kfindpart - en to bn translation catalogue (83 entries)

[ctx: the application is currently idle, there is no active search]
en: Idle.
bn: নিষ্ক্রিয়।

en: Searching...
bn: অনুসন্ধান চলছে...

en: Canceled.
bn: বাতিল।

en: Error.
bn: সমস্যা।

en: Please specify an absolute path in the "Look in" box.
bn: অনুগ্রহ করে "এখানে দেখ:" বাক্সে একটি পূর্ণ পাথ (path) লিখুন।

en: Could not find the specified folder.
bn: উল্লিখিত ফোল্ডারটি পাওয়া যায়নি।

en: Read-only
bn: শুধু পড়া যায়

en: Write-only
bn: শুধু লেখা যায়

[ctx: file name column]
en: Name
bn: নাম

[ctx: name of the containing folder]
en: In Subfolder
bn: সাবফোল্ডারে

[ctx: file size column]
en: Size
bn: মাপ

[ctx: modified date column]
en: Modified
bn: পরিবর্তিত

[ctx: file permissions column]
en: Permissions
bn: অনুমতি

[ctx: first matching line of the query string in this file]
en: First Matching Line
bn: প্রথম মিল

en: &Open containing folder(s)
bn: ধার&ক ফোল্ডার খোলো

en: &Delete
bn: মুছে ফে&ল

en: &Move to Trash
bn: &আবর্জনা ফোল্ডারে পাঠাও

en: Unable to save results.
bn: ফলাফল সংরক্ষণ করা সম্ভব হয়নি।

en: KFind Results File
bn: KFind ফলাফল ফাইল

[ctx: %1=filename]
en: Results were saved to: %1
bn: ফলাফল সংরক্ষিত হয়েছে: %1

en: &Properties
bn: বৈশিষ্ট্যা&বলী

[ctx: this is the label for the name textfield]
en: &Named:
bn: &এই নামে:

en: Look &in:
bn: &এখানে দেখ:

en: Include &subfolders
bn: সা&বফোল্ডারেও খোঁজো

en: Case s&ensitive search
bn: কে&স ম্যাচ করে খোঁজ

en: &Browse...
bn: ব্রাউ&জ করো...

en: &Use files index
bn: ফাইল ইনডেক্স ব্য&বহার করো

en: Show &hidden files
bn: লুকানো ফাই&ল দেখাও

en: <qt>This lets you use the files' index created by the <i>slocate</i> package to speed-up the search; remember to update the index from time to time (using <i>updatedb</i>).</qt>
bn: <qt>এ ক্ষেত্রে আপনি <i>slocate</i> প্যাকেজ দ্বারা তৈরি করা ফাইল সূচী ব্যবহার করে অনেক তাড়াতাড়ি সন্ধান করতে পারবেন; কিছুদিন অন্তর <i>updatedb</i> ব্যবহার করে সূচীটি আপডেট করতে ভুলবেন না।</qt>

en: Find all files created or &modified:
bn: তৈরি অথবা পরিবর্তিত &সব ফাইল সন্ধান করো:

en: &between
bn: &মধ্যে

en: and
bn: এবং

en: File &size is:
bn: ফাইলের সাইজ:

en: Files owned by &user:
bn: ফাইলের মালি&ক:

en: Owned by &group:
bn: ফাইলে&র  গ্রুপ:

[ctx: file size isn't considered in the search]
en: (none)
bn: (কিছু না)

en: At Least
bn: অন্তত

en: At Most
bn: বড়জোর

en: Equal To
bn: সমান

en: Byte | Bytes
bn[0]: বাইট
bn[1]: বাইট

en: KiB
bn: কে-বি

en: MiB
bn: এম-বি

en: GiB
bn: জি-বি

[ctx: label for the file type combobox]
en: File &type:
bn: ফাইলের &ধরন:

en: C&ontaining text:
bn: &এই লেখা সমেত:

en: <qt>If specified, only files that contain this text are found. Note that not all file types from the list above are supported. Please refer to the documentation for a list of supported file types.</qt>
bn: <qt>যদি নির্বাচিত হয়, শুধুমাত্র সেইসব ফাইলগুলি সন্ধান করা হবে যাতে এই লেখাটি আছে। উপরের তালিকাভুক্ত সব ধরনের ফাইল কিন্তু সমর্থিত নয়। এ ব্যাপারে বিস্তারিত জানতে ডকুমেন্টেশন দেখুন।</qt>

en: Case s&ensitive
bn: কে&স ম্যাচ করে

en: Include &binary files
bn: বা&ইনারি ফাইলেও সন্ধান করো

en: <qt>This lets you search in any type of file, even those that usually do not contain text (for example program files and images).</qt>
bn: <qt>এক্ষেত্রে আপনি যেকোন ধরনের ফাইলে সন্ধান করতে পারবেন, এমন কি সে সব ফাইলেও যাতে সাধারণত লেখা থাকে না (উদাহরণস্বরূপ প্রোগ্রাম ফাইল এবং ছবি)।</qt>

en: Search &metainfo sections:
bn: মেটা&ইনফো-য় খোঁজো:

en: All Files & Folders
bn: সমস্ত ফাইল ও ফোল্ডার

en: Files
bn: ফাইল

en: Folders
bn: ফোল্ডার

en: Symbolic Links
bn: সিম্বলিক লিঙ্ক

en: Special Files (Sockets, Device Files, ...)
bn: বিশেষ ফাইল (Sockets, Device Files, ...)

en: Executable Files
bn: এক্সিকিউটেবল ফাইল

en: SUID Executable Files
bn: SUID এক্সিকিউটেবল ফাইল

en: All Images
bn: সমস্ত চিত্র

en: All Video
bn: সমস্ত ভিডিও

en: All Sounds
bn: সমস্ত শব্দ

en: Name/&Location
bn: নাম/&অবস্থান

[ctx: tab name: search by contents]
en: C&ontents
bn: বিষ&য়বস্তু

en: Unable to search within a period which is less than a minute.
bn: এক মিনিটের কম সময়ের মধ্যে সন্ধান করা যাবে না।

en: The date is not valid.
bn: এই তারিখটি অবৈধ।

en: Invalid date range.
bn: তারিখের প্রসার অবেধ।

en: Unable to search dates in the future.
bn: ভবিষ্যতে সন্ধান করতে অক্ষম।

en: Size is too big. Set maximum size value?
bn: বড্ড বড়। সর্বাধিক মাপ নির্ধারণ করুন?

en: Error
bn: সমস্যা

en: Set
bn: নির্ধারণ করো

en: Do Not Set
bn: নির্ধারণ কোর না

[ctx: during the previous minute(s)/hour(s)/...; dynamic context 'type': 'i' minutes, 'h' hours, 'd' days, 'm' months, 'y' years]
en: &during the previous | &during the previous
bn[0]: &আগের
bn[1]: &আগের

[ctx: use date ranges to search files by modified time]
en: minute | minutes
bn[0]: মিনিট
bn[1]: মিনিট

[ctx: use date ranges to search files by modified time]
en: hour | hours
bn[0]: ঘণ্টা
bn[1]: ঘণ্টা

[ctx: use date ranges to search files by modified time]
en: day | days
bn[0]: দিন
bn[1]: দিন

[ctx: use date ranges to search files by modified time]
en: month | months
bn[0]: মাস
bn[1]: মাস

[ctx: use date ranges to search files by modified time]
en: year | years
bn[0]: বছর
bn[1]: বছর

en: KFind
bn: কে-ফাইণ্ড

en: KDE file find utility
bn: কে.ডি.ই ফাইল অনুসন্ধানকারী

en: Current Maintainer
bn: বর্তমান রক্ষণাবেক্ষণকারী

en: Developer
bn: ডেভেলপার

en: UI Design & more search options
bn: ইন্টারফেস পরিকল্পনা এবং বিবিধ খোঁজ অপশন

en: UI Design
bn: ইন্টারফেস পরিকল্পনা

en: Path(s) to search
bn: কোন কোন পাথ(path)-এ খোঁজা হবে
