kfindpart - en to ar translation catalogue (99 entries)

[ctx: @title:window]
en: Find Files/Folders
ar: اعثر على ملفات/مجلدات

[ctx: the application is currently idle, there is no active search]
en: Idle.
ar: خامل.

note: i18n as below
en: 0 items found
ar: لم يُعثر على شيء

en: Searching...
ar: يبحث...

en: Canceled.
ar: ألغُي.

en: Error.
ar: خطأ.

en: Please specify an absolute path in the "Look in" box.
ar: فضلًا حدّد المسار بالكامل في مربع "ابحث في".

en: Could not find the specified folder.
ar: تعذّر العثور على المجلد المحدّد.

en: one item found | %1 items found
ar[0]: لم يُعثر على شيء
ar[1]: عُثر على ملف واحد
ar[2]: عُثر على ملفين
ar[3]: عُثر على %1 ملفات
ar[4]: عُثر على %1 ملفًا
ar[5]: عُثر على %1 ملف

en: Read-write
ar: للقراءة والكتابة

en: Read-only
ar: للقراءة فقط

en: Write-only
ar: للكتابة فقط

en: Inaccessible
ar: مستحيل الوصول

[ctx: file name column]
en: Name
ar: الاسم

[ctx: name of the containing folder]
en: In Subfolder
ar: في المجلد الفرعي

[ctx: file size column]
en: Size
ar: الحجم

[ctx: modified date column]
en: Modified
ar: عُدّل في

[ctx: file permissions column]
en: Permissions
ar: الصلاحيات

[ctx: first matching line of the query string in this file]
en: First Matching Line
ar: أول سطر تطابق

[ctx: @action:incontextmenu]
en: Copy Location
ar: انسخ المكان

[ctx: @info:whatsthis copy_location]
en: This will copy the path of the first selected item into the clipboard.
ar: سيؤدي هذا إلى نسخ مسار العنصر الأول المحدد في الحافظة.

en: &Open containing folder(s)
ar: ا&فتح المجلد(ات) الحاوي(ة)

en: &Delete
ar: ا&حذف

en: &Move to Trash
ar: ا&نقل إلى المهملات

[ctx: @title:window]
en: Save Results As
ar: احفظ النتائج كـ

en: Unable to save results.
ar: تعذّر حفظ النتائج.

en: KFind Results File
ar: ملف نتائج بحثك

[ctx: %1=filename]
en: Results were saved to: %1
ar: حُفظت النتائج إلى: %1

en: &Properties
ar: &خصائص

[ctx: this is the label for the name textfield]
en: &Named:
ar: &مسمّى:

en: You can use wildcard matching and ";" for separating multiple names
ar: يمكنك استخدام حرف بَدَل للمطابقة و ";" لفصل الأسماء المتعدّدة

en: Look &in:
ar: ابح&ث في:

en: Include &subfolders
ar: ضمّن المجلدات ال&فرعية

en: Case s&ensitive search
ar: بحث مميِّز لل&حالة

en: &Browse...
ar: ت&صفّح...

en: &Use files index
ar: ا&ستخدم فهرس الملفات

en: Show &hidden files
ar: أظهر ال&ملفات المخفية

en: <qt>Enter the filename you are looking for. <br />Alternatives may be separated by a semicolon ";".<br /><br />The filename may contain the following special characters:<ul><li><b>?</b> matches any single character</li><li><b>*</b> matches zero or more of any characters</li><li><b>[...]</b> matches any of the characters between the braces</li></ul><br />Example searches:<ul><li><b>*.kwd;*.txt</b> finds all files ending with .kwd or .txt</li><li><b>go[dt]</b> finds god and got</li><li><b>Hel?o</b> finds all files that start with "Hel" and end with "o", having one character in between</li><li><b>My Document.kwd</b> finds a file of exactly that name</li></ul></qt>
ar: ش<qt>أدخِل اسم الملف الذي تبحث عنه.<br />يمكن فصل البدائل بفاصلة منقوطة ";".<br /><br />يمكن لاسم الملف أن يحوي هذه المحارف الخاصّة:<ul><li><b>?</b> يطابِق أيّ محرف واحد</li><li><b>*</b> يطابِق صفر أو أكثر من أيّ محرف</li><li><b>[...]</b> يطابق أيّ محرف بين القوسين</li></ul><br />أمثلة على مُدخلات البحث:<ul><li><b>*.kwd;*.txt</b> تعثر على كلّ الملفات التي تنتهي بِـ ‎.kwd أو ‎.txt</li><li><b>تكلّم[ات]</b> تعثر على "تكلّما" و"تكلّمت"</li><li><b>لين?س</b> تعثر على كلّ الملفات التي تبدأ بِـ "لين" وتنتهي بِـ "س" وتملك محرفًا واحدًا بينهما. </li><li><b>مستندي.kwd</b> تعثر على الملف الذي بهذا الاسم بالضبط</li></ul></qt>

en: <qt>This lets you use the files' index created by the <i>slocate</i> package to speed-up the search; remember to update the index from time to time (using <i>updatedb</i>).</qt>
ar: ب<qt>يسمح لك هذا باستخدام فهرس الملفات المنشأ بحزمة <i>slocate</i>لتسريع البحث، تذكّر أن تحدّث الفهرس من وقت إلى آخر (باستخدام <i>updatedb</i>).</qt>

en: Find all files created or &modified:
ar: ابحث عن كلّ الملفات التي أُنشئت أو &عُدِّلت:

en: &between
ar: ب&ين

en: and
ar: و

en: File &size is:
ar: ح&جم الملف:

en: Files owned by &user:
ar: الملفات يملكها المست&خدِم:

en: Owned by &group:
ar: وتملكها الم&جموعة:

[ctx: file size isn't considered in the search]
en: (none)
ar: (بلا)

en: At Least
ar: على الأقل

en: At Most
ar: على الأكثر

en: Equal To
ar: يساوي

en: Byte | Bytes
ar[0]: بايت
ar[1]: بايت
ar[2]: بايت
ar[3]: بايت
ar[4]: بايت
ar[5]: بايت

en: KiB
ar: ك.بايت

en: MiB
ar: م.بايت

en: GiB
ar: ج.بايت

[ctx: label for the file type combobox]
en: File &type:
ar: &نوع الملف:

en: C&ontaining text:
ar: يحوي الن&صّ:

en: <qt>If specified, only files that contain this text are found. Note that not all file types from the list above are supported. Please refer to the documentation for a list of supported file types.</qt>
ar: <qt>إن حُدِّد، فقط الملفات التي تحوي هذا النص يُعثر عليها. لاحظ أنه ليست كلّ أنواع الملفات المذكورة في القائمة مدعومة. فضلًا ارجع إلى التوثيق لقائمة بأنواع الملفات المدعومة.</qt>

en: Case s&ensitive
ar: &حسّاس للحالة

en: Include &binary files
ar: ضمّن الملفات ال&ثنائية

en: <qt>This lets you search in any type of file, even those that usually do not contain text (for example program files and images).</qt>
ar: ا<qt>يسمح لك هذا بالبحث في أيّ نوع ملفات، حتى في التي لا تحتوي عادة على نصوص (مثل ملفات البرامج والصور).</qt>

[ctx: as in search for]
en: fo&r:
ar: &عن:

en: Search &metainfo sections:
ar: ا&بحث في أقسام البيانات الوصفية:

en: All Files & Folders
ar: كلّ الملفات والمجلدات

en: Files
ar: الملفات

en: Folders
ar: المجلدات

en: Symbolic Links
ar: الوصلات الرمزية

en: Special Files (Sockets, Device Files, ...)
ar: الملفات الخاصّة (المقابس، ملفات الأجهزة، إلخ...)

en: Executable Files
ar: الملفات التنفيذية

en: SUID Executable Files
ar: ملفات SUID التنفيذية

en: All Images
ar: كلّ الصور

en: All Video
ar: كلّ  الفيديوهات

en: All Sounds
ar: كلّ الأصوات

en: Name/&Location
ar: الاسم/المو&قع

[ctx: tab name: search by contents]
en: C&ontents
ar: &محتويات

en: <qt>Search within files' specific comments/metainfo<br />These are some examples:<br /><ul><li><b>Audio files (mp3...)</b> Search in id3 tag for a title, an album</li><li><b>Images (png...)</b> Search images with a special resolution, comment...</li></ul></qt>
ar: <qt>ابحث في الملفات عن تعليقات/بيانات وصفية معيّنة<br />هذه بعض الأمثلة:<br /><ul><li><b>الملفات الصوتية (mp3...)</b> البحث في وسم id3 عن العنوان، أو الألبوم</li><li><b>الصور (png...)</b> البحث في الصور بِميْز معيّن، أو تعليق ما...</li></ul></qt>

en: <qt>If specified, search only in this field<br /><ul><li><b>Audio files (mp3...)</b> This can be Title, Album...</li><li><b>Images (png...)</b> Search only in Resolution, Bitdepth...</li></ul></qt>
ar: <qt>إذا حُدِّد، سيُبحث فقط في هذا الحقل<br /><ul><li><b>الملفات الصوتية (mp3...)</b> يمكن أن يكون هذا عنوانًا، أو ألبومًا...</li><li><b>الصور (png...)</b> البحث فقط بهذا الميْز، عمق الِبت...</li></ul></qt>

en: Unable to search within a period which is less than a minute.
ar: تعذّر البحث في مدة أقل من دقيقة.

en: The date is not valid.
ar: التاريخ غير صالح.

en: Invalid date range.
ar: مدى التاريخ غير صالح.

en: Unable to search dates in the future.
ar: لا يمكن البحث في التواريخ المستقبلية.

en: Size is too big. Set maximum size value?
ar: الحجم كبير جدًا. أأعيّن أقصى قيمة للحجم؟

en: Error
ar: خطأ

en: Set
ar: عيّن

en: Do Not Set
ar: لا تعيّن

[ctx: during the previous minute(s)/hour(s)/...; dynamic context 'type': 'i' minutes, 'h' hours, 'd' days, 'm' months, 'y' years]
en: &during the previous | &during the previous
ar[0]: &خلال الـ
ar[1]: &خلال الـ
ar[2]: &خلال الـ
ar[3]: &خلال الـ
ar[4]: &خلال الـ
ar[5]: &خلال الـ

[ctx: use date ranges to search files by modified time]
en: minute | minutes
ar[0]: اللادقيقة
ar[1]: الدقيقة ماضية
ar[2]: الدقيقتين الماضيتين
ar[3]: دقائق الماضية
ar[4]: دقيقة الماضية
ar[5]: دقيقة الماضية

[ctx: use date ranges to search files by modified time]
en: hour | hours
ar[0]: اللاساعة
ar[1]: الساعة الماضية
ar[2]: الساعتين الماضيتين
ar[3]: ساعات الماضية
ar[4]: ساعة الماضية
ar[5]: ساعة الماضية

[ctx: use date ranges to search files by modified time]
en: day | days
ar[0]: اللاأيام
ar[1]: اليوم الماضي
ar[2]: اليومين الماضيين
ar[3]: أيام الماضية
ar[4]: يومًا الماضي
ar[5]: يوم ماضي

[ctx: use date ranges to search files by modified time]
en: month | months
ar[0]: اللاأشهر
ar[1]: الشهر الماضي
ar[2]: الشهرين الماضيين
ar[3]: أشهر الماضية
ar[4]: شهرًا الماضي
ar[5]: شهر الماضي

[ctx: use date ranges to search files by modified time]
en: year | years
ar[0]: اللاسنة
ar[1]: السنة الماضية
ar[2]: السنتين الماضيتين
ar[3]: سنوات الماضية
ar[4]: سنة الماضية
ar[5]: سنة الماضية

[ctx: @title:window]
en: Error while using locate
ar: خطأ أثناء استخدام locate

en: KFind
ar: بحثك

en: KDE file find utility
ar: أداة كِيدِي للبحث عن الملفات

en: (c) 1998-2021, The KDE Developers
ar: © 1998-2021 لمطوري كِيدِي

en: Current Maintainer
ar: المصين الحالي

en: Former Maintainer
ar: المصين السّابق

en: Developer
ar: مطوِّر

en: UI Design & more search options
ar: تصميم الواجهة وخيارات بحث أكثر

en: UI Design
ar: تصميم الواجهة

en: Path(s) to search
ar: مسار(ات) البحث
