solid_qt - en to tr translation catalogue (148 entries)

[ctx: %1 is sharename, %2 is servername]
en: %1 on %2
tr: %2 üzerinde %1

[ctx: Solid::Backends::Fstab::FstabManager|]
en: Filesystem Volumes
tr: Dosya Sistemi Bölümleri

[ctx: Solid::Backends::Fstab::FstabManager|]
en: Mountable filesystems declared in your system
tr: Sisteminizdeki bağlanabilir dosya sistemleri

[ctx: Solid::Backends::IMobile::Manager|]
en: iDevice
tr: iAygıt

[ctx: Solid::Backends::IMobile::Manager|]
en: iOS devices
tr: iOS Aygıtları

[ctx: Solid::Backends::KdeConnect::Manager|]
en: KDE Connect
tr: KDE Bağlan

[ctx: Solid::Backends::KdeConnect::Manager|]
en: Battery and storage from connected devices
tr: Bağlı aygıtlardan pil ve depolama bilgisi

[ctx: Solid::Backends::UDev::UDevDevice|]
en: Computer
tr: Bilgisayar

[ctx: Solid::Backends::UDev::UDevDevice|]
en: Processor
tr: İşlemci

[ctx: Solid::Backends::UDev::UDevDevice|]
en: Portable Media Player
tr: Taşınabilir Ortam Oynatıcısı

[ctx: Solid::Backends::UDev::UDevDevice|]
en: Camera
tr: Kamera

[ctx: Solid::Backends::UDev::UDevManager|]
en: Devices
tr: Aygıtlar

[ctx: Solid::Backends::UDev::UDevManager|]
en: Devices declared in your system
tr: Sisteminizdeki Aygıtlar

[ctx: udisksdevice|]
note: MetricBinaryDialect size in bytes ---------- JEDECBinaryDialect memory size in bytes IECBinaryDialect size in bytes
en: %1 B
tr: %1 B

[ctx: udisksdevice|]
note: MetricBinaryDialect size in 1000 bytes
en: %1 kB
tr: %1 kB

[ctx: udisksdevice|]
note: MetricBinaryDialect size in 10^6 bytes ---------- JEDECBinaryDialect memory size in 10^20 bytes
en: %1 MB
tr: %1 MB

[ctx: udisksdevice|]
note: MetricBinaryDialect size in 10^9 bytes ---------- JEDECBinaryDialect memory size in 10^30 bytes
en: %1 GB
tr: %1 GB

[ctx: udisksdevice|]
note: MetricBinaryDialect size in 10^12 bytes ---------- JEDECBinaryDialect memory size in 10^40 bytes
en: %1 TB
tr: %1 TB

[ctx: udisksdevice|]
note: MetricBinaryDialect size in 10^15 bytes ---------- JEDECBinaryDialect memory size in 10^50 bytes
en: %1 PB
tr: %1 PB

[ctx: udisksdevice|]
note: MetricBinaryDialect size in 10^18 byte ---------- JEDECBinaryDialect memory size in 10^60 bytes
en: %1 EB
tr: %1 EB

[ctx: udisksdevice|]
note: MetricBinaryDialect size in 10^21 bytes ---------- JEDECBinaryDialect memory size in 10^70 bytes
en: %1 ZB
tr: %1 ZB

[ctx: udisksdevice|]
note: MetricBinaryDialect size in 10^24 bytes ---------- JEDECBinaryDialect memory size in 10^80 bytes
en: %1 YB
tr: %1 YB

[ctx: udisksdevice|]
note: JEDECBinaryDialect memory size in 1024 bytes
en: %1 KB
tr: %1 KB

[ctx: udisksdevice|]
note: IECBinaryDialect size in 1024 bytes
en: %1 KiB
tr: %1 KiB

[ctx: udisksdevice|]
note: IECBinaryDialect size in 10^20 bytes
en: %1 MiB
tr: %1 MiB

[ctx: udisksdevice|]
note: IECBinaryDialect size in 10^30 bytes
en: %1 GiB
tr: %1 GiB

[ctx: udisksdevice|]
note: IECBinaryDialect size in 10^40 bytes
en: %1 TiB
tr: %1 TiB

[ctx: udisksdevice|]
note: IECBinaryDialect size in 10^50 bytes
en: %1 PiB
tr: %1 PiB

[ctx: udisksdevice|]
note: IECBinaryDialect size in 10^60 bytes
en: %1 EiB
tr: %1 EiB

[ctx: udisksdevice|]
note: IECBinaryDialect size in 10^70 bytes
en: %1 ZiB
tr: %1 ZiB

[ctx: udisksdevice|]
note: IECBinaryDialect size in 10^80 bytes
en: %1 YiB
tr: %1 YiB

[ctx: QObject|%1 is the size, %2 is the block device name e.g. sda, sda1]
en: %1 External Drive (%2)
tr: %1 Dış Sürücü (%2)

[ctx: QObject|%1 is the size, %2 is the block device name e.g. sda, sda1]
en: %1 Internal Drive (%2)
tr: %1 İç Sürücü (%2)

[ctx: QObject|%1 is the block device name e.g. sda, sda1]
en: External Drive (%1)
tr: Dış Sürücü (%1)

[ctx: QObject|%1 is the block device name e.g. sda, sda1]
en: Internal Drive (%1)
tr: İç Sürücü (%1)

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: Swap Space
tr: Takas Alanı

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: Loop Device
tr: Döngü Aygıtı

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|Second item of %1%2 Drive sentence]
en: /DVD±R DL
tr: /DVD±R DL

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|Second item of %1%2 Drive sentence]
en: /DVD±RW DL
tr: /DVD±RW DL

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|Second item of %1%2 Drive sentence]
en: /HD DVD-ROM
tr: /HD DVD-ROM

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|Second item of %1%2 Drive sentence]
en: /HD DVD-R
tr: /HD DVD-R

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|Second item of %1%2 Drive sentence]
en: /HD DVD-RW
tr: /HD DVD-RW

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|%1 is CD-ROM/CD-R/etc; %2 is '/DVD-ROM'/'/DVD-R'/etc (with leading slash)]
en: External %1%2 Drive
tr: Dış %1%2 Sürücü

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|%1 is CD-ROM/CD-R/etc; %2 is '/DVD-ROM'/'/DVD-R'/etc (with leading slash)]
en: %1%2 Drive
tr: %1%2 Sürücü

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: External Floppy Drive
tr: Dış Disket Sürücü

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: Floppy Drive
tr: Disket Sürücü

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: Drive
tr: Sürücü

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: Blank CD-R
tr: Boş CD-R

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: Blank CD-RW
tr: Boş CD-RW

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: Blank DVD-RAM
tr: Boş DVD-RAM

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: Blank DVD-R
tr: Boş DVD-R

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: Blank DVD+R Dual-Layer
tr: Çift Katmanlı Boş DVD+R

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: DVD+R Dual-Layer
tr: Çift Katmanlı DVD+R

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: Blank DVD-RW
tr: Boş DVD-RW

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: Blank DVD+R
tr: Boş DVD+R

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: Blank DVD+RW
tr: Boş DVD+RW

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: Blank DVD+RW Dual-Layer
tr: Çift Katmanlı Boş DVD+RW

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: DVD+RW Dual-Layer
tr: Çift Katmanlı DVD+RW

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: Blank BD-R
tr: Boş BD-R

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: Blank BD-RE
tr: Boş BD-RE

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: Blank HD DVD-R
tr: Boş HD DVD-R

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: Blank HD DVD-RW
tr: Boş HD DVD-RW

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: Audio CD
tr: Ses CD’si

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|%1 is the size]
en: %1 Encrypted Drive
tr: %1 Şifrelenmiş Sürücü

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: Encrypted Drive
tr: Şifrelenmiş Sürücü

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: Floppy Disk
tr: Disket Sürücü

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|%1 is the size]
en: %1 Removable Media
tr: %1 Çıkarılabilir Ortam

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: Removable Media
tr: Çıkarılabilir Ortam

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|%1 is the size]
en: %1 Media
tr: %1 Ortamı

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: Storage Media
tr: Depolama Ortamı

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: You are not authorized to perform this operation
tr: Bu işlemi gerçekleştirmek için yetkiniz yok

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: The device is currently busy
tr: Aygıt şu anda meşgul

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: The requested operation has failed
tr: İstenilen işlem başarısız oldu

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: The requested operation has been canceled
tr: İstenilen işlem iptal edildi

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: An invalid or malformed option has been given
tr: Geçersiz veya bozuk seçenek verildi

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: The kernel driver for this filesystem type is not available
tr: Bu dosya sistemi için çekirdek sürücüsü mevcut değil

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: The device is already mounted
tr: Aygıt zaten bağlı

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: The device is not mounted
tr: Aygıt bağlı değil

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: The device is mounted by another user
tr: Aygıt diğer bir kullanıcı tarafından bağlı

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: The device is already unmounting
tr: Aygıt bağlantısı zaten kesiliyor

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: The operation timed out
tr: İşlem zaman aşımına uğradı

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: The operation would wake up a disk that is in a deep-sleep state
tr: İşlem derin uyku durumundaki diski uyandırabilir

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: The operation has already been canceled
tr: İşlem zaten iptal edildi

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: Cannot request authentication for this action. The PolicyKit authentication system appears to be not available.
tr: Bu eylem için kimlik doğrulama istenemiyor. PolicyKit kimlik doğrulama sistemi, kullanılamıyor gibi görünüyor.

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: The authentication prompt was canceled
tr: Kimlik doğrulama istemi iptal edildi

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: An unspecified error has occurred
tr: Belirlenemeyen bir hata oluştu

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Manager|]
en: Storage
tr: Depolama

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Manager|]
en: Storage devices
tr: Depolama aygıtları

[ctx: Solid::Backends::UPower::UPowerDevice|%1 is battery technology]
en: %1 Battery
tr: %1 Pil

[ctx: Solid::Backends::UPower::UPowerDevice|battery technology]
en: Lithium Ion
tr: Lityum İyon

[ctx: Solid::Backends::UPower::UPowerDevice|battery technology]
en: Lithium Polymer
tr: Lityum Polimer

[ctx: Solid::Backends::UPower::UPowerDevice|battery technology]
en: Lithium Iron Phosphate
tr: Lityum Demir Fosfat

[ctx: Solid::Backends::UPower::UPowerDevice|battery technology]
en: Lead Acid
tr: Kurşun Asit

[ctx: Solid::Backends::UPower::UPowerDevice|battery technology]
en: Nickel Cadmium
tr: Nikel Kadmiyum

[ctx: Solid::Backends::UPower::UPowerDevice|battery technology]
en: Nickel Metal Hydride
tr: Nikel Metal Hidrit

[ctx: Solid::Backends::UPower::UPowerManager|]
en: Power Management
tr: Güç Yönetimi

[ctx: Solid::Backends::UPower::UPowerManager|]
en: Batteries and other sources of power
tr: Piller ve diğer güç kaynakları

[ctx: Solid::Backends::Win::WinDevice|battery technology]
en: Lithium Ion
tr: Lityum İyon

[ctx: Solid::Backends::Win::WinDevice|battery technology]
en: Lead Acid
tr: Kurşun Asidi

[ctx: Solid::Backends::Win::WinDevice|battery technology]
en: Nickel Cadmium
tr: Nikel Kadmiyum

[ctx: Solid::Backends::Win::WinDevice|battery technology]
en: Nickel Metal Hydride
tr: Nikel Metal Hidrit

[ctx: Solid::Backends::Win::WinDevice|battery technology]
en: Unknown
tr: Bilinmeyen

[ctx: Solid::DeviceInterface|Unknown device type]
en: Unknown
tr: Bilinmeyen

[ctx: Solid::DeviceInterface|Generic Interface device type]
en: Generic Interface
tr: Genel Arayüz

[ctx: Solid::DeviceInterface|Processor device type]
en: Processor
tr: İşlemci

[ctx: Solid::DeviceInterface|Block device type]
en: Block
tr: Blok

[ctx: Solid::DeviceInterface|Storage Access device type]
en: Storage Access
tr: Depolama Erişimi

[ctx: Solid::DeviceInterface|Storage Drive device type]
en: Storage Drive
tr: Depolama Sürücüsü

[ctx: Solid::DeviceInterface|Optical Drive device type]
en: Optical Drive
tr: Optik Sürücü

[ctx: Solid::DeviceInterface|Storage Volume device type]
en: Storage Volume
tr: Depolama Birimi

[ctx: Solid::DeviceInterface|Optical Disc device type]
en: Optical Disc
tr: Optik Disk

[ctx: Solid::DeviceInterface|Camera device type]
en: Camera
tr: Kamera

[ctx: Solid::DeviceInterface|Portable Media Player device type]
en: Portable Media Player
tr: Taşınabilir Ortam Oynatıcı

[ctx: Solid::DeviceInterface|Battery device type]
en: Battery
tr: Pil

[ctx: Solid::DeviceInterface|Network Share device type]
en: Network Share
tr: Ağ Paylaşımı

[ctx: solid-hardware|]
en: Device udi
tr: Aygıt udi’si

[ctx: solid-hardware|]
en: Syntax:
tr: Sözdizim:

[ctx: solid-hardware|]
en:              # List the hardware available in the system.
                 # - If the 'nonportableinfo' option is specified, the device
                 # properties are listed (be careful, in this case property names
                 # are backend dependent),
                 # - If the 'details' option is specified, the device interfaces
                 # and the corresponding properties are listed in a platform
                 # neutral fashion,
                 # - Otherwise only device UDIs are listed.
tr:              # Sistemdeki kullanılabilir donanımları listele.
                  # — “nonportableinfo” ayarı belirtilmişse aygıt
                  # özellikleri listelenir (dikkat, bu sefer özellik adları
                  # arka uca bağımlıdır),
                  # — Eğer “details” ayarı belirtilmişse aygıt arayüzleri
                  # ve ilgili özellikler listelenir,
                  # — Yoksa yalnızca aygıt UDI’leri listelenir.

[ctx: solid-hardware|]
en:              # Display all the interfaces and properties of the device
                 # corresponding to 'udi' in a platform neutral fashion.
tr:              # Aygıtın “udi”ye karşılık gelen bütün arayüzlerini ve
                 # özelliklerini platform bağımsız olarak görüntüle.

[ctx: solid-hardware|]
en:              # Display all the properties of the device corresponding to 'udi'
                 # (be careful, in this case property names are backend dependent).
tr:              # Aygıtın “udi”ye karşılık gelen tüm özelliklerini görüntüle
                 # (dikkatli olun, bu durumda özellik adları arka uca bağımlıdır).

[ctx: solid-hardware|]
en:              # List the UDI of devices corresponding to 'predicate'.
                 # - If 'parentUdi' is specified, the search is restricted to the
                 # branch of the corresponding device,
                 # - Otherwise the search is done on all the devices.
tr:              # “predicate”e karşılık gelen aygıtların UDI’lerini listele.
                 # - “parentUdi” belirtilmişse arama ilgili aygıtın alt grubuyla
                 # sınırlandırılır,
                 # - Belirtilmemişse bütün aygıtlar arasında arama yapılır.

[ctx: solid-hardware|]
en:              # If applicable, mount the device corresponding to 'udi'.
tr:              # Olanaklıysa “udi”ye karşılık gelen aygıtı bağla.

[ctx: solid-hardware|]
en:              # If applicable, unmount the device corresponding to 'udi'.
tr:              # Olanaklıysa “udi”ye karşılık gelen aygıtın bağlantısını kes.

[ctx: solid-hardware|]
en:              # If applicable, eject the device corresponding to 'udi'.
tr:              # Olanaklıysa “udi”ye karşılık gelen aygıtı çıkar.

[ctx: solid-hardware|]
en:              # Listen to all add/remove events on supported hardware.
tr:              # Desteklenen donanımlar için tüm ekle/kaldır olaylarını dinle.

[ctx: solid-hardware|]
en:              # Monitor devices for changes.
tr:              # Değişiklikler için bir aygıtı izle.

[ctx: solid-hardware|]
en:              # Send "CanCheck" request to the device corresponding to 'udi'.
tr:              # Olanaklıysa “udi”ye karşılık gelen aygıta “CanCheck” isteği gönder.

[ctx: solid-hardware|]
en:              # Send "Check" request to the device corresponding to 'udi'.
tr:              # Olanaklıysa “udi”ye karşılık gelen aygıta “Check” isteği gönder.

[ctx: solid-hardware|]
en:              # Send "CanRepair" request to the device corresponding to 'udi'.
tr:              # Olanaklıysa “udi”ye karşılık gelen aygıta “CanRepair” isteği gönder.

[ctx: solid-hardware|]
en:              # Send "Repair" request to the device corresponding to 'udi'.
tr:              # Olanaklıysa “udi”ye karşılık gelen aygıta “Repair” isteği gönder.

[ctx: solid-hardware|]
en: KDE tool for querying your hardware from the command line
tr: Donanımlarınızı komut satırından sorgulamanıza ve denetlemenize yarayan KDE aracı

[ctx: solid-hardware|]
en: Command to execute
tr: Yürütülecek komut

[ctx: solid-hardware|]
en: Show available commands
tr: Kullanılabilir komutları göster

[ctx: solid-hardware|]
en: Show device details
tr: Aygıt ayrıntılarını göster

[ctx: solid-hardware|]
en: Show non portable information
tr: Taşınabilir olmayan bilgiyi göster

[ctx: solid-hardware|]
en: Parent device udi
tr: Üst aygıt udi’si

[ctx: solid-hardware|]
en: Syntax Error: Unknown command '%1'
tr: Sözdizim hatası: Bilinmeyen komut “%1”

[ctx: SolidHardware|]
en: Error: %1 does not have the interface StorageAccess.
tr: Hata: %1 StorageAccess arayüzüne sahip değil.

[ctx: SolidHardware|]
en: Error: %1 does not have the interface OpticalDrive.
tr: Hata: %1 OpticalDrive arayüzüne sahip değil.

[ctx: SolidHardware|]
en: Device CanCheck: %1
tr: Aygıt denetleyebilir: %1

[ctx: SolidHardware|]
en: no
tr: Hayır

[ctx: SolidHardware|]
en: yes
tr: Evet

[ctx: SolidHardware|]
en: Device Check: operation is not supported
tr: Aygıt denetimi: İşlem desteklenmiyor

[ctx: SolidHardware|]
en: Device CanRepair: %1
tr: Aygıt onarabilir: %1

[ctx: SolidHardware|]
en: Error: %1
tr: Hata: %1

[ctx: SolidHardware|]
en: Device check: %1
tr: Aygıt denetimi: %1

[ctx: SolidHardware|]
en: no error
tr: Hata yok

[ctx: SolidHardware|]
en: has error
tr: Hata var
