kfindpart - en to bs translation catalogue (89 entries)

[ctx: @title:window]
en: Find Files/Folders
bs: Pronađi datoteke/direktorije

[ctx: the application is currently idle, there is no active search]
en: Idle.
bs: Neupošljen.

en: Searching...
bs: Pretražujem...

en: Canceled.
bs: Otkazano.

en: Error.
bs: Greška.

en: Please specify an absolute path in the "Look in" box.
bs: Molim navedite apsolutni put u polju "Traži u".

en: Could not find the specified folder.
bs: Nisam mogao pronaći navedeni direktorij.

en: Read-write
bs: Čitaj-piši

en: Read-only
bs: Samo čitaj

en: Write-only
bs: Samo piši

en: Inaccessible
bs: Nepristupačan

[ctx: file name column]
en: Name
bs: Ime

[ctx: name of the containing folder]
en: In Subfolder
bs: U poddirektoriju

[ctx: file size column]
en: Size
bs: Veličina

[ctx: modified date column]
en: Modified
bs: Izmijenjen

[ctx: file permissions column]
en: Permissions
bs: Dozvole

[ctx: first matching line of the query string in this file]
en: First Matching Line
bs: Prva pronađena linija

en: &Open containing folder(s)
bs: &Otvori roditeljsku fasciklu

en: &Delete
bs: O&briši

en: &Move to Trash
bs: &Premjesti u Smeće

[ctx: @title:window]
en: Save Results As
bs: Sačuvaj rezultate kao

en: Unable to save results.
bs: Nisam u mogućnosti da sačuvam rezultate.

en: KFind Results File
bs: KFind datoteka sa rezultatima

[ctx: %1=filename]
en: Results were saved to: %1
bs: Rezultati sačuvani u: %1

en: &Properties
bs: &Osobine

[ctx: this is the label for the name textfield]
en: &Named:
bs: &Naziv:

en: You can use wildcard matching and ";" for separating multiple names
bs: Možete koristiti wildcard kao i ";" za razdvajanje više imena

en: Look &in:
bs: Traži &u:

en: Include &subfolders
bs: Pretraži &poddirektorije

en: Case s&ensitive search
bs: &Razlikuj velika i mala slova

en: &Browse...
bs: Pro&nađi...

en: &Use files index
bs: &Koristi indeks datoteka

en: Show &hidden files
bs: Prikaž&i skrivene datoteke

en: <qt>Enter the filename you are looking for. <br />Alternatives may be separated by a semicolon ";".<br /><br />The filename may contain the following special characters:<ul><li><b>?</b> matches any single character</li><li><b>*</b> matches zero or more of any characters</li><li><b>[...]</b> matches any of the characters between the braces</li></ul><br />Example searches:<ul><li><b>*.kwd;*.txt</b> finds all files ending with .kwd or .txt</li><li><b>go[dt]</b> finds god and got</li><li><b>Hel?o</b> finds all files that start with "Hel" and end with "o", having one character in between</li><li><b>My Document.kwd</b> finds a file of exactly that name</li></ul></qt>
bs: <qt><p>Unesite ime datoteke koju tražite. Možete unijeti i više imena, razdvojenih tačkazarezom (;).</p><p>Ime može sadržati sljedeće posebne znake:</p><ul><li><b>?</b> poklapa bilo koji jedan znak</li><li><b>*</b> poklapa nijedan ili više bilo kojih znakova</li><li><b>[...]</b> poklapa bilo koji od znakova u zagradama</li></ul><p>Primjeri:</p><ul><li><icode>*.kwd;*.txt</icode> se datoteke koje se završavaju sa <filename>.kwd</filename> ili <filename>.txt</filename></li><li><icode>mi[ck]a</icode> i <filename>mika</filename> i <filename>mica</filename></li><li><icode>sed?ica</icode> svi fajlovi koji počinju sa <filename>sed</filename>, završavaju se sa <filename>ica</filename>, i imaju jedan znak između</li><li><icode>spisak.txt</icode> fajl sa tačno ovim imenom</li></ul></qt>

en: <qt>This lets you use the files' index created by the <i>slocate</i> package to speed-up the search; remember to update the index from time to time (using <i>updatedb</i>).</qt>
bs: <qt>Ovo vam omogućuje da koristite indeks datoteka napravljen pomoću paketa <i>slocate</i> koji ubrzava pretragu. Ne zaboravite da osvježite indeks s vremena na vrijeme (koristeći naredbu <i>updatedb</i>).</qt>

en: Find all files created or &modified:
bs: Nađi sve datoteke napravljene ili iz&mijenjene:

en: &between
bs: &između

en: and
bs: i

en: File &size is:
bs: &Veličina je:

en: Files owned by &user:
bs: &Vlasnik datoteke je:

en: Owned by &group:
bs: &Grupa vlasnik:

[ctx: file size isn't considered in the search]
en: (none)
bs: (ništa)

en: At Least
bs: Najmanje

en: At Most
bs: Najviše

en: Equal To
bs: Jednako sa

en: Byte | Bytes
bs[0]: Bajt
bs[1]: Bajtovi
bs[2]: Bajtovi

[ctx: label for the file type combobox]
en: File &type:
bs: &Vrste datoteke:

en: C&ontaining text:
bs: &Sadrži tekst:

en: <qt>If specified, only files that contain this text are found. Note that not all file types from the list above are supported. Please refer to the documentation for a list of supported file types.</qt>
bs: <qt>Ako je navedeno, biće pronađene samo datoteke koje sadrže ovaj tekst. Zapamtite da nisu podržani svi tipovi datoteka sa liste iznad. Molim pogledajte dokumentaciju za listu podržanih tipova.</qt>

en: Case s&ensitive
bs: &Razlikuj velika i mala slova

en: Include &binary files
bs: Uključi &binarne datoteke

en: <qt>This lets you search in any type of file, even those that usually do not contain text (for example program files and images).</qt>
bs: <qt>Ovo vam omogućuje da pretražujete bilo koji tip datoteke, čak i one koji obično ne sadrže tekst (npr. programi ili slike).</qt>

[ctx: as in search for]
en: fo&r:
bs: &za:

en: Search &metainfo sections:
bs: Traži &metainfo odjeljke:

en: All Files & Folders
bs: Sve datoteke i direktoriji

en: Files
bs: Datoteke

en: Folders
bs: Direktoriji

en: Symbolic Links
bs: Simbolički linkovi

en: Special Files (Sockets, Device Files, ...)
bs: Specijalne datoteke (soketi, datoteke uređaja...)

en: Executable Files
bs: Izvršne datoteke

en: SUID Executable Files
bs: SUID izvršne datoteke

en: All Images
bs: Sve slike

en: All Video
bs: Sve video

en: All Sounds
bs: Sve zvukove

en: Name/&Location
bs: Naziv/&Lokacija

[ctx: tab name: search by contents]
en: C&ontents
bs: Sa&držaj

en: <qt>Search within files' specific comments/metainfo<br />These are some examples:<br /><ul><li><b>Audio files (mp3...)</b> Search in id3 tag for a title, an album</li><li><b>Images (png...)</b> Search images with a special resolution, comment...</li></ul></qt>
bs: <qt><p>Traži unutar komentara ili metapodataka datoteka. Evo nekih primjera:</p><ul><li><b>Audio fajlovi (<filename>mp3</filename>...)</b> traži u ID3 oznaci naslov, album...</li><li><b>Slike (<filename>png</filename>...)</b> traži slike određene veličine, komentara... </li></ul></qt>

en: <qt>If specified, search only in this field<br /><ul><li><b>Audio files (mp3...)</b> This can be Title, Album...</li><li><b>Images (png...)</b> Search only in Resolution, Bitdepth...</li></ul></qt>
bs: <qt><p>Ako je zadato, traži samo u ovom polju:</p><ul><li><b>Audio datoteke(<filename>mp3</filename>...)</b> može biti naslov, album...</li><li><b>Slike (<filename>png</filename>...)</b> samo u veličini, broju boja... </li></ul></qt>

en: Unable to search within a period which is less than a minute.
bs: Ne mogu tražiti u periodu koji ne traje ni jednu minutu.

en: The date is not valid.
bs: Datum nije ispravan.

en: Invalid date range.
bs: Neispravan opseg datuma.

en: Unable to search dates in the future.
bs: Ne mogu da pretražujem datume u budućnosti.

en: Size is too big. Set maximum size value?
bs: Veličina je prevelika. Da postavim najveću vrijednost?

en: Error
bs: Greška

en: Set
bs: Postaviti

en: Do Not Set
bs: Ne postavljaj

[ctx: during the previous minute(s)/hour(s)/...; dynamic context 'type': 'i' minutes, 'h' hours, 'd' days, 'm' months, 'y' years]
en: &during the previous | &during the previous
bs[0]: tokom &prethodnog
bs[1]: tokom &prethodna
bs[2]: tokom &prethodnih

[ctx: use date ranges to search files by modified time]
en: minute | minutes
bs[0]: minuta
bs[1]: minuta
bs[2]: minuta

[ctx: use date ranges to search files by modified time]
en: hour | hours
bs[0]: sata
bs[1]: sata
bs[2]: sati

[ctx: use date ranges to search files by modified time]
en: day | days
bs[0]: dana
bs[1]: dana
bs[2]: dana

[ctx: use date ranges to search files by modified time]
en: month | months
bs[0]: mjeseca
bs[1]: mjeseca
bs[2]: mjeseci

[ctx: use date ranges to search files by modified time]
en: year | years
bs[0]: godišnjeg perioda
bs[1]: godišnja perioda
bs[2]: godišnjih perioda

[ctx: @title:window]
en: Error while using locate
bs: Greška pri korištenju locate

en: KDE file find utility
bs: KDE pronalazač datoteka

en: Current Maintainer
bs: Trenutni održavatelj

en: Developer
bs: Programer

en: UI Design & more search options
bs: UI dizajn i više opcija za pretragu

en: UI Design
bs: UI dizajn

en: Path(s) to search
bs: Putanje za pretragu
