kfindpart - en to be@latin translation catalogue (53 entries)

en: Searching...
be@latin: Pošuk...

en: Error.
be@latin: Pamyłka.

en: Please specify an absolute path in the "Look in" box.
be@latin: Aznač absalutnuju ściežku ŭ poli „Dzie šukać”.

en: Could not find the specified folder.
be@latin: Nie ŭdałosia znajści aznačanaha katalohu.

en: Read-write
be@latin: Čytańnie j zapis

en: Read-only
be@latin: Tolki čytańnie

en: Write-only
be@latin: Tolki zapis

en: Inaccessible
be@latin: Biaz dostupu

en: Unable to save results.
be@latin: Nie ŭdałosia zapisać vynik.

en: KFind Results File
be@latin: Fajły vyniku „KFind”

en: &Properties
be@latin: &Ułaścivaści

en: You can use wildcard matching and ";" for separating multiple names
be@latin: Tut možna karystacca padstanovami j znakam „;” dla padziełu niekalkich nazvaŭ.

en: Look &in:
be@latin: &Dzie šukać:

en: Include &subfolders
be@latin: Ułučaj &padkatalohi

en: Case s&ensitive search
be@latin: Uličvaj pamier &litaraŭ

en: &Browse...
be@latin: &Prahladaj...

en: &Use files index
be@latin: &Karystajsia śpisam fajłaŭ

en: Find all files created or &modified:
be@latin: Znajdzi ŭsie fajły, stvoranyja albo &źmienienyja:

en: File &size is:
be@latin: Pamier &fajła:

en: Files owned by &user:
be@latin: Fajły &karystańnika:

en: Owned by &group:
be@latin: Fajły &hrupy:

en: At Least
be@latin: Prynamsi

en: At Most
be@latin: Nia bolš

en: Equal To
be@latin: Roŭna

en: C&ontaining text:
be@latin: &Z tekstam:

en: Case s&ensitive
be@latin: Uličvajučy pamier &litaraŭ

en: Include &binary files
be@latin: Ułučna z &dvajkovymi fajłami

en: Search &metainfo sections:
be@latin: Šukaj u raździele &metaźviestak:

en: All Files & Folders
be@latin: Usie fajły j katalohi

en: Files
be@latin: Fajły

en: Folders
be@latin: Katalohi

en: Symbolic Links
be@latin: Symbalnyja łučy

en: Special Files (Sockets, Device Files, ...)
be@latin: Specyjalnyja fajły (sokiety, pryłady dy inšaje)

en: Executable Files
be@latin: Vykonvalnyja fajły

en: SUID Executable Files
be@latin: Vykonvalnyja fajły z dazvołam „SUID”

en: All Images
be@latin: Usie vyjavy

en: All Video
be@latin: Usio videa

en: All Sounds
be@latin: Usie huki

en: Name/&Location
be@latin: Nazva/&miesca

en: Unable to search within a period which is less than a minute.
be@latin: Nie ŭdałosia šukać fajły ŭ adcinku času, mienšym za adnu chvilinu.

en: The date is not valid.
be@latin: Data niapravilnaja.

en: Invalid date range.
be@latin: Dyjapazon dataŭ niapravilny.

en: Unable to search dates in the future.
be@latin: Nie ŭdałosia adšukać daty z pryšłaści.

en: Size is too big. Set maximum size value?
be@latin: Pamier zavialiki. Aznačyć najbolšy mahčymy pamier?

en: Error
be@latin: Pamyłka

en: Set
be@latin: Aznač

en: Do Not Set
be@latin: Nie aznačaj

en: KDE file find utility
be@latin: Prahrama pošuku fajłaŭ dla KDE

en: Current Maintainer
be@latin: Dziejny dahladnik

en: Developer
be@latin: Raspracoŭnik

en: UI Design & more search options
be@latin: Interfejs karystańnika j dadatkovyja opcyi pošuku

en: UI Design
be@latin: Interfejs karystańnika

en: Path(s) to search
be@latin: Ściežki pošuku
