатому регистру включено

en: Search wrapped
ru: Поиск продолжен

en: Open File
ru: Открыть файл

en: Align On
ru: В&ыровнять по

en: Alignment pattern:
ru: Образец выравнивания:

en: Export File as HTML
ru: Экспорт файла в HTML

[ctx: from line - to line]
en: <center>%1<br/>&#x2014;<br/>%2</center>
ru: <center>%1<br/>—<br/>%2</center>

en: Available Commands
ru: Доступные команды

en: <p>For help on individual commands, do <code>'help &lt;command&gt;'</code></p>
ru: <p>Для справки по отдельным командам введите <code>help &lt;имя-команды&gt;</code></p>

en: No help for '%1'
ru: Справка по «%1» отсутствует

en: No such command <b>%1</b>
ru: Команда <b>%1</b> не существует

en: <p>This is the Katepart <b>command line</b>.<br />Syntax: <code><b>command [ arguments ]</b></code><br />For a list of available commands, enter <code><b>help list</b></code><br />For help for individual commands, enter <code><b>help &lt;command&gt;</b></code></p>
ru: <p>Это <b>командная строка</b> katepart.<br/>Формат: <code><b>команда [ аргументы ]</b></code><br/>Для вывода списка команд введите <code><b>help list</b></code><br/>Для справки по отдельным командам введите <code><b>help &lt;имя-команды&gt;</b></code></p>

en: No such command: "%1"
ru: Команда «%1» не существует

en: Error: No range allowed for command "%1".
ru: Ошибка: нельзя указывать диапазон для команды «%1».

en: Success:
ru: Успешно:

en: Command "%1" failed.
ru: Команда «%1» не выполнена.

en: Mark Type %1
ru: Тип закладки %1

en: Set Default Mark Type
ru: Установить тип пометки по умолчанию

en: Disable Annotation Bar
ru: Убрать столбец аннотации

en: Save
ru: Сохранить

en: Copy
ru: Копировать

[ctx: @action:button]
en: Background Color…
ru: Цвет фона…

en: Show Extra Decorations
ru: Показывать дополнительные варианты оформления

en: Show Window Decorations
ru: Показывать оформление окна

[ctx: @title:window]
en: Take Screenshot of Selection
ru: Создание снимка экрана выделенного текста

en: Don't Show Line Numbers
ru: Скрыть номера строк

en: Show Line Numbers From 1
ru: Начать нумерацию строк с 1

en: Show Actual Line Numbers
ru: Показывать исходные номера строк

[ctx: @title:window]
en: Screenshot saving failed
ru: Не удалось сохранить снимок экрана

en: Screenshot saving failed: %1
ru: Не удалось сохранить снимок экрана: %1

en: All documents written to disk
ru: Документы сохранены на диск

en: Document written to disk
ru: Документ сохранён на диск

en: <p><b>w/wa &mdash; write document(s) to disk</b></p><p>Usage: <tt><b>w[a]</b></tt></p><p>Writes the current document(s) to disk. It can be called in two ways:<br /> <tt>w</tt> &mdash; writes the current document to disk<br /> <tt>wa</tt> &mdash; writes all documents to disk.</p><p>If no file name is associated with the document, a file dialog will be shown.</p>
ru: <p><b>w/wa &mdash; сохранить документ(ы) на диск</b></p><p>Использование: <tt><b>w[a]</b></tt></p><p>Сохранить текущий документ(ы) на диск. Есть два варианта команды:<br /> <tt>w</tt> &mdash; сохранить текущий документ на диск<br /> <tt>wa</tt> &mdash; сохранить все открытые документы на диск.</p><p>Если для документа ещё не задано имя файла, будет открыт файловый диалог.</p>

en: <p><b>q/qa/wq/wqa &mdash; [write and] quit</b></p><p>Usage: <tt><b>[w]q[a]</b></tt></p><p>Quits the application. If <tt>w</tt> is prepended, it also writes the document(s) to disk. This command can be called in several ways:<br /> <tt>q</tt> &mdash; closes the current view.<br /> <tt>qa</tt> &mdash; closes all views, effectively quitting the application.<br /> <tt>wq</tt> &mdash; writes the current document to disk and closes its view.<br /> <tt>wqa</tt> &mdash; writes all documents to disk and quits.</p><p>In all cases, if the view being closed is the last view, the application quits. If no file name is associated with the document and it should be written to disk, a file dialog will be shown.</p>
ru: <p><b>q/qa/wq/wqa &mdash; [сохранить и] выйти</b></p><p>Использование:<tt><b>[w]q[a]</b></tt></p><p>Выйти из приложения. Если предваряется <tt>w</tt>, то открытые документы предварительно сохраняются на диск. Возможны несколько вариантов команды: <br /> <tt>q</tt> &mdash; закрыть текущий документ.<br /> <tt>qa</tt> &mdash; закрыть все документы, по сути выход из приложения.<br /> <tt>wq</tt> &mdash; сохранить текущий документ на диск и закрыть его.<br /> <tt>wqa</tt> &mdash; сохранить все документы на диск и выйти.</p><p>Во всех случаях после закрытия последнего документа приложение завершается. Если для документа ещё не задано имя файла и он должен быть сохранён, будет открыт файловый диалог.</p>

en: <p><b>x/xa &mdash; write and quit</b></p><p>Usage: <tt><b>x[a]</b></tt></p><p>Saves document(s) and quits (e<b>x</b>its). This command can be called in two ways:<br /> <tt>x</tt> &mdash; closes the current view.<br /> <tt>xa</tt> &mdash; closes all views, effectively quitting the application.</p><p>In all cases, if the view being closed is the last view, the application quits. If no file name is associated with the document and it should be written to disk, a file dialog will be shown.</p><p>Unlike the 'w' commands, this command only writes the document if it is modified.</p>
ru: <p><b>x/xa &mdash; сохранить и выйти</b></p><p>Использование:<tt><b>x[a]</b></tt></p><p>Сохранить документ(ы) и выйти из приложения. Есть два варианта команды:<br /> <tt>x</tt> &mdash; закрыть текущий документ.<br /> <tt>xa</tt> &mdash; закрыть все документы, по сути выход из приложения.</p><p>Во всех случаях после закрытия последнего документа приложение завершается. Если для документа ещё не задано имя файла и он должен быть сохранён, будет открыт файловый диалог.</p><p>В отличии от команды «w» эта сохраняет документ, только если он был изменён.</p>

en: <p><b>sp,split&mdash; Split horizontally the current view into two</b></p><p>Usage: <tt><b>sp[lit]</b></tt></p><p>The result is two views on the same document.</p>
ru: <p><b>sp,split&mdash; Разделить текущую область редактирования на две по горизонтали.</b></p><p>Использование: <tt><b>sp[lit]</b></tt></p><p>Результат: две области редактирования с тем же самым документом.</p>

en: <p><b>vs,vsplit&mdash; Split vertically the current view into two</b></p><p>Usage: <tt><b>vs[plit]</b></tt></p><p>The result is two views on the same document.</p>
ru: <p><b>vs,vsplit&mdash; Разделить текущую область редактирования на две по вертикали.</b></p><p>Использование: <tt><b>vs[plit]</b></tt></p><p>Результат: две области редактирования с тем же самым документом.</p>

en: <p><b>clo[se]&mdash; Close the current view</b></p><p>Usage: <tt><b>clo[se]</b></tt></p><p>After executing it, the current view will be closed.</p>
ru: <p><b>clo[se]&mdash; Закрыть текущую область редактирования.</b></p><p>Использование: <tt><b>clo[se]</b></tt></p><p>Результат: текущая область редактирования будет закрыта.</p>

en: <p><b>[v]new &mdash; split view and create new document</b></p><p>Usage: <tt><b>[v]new</b></tt></p><p>Splits the current view and opens a new document in the new view. This command can be called in two ways:<br /> <tt>new</tt> &mdash; splits the view horizontally and opens a new document.<br /> <tt>vnew</tt> &mdash; splits the view vertically and opens a new document.<br /></p>
ru: <p><b>[v]new &mdash; разделить область редактирования и создать новый документ.</b></p><p>Использование:<tt><b>[v]new</b></tt></p><p>Разделить текущую область редактирования и создать в одной из них пустой документ. Есть два варианта команды:<br /> <tt>new</tt> &mdash; разделить текущую область редактирования на две по горизонтали и создать документ.<br /> <tt>vnew</tt> &mdash; разделить текущую область редактирования на две по вертикали и создать документ.<br /></p>

en: <p><b>e[dit] &mdash; reload current document</b></p><p>Usage: <tt><b>e[dit]</b></tt></p><p>Starts <b>e</b>diting the current document again. This is useful to re-edit the current file, when it was modified on disk.</p>
ru: <p><b>e[dit] &mdash; обновить текущий документ.</b></p><p>Использование: <tt><b>e[dit]</b></tt></p><p>Открыть документ заново и начать его редактирование. Это может быть удобно для повторной правки файла, изменённого на диске.<b>

en: <p><b>b,buffer &mdash; Edit document N from the document list</b></p><p>Usage: <tt><b>b[uffer] [N]</b></tt></p>
ru: <p><b>b,buffer &mdash; Редактировать документ под номером N из списка документов</b></p><p>Использование: <tt><b>b[uffer] [N]</b></tt></p>

en: <p><b>bp,bprev &mdash; previous buffer</b></p><p>Usage: <tt><b>bp[revious] [N]</b></tt></p><p>Goes to <b>[N]</b>th previous document ("<b>b</b>uffer") in document list. </p><p> <b>[N]</b> defaults to one. </p><p>Wraps around the start of the document list.</p>
ru: <p><b>bp,bprev &mdash; предыдущий документ</b></p><p>Использование: <tt><b>bp[revious] [N]</b></tt></p><p>Перейти к предыдущему <b>[N]</b>-ному документу ("буферу") в списке документов. <b>[N]</b> по умолчанию равно 1.</p><p>Возможен переход через начало списка к концу.</p>

en: <p><b>bn,bnext &mdash; switch to next document</b></p><p>Usage: <tt><b>bn[ext] [N]</b></tt></p><p>Goes to <b>[N]</b>th next document ("<b>b</b>uffer") in document list.<b>[N]</b> defaults to one. </p><p>Wraps around the end of the document list.</p>
ru: <p><b>bn,bnext &mdash; переход к следующему документу</b></p><p>Использование: <tt><b>bn[ext] [N]</b></tt></p><p>Перейти к следующему <b>[N]</b>-ному документу ("буферу") в списке документов. <b>[N]</b> по умолчанию равно 1. </p><p>Возможен переход через конец списка к началу.</p>

en: <p><b>bf,bfirst &mdash; first document</b></p><p>Usage: <tt><b>bf[irst]</b></tt></p><p>Goes to the <b>f</b>irst document ("<b>b</b>uffer") in document list.</p>
ru: <p><b>bf,bfirst &mdash; первый документ</b></p><p>Использование: <tt><b>bf[irst]</b></tt></p><p>Перейти к первому документу ("буферу") в списке.</p>

en: <p><b>bl,blast &mdash; last document</b></p><p>Usage: <tt><b>bl[ast]</b></tt></p><p>Goes to the <b>l</b>ast document ("<b>b</b>uffer") in document list.</p>
ru: <p><b>bl,blast &mdash; последний документ</b></p><p>Использование: <tt><b>bl[ast]</b></tt></p><p>Перейти к последнему документу ("буферу") в списке документов.</p>

en: <p><b>ls</b></p><p>list current buffers<p>
ru: <p><b>ls</b></p><p>Показать текущий список документов<p>

en: Missing argument. Usage: %1 <from>
ru: Отсутствует параметр. Использование: %1 <от>

en: No mapping found for "%1"
ru: Нет привязки для «%1»

en: "%1" is mapped to "%2"
ru: «%1» соответствует «%2»

en: Missing argument(s). Usage: %1 <from> [<to>]
ru: Отсутствует параметр. Использование: %1 <от> [<в>]

en: Wrong arguments
ru: Неправильные аргументы

en: Unable to open the config file for reading.
ru: Невозможно открыть конфигурационный файл для чтения.

en: Unable to open file
ru: Не удалось открыть файл

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkViCommandsOverride)
en: When selected, vi commands will override Kate's built-in commands. For example: Ctrl+R will redo, and override the standard action (showing the search and replace dialog).
ru: При включении этого параметра, вместо встроенных команд редактирования Kate будут использованы команды vi. Например, комбинация клавиш Ctrl+R будет назначена на отмену изменения, а не вызовет диалог поиска и замены.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkViCommandsOverride)
en: Let Vi commands override Kate shortcuts
ru: Использовать комбинации клавиш Vi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkViRelLineNumbers)
en: Show the line number relative to the line with the cursor in front of each line.
ru: Показывать слева от области редактирования относительные номера строк, взяв за начало отсчёта строку, в которой находится курсор.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkViRelLineNumbers)
en: Display relative line numbers
ru: Показать относительные номера строк

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Key mapping is used to change the meaning of typed keys. This allows you to move commands to other keys or make special keypresses for doing a series of commands.
    
    Example:
    "<F2>" → "I-- <esc>"
    
    This will prepend "-- " to a line when pressing F2.
ru: Здесь можно изменить значения нажимаемых клавиш. Это позволяет менять клавиши, вызывающие определённые команды и создавать последовательности команд, выполняемые по нажатию одной комбинации клавиш.
    
    Пример:
    «<F2>» → «I-- <esc>»
    (первый символ последовательности — заглавная латинская буква i)
    При нажатии клавиши F2 эта последовательность команд допишет «-- » в начало текущей строки.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Key Mapping
ru: Замена действий клавиш

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, normalTab)
en: Normal mode
ru: Обычный режим

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblNormalModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblInsertModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblVisualModeMappings)
en: Command
ru: Команда

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblNormalModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblInsertModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblVisualModeMappings)
en: Replacement
ru: Замена

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblNormalModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblInsertModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblVisualModeMappings)
en: Recursive?
ru: Рекурсивно?

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, insertTab)
en: Insert mode
ru: Режим вставки

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, visualTab)
en: Visual mode
ru: Визуальный режим

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemoveSelectedRows)
en: Remove selected
ru: Удалить

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAddNewRow)
en: Add new mapping
ru: Добавить комбинацию клавиш

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnImportNormal)
en: Read a vimrc file and attempt to import mappings specified with the "[n]noremap" command.
ru: Импортировать комбинации клавиш, заданные в файле vimrc через команду «[n] noremap».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnImportNormal)
en: Import from vimrc file
ru: Импорт из файла vimrc...

en: Mark set: %1
ru: Установлена отметка: %1

en: There are no more chars for the next bookmark.
ru: Нет свободной буквы для следующей закладки.

en: Nothing in register %1
ru: В регистре %1 ничего нет

en: '%1' %2,  Hex %3,  Octal %4
ru: «%1» %2,  шестн. %3,  восм. %4

en: Mark not set: %1
ru: Отметка не установлена: %1
