katepart4 - en to cs translation catalogue (76 entries)

[ctx: Language|]
en: Apache Configuration
cs: Konfigurace Apache

[ctx: Language|]
en: AppArmor Security Profile
cs: Bezpečnostní profil AppArmor

[ctx: Language|]
en: CSV (semicolon)
cs: CSV (středník)

[ctx: Language|]
en: CSV (whitespace)
cs: CSV (mezerník)

[ctx: Language|]
en: CUE Sheet
cs: Soubor CUE

[ctx: Language|]
en: Diff
cs: Rozdíl

[ctx: Language|]
en: Django HTML Template
cs: Django HTML šablona

[ctx: Language|]
en: Elvish
cs: Elfština

[ctx: Language|]
en: Email
cs: E-mail

[ctx: Language|]
en: E Language
cs: Jazyk E

[ctx: Language|]
en: GDB Backtrace
cs: Backtrace GDB

[ctx: Language|]
en: GDB Init
cs: Inicializace GDB

[ctx: Language|]
en: KDev-PG[-Qt] Grammar
cs: KDev-PG[-Qt] gramatika

[ctx: Language|]
en: Hunspell Affix File
cs: Soubor Afflix slovníku Hunspell

[ctx: Language|]
en: Hunspell Thesaurus File
cs: Soubor Hunspell Thesaurus

[ctx: Language|]
en: Hunspell Dictionary File
cs: Soubor slovníku Hunspell

[ctx: Language|]
en: INI Files
cs: Soubory INI

[ctx: Language|]
en: Kate Config
cs: Nastavení Kate

[ctx: Language|]
en: Klipper Config
cs: Nastavení aplikace Klipper

[ctx: Language|]
en: GNU Linker Script
cs: Skript Linkeru GNU

[ctx: Language|]
en: Log File (advanced)
cs: Soubor záznamu (pokročilé)

[ctx: Language|]
en: Log File (simplified)
cs: Soubor záznamu (zjednodušeny)

[ctx: Language|]
en: Modula-2 (ISO only)
cs: Modula-2 (pouze ISO)

[ctx: Language|]
en: Modula-2 (PIM only)
cs: Modula-2 (pouze PIM)

[ctx: Language|]
en: Modula-2 (R10 only)
cs: Modula-2 (pouze R10)

[ctx: Language|]
en: nginx Configuration
cs: Nastavení nginx

[ctx: Language|]
en: Pig
cs: Kanec

[ctx: Language|]
en: progress
cs: Progress

[ctx: Language|]
en: QDoc Configuration
cs: Nastavení QDoc

[ctx: Language|]
en: R documentation
cs: Dokumentace R

[ctx: Language|]
en: RPM Spec
cs: RPM spec

[ctx: Language|]
en: Rich Text Format
cs: Formát formátovaného textu

[ctx: Language|]
en: R Script
cs: R skript

[ctx: Language|]
en: SELinux CIL Policy
cs: Pravidla SELinuxu CIL

[ctx: Language|]
en: SELinux File Contexts
cs: Obsah souboru SELinux

[ctx: Language|]
en: SELinux Policy
cs: Pravidla SELinuxu

[ctx: Language|]
en: SubRip Subtitles
cs: Titulky SubRip

[ctx: Language|]
en: Textile
cs: Textový soubor

[ctx: Language|]
en: Tiger
cs: Tygr

[ctx: Language|]
en: Valgrind Suppression
cs: Valgrind vylučování

[ctx: Language|]
en: Varnish Configuration Language
cs: Konfigurační jazyk Varnish

[ctx: Language|]
en: WINE Config
cs: Konfigurace WINE

[ctx: Language|]
en: Wesnoth Markup Language
cs: Značkovací jazyk Wesnoth

[ctx: Language|]
en: XML (Debug)
cs: XML (ladění)

[ctx: Language|]
en: Xonotic Script
cs: Skript Xonotic

[ctx: Language|]
en: x.org Configuration
cs: Konfigurace x.org

[ctx: Language Section|]
en: Scripts
cs: Skripty

[ctx: Language Section|]
en: Sources
cs: Zdroje

[ctx: Language Section|]
en: Other
cs: Jiné

[ctx: Language Section|]
en: Scientific
cs: Vědecký

[ctx: Language Section|]
en: Configuration
cs: Nastavení

[ctx: Language Section|]
en: Markup
cs: Značky

[ctx: Language Section|]
en: Database
cs: Databáze

[ctx: Theme|]
en: Atom One Dark
cs: Atom One tmavý

[ctx: Theme|]
en: Atom One Light
cs: Atom One světlý

[ctx: Theme|]
en: Breeze Dark
cs: Breeze Tmavé

[ctx: Theme|]
en: Breeze Light
cs: Breeze Světlé

[ctx: Theme|]
en: Dracula
cs: Drákula

[ctx: Theme|]
en: GitHub Dark
cs: GitHub tmavý

[ctx: Theme|]
en: GitHub Light
cs: GitHub světlý

[ctx: Theme|]
en: Printing
cs: Tisk

[ctx: Theme|]
en: Vim Dark
cs: Vim tmavý

[ctx: Theme|]
en: VSCodium Dark
cs: VSCodium Tmavé

[ctx: SyntaxHighlightingCLI|]
en: source
cs: zdroj

[ctx: SyntaxHighlightingCLI|]
en: List all available themes.
cs: Vypsat všechny dostupné motivy.

[ctx: SyntaxHighlightingCLI|]
en: output
cs: výstup

[ctx: SyntaxHighlightingCLI|]
en: syntax
cs: syntaxe

[ctx: SyntaxHighlightingCLI|]
en: Color theme to use for highlighting.
cs: Barevné schéma pro zvýrazňování.

[ctx: SyntaxHighlightingCLI|]
en: theme
cs: motiv

[ctx: SyntaxHighlightingCLI|]
en: format
cs: formát

[ctx: SyntaxHighlightingCLI|]
en: type
cs: typ

[ctx: SyntaxHighlightingCLI|]
en: Disable ANSI background for the default color.
cs: Vypnout pozadí ANSI pro výchozí barvu.

[ctx: SyntaxHighlightingCLI|]
en: Select background color role from theme.
cs: Vyberte barvu pozadí role ze schématu.

[ctx: SyntaxHighlightingCLI|]
en: title
cs: název

[ctx: Language|]
en: None
cs: Nic

[ctx: QObject|@info]
en: Downloading new syntax definition for '%1'…
cs: Stahování informací o syntaxi pro '%1'...
